Προς το περιεχόμενο

Αγορα mirrorless camera


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πηρα την Nikon γιατι την βρηκα σε εξαιρετικη τιμη μεταχειρισμενη με τους δυο φακούς (την J1 βεβαια) και ήθελα το extremely fast AF για τις φωτο των μικρων που ειναι σε συνεχομενη κινηση (και ειναι η μικροτερη μακραν ολων των mirrorless).

 

Ομως εαν ειχα βρει σε αντιστοιχη τιμη την RX100 μεταχειρισμενη αυτη θα ηταν η επιλογή μου για τον βασικο λογο της απολυτης φορητοτητας με διαστασεις compact! Οπως εχω ξαναπει για να εχεις φωτο πρωτα πρεπει να εχεις την μηχανη μαζι σου.

 

Βεβαια και η Nikon με τον 10-30 ειναι εξαιρετικα μικρη και χωραει στο τσαντακι που εχω αχεδον παντα μαζι μου (οχι ομως στην τσεπη μου). Επομενη αγορα ο 18.5mm f/1.8 (στα 180€ καινουργιος ειναι σχεδον τζαμπα για prime)

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

να βάλω κ την Sony Cyber-shot HX90 στην υποψηφια μου λίστα, λογω του 30χ zoom?

σκεφτομαι οτι θα ειναι χρησιμο αφου κοιταω το βιντεο.

ή θα χασω αρκετα σε ποιοτητα (ιδιως low light καταστασεις).

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν τιθεται θεμα οτι η ποιοτητα της φωτογραφιας σου θα μειωθει. Και λογω του μικροτερου αισθητηρα και λογω του σαφεστατα χειροτερου φακου αλλα και λογω της μικροτερης φωτεινοτητας του φακου. Εαν θελεις zoom τοτε παμε σε αλλες επικογες και καταστασεις μικρου ομως αισθητηρα.

 

Εγω για αυτον τον λογο (zoom) εχω την Lumix FZ200 (αισθητηρας1/2.3") με Leica φακο με σταθερο f/2.8 σε ολο το ευρος και 24Χ. Δεν ειναι μικρη και υπαρχουν μηχανες με διπλασιο+ zoom πια αλλα η ποιοτητα του φακού της ειναι πολυ καλη και το σταθερο f/2.8 βοηθαει πολυ σε low light καταστασεις να εισαι σε χαμηλοτερα ISO και λιγοτερο θορυβο στις φωτο. Σε φωτο ημερας ή με καλο φωτισμο μου δινει παρα πολυ καλες φωτο τοσο που δεν εχω στην πραξη αναγκη για κατι περισσοτερο αφου μπορω να κάνω και αρκετα μεγαλλο crop στις φωτο (με μονο 12Mp). Σε low light καταστασεις υστερει ομως. Χρειαζομουν το zoom ομως για φωτο απο την κερκιδα σε αγωνες των πιτσιρικαδων οπου μπορω να κανω εξαιρετικα κοντινα.

 

Εαν πιστευεις οτι το zoom ειναι βασικο τοτε πας σε αλλες μηχανες και υπαρχουν καλυτερες απο την HX90 (οχι τοσο compact βεβαια).

 

Δεν υπαρχει μηχανη τα κανω ολα καλα προς το παρον. Σε ολες κατι λειπει. Η Nikon 1 βεβαια εχει φακο που φτανει στα 800mm

 

Nikon 1 70-300mm ---> 190-810mm equivalent που ομως κοστιζει 1000€!

 

https://www.nikonusa.com/en/nikon-products/product/nikon1-lenses/1-nikkor-vr-70-300-f%252f4.5-5.6.html

 

Φθηνο και μεγαλο zoom μονο με αισθητηρες 1/2.3" με οτι αυτο αναγκαστικα συνεπαγεται

 

Σουπερ επικογη στην κατηγορια zoom η Lumix FZ1000 με φακο 25-400mm equivalent και αισθητηρα 1" (οπως Nikon 1 & RX100) και φακο Leica f/2.8-4.0 και βιντεο 4k στα 30fps και 1080p στα 120fps!!! Τιμη στα 750€ ομως. Εξαιρετικη.

 

Το σουπερ zoom το εχει η Nikon P900 με 83Χ οπτικο zoom (24-2000mm equivalent) !!!! Στα 550€ ειναι κι αυτη ο αρχηγος του zoom αλλα ο αισθητηρας ειναι ο κλασικος μικρος 1/2.3" αναγκαστικα.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...