Προς το περιεχόμενο

Θέλω τελικά antivirus?


runner800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα είμαι χρήστης του xubuntu και θα ήθελα την δικιά σας άποψη για το αν τελικά τα linux χρειάζονται antivirus ή όχι  όσες φορές έχω κάνει αναζήτηση για το θέμα στο διαδίκτυο διαπιστώνω  πως οι απόψεις διίστανται και προσωπικά δεν έχω καταφέρει να βγάλω ένα ασφαλές συμπέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσου. Αποτι ξερω, ας με διορθωσουν οι πιο γνωστες του λειτουργικου, ειναι τοσοι λιγοι οι ιοι στο linux που δεν υπαρχει λογος να πανικοβαλλεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είμαι χρήστης του xubuntu και θα ήθελα την δικιά σας άποψη για το αν τελικά τα linux χρειάζονται antivirus ή όχι  όσες φορές έχω κάνει αναζήτηση για το θέμα στο διαδίκτυο διαπιστώνω  πως οι απόψεις διίστανται και προσωπικά δεν έχω καταφέρει να βγάλω ένα ασφαλές συμπέρασμα.

Ριξε και ενα διαβασμα εδω και τα συμπερασματα δικα σου :

https://www.pcsteps.gr/33395-%cf%87%cf%81%ce%b5%ce%b9%ce%ac%ce%b6%ce%b5%cf%84%ce%b1%ce%b9-antivirus-%cf%83%cf%84%ce%bf-linux-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%b3%ce%b9%ce%b1%cf%84%ce%af/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το άρθρο αν και αναφέρει κάποια σωστά πράγματα είναι ως επί το πλείστον λάθος.

 

οι κυριοτεροι λογοι που δεν 'υπάρχουν ιοί σε Linux' είναι οι 2 που αναφερονται και στο άρθρο.

α) το 99% των χρηστων linux κατεβαζει προγραμματα μεσα απο τον software / package manager της διανομης και εκει ολα τα προγραμματα εχουν ελεγχθει και ακομα και αν κατι παει στραβα με καποιο προγραμμα, θα μαθευτει απο καποιον πολυ πριν συνειδητοποιηθει απο την υπολοιπη κοινοτητα.

β) χρειαζονται δικαιωματα υπερχρηστη για τους περισσοτερους ιους και οι περισσοτεροι δεν ξερουν καν πως να αποκτανε τετοια δικαιωματα. (και θα πρεπει να συνδιαστει με την εγκατασταση προγραμματων απο τριτες πηγες που οπως αναφερθηκε στο α) ειναι κατι που σπανια κανει καποιος linux χρηστης.

 

τώρα για τα λαθη του άρθρου... 

 

Οι χρήστες όμως που έχουν βάλει μια διανομή Linux, τείνουν να είναι κατά μέσο όρο πιο "ψαγμένοι".

 

αυτο ηταν αληθες πριν απο 15 χρονια που το στανταρ ηταν διανομες τυπου red hat / mandrake linux και ηταν αθλος και να τις εγκαταστησεις. το linux πλεον ειναι πολυ απλο στο να εγκατασταθει και για αυτο κερδιζει και περισσοτερους χρηστες. οι περισσοτεροι εξακολουθουν να μην ξερουν πως να αποκτησουν root προσβαση (αν δεν τους πεταξει το παραθυρο που ζηταει κωδικο), και δεν εχουν ιδεα πως να εγκαταστησουν μια εφαρμογη απο τριτη πηγη αν αυτη δεν ερχεται με installer της διανομης τους ωστε να κανουν απλά διπλό κλικ αλλα έρχεται πχ με καταληξη sh. 

 

 

Ένας μέσος χρήστης που απλά θέλει να πλοηγείται στο Internet, να βλέπει ταινίες και να ακούει μουσική, καθώς και να δουλεύει εφαρμογές Office, συνήθως δεν χρειάζεται να εγκαταστήσει καμία επιπλέον εφαρμογή στο Linux.

 

Σχεδον κανενας δεν θα κατσει να ακουσει μουσικη με Brasero. Τοσο σε Linux οσο και σε Windows υπαρχουν τα απαραιτητα προγραμματα, αλλα ολο και καποιο θα αντικαταστησουμε με αλλο της επιλογης μας. Αυτα βεβαια ειναι ολιγον 'στανταρ' οποτε ειναι επισκεψεις σε πολυ συγκεκριμενα site και δεν αποτελουν λογο για να κολλησει καποιος ιό.

 

Στο Linux δεν βάζουμε "σπασμένα" (γιατί συνήθως δεν υπάρχουν). Στις διανομές Linux, το 90% του software είναι εντελώς δωρεάν, άρα δεν υπάρχει λόγος - ούτε καν τρόπος - να το κατεβάσουμε σπασμένο.

 

το 99.9% του δωρεαν λογισμικου δεν μπορει να τα βαλει με τα εμπορικα προγραμματα σε windows ουτε κατα διανοια (οσο τρομερες προσπαθειες και αν αποτελουν αυτα, υπαρχουν βεβαια και πραγματικα αστερια τυπου Blender αλλα αυτα ανηκουν στις εξαιρεσεις). οποτε αν θελει καποιος καποιο πραγματικα επαγγελματικο προγραμμα θα κανει οτι κανουν (οι περισσοτεροι) και σε Windows... θα στραφει σε Torrent. και υπαρχουν μπολικα προγραμματα εκει.

 

εν κατακλειδι φαινεται πως στο linux περισσοτερο κινδυνευουν οι εμπειροι χρηστες που κανουν πειραματισμους.. ενω σε Windows ειναι το εντελως αναποδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που χρειάζεσαι είναι να βλέπεις αν έχει εγκατασταθεί κάποιο trojan η έχει γίνει κάποια παράξενη εγγραφή

Mπορείς να το δείς από κονσόλα με τις εντολές

 

sudo chkrootkit

 

sudo rkhunter -c
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...