Προς το περιεχόμενο

Αγορα mirrorless camera


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι ! ισα ισα με βοήθησες αρκετα βγαζοντας την canon εκτος καδρου ξεκάθαρα, οσον αφορα το video

Οποτε Nikon j5 η sony a5000

 

με βάση οτι ειναι παρόμοιο κοστος η σονυ ξεκάθαρα απο ολους σας πλέον δινει ένα +++ στη ποιοτητα και στη φώτο και στο video Οποτε δε βλέπω λόγο να μη παω στη sony (εκτός του service της που με προβληματιζει και οτι ειναι τοθ 2014 αν παιζει ρολο)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αν τις βρισκεις στα ιδια χρηματα,σαφεστατα σονυ.ειναι εμφανως καλυτερη φωτογραφικη μηχανη.η νικον δινει καποιες εξτρα δυνατοτητες στο βιντεο,αλλα σαν φωτογραφικη ειναι ενα κλικ πισω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τα media markt το ψαχνα γτ ειναι ο μονος που εχει α5000 ετοιμοπαραδωση 395 ευρώ

ενταξυ η νικον είναι στα 380 αμελητέες οι διαφορές χρηματικά

 

με βοηθήσατε πολυ πραγματικα ακομα και η διένεξη που είχατε εδωσε πληροφορίες να ψαχτω τι εννοείτε  και να μάθω πράγματα 

 

ευχαριστω πολυ , θα παω σε καμια ωρα να την αγοράσω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

απο τα media markt το ψαχνα γτ ειναι ο μονος που εχει α5000 ετοιμοπαραδωση 395 ευρώ

ενταξυ η νικον είναι στα 380 αμελητέες οι διαφορές χρηματικά

 

με βοηθήσατε πολυ πραγματικα ακομα και η διένεξη που είχατε εδωσε πληροφορίες να ψαχτω τι εννοείτε  και να μάθω πράγματα 

 

ευχαριστω πολυ , θα παω σε καμια ωρα να την αγοράσω 

φιλε μου την ειχε σε προσφορα ? γιατι και εγω που με ενδιαφερει παντου 469€την βρισκω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι απλα ανεβασανε την τιμη μαλλον για να διωξουν αλλα μοντελα χαμηλοτερου η ιδιου κοστους..αν ειδες σε προγουμενο ποστ πιο παλια ηταν ακομα πιο φθηνη

για να καταλαβεις χωρις εξτρα κοστος μου δωσανε και την 5ετη εγγυηση τους , ισως ξαναπεσει το κοστος καποια στιγμη.. ισως δεν την ξαναφερουν καν γιατι εχει βγει επομενο μοντελο .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Οπως ειπαν και αλλοι για φωτογραφιση τοπιου με γνωσεις φωτογραφιας (και οχι αυτοματες ρυθμισεις) τοτε πας σε μηχανες με μεγαλυτερους αισθητηρες. Για κινουμενα αντικειμενα τοτε η Nikon 1 δεν εχει αντίπαλο μακράν.

 

Σε φωτογραφιση με χαμηλο φωτισμο καμια δεν εχει καλη αποδοση (ικανοποιητικη εχουν ολες) σε συγκριση με καλες ακριβες ομως DSLR (πχ Nikon D7100) αλλα εχουν παραπλησια με entry level DSLR (πχ NIKON D3300).

 

Ειχα τετοιο διλημμα και εγω. Επελεξα την Nikon 1 γιατι: 1) Πολυ γρηγορα AF για τις φωτογραφισεις των παιδιων και αθληματων που συμετεχουν 2) Πολυ πιο μικρη και ελαφρια απο τις αλλες 3) Βρισκεις προηγουμενα μοντελα σε τιμη εξαιρετικη (Nikon 1 - S2 στα 180 ευρω απο το Πλαισιο που μολις τελειωσε αλλα την εχει στο Stockhouse ακομη στα 140 ευρω το κιτ που ειναι τιμη κλοπή για την ποιοτητα της μηχανης και περισευουν και για επιπλεον φακο) 4) Εχει επιλογη σχετικα φθηνη σε φακους φωτεινους και πολυ sharp.

 

Επιέχθηκε εν γνωση μου οτι εχει μικροτερο αισθητηρα αρα μειονεκτει σε αποδοση IQ οχι ομως ουσιαστικα. Η διαφορα της ποιοτητας της φωτο θα φανεί σε απαιτητικες φωτογραφισεις μονο και μαλιστα στην πραξη μονο οταν κανεις τεραστιες μεγενθυνσεις ή μεγαλα crop. Το μικρο μεγεθος και βαρος ομως για εμενα μετραει διπλα διοτι μου επιτρεπει να την εχω σε περισσοτερες περιπτωσεις μαζι μου (αρα θα εχω φωτο ενω αλλιως δεν θα ειχα καμια) και η επιλογη καλης αποδοσης φακων δεν μπορει να αντικαταστησει την διαφορα του αισθητηρα διοτι πρωτα ο φακος και μετα ο αισθητηρας μετρανε σε μια καλη φωτο (πρωτα ο φωτογραφος πανω απο ολα βεβαια).

 

Οπως ειπαν και οι αλλοι βεβαια εαν το γρηγορο AF δεν ειναι κρισιμο ζητουμενο ουτε και το μικρο μεγεθος τοτε και οι αλλες θα σε καλυψουν αψογα.

 

Εξαιρετικη επιλογη και η SONY RX100 που το παλιοτερο μοντελο το βρισκεις πια στα 370 ευρω και μιλαμε για compact με αποδοση mirrorless. Απλα ασυναγώνιστη και την εχεις καθε μερα στο τσεπακι σου.

 

Ψηφίζω

1) Nikon

2) Sony RX100

3) Canon Μ10

4) Sony A5000

 

Σε Canon θα πηγαινα στην ακριβοτερη M3 και στην Sony στην Α5100 (μιας και το αστερι Α6000 ειναι ακριβο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 5100 στο βιντεο δινει πολυ καλο  αρχειο,καλυτερο απο την 6000.αλλα οι τιμες  5100 και 6000 ειναι παραπλησιες.550 η μια 650 η αλλη.

η νικον σειρα 1 ειναι παρεξηγημενη.σημερα στην παραλια,τα παιδια μουρθαληκαν....αλλα καθε πατημα κουμπιου,ηταν μια πεντακαθαρη  φωτο.ουτε ψαρεμα ουτε τπτ.......για χαμηλο φωτισμο,καλο ειναι να μην ανεβει πανω απο 800 ιςο,διοτι βγαζει εμφανη θορυβο.με βοηθεια απο φλας,μπορει να ανεβει και στα 3200 ,για κοντινα θεματα,μιας και το φλασακι της ειναι αδυνατο.αυτα ,για την 1s2,1j1,1j2,1j3.....η  j5  δεν γνωριζω ποσο καλυτερη ειναι,οσονουπω πιστευω θα την αποκτησω........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι J1-J2 στην πραξη ειναι ιδιες με την J2 να εχει καλυτερη αναλυση οθονης

Η J3 εχει αισθητηρα μεγαλυτερης αναλυσης αλλα οχι καλυτερο IQ φωτογραφιας

Οι J4-S2 εχουν νεο αισθητηρα αλλα και επεξεργαστη οποτε ειναι πιο γρηγορες (15 fps με af αντι 10fps) και με καλυτερο βιντεο. Οχι ομως ουσιαστικες διαφορες σε IQ.

Η J5 παει σε αλλο επιπεδο. Μεγαλυτερης αναλυσης αισθητηρα αλλα και με καλυτερο IQ και νεο επεξεργαστη με 20 fps με af και βιντεο 4k. Επισης με επιπλεον κουμπια και επιλογες που ανεβαζουν τις χρηστικότητα σε επιπεδα advance οπως της σειρας V. Και με νεο φακο 10-30.

 

Στην πραξη οι J1-J4 ειναι σχεδον ιδιες αλλα η J5 ειναι πραγματικη βελτιωση.

 

Η S2 στην ουσια ειναι μια πιο φθηνη εκδοση της J4 χωρις ουσιαστικες διαφορες.

 

Ολη η σειρα φακων ειναι πολυ καλη. Ο 11-27.5 ειναι δεν εχει stabilization αλλα ειναι πιο sharp απο τον 10-30.

Ο 30-110 ειναι αξιολογος και δινει καλο zoom. Υπολογισε x2.7 σε κλασικους φακους

Ο 18.5 f/1.8 ειναι εξαιρετικος prime και φθηνος με μονο με 180€

Υπαρχει ο 32 f/1.2

Και ο σουπερ zoom 70-300 αντιστοιχος των 810mm!!!

 

Υπαρχει πια επιλογη 13 διαφορετικων πολυ καλων φακων.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλησπέρα, ήθελα να ρωτησω κι εγώ με τη σειρά μου,

μεταξύ αυτών

1) Nikon J5

2) Sony RX100

3) Canon Μ10

4) Sony A5000

 

 ποια εχει την  καλύτερη ποιότητα βιντεο fhd?

 

δεν είμαι πολύ απαιτητικός χρήστης κ θεωρώ πως όλες στον τομέα της φωτογραφίας θα με υπερκαλύψουν .

αυτό που με ενδιαφέρει είναι ποια αποδίδει καλύτερα στο βίντεο.η χρήση θα είναι κυρίως για κάλυξη οικογενειακών στιγμών άντε κ κανένα ταξιδάκι

θεωρείτε πως η ποιότητά τους στο βίντεο για προβολή σε μεγάλη fhd τηλεόραση είναι ικανοποιητική?

ή πρέπει να κοιτάω ξεχωριστά για φωτογραφική κ ξεχωριστά για βιντεοκάμερα?(το κλάσσικό ερώτημα)

επίσης καμία δεν έχει ois?

α!κ κατι τελευταιο τι zoom έχουν γιατί έχω μπερδευτεί (είμαι λίγο άσχετος όπως καταλαβαίνετε)

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το θεμα βιντεο ειναι εξαιρετικα απλα τα πραγματα:

 

1) Nikon J5 :

- 4K αλλα μονο με 15fps (δεν ειναι χρησιμο γιατι δειχνει σπασμενο παρα την υψηλη ευκρινεια. Το ματι βλεπει στα 24fps)

- 1080p στα 60fps και στα 30fps

- 720p στα 120fps για slow motion

2) Sony RX100 : 1080p στα 50fps

3) Canon Μ10 : 1080p στα 30fps

4) Sony A5000 :

- 1080p στα 24/25fps

- 1080i στα 25/30fps

 

Ξεκάθαρα και με μεγάλη διαφορα το καλυτερο βίντεο το εχει η J5. Μπορει το 4k της να ειναι στην πραξη αχρηστο ομως το HD στα 60fps και το SD στα 120fps ειναι εξαιρετικο και βολευει και σε slowmotion οταν το χρειαζεσαι.

 

Υπαρχει επισης ο ειδικα σχεδιασμενος για βιντεο φακος της 30-100 εντελως αθορυβος και παραμετροποιημενος για βιντεο εαν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις.

 

Επιπλεον το AF ειναι μακραν του δευτερου το καλυτερο με 20fps σε φουλ AF και 60 fps με λοκαρισμενο το focus στην πρωτη!!!

 

Βαλε οτι ειναι και η πιο μικρη σαν συνολο απο ολες εκτος απο την RX100.

 

Παρόλα αυτα η RX100 ειναι πληρως ικανοποιητικη για καθημερινα βιντεο οπως αυτα που θελεις. Το οτι ειναι σε διαστασεις compact της δινει μεγαλο πλεονεκτημα χρηστικοτητας αφου μπορεις να την εχεις ΠΑΝΤΑ μαζι σου.

 

Η βιντεοκάμερα μπορει σαφεστατα να εχει καλυτερες επιδοσεις. Ειδικα σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου. Αλλα χρειαζεται κι αυτη αλλα τοσα χρηματα (για να μιλαμε για καλυτερες επιδοσεις) και για καθημερινες καταστασεις εγω πια την εχω καταργησει εντελως.

 

Για καθημερινα βιντεο η αλληθεια ειναι οτι ολες θα κανουν την δουλεια τους και σαφεστατα εχουν καλυτερο βιντεο απο καποια παλιοτερη βιντεοκαμερα SD που πιθανα να ειχες μεχρι σημερα. Αλλα ρωτησες ποια εχει το καλυτερο.

 

OIS εχουν ΟΛΕΣ ενσωματωμενο στους φακούς τους (η RX100 ειναι compact αλλα φυσικα εχει).

 

Οσον αφορα το zoom:

 

- Η RX100 ως η μονη compact εχει range 28-100mm σε αντιστοιχια του κλασικου φακου και δεν μπορεις να το αλλαξεις.

 

Οι υπολοιπες εχουν φακους που αλλάζουν οποτε μπορεις να επιλεξεις οτι χρειαζεσαι καθε φορα (με επιπλεον φυσικα κοστος)

 

Ο βασικος φακος των κιτ τους ειναι:

- Nikon J5 : 27-81mm (10-30)

- Canon M10 : 24-72mm (15-45)

- Sony A5000 : 25-75mm (16-50)

 

Στην πραξη τα κιτ ειναι του ιδιου zoom range. Την Nikon παιζει να την βρεις και με κιτ με δυο φακους 10-30 & 30-110 (27-81mm & 81-300 equivalent) σε τιμή που συμφερει πολυ εαν εχεις σκοπο να αγορασεις και επιπλεον τον δευτερο φακο zoom.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...