Προς το περιεχόμενο

Αγορα mirrorless camera


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους

Θα ηθελα την αποψη οποιου γνωριζει για αγορα του τιτλου

Ειμαι μεταξυ  sony a 5000 και nikon 1 j5

Η μια ειναι 2 χρονων μοντελο και ναι εχει μεγαλυτερο sensor πολλα καλα reviews ενω η nikon ειναι προσφατη με νεο αισθητηρα( μικροτερο μεν αλλα καμια σχεση με σειρα 1,ετσι λενε!!!!!).Σε πρωτη φαση δεν θελω να  αγορασω φακο οποτε μιλαμε για τον στανταρ που δινουν.

 Το budget 400euro για οποιον θελει να κανει αλλη προταση.Η χρηση της θα ειναι στανταρ σπιτι παιδια διακοπες κλπ οχι κατι ιδιαιτερο!

Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γιατι ομως την sony ? 

επσα σε αυτο το ποστ ενω ετοιμαζομουν για την Nikon 1 j5

εχω δει και τη canon eos m 10 αλλα δε ξερω..

 

τελειως ερασιτεχνης.. και ειπα να αγορασω μια καλη φωτογραφικη μιας και θα κανω καποια ταξιδια το επομενο διαστημα .απο οτι καταλαβα οι mirrorless ειναι πολυ ελαφριες για να τη κουβαλαω μαζι.. γιαυτο και κλεινω προς τις Mirrorless

 

καμια γνωμη αναμεσα στις 3ς? 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eιχα την EOS M και απο άποψη ποιότητας και μέγεθος αισθητήρα πατάει την Nikon (ειχα την j3)

Τσέκαρε τη διαφορά μεγέθους του αισθητήρα μεταξύ J5 και M (KAI M3), ειναι σχεδόν διπλάσιος ο αισθητήρας της canon. 

Οι canon χάνουν μονο σε ταχύτητα auto focus και συνεχόμενων λήψεων.

Κατα τα άλλα είναι πραγματικά dslr τσέπης γιατί έχουν αισθητήρα τεράστιο σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

 Αν ενδιαφέρεσαι πουλάω την Μ3 του κουτιού (δες στις αγγελίες)

post-74515-0-26490800-1469378084_thumb.png

Επεξ/σία από koliri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα! Υπαρχει σε προσφορα αυτη τη περιοδο η canon m10 http://www.skroutz.gr/s/7824552/Canon-EOS-M10-Kit-15-45mm-IS-STM.html Με 50€ cashback απο τη canon! Πως την βλεπετε; Ειναι πιο πανω και απο την sony a5000 και απο την j5. Απλα αποτι καταλαβα δε μπορεις να τραβας ληψεις με μανουαλ χρηση οπως στη νικον και στη σονυ;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος σου ειπε οτι ειναι καλυτερη απο την j5?ακομη και η j3 ,καλυτερη ειναι.αλλα η  j5 ειναι μηχανη για πολλαααα περισοτερα απο οτι θα ζητησεις ποτε σου.

       το μονο στο οποιο πλεονεκτει η κανον,ειναι το ενα στοπ σε ταχυτητα ή ποιοτητα,σε χαμηλο φωτισμο.η νικον φτανει μεχρι 500 ισο και η κανον μεχρι 1000.απο αυτες τις τιμες και πανω,ανεβαινει και ο θορυβος τους.αλλα ολες μπορουν να φτασουν μεχρι και 1600 ιςο με ανεκτο θορυβο,ακα εκτυπωσιμη φωτο.

     

 περαν αυτης της διαφορας,ολα ειναι υπερ της νικον,με κυριοτερο,την ταχυτητα εστιασης,σε ολες τις συνθηκες..........

 (ο αλλος πιο πανω,εβγαζε καλυτερη την απλη μ,που δεν ειχε ΟΥΤΕ φλας........ελεος.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ποιος σου ειπε οτι ειναι καλυτερη απο την j5?ακομη και η j3 ,καλυτερη ειναι.αλλα η  j5 ειναι μηχανη για πολλαααα περισοτερα απο οτι θα ζητησεις ποτε σου.

       το μονο στο οποιο πλεονεκτει η κανον,ειναι το ενα στοπ σε ταχυτητα ή ποιοτητα,σε χαμηλο φωτισμο.η νικον φτανει μεχρι 500 ισο και η κανον μεχρι 1000.απο αυτες τις τιμες και πανω,ανεβαινει και ο θορυβος τους.αλλα ολες μπορουν να φτασουν μεχρι και 1600 ιςο με ανεκτο θορυβο,ακα εκτυπωσιμη φωτο.

     

 περαν αυτης της διαφορας,ολα ειναι υπερ της νικον,με κυριοτερο,την ταχυτητα εστιασης,σε ολες τις συνθηκες..........

 (ο αλλος πιο πανω,εβγαζε καλυτερη την απλη μ,που δεν ειχε ΟΥΤΕ φλας........ελεος.....)

 

 

Αν ο άλλος πάνω είμαι εγώ κοίτα να ξαναδιαβάσεις επακριβώς τι λέω και άσε τα "καλύτερα" . Η J3 και J5 έχουν πολλά features αλλά ασθητήρα σαν κόκκο ρυζιού. Επειδή τυχαίνει να έχω δουλέψει και τις 2 και τις canon, σου λεω ότι η ποιότητα της canon ειναι κατά πολύ ανώτερη. Το αν έχει φλας , αν είναι αργή κλπ δεν είναι θέμα ποιότητας.

 Οι Νικον είναι παιχνιδάκια με γρήγορο φοκους μπροστά στις EOS M.

 Αν πάω να τραβήξω αγώνα ποδηλασίας θα πάρω την Nikon , αν πάω να τραβήξω αγώνα ορεινού τρεξίματος θα παρω την Canon. Σε οτιδήποτε δεν απαιτεί πολύ γρήγορη εστίαση η Canon ειναι must. Τώρα υπάρχουν και αποσπώμενα φλας..

 

Αν ο φίλος θέλει γρήγορη εστίαση auto-focus πρότεινε του ένα iphone. Τάπα τραβάνε και έχει και φλας (επειδή αυτό θεωρείς κριτήριο "καλύτερου")

 

Για σένα ο διπλάσιος αισθητήρας της Canon ειναι αμελητέο πράγμα. Λεπτομέρειες μωρέ.

post-74515-0-17802400-1469548619_thumb.png

Επεξ/σία από koliri
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δουλεψει την j5 ,και τις κανον,και βγαζεις καλυτερες τις κανον?να φανταστω οτι τις φωτο τις ελεγχεις pixel by pixel?και σιγουρα κουβαλας και κανα δικιλο σακουλι οταν εξορμας?ξερεις ,για το εξτρα φλας κλπ......μαντεψε,δεν ειστε πολλοι........οι υποδελοιποι,θελουν ενα μηχανημα που τα εχει ολα,και δεν χρειαζεται εξτρα ογκο αλλα και χρημα για το εξτρα φλας.....α,για το μεγεθος του αισθητηρα,αν δεν εβγαιναν οι ακαθρεπτες,δεν θα ξερατε πως ειναι ενας αισθητηρας ,παρα μονο απο τα νετια.διαβαζε και για low pass filter,οχι μονο διαφορές επιφανειων.και η d1x,εχει αλλη τοση επιφανεια,αλλα δεν ειναι καλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δουλεψει την j5 ,και τις κανον,και βγαζεις καλυτερες τις κανον?να φανταστω οτι τις φωτο τις ελεγχεις pixel by pixel?και σιγουρα κουβαλας και κανα δικιλο σακουλι οταν εξορμας?ξερεις ,για το εξτρα φλας κλπ......μαντεψε,δεν ειστε πολλοι........οι υποδελοιποι,θελουν ενα μηχανημα που τα εχει ολα,και δεν χρειαζεται εξτρα ογκο αλλα και χρημα για το εξτρα φλας.....α,για το μεγεθος του αισθητηρα,αν δεν εβγαιναν οι ακαθρεπτες,δεν θα ξερατε πως ειναι ενας αισθητηρας ,παρα μονο απο τα νετια.διαβαζε και για low pass filter,οχι μονο διαφορές επιφανειων.και η d1x,εχει αλλη τοση επιφανεια,αλλα δεν ειναι καλυτερη.

 

 

Διακρίνω μια αλαζονεία και ένα σνομπισμό οπότε και δεν συνεχίζω την κουβέντα. Όπου τελειώνουν τα επιχειρήματα ξεκινάνε τα "οταν εγω έκανα αυτό... εσείς...",  περαστικά σου λοιπόν και ασε μας εμάς στο σκοτάδι master "τυπάκι με υφάκι"  :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν περιμενα να γραψεις και κατι.οταν παει το θεμα λιγο παρα περα απο εκει που μαθαμε,δεν γραφουμε για το θεμα αλλα για τον καιρο.μην ξευτιλιστουμε περισοτερο....εξαλλου,η σελιδα που αποστηθισες,δεν εγραφε για αυτο το "low pass filter",και που να ψαχνεις τωρα για εξτρα ινφο ,για να κανεις τον γνωστη.πετα ενα"εχει μεγαλυτερο αισθητηρα,αρα βγαζει καλυτερες φωτο,το φλας δεν χρειαζεται παντα"κλπ....να υποθεσω οτι και ο φακος δεν χρειαζεται ,οταν η μηχανη ειναι κλειστη,γιατι να μην τον αφαιρουν ωστε να μειωθει και αλλο το κοστος;μα να μην τους κοβει λιγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@dollyyy19

 

Οι δυνατότητες κάθε μηχανής, παντρευονται παντα με τις ανάγκες μας. Σχετικά π.χ με το φλας, εχω εξωτερικό, εφάμιλλης εντασης με το sb900 και βια να το εχω χρησιμοποιησει 5 φορες απο τοτε που το πηρα (περιπου 2 χρονια).

 

Το 95% των φωτογραφιών μου ειναι landscape οποτε για μενα το μεγεθος αισθητηρα παιζει μεγάλο ρόλο και σιγουρα θα επελεγα την Cannon εναντι της Nikon (Η DSLR μου ειναι Νικον)

 

Σιγουρα το μεγεθος του αισθητηρα απο μονο του δεν ειναι πανακεια, όμως είναι ενας πολυ σημαντικος παραγοντας για να λαβεις υποψη σου σε μια αγορα.

 

Σχετικα με το low pass filter που φωναζεις, πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τον λογο που εμμενεις τοσο εντονα σε αυτο, ωστε να αποτελει κριτιριο αγορας. Ολο και περισσότερες μηχανες βγαινουν χωρις low pass filter με πλεονεκτημα ελαφρά μεγαλύτερη οξύτητα στην εικόνα, και μειονεκτημα μια μικρη εμφανιση Moire, που ουτως η αλλως λογο τεχνολογιας  ειναι πολυ μικρη. Μιλαμε δηλαδη για σχετικά μικρη λεπτομέροια, που στους περισσοτερους απο εμας δεν θα ειναι εμφανης στο ματι μας εκτος απο καποιες ιδιαίτερες περιπτωσεις που ισως εχεις υποψη σου για τις φωτογραφιες που τραβας, οποτε μπορεις να μοιραστεις και αυτη την αναγκη μαζι μας.

 

απο τις δυο, αν ηθελα μηχανη για μενα με κυριο γνωμονα τη φωτογραφιση τοπιων, θα επερνα την Canon, για καποιον που θα ηθελε γενικη φωτογραφιση Nikon.

 

Aπο τις 3, Sony a5000 δαγκωτό :)

Επεξ/σία από blu3_orion
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν περιμενα να γραψεις και κατι.οταν παει το θεμα λιγο παρα περα απο εκει που μαθαμε,δεν γραφουμε για το θεμα αλλα για τον καιρο.μην ξευτιλιστουμε περισοτερο....εξαλλου,η σελιδα που αποστηθισες,δεν εγραφε για αυτο το "low pass filter",και που να ψαχνεις τωρα για εξτρα ινφο ,για να κανεις τον γνωστη.πετα ενα"εχει μεγαλυτερο αισθητηρα,αρα βγαζει καλυτερες φωτο,το φλας δεν χρειαζεται παντα"κλπ....να υποθεσω οτι και ο φακος δεν χρειαζεται ,οταν η μηχανη ειναι κλειστη,γιατι να μην τον αφαιρουν ωστε να μειωθει και αλλο το κοστος;μα να μην τους κοβει λιγο;

 

εχεις δίκιο. δεν μπορούσα να σου απαντήσω. Δεν είχα τι να πω. Αυτά έχεις ανάγκη να ακούσεις και αφού δεν στα είπα εγώ τα γράφεις εκ μέρους μου. Συνέχισε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά χαίρομε με την αντιπαράθεση σας  γιατί νομίζω με βοηθάει να κατασταλάξω κάπου , ω σαν ανίδεος διαβάζω ενδιαφέροντα πράγματα 

 

σαν συμπέρασμα βλέπω οτι συμφωνείτε ομόφωνα για την sony a5000 , σωστά? 

με προβληματιζει ότι είναι παλιότερο μοντέλο και νομίζω οτι υστερεί στο video? ειμαι κάπου λάθος?

 

εγώ θέλω κάτι ελαφρύ (γιαυτο δεν ψάχνω dslr) για γενική φωτογράφηση και ίσως λίγο video για το χαβαλέ άρα πάω προς την Nikkon? η η sony dεν εχει θέμα στο video και έχω καταλάβει εγώ λάθος? να παω προς sony ?

η canon μαρεσει εμφανισιακά και ειναι 340 ευρω -30 euro + ο αισθητηρας που λεει ο φιλος koliri οτι ειναι 2πλασιος (κατα ποσο ειναι τοσο σημαντικό για μια απλοϊκή χρηση σα τη δικια μου δε μπορώ να βγάλω συμπέρασμα βεβαία ετσι όπως τα λέτε) 

 

αν το θεμα video ειναι οκ στη sony να παω με κλειστα ματια στη sony Που συμφωνείτε ολοι 

αν  και δεν ειναι  επαγελματιας αι και δεν νομίζω να καταλάβω ιδιαίτερες διαφορές στις άλλες 2 , τελικός nikkon j5 > cannon m10?

 

μπλεξιμο......

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά χαίρομε με την αντιπαράθεση σας  γιατί νομίζω με βοηθάει να κατασταλάξω κάπου , ω σαν ανίδεος διαβάζω ενδιαφέροντα πράγματα 

 

σαν συμπέρασμα βλέπω οτι συμφωνείτε ομόφωνα για την sony a5000 , σωστά? 

με προβληματιζει ότι είναι παλιότερο μοντέλο και νομίζω οτι υστερεί στο video? ειμαι κάπου λάθος?

 

εγώ θέλω κάτι ελαφρύ (γιαυτο δεν ψάχνω dslr) για γενική φωτογράφηση και ίσως λίγο video για το χαβαλέ άρα πάω προς την Nikkon? η η sony dεν εχει θέμα στο video και έχω καταλάβει εγώ λάθος? να παω προς sony ?

η canon μαρεσει εμφανισιακά και ειναι 340 ευρω -30 euro + ο αισθητηρας που λεει ο φιλος koliri οτι ειναι 2πλασιος (κατα ποσο ειναι τοσο σημαντικό για μια απλοϊκή χρηση σα τη δικια μου δε μπορώ να βγάλω συμπέρασμα βεβαία ετσι όπως τα λέτε) 

 

αν το θεμα video ειναι οκ στη sony να παω με κλειστα ματια στη sony Που συμφωνείτε ολοι 

αν  και δεν ειναι  επαγελματιας αι και δεν νομίζω να καταλάβω ιδιαίτερες διαφορές στις άλλες 2 , τελικός nikkon j5 > cannon m10?

 

μπλεξιμο......

 

Bottom line simple συμβουλη :) , αν θες μια καμερα all around, που δεν θα ασχοληθεις και πολυ αλλα θελεις αν χρειαστει πανω στο χαβαλε σου καποιες δυνατοτητες παρε τη Nikon. Αν εχεις υποψια οτι θες να ασχοληθεις καπως πιο σοβαρα και να το δεις ως hobby, παρε την a5000.

 

Εχει παρα πολυ καλο βιντεο (οπως και οι περισσότερες Sony άλλωστε) και ειναι πιο "εργαλείο" στα χέρια ενος χομπυστα που θελει να το παει και λιγο παραπερα.

 

Αν ομως θες ενα απλο αξεσουαρ διακοπων και αναμνηστικης χρήσης, παρε τη Nikon.

 

Όπως εχω ξαναπει, λαθος επιλογη σε τετοιες περιπτωσεις δεν υπαρχει. Αν δεν ασχοληθεις λιγο πιο βαθυα, διαφορες μεγαλες δεν θα βρεις απο καμια.

 

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα χειροτερα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...