Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ανάλυση


Demon Lord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. στο dell της υπογραφής μου έχω βάλει nvidia n210 και την έχω συνδέσει με vga σε οθόνη με μέγιστη ανάλυση 1280*1024. Έχω 64Bit linux mint kde και έχω ενημερώσει τα πάντα από drivers Κλπ. αλλά αρνείται να πάει σε αυτή την ανάλυση για κάποιο λόγο.

Απ'ότι διαβάζω έχουν και άλλοι παρόμοιο πρόβλημα αλλά δε βρίσκω λύση. Είναι πρόβλημα γιατί η οθόνη είναι τετράγωνη και σε 1024*768 που έχει ως μέγιστο φαίνεται τελείως χάλια.

Κάποια βοήθεια;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Έδιτ: όταν τρέχω την xrandr -s 1280*1024, μου λέει "size index 1280 is too large, there are only 4 sizes"

Ξαναλέω ότι και η κάρτα και η οθόνη μπορούν να πάνε σε τέτοια ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Driver για την nvidia σου εχεις βαλει ή εισαι με το σαπιο nouveau που ερχεται προεγκατεστημενος?

 

Λοιπόν, στην αρχή είχε τον Nouveau με αποτέλεσμα να μην πηγαίνει πάνω από 1024...

Μετά πέρασα τον nvidia-340 με τον οποίο βελτιώθηκε κάπως αλλά πάλι δε μου δίνει 1280*1024, παρά μόνο 1152*864 και 1360*768...

Προς το παρών έχω 1152*864 και με λίγο καλιμπράρισμα από τα settings της οθόνης το έφτιαξα κάπως... αλλά το αρχικό πρόβλημα δε λύθηκε παρόλο που κατέληξα σε ένα ημίμετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον πρέπει να φτιάξεις ή να βρεις έτοιμο προς κατέβασμα το κατάλληλο xorg.conf το οποίο θα ενημερώνει για τις σωστές αναλύσεις του υπολογιστή σου. Ψάξε με βαση το μοντέλο σου μήπως υπάρχει έτοιμο κάπου κάποιο xorg.conf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς για τη gpu το κατάλληλο xorg. conf έτσι; σόρυ αν ακουγεται χαζη ερωτηση αλλα ειμαι αρχαριος... ευχαριστω για τις απαντήσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθονη ειναι συνδεδεμενη μεσω dvi ή μεσω dsub στην καρτα γραφικων?

καλημέρα, έχει dvi η κάρτα και έχω συνδέσει την οθόνη με αντάπτορα που

μετατρέπει από dvi σε vga... η κάρτα έχει και vga θύρα αλλά δεν είναι εύκολα προσβάσιμη λόγω πατεντας που κανα για να χωρέσει η κάρτα.

αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως δεν αναγνωρίζει καν την οθόνη μου. λες να κάνω ένα κόπο και να δοκιμάσω απευθείας πάνω στη vga;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα με dsub ειναι. Αν εχει και η οθονη εισοδο dvi, δοκιμασε να την συνδεσεις εκει, χωρις ανταπτορα. Αν δεν εχει, συνδεσε την κατευθειαν στην dsub. Γενικα δηλαδη, απεφυγε τον ανταπτορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα με dsub ειναι. Αν εχει και η οθονη εισοδο dvi, δοκιμασε να την συνδεσεις εκει, χωρις ανταπτορα. Αν δεν εχει, συνδεσε την κατευθειαν στην dsub. Γενικα δηλαδη, απεφυγε τον ανταπτορα.

Λες ε; Θα δοκιμάσω σε λιγάκι και θα σας πω πάλι. Ευχαριστώ φίλε μου :)

 

Έδιτ: συνέδεσα οθόνη και vga χωρίς αντάπτορες αυτή τη φορά αλλά το ίδιο παρέμεινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το έχω τσεκάρει, εκεί αναγνωρίζει την οθόνη μου ως crt και οι αναλύσεις είναι οι ίδιες

Επεξ/σία από Demon Lord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !

Κατ' αρχήν ήταν πολύ σωστή κίνηση που πέρασες τον "κλειστό" driver της Nvidia. Απλά μπορείς να κοιτάξεις και κάτι ακόμα.
Άμα η κάρτα γραφικών δίνει ψηφιακές εξόδους (δηλ. άμα έχει πάνω της είτε DVI, είτε HDMI εκτός από σκέτη VGA), τότε είναι σκόπιμο ν' αγοράσεις ένα κατάλληλο καλώδιο και να συνδέσεις την οθόνη με κάποια απ' αυτές τις εξόδους, αντί της απλής 15-pin VGA.
Είχα κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και το έλυσα ακριβώς έτσι. Επιλέγοντας δηλαδή κάποια ψηφιακή έξοδο αντί της απλής VGA που είναι σκέτη αναλογική.
Ο χρήστης jim_p έχει απόλυτο δίκιο. Είναι σκόπιμο ν' αποφύγεις τους αντάπτορες όσο μπορείς, επειδή αλλοιώνουν το σήμα.
Συγκεκριμένα η κάρτα γραφικών ανταλλάσσει κάποια δεδομένα με την οθόνη τα οποία λέγονται EDID (=Enhanced/Extended(?) Display Identification Information).
Άμα δουλεύεις με αναλογικές εξόδους, αυτά τα πολύ χρήσιμα δεδομένα για τη σωστή ρύθμιση των αναλύσεων της οθόνης, κάπου χάνονται στο δρόμο. Το ίδιο συμβάινει καμιά φορά κι άμα χρησιμοποιείς αντάπτορες.

Να είσαι καλά,
Ο Άσπρος Γάτος
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι η κάρτα έχει και ένα dvi εκτός από την κλασσική vga αλλά "παλιού" τύπου,

τέτοιο δηλαδή https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQmp-k-MU-qxwcuLBd6ZYRJE94k1gSu02RcrXQNtP4QoWTKCRLX

 

Και η κάρτα και η οθόνη έχουν τέτοιο dvi. Πιστεύεις ότι θα μπορέσω να βρω dvi καλώδιο για τέτοιο βύσμα;

Γι'αυτό πιστέυεις ότι δεν αναγνωρίζει την οθόνη μου; 

 

Edit: έχει και hdmi θύρα η κάρτα αλλά το να πάρω οθόνη με Hdmi για τόσο παλιό σύστημα δεν παίζει, οπότε παλεύω να το φτιάξω με ό,τι διαθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !

Βλέπω ότι το βύσμα που έχει τόσο η κάρτα, όσο και η οθόνη σου είναι το DVI με 24 + 1 = 25 ακροδέκτες. Άρα χρειάζεσαι ένα καλώδιο που να έχει κι απ' τις δυο πλευρές 25 αρσενικούς ακροδέκτες.
Το καλώδιο αυτό πωλείται εδώ ( http://www.kalemisbros.gr/dvi-dual-male-dvi-d-dual-male-2m/ ) και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι άμα το βάλεις, το θέμα με την ανάλυση θα λυθεί από μόνο του, μιας και ο οδηγός της Nvidia έχει ήδη εγκατασταθεί.

Νιάαααααααου !

Ο Άσπρος Γάτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δοκιμάσω και αυτό ως τελευταία λύση. αν και εν μέρη το προβλημα το εχω λύσει καθώς κατάφερα να συνδυασω κάποια απο τις αναλύσεις με τις ρυθμίσεις από τα κουμπιά της οθόνης και να κάνω δουλειά μου. αλλά

αυτο που έκανα είναι ημιμετρο... θα δω και με το καλωδιο που μου είπες.

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...