Προς το περιεχόμενο

Linux για developers σε εταιρικό περιβάλλον


fitriolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Που να ξέρω αν γνωριζόμαστε; Η Μαρία από το Osarena είσαι;

Αφου δεν εχεις ιδεα εαν γνωριζομαστε, κατι μου λεει πως δεν εχεις ιδεα και εαν ισχυουν αυτα που λες.

Τι λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειπα να μην απαντήσω αλλά είδα ότι προσθέσες και άλλες ασυναρτησίες στο μήνυμα σου.

Καταρχάς ο τρόπος σου δεν είναι σωστός. Δεν είναι όλοι επαγγελματίες φωτογράφοι, μηχανολόγοι φίλε μου.

Εκτός και αν γνωρίζεις μόνο αυτά τα επαγγέλματα.

Όπως και να χει αυτό που είπες είναι ότι τέχνη και χρήμα μόνο με Windows-Mac. Τόσα ξέρεις τόσα λες, δεν θα σου ανοίξω εγώ τα μάτια, καθώς γράφεις στο νήμα προκατελλειμένα.

Επίσης στα 36 πλέον και με 2 παιδιά δεν περιμένω απο κάποιον τυχαίο να μου πει αν δουλεύω.

Τι επαγγέλλεσαι αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εδώ είναι  forum θα κάτσεις και θα γράψεις αναλυτικά την άποψη σου και δεν θα μιλάς προσωπικά.

Really? Really???

[...]

Ti Linux ρε παιδιά δεν έχετε δουλέψει ποτέ στην ζωή σας και θέλετε να έχετε άποψη.

[...]

Δεν θέλω να υποτιμώ τους συνομιλητές μου αλλά να μην έχετε άποψη σε πράγματα που δεν γνωρίζετε.

Το τι θα κανουν τα αλλα μελη εδω μεσα, ασε να το ξερω εγω καλυτερα απο σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βγάλαμε εκτός θέματος το νήμα[..]

Μαντεψε ποιος ειναι υπευθυνος.

[..]Και καλά θα ήταν να μη είσαι ειρωνικός ειδικά αν δεν γράφεις με επιχειρήματα, και με παραδείγματα.

Καλα θα ηταν να μην γενικολογεις, να μην βγαζεις συμπερασματα χωρις να χεις ιδεα για τους συνομιλητες σου και να μην δινεις οδηγιες για το πως θα συμπεριφερονται τα υπολοιπα μελη, ειδικα οταν δεν τις τηρεις ο ιδιος. 

 

/back on topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτά που λες τι θες να απαντήσω; Ότι υπάρχουν χιλιάδες επαγγελματίες που χρησιμοποιούν linux και βγάζουν το ψωμί τους;

 

Παραδείγματα; Παρά πολλά. Δεν θα αντιπαρατεθω. Χρήμα και τέχνη μόνο Windows-Mac. Μου έφτιαξες το βράδυ. Καλό βράδυ.

 

/ignore

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

odys03 πες μου σε παρακαλώ γιατί η Google ξέχασε για το TensorFlow να υποστηρίζει τα windows. Δεν θέλει χρήματα μάλλον?

 

https://www.tensorflow.org/versions/r0.9/get_started/os_setup.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βγάλαμε εκτός θέματος το νήμα. αλλά θα πω ένα απλό παράδειγμα. Γυναίκα γιατρός, έρχεται με παλιό Laptop και τις περνάω ένα Linux Μιnt.  Μόνο Internet και σουίτα γραφείου θέλω είχε πει όλα ωραία και καλά.  Στέλνει η μεγαλύτερη φαρμακευτική εταιρία  σε Access  την εφαρμογή της.... Ούτε libre ούτε open office και άλλα δυο που κατέβασα δεν το άνοιγαν σωστά.....
 
Τοπογράφος με το καλύτερο μηχάνημα topcom 15Κ euro,  έρχεται να δούμε μήπως καταφέρουμε να δουλέψουμε το μηχάνημα σε ubuntu. τζίφος,  δεν ασχολείται καν η εταιρία με linux.
 
Dell UltraSharp UP27 Mονιτορ για φωτογράφο μου το έφεραν με καμένο πυκνωτή στο τροφοδοτικό, αφου το είχα στο εργαστήριο είπα δεν το δοκιμάζω και στο Ubuntu..... αμ δε.... μόνο σε universal drivers μόνο οι απλές ρυθμίσεις του ubuntu χωρίς καμία μικρο ρύθμιση....  για καλιμπράρισμα   ούτε λόγος....

Και καλά θα ήταν να μη είσαι ειρωνικός ειδικά αν δεν γράφεις με επιχειρήματα, και με παραδείγματα.

 

 

Εγώ δεν καταλαβαίω γιατί το πήρες πατριωτικά.

Ναι κάποιες δουλειές δεν γίνονται καλά σε linux γίνονται σε windows.

Όπως και το να δουλεύεις με embedded, networks, sysadminιλίκι, server setups, προγραμματισμό (python π.χ) χρειάζεσαι linux ή δουλεύεις καλύτερα με linux.

 

Το point σου ποιο είναι ότι το linux είναι άχρηστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως προσωπικά τα καινοτόμα fintech προγράμματα δημιουργούνται πάντα σε linux. Μπορείτε να το δείτε και στο azure αυτό. Δεν βγαίνουν ποτέ για windows. 

Για το odys03 προβλέπω οι μετοχές της microsoft να μην παίρνουν και μεγάλη ώθηση τους επόμενους 12 μήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Το θέμα αυτό το ανοίγω όχι για να μου προτείνετε διανομή, μιας και δεν είμαι αρχάριος,

αλλά περισσότερο για να πούμε τις γνώμες μας για το πόσο μπορεί να δουλέψει κάποιος αποκλειστικά

με linux σε μια εταιρεία. Εγώ προσωπικά έχω απογοητευθεί από το γεγονός ότι το setup που δουλεύω

σε windows 10 δε μπορεί να μεταφερθεί σε linux. Συγκεκριμένα:

 

1) Χρήση office με templates τα οποία πηγαινοέρχονται ανάμεσα σε project managers και προγραμματιστές.

Δεν μπορώ να διακινδυνεύσω να τα ανοίξω με κανένα libre office γιατί αν χαλάσει κανένα encoding μετά απλά δε θα βγάζουμε άκρη.

2) Οι περισσότερες διανομές έχουν τραγικά παλιές εκδόσεις από ide (πχ Eclipse, Netbeans...)

3) Δουλεύω με postgres και δεν υπάρχει αξιόλογο ide free. Ακόμα και κάποια που είναι επί πληρωμή

όπως το navicat που δουλεύω στα windows, σε linux το τρέχουν από wine ή έχουν προβλήματα

με το theme τους(fonts που δε διαβάζονται, κακοσχεδιασμένα και δύσχρηστα ui)

4) Έλλειψη εύχρηστων εργαλείων σε κάποιες περιπτώσεις, όπως για παράδειγμα το mtputty.

 

Επειδή φαντάζομαι ότι κάποιοι μόλις διαβάσουν τα τέσσερα παραπάνω θα αρχίσουν να λένε

"μα γιατί δε βάζεις ένα virtual machine για το office, γιατί δεν κατεβάζεις το eclipse από το site τους,

γιατί δε βάζεις το terminator" και άλλα τέτοια, το θέμα δεν είναι το αν τελικά με κάποιο τρόπο λύνονται

τα παραπάνω αλλά το αν τελικά το linux που πολλοί το θεωρούν ιδανικό για προγραμματισμό και bleeding

edge, μπορεί να χρησιμοποιηθεί από έναν επαγγελματία που θέλει να κάνει τη δουλειά του γρήγορα και

αποδοτικά.

 

1. Αν χρειάζεσαι αποκλειστικα ms office, θα δουλέψεις με αυτό. Τόσο απλά. Αν θέλεις τόσο πολυ να μεταβείς σε linux μπορείς να το κάνεις με το σχετικό προϊόν της Codeweavers. Υπάρχει και η online λύση βέβαια, αλλά εκεί υπάρχουν άλλα προβλήματα.

2. Ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημα με την χρήση των επίσημων binaries/installer από τις σελίδες των προγραμμάτων; Με τον ίδιο τρόπο δεν θα δούλευε κάποιος και σε OSX/Win; Ειδικά για τέτοια προγράμματα, δεν είναι αναγκασμένος κανείς να χρησιμοποιεί αποκλειστικά τα repo - εκτός κι αν κάτι τέτοιο είναι αναγκαίο για άλλους λόγους -ίδια έκδοσης με τους συνεργάτες, απαίτηση για κάποια τυποποίηση κ.λ.π.

3. Το navicat έχει επίσημη, υποστηριζόμενη έκδοση για linux. Μιλάς πολύ γενικά πάντως - αν κάποιος θέλει να βοηθήσει θα ήθελε περισσότερες πληροφορίες.

4. Έψαξα να βρω τι στο καλό είναι το mtputty - δεν το λές και καλό παράδειγμα. Στο linux υπάρχουν καταπληκτικοί terminal emulators, δεν είναι ανάγκη να έχεις ξεχωριστό πρόγραμμα για ssh client με tabs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ότι να ναι από κάθε άσχετο με γνώμη.

Θέλεις να δουλέψεις επαγγελματικά DJ;

Θέλεις να δουλέψεις επαγγελματικά Video Maker;

Θέλεις να δουλέψεις επαγγελματικά φωτογράφος;

Θέλεις να δουλέψεις επαγγελματικά μηχανικός;

Θέλεις να δουλέψεις με σουίτες γραφείου;

Θέλεις να δουλέψεις γιατρός;

Θέλεις να ανοίξεις μαγαζί;

Θέλεις να ανοίξεις επιχείρηση;

 

Δεν γίνεται με LINUX.  είναι νόμος, αναγκαστικά θα έχεις τουλάχιστον ένα υπολογιστή με Windows.

Βάλτε το καλά στο μυαλό σας όταν βγείτε στην αγορά να δουλέψετε δεν γίνεται με MIXXX DJ με LIBRE επιχείρηση με GIMP φωτογράφος όλα αυτά είναι ερασιτεχνικά. Απλά. Το LINUX εδώ και 15 χρόνια έχει αποτύχει στα επαγγελματικά desktops.

Συμφωνώ μαζί σου σ ότι είπες μέχρι τώρα.

​Διαφωνώ στο ότι "το LINUX εδώ και 15 χρόνια έχει αποτύχει στα επαγγελματικά desktops."

​Δέν στόχευσε ποτέ στο επαγγελματικό desktop. Αρα πολή κουβέντα για το τίποτα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι να ναι από κάθε άσχετο με γνώμη.

Θέλεις να δουλέψεις επαγγελματικά DJ;

Θέλεις να δουλέψεις επαγγελματικά Video Maker;

Θέλεις να δουλέψεις επαγγελματικά φωτογράφος;

Θέλεις να δουλέψεις επαγγελματικά μηχανικός;

Θέλεις να δουλέψεις με σουίτες γραφείου;

Θέλεις να δουλέψεις γιατρός;

Θέλεις να ανοίξεις μαγαζί;

Θέλεις να ανοίξεις επιχείρηση;

 

Δεν γίνεται με LINUX.  είναι νόμος, αναγκαστικά θα έχεις τουλάχιστον ένα υπολογιστή με Windows.

Βάλτε το καλά στο μυαλό σας όταν βγείτε στην αγορά να δουλέψετε δεν γίνεται με MIXXX DJ με LIBRE επιχείρηση με GIMP φωτογράφος όλα αυτά είναι ερασιτεχνικά. Απλά. Το LINUX εδώ και 15 χρόνια έχει αποτύχει στα επαγγελματικά desktops.

 

Επειδή συνεχίζεις να προσβάλεις με τα λεγόμενα σου, χωρίς να ξέρεις με τι ασχολείται ο καθένας, και πετάς τις πατάτες σου...

 

Είσαι ένας απο τους πολλους τυχαίους που μπαίνουν στο νήμα του linux, αντι να ζητήσουν βοήθεια για κάποιο θέμα, και κράζουν.

Θα ξεχαστείς γρήγορα.

haters gonna hate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι να ναι από κάθε άσχετο με γνώμη.

Θέλεις να δουλέψεις επαγγελματικά DJ;

Θέλεις να δουλέψεις επαγγελματικά Video Maker;

Θέλεις να δουλέψεις επαγγελματικά φωτογράφος;

Θέλεις να δουλέψεις επαγγελματικά μηχανικός;

Θέλεις να δουλέψεις με σουίτες γραφείου;

Θέλεις να δουλέψεις γιατρός;

Θέλεις να ανοίξεις μαγαζί;

Θέλεις να ανοίξεις επιχείρηση;

 

Δεν γίνεται με LINUX.  είναι νόμος, αναγκαστικά θα έχεις τουλάχιστον ένα υπολογιστή με Windows.

Βάλτε το καλά στο μυαλό σας όταν βγείτε στην αγορά να δουλέψετε δεν γίνεται με MIXXX DJ με LIBRE επιχείρηση με GIMP φωτογράφος όλα αυτά είναι ερασιτεχνικά. Απλά. Το LINUX εδώ και 15 χρόνια έχει αποτύχει στα επαγγελματικά desktops.

Στα περισσότερα μια χαρά κάνεις την δουλειά και με linux όλα είναι θέμα συνήθειας.

 

ΥΓ

Ο γιατρός που κολλάει ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...