Προς το περιεχόμενο

Αγορά DSLR ως αρχάριος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι για αγορά dslr με ένα budget περίπου στα 500 ευρώ. Από συμβουλές φίλων που είναι παλιότεροι στο “άθλημα” προτάθηκε η D3300. Ένα από τα κωλύματα μου είναι η μη στρεφόμενη οθόνη γιατί με βόλεψε στην ως τώρα compact αλλά ίσως είναι θέμα συνήθειας.

Και σκέφτομαι αν σαν αρχάριος θα άξιζε να κάνω ένα βήμα παραπάνω (πχ D5300).
Ποια η γνώμη σας ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mε λίγα παραπάνω και δώρο Τσάντα Μεταφοράς: Canon EOS 750D π.χ: http://www.electroholic.gr/gr/fotografia-video/fotografikes/camcan00027/canon-eos-750d--18-55--stm--doro-tsanta-metaforas ή φυσικά όπου την βρείς πιο φθηνά...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε λίγα παραπάνω και δώρο Τσάντα Μεταφοράς: Canon EOS 750D π.χ: http://www.electroholic.gr/gr/fotografia-video/fotografikes/camcan00027/canon-eos-750d--18-55--stm--doro-tsanta-metaforas ή φυσικά όπου την βρείς πιο φθηνά...

Σε σχέση με τις Nikon υπερτερεί κάπου ?

Είδα εν τάχει τα reviews και οι απόψεις διίστανται, θα την ψάξω καλύτερα.

Σ' ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι για αγορά dslr με ένα budget περίπου στα 500 ευρώ. Από συμβουλές φίλων που είναι παλιότεροι στο “άθλημα” προτάθηκε η D3300. Ένα από τα κωλύματα μου είναι η μη στρεφόμενη οθόνη γιατί με βόλεψε στην ως τώρα compact αλλά ίσως είναι θέμα συνήθειας.

Και σκέφτομαι αν σαν αρχάριος θα άξιζε να κάνω ένα βήμα παραπάνω (πχ D5300).

Ποια η γνώμη σας ; 

καλη ειναι και η 3300 και η 5300

την περιστρεφομενη οθονη για ποιο λογο τη θες? σελφι? βιντεο? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προσφατα (δεν εχει μηνα) πηρα την 330 με τον κιτ φακο , εχω μεινει αρκετα ευχαριστημενος , αν θελεις ασχοληθεις θελει αρκετο διαβασμα και να δεις αρκετα how to video αλλιως το πιο πιθανο ειναι σε κανα μηνα να καθετε σε καποιο ραφι επειδη δεν πηρες το αποτελεσμα που περιμενες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη ειναι και η 3300 και η 5300

την περιστρεφομενη οθονη για ποιο λογο τη θες? σελφι? βιντεο? :P

Εντάξει, νομίζω θα τα καταφέρω και χωρίς περιστρεφόμενη οθόνη απλά είχε βολέψει στο στήσιμο του τρίπoδου σε χαμηλό ύψος.  :D

Διαβάζοντας κι άλλα threads για παρόμοιες απαιτήσεις και budget είδα και την Pentax k-50 ως μια εναλλακτική.

Συνεχίζω την αναζήτηση λοιπόν.  :unsure:

Ευχαριστώ  

Προσφατα (δεν εχει μηνα) πηρα την 330 με τον κιτ φακο , εχω μεινει αρκετα ευχαριστημενος , αν θελεις ασχοληθεις θελει αρκετο διαβασμα και να δεις αρκετα how to video αλλιως το πιο πιθανο ειναι σε κανα μηνα να καθετε σε καποιο ραφι επειδη δεν πηρες το αποτελεσμα που περιμενες

Προφανώς θέλει κάποια γνώση για να πάρεις το 100% της μηχανής, σιγά σιγά θα τα καταφέρουμε. 5 βασικά πράγματα manual ρυθμίσεων τα γνωρίζω από τις παλιότερες compact, θα φανεί αν είναι χρήσιμα.  :lol: 

Η διάρκεια της μπαταρίας πόσο είναι περίπου και τι κάρτα μνήμης προτίμησες ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εντάξει, νομίζω θα τα καταφέρω και χωρίς περιστρεφόμενη οθόνη απλά είχε βολέψει στο στήσιμο του τρίπoδου σε χαμηλό ύψος.  :D

Διαβάζοντας κι άλλα threads για παρόμοιες απαιτήσεις και budget είδα και την Pentax k-50 ως μια εναλλακτική.

Συνεχίζω την αναζήτηση λοιπόν.  :unsure:

Ευχαριστώ  

Προφανώς θέλει κάποια γνώση για να πάρεις το 100% της μηχανής, σιγά σιγά θα τα καταφέρουμε. 5 βασικά πράγματα manual ρυθμίσεων τα γνωρίζω από τις παλιότερες compact, θα φανεί αν είναι χρήσιμα.  :lol: 

Η διάρκεια της μπαταρίας πόσο είναι περίπου και τι κάρτα μνήμης προτίμησες ? 

με την πρωτη φορτιση κοντα στις 600 φωτογραφιες αλλα δεν την αφησα να κλεισει απο μπαταρια , επισεης η μηχανη παντα στο ON δεν την εβαζα στο off

Kαρτα μνημης εχω μια sandisk ultra 32GB SDHC class 10 UHS 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δες κ d5200 εφοσων θελεις την σπαστη οθονη.

Χρησιμη για χρηση με τριποδο + σε παραξενες γωνιες ληψης(ψηλα-χαμηλα).

 

Και ενα tip που δεν το ειχα δει πουθενα->

 

Εαν δεν εχεις υπερευρυγωνιο, σε πολυ-πολυ στριμωγμενους χωρους κολλας την μηχανη στον τοιχο και βλεπεις τι τραβας απο την οθονη.Αυτοι οι 30 ποντοι μερικες φορες κανουν την διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επανέρχομαι μετά από λίγο καιρό και μετά από μια έρευνα στα διάφορα μαγαζιά και ρωτώντας γνώστες, μου έβαλαν την ιδέα της αγοράς μιας καλής compact αντί για DSLR.
Ποια η άποψη σας ? Μιλάμε για συγκρίσιμα μεγέθη ή ούτε καν αξίζει να γίνεται λόγος ?  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα και compact μηχανές τύπου "FZ1000" δεν μπορούν να συγκριθούν σε αντίστοιχου budget DSLR (πχ D5300) ? 

Oχι, δεν μπορούν να συγκριθούν...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σκέφτεσαι να εξελιχθείς επαγγελματικά αλλά σε ενδιαφέρει να βγαζεις ωραίες φωτο για εσένα ,την οικογένεια σου και τους φίλους σου θα σου πρότεινα mirrorless όχι γιατί είναι κατώτερες των dslr αλλά γιατί είναι πιο combact στο μέγεθος και ξέρω πολλούς φίλους που πήραν dslr στην πορεία βαρέθηκαν να την κουβαλάν παντού και την παράτησαν .ενώ μία mirrorless χωράει παντού και η ποιότητα εικόνας είναι ίδια με την dslr. Και περιστρέφεται και η οθόνη χιχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...