Προς το περιεχόμενο

Linux για developers σε εταιρικό περιβάλλον


fitriolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μωρέ, εδώ εγώ σαν web developer πριν κάποια χρόνια που είχα σαν κύριο λειτουργικό το GNU/Linux πάλι έπρεπε να 'χω Windows για testing. Δε γινόταν να μην ελέγξω αυτό που έφτιαξα στην πιο δημοφιλή πλατφόρμα! Φυσικά το "γράψιμο" στο Linuxάκι ήταν πολύ πιο γρήγορο και βολικό απ' ότι στα Windows.

 

Κατά τ' άλλα, στη φάση του να "στήσω" το μηχάνημα, ήταν πολύ πιο απλά τα πράγματα. Το LAMP στηνόταν με μια εντολή, σε αντίθεση με τα Windows που μου πρήζονταν τα σ'κώτια κι ήθελε 2-3 ώρες ενασχόληση (οκ, εκτός κι αν έβαζα XAMPP ή αντίστοιχο πακέτο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αν χρειάζεσαι αποκλειστικα ms office, θα δουλέψεις με αυτό. Τόσο απλά. Αν θέλεις τόσο πολυ να μεταβείς σε linux μπορείς να το κάνεις με το σχετικό προϊόν της Codeweavers. Υπάρχει και η online λύση βέβαια, αλλά εκεί υπάρχουν άλλα προβλήματα.

2. Ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημα με την χρήση των επίσημων binaries/installer από τις σελίδες των προγραμμάτων; Με τον ίδιο τρόπο δεν θα δούλευε κάποιος και σε OSX/Win; Ειδικά για τέτοια προγράμματα, δεν είναι αναγκασμένος κανείς να χρησιμοποιεί αποκλειστικά τα repo - εκτός κι αν κάτι τέτοιο είναι αναγκαίο για άλλους λόγους -ίδια έκδοσης με τους συνεργάτες, απαίτηση για κάποια τυποποίηση κ.λ.π.

3. Το navicat έχει επίσημη, υποστηριζόμενη έκδοση για linux. Μιλάς πολύ γενικά πάντως - αν κάποιος θέλει να βοηθήσει θα ήθελε περισσότερες πληροφορίες.

4. Έψαξα να βρω τι στο καλό είναι το mtputty - δεν το λές και καλό παράδειγμα. Στο linux υπάρχουν καταπληκτικοί terminal emulators, δεν είναι ανάγκη να έχεις ξεχωριστό πρόγραμμα για ssh client με tabs.

 

1. Online λύση εννοείς το office 365; Αν ναι, έχω licence από την εταιρεία αλλά δεν το χρησιμοποιεί η ομάδα μου γιατί δεν παίζει με templates.

2. Δεν είπα ότι υπάρχει πρόβλημα, αλλά το ανέφερα γιατί από τη στιγμή που υπάρχουν στα επίσημα repos σχεδόν όλων των διανομων, θα περίμενα ειδικά τα IDEs για development να προσφέρονται σε πρόσφατη έκδοση.

3. Η έκδοση που δίνει δεν είναι native. Την έχουν κάνει bundled μαζί με binaries του wine και τρέχει μέσω αυτού. Κατέβασα τη δοκιμαστική της τελευταίας έκδοσης και κρασάρει όταν πατάς το κουμπί που ανοίγει tab για να γράψεις query. Άρα δεν μπορείς να το δουλέψεις. Επειδή υπάρχει topic με πρόγραμματα για linux, δεν μπήκα στη διαδικασία να ζητήσω εναλλακτικές εδώ.

4. Ανέφερα και εγώ ο ίδιος το terminator. Είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν και άλλοι. Το καλό όμως με το mtputty είναι ότι παίρνει μόνο του τα sessions που έχεις σώσει με το putty, τα οποία μπορείς να κάνεις export και να τα περάσεις εύκολα σε μια άλλη εγκατάσταση.

 

Βλέπω ότι έχουν ανάψει τα αίματα με το θέμα. Εκφράσεις του τύπου "δεν έχετε δουλέψει ποτέ σας και δεν ξέρετε" δεν εξυπηρετούν σε τίποτα. Το ίδιο ισχύει και για απαντήσεις όπως το "ότι να'ναι". Το πιο εύκολο πράγμα είναι να γράψεις συγκεκριμένα παραδείγματα όπως γράφω εγώ και να υποστηρίξεις τη θέση σου. Δε νομίζω ότι είστε τίποτα παιδάκια και δεν μπορείτε να το κάνετε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Online λύση εννοείς το office 365; Αν ναι, έχω licence από την εταιρεία αλλά δεν το χρησιμοποιεί η ομάδα μου γιατί δεν παίζει με templates.

2. Δεν είπα ότι υπάρχει πρόβλημα, αλλά το ανέφερα γιατί από τη στιγμή που υπάρχουν στα επίσημα repos σχεδόν όλων των διανομων, θα περίμενα ειδικά τα IDEs για development να προσφέρονται σε πρόσφατη έκδοση.

3. Η έκδοση που δίνει δεν είναι native. Την έχουν κάνει bundled μαζί με binaries του wine και τρέχει μέσω αυτού. Κατέβασα τη δοκιμαστική της τελευταίας έκδοσης και κρασάρει όταν πατάς το κουμπί που ανοίγει tab για να γράψεις query. Άρα δεν μπορείς να το δουλέψεις. Επειδή υπάρχει topic με πρόγραμματα για linux, δεν μπήκα στη διαδικασία να ζητήσω εναλλακτικές εδώ.

4. Ανέφερα και εγώ ο ίδιος το terminator. Είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν και άλλοι. Το καλό όμως με το mtputty είναι ότι παίρνει μόνο του τα sessions που έχεις σώσει με το putty, τα οποία μπορείς να κάνεις export και να τα περάσεις εύκολα σε μια άλλη εγκατάσταση.

 

 

1. Όντως 365 εννοούσα - έχει κι άλλα θέματα λοιπόν... Άρα η μόνη λύση είναι αυτή της Codeweavers/wine. Είχα δουλέψει έτσι για κάποιο διάστημα και οι βασικές εφαρμογές (Word, Excel ) δούλευαν σωστά.

2. Οι διανομές αναβαθμίζουν τα πακέτα τους συνήθως σε κάθε νέα έκδοση (δεν μιλώ για τις rolling) , οπότε είναι αδύνατο να έχεις τις τελευταίες εκδόσεις - θα μπορούσε να γίνεται κάτι παρόμοιο με τα bsds, μια σταθερή βάση για την διάρκεια της έκδοσης και τα προγράμματα πάνω από αυτήν να βρίσκονται  στις τελευταίες εκδόσεις τους, αλλά δεν συμβαίνει. Λύση πάντως υπάρχει αφού τα ίδια τα project δίνουν distro-agnostic binaries. Κάποια άλλα projects επιλέγουν να έχουν δικά τους repos με ανανεωμένες εκδόσεις.

3. Δυστυχώς δεν είναι οι μόνοι που το κάνουν :( Αν είσαι σε μια από τις υποστηριζόμενες διανομές και έχεις χρόνο μπορείς να στείλεις ένα bug report, αν είσαι σε μια που δεν υποστηρίζεται δεν γίνεται τίποτα... Υπάρχουν  πολλά παρόμοια προγράμματα, δεν γνωρίζω αν καλύπτουν τις ανάγκες σου.

4. Αν περιμένεις να δουλέψεις ακριβώς με τον ίδιο τρόπο χωρίς να υπάρχει το ίδιο πρόγραμμα είναι σίγουρο ότι θα απογοητευτείς. Υπάρχουν εξαιρετικοί ssh gui clients (δες το PAC manager που είναι free π.χ.) αν και περισσότεροι χρησιμοποιούν cli...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι να ναι από κάθε άσχετο με γνώμη.

Θέλεις να δουλέψεις επαγγελματικά DJ;

Θέλεις να δουλέψεις επαγγελματικά Video Maker;

Θέλεις να δουλέψεις επαγγελματικά φωτογράφος;

Θέλεις να δουλέψεις επαγγελματικά μηχανικός;

Θέλεις να δουλέψεις με σουίτες γραφείου;

Θέλεις να δουλέψεις γιατρός;

Θέλεις να ανοίξεις μαγαζί;

Θέλεις να ανοίξεις επιχείρηση;

 

Δεν γίνεται με LINUX.  είναι νόμος, αναγκαστικά θα έχεις τουλάχιστον ένα υπολογιστή με Windows.

Βάλτε το καλά στο μυαλό σας όταν βγείτε στην αγορά να δουλέψετε δεν γίνεται με MIXXX DJ με LIBRE επιχείρηση με GIMP φωτογράφος όλα αυτά είναι ερασιτεχνικά. Απλά. Το LINUX εδώ και 15 χρόνια έχει αποτύχει στα επαγγελματικά desktops.

 

Μπορώ να κάνω όλα τα παραπάνω με linux.

 

Ήταν 2005 έλεγαν επανάσταση το Linux. 2010 ξανά επανάσταση, 2015 ξανά επανάσταση, ούτε για φωτογραφία να επεξεργαστεί ένας επαγγελματίας δεν έχει φτιαχτεί ένα ισάξιο του Photoshop..... Ti να συζητάμε τώρα το linux δεν μπορεί να αντικαταστήσει τα desktop και τα laptop παραγωγής εικόνας, videο, μουσικής, office, μηχανικών και των περισσότερων επαγγελμάτων.  Απλά δεν υπάρχει επαγγελματικό software, drivers, υποστήριξη.

 

Το linux είναι καλό για servers, για πειράματα..... για να σερφάρεις, για να μαθαίνεις, αλλά μόλις έρχεται η στιγμή να δουλέψει κάποιος πραγματικά επιστρέφει ή στα Windows ή στα Mac.

 

Δουλέυω πραγματικά (Qt) ΜΟΝΟ σε linux since 2005.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι να ναι από κάθε άσχετο με γνώμη.

Θέλεις να δουλέψεις επαγγελματικά DJ;

Θέλεις να δουλέψεις επαγγελματικά Video Maker;

Θέλεις να δουλέψεις επαγγελματικά φωτογράφος;

Θέλεις να δουλέψεις επαγγελματικά μηχανικός;

Θέλεις να δουλέψεις με σουίτες γραφείου;

Θέλεις να δουλέψεις γιατρός;

Θέλεις να ανοίξεις μαγαζί;

Θέλεις να ανοίξεις επιχείρηση;

 

Δεν γίνεται με LINUX.  είναι νόμος, αναγκαστικά θα έχεις τουλάχιστον ένα υπολογιστή με Windows.

Βάλτε το καλά στο μυαλό σας όταν βγείτε στην αγορά να δουλέψετε δεν γίνεται με MIXXX DJ με LIBRE επιχείρηση με GIMP φωτογράφος όλα αυτά είναι ερασιτεχνικά. Απλά. Το LINUX εδώ και 15 χρόνια έχει αποτύχει στα επαγγελματικά desktops.

 

bxDacrB.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι να ναι, εγώ έχω περισσότερους υπολογιστές απο εσένα με linux, 2 στο σπίτι και 1 στο εργαστήριο.

 

Καλά τι τους κάνεις linux? Βαλε win να δουλέψεις και λίγο. Τελευταίο μήνυμα μου εδώ. Συνέχισε την ωδή στα windows...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1) Χρήση office με templates τα οποία πηγαινοέρχονται ανάμεσα σε project managers και προγραμματιστές. Δεν μπορώ να διακινδυνεύσω να τα ανοίξω με κανένα libre office γιατί αν χαλάσει κανένα encoding μετά απλά δε θα βγάζουμε άκρη.

2) Οι περισσότερες διανομές έχουν τραγικά παλιές εκδόσεις από ide (πχ Eclipse, Netbeans...)

3) Δουλεύω με postgres και δεν υπάρχει αξιόλογο ide free. Ακόμα και κάποια που είναι επί πληρωμή

όπως το navicat που δουλεύω στα windows, σε linux το τρέχουν από wine ή έχουν προβλήματα

με το theme τους(fonts που δε διαβάζονται, κακοσχεδιασμένα και δύσχρηστα ui)

4) Έλλειψη εύχρηστων εργαλείων σε κάποιες περιπτώσεις, όπως για παράδειγμα το mtputty.

1. Χρειάζεται περισσότερες λεπτομέριες για να απαντήθει με ακρίβεια. Έχω την αίσθηση γενικά ότι η συμβατότητα έχει αυξήθει κατακόρυφα  στην έκδοση 5.x.

2. Ακόμη κι αν ισχύει αυτό που λες, όπως είπαν κι άλλα παιδιά, δε σε περιορίζει η διανομή. Μπορείς να εγκαταστήσεις συνήθως τις πιο πρόσφατες εκδόσεις, εύκολα και γρήγορα.

3. Μου κάνει εντύπωση ότι δουλεύεις postgreSQL και δεν γνωρίζεις το pgAdmin. Απλά εξαιρετικό.

4. Σε αυτό τον τομέα πραγματικά είναι η μέρα με τη νύχτα. Σε λίνουξ παίζει out of the box κι επειδή ανέφερες παραπάνω τη μεταφορά των λογαριασμών, είναι τόσο απλό όσο ένα αρχείο, το ~/.ssh/config. Είναι καθαρά θέμα εξοικείωσης.

Επεξ/σία από NoD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pgAdmin προφανώς το γνωρίζω. Και πραγματικά απορώ τι βρίσκετε ότι έχει εξαιρετικό. Δεν έχει tabs, οι επιλογές για να κάνεις export σε αρχείο είναι ελάχιστες, δεν μπορείς να επιλέξεις τα αποτελέσματα ενός query και να σου φτιάξει μόνο του ένα αντίστοιχο insert, η αυτόματη συμπλήρωση στα queries είναι της πλάκας. Νομίζω πρέπει να πατήσεις κάποιο συνδυασμό πλήκτρων για να σου βγάλει τις επιλογές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σε τι να απαντήσω από αυτά που λες; 

Λοιπόν κάθε μέρα έρχομαι σε επαφή με δεκάδες ανθρώπους. Δεν έχω βρει επαγγελματία άνθρωπο, να μην έχει Photoshop. Δεν έχω δει γραφείο παραγωγής ή και ανεξάρτητους παραγωγούς που φτιάχνουν βιντεο κλιπ και ταινίες να μην έχουν Premiere και ΑVID, δεν βρήκα επαγγελματία DJ να  μην έχει Serato Traktor VDj. 

Τώρα τι φαντασιώσεις έχει καθένας είναι άλλο πράγμα. Και εγώ έχω δύο laptop με linux στο σπίτι. Έχω εγκαταστήσει και σε άλλους linux σε παλιούς υπολογιστές τους να μπαίνουν internet. Aλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Έχετε μπει ποτέ μέσα σε ένα studio ήχου;  Έχετε μπει σε ένα μηχανολογικό γραφείο; Ξέρετε τι είναι το autocad; Δεν μπορώ να μιλάω με ανθρώπους που δεν έχουν ιδέα για το τι είναι η αγορά τι είναι χρήμα.  Έχει δει κάποιος πως γίνεται γύρισμα σε ένα videoclip;

 

Ti Linux ρε παιδιά δεν έχετε δουλέψει ποτέ στην ζωή σας και θέλετε να έχετε άποψη.

 Πως θα καλιμπράρεις το Gimp για την οθόνη και για την Canon Mark.... 

Πως θα σετάρεις να βγάλεις HD και 4Κ από τις Panasonic σε Linux αφού δεν έχουν καν drivers για Linux

Πως θα γίνεις μηχανολόγος αν δεν μάθεις autocad και ποιο plotter έχει οδηγούς για Linux, ποιo Τοpcom μηχάνημα για τοπογράφους 

 

Δεν θέλω να υποτιμώ τους συνομιλητές μου αλλά να μην έχετε άποψη σε πράγματα που δεν γνωρίζετε.

 

Το ενδεχόμενο ας πούμε αυτά που λες να ισχύουν στον τομέα που εργάζεσαι αλλά όχι παντού σου πέρασε από το μυαλό; Στα εικαστικά είναι Mac και Windows. Σε πολλά άλλα είναι Linux/Unix. Μιλάς για λεφτά ας πούμε. Όλος ο τραπεζικός τομέας δουλεύει εδώ και δεκαετίες με Unices.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[off topic]

Just FYI:

http://pgcli.com/

http://dbeaver.jkiss.org/

[/off topic]

το dbeaver το είχα δοκιμάσει αλλά νομίζω το έβγαλα γιατί είχα θέματα με το μαύρο theme που χρησιμοποιώ. Το άλλο ενδιαφέρον αλλά προτιμώ κάποιο με user interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το πρώτο άλλα δείχνει στα screenshots και άλλα βλέπεις όταν το ανοίγεις. Χώρια που είναι γραμμένο μάλλον σε Swing και τρώει κάτι άκυρα του τύπου να μην εμφανίζονται τα controls μέχρι να περάσει από πάνω ο κέρσορας και να κάνει refresh... Το δεύτερο δεν ανοίγει η σελίδα αν και το έχω ακουστά. Μέχρι τώρα αυτό που βλέπω να την παλεύει περισσότερο και είναι σαφώς πιο επαγγελματικό από τα υπόλοιπα είναι το DataGrip που όμως δεν είναι δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...