Προς το περιεχόμενο

Linux για developers σε εταιρικό περιβάλλον


fitriolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Το θέμα αυτό το ανοίγω όχι για να μου προτείνετε διανομή, μιας και δεν είμαι αρχάριος,

αλλά περισσότερο για να πούμε τις γνώμες μας για το πόσο μπορεί να δουλέψει κάποιος αποκλειστικά

με linux σε μια εταιρεία. Εγώ προσωπικά έχω απογοητευθεί από το γεγονός ότι το setup που δουλεύω
σε windows 10 δε μπορεί να μεταφερθεί σε linux. Συγκεκριμένα:

1) Χρήση office με templates τα οποία πηγαινοέρχονται ανάμεσα σε project managers και προγραμματιστές.

Δεν μπορώ να διακινδυνεύσω να τα ανοίξω με κανένα libre office γιατί αν χαλάσει κανένα encoding μετά απλά δε θα βγάζουμε άκρη.
2) Οι περισσότερες διανομές έχουν τραγικά παλιές εκδόσεις από ide (πχ Eclipse, Netbeans...)
3) Δουλεύω με postgres και δεν υπάρχει αξιόλογο ide free. Ακόμα και κάποια που είναι επί πληρωμή
όπως το navicat που δουλεύω στα windows, σε linux το τρέχουν από wine ή έχουν προβλήματα
με το theme τους(fonts που δε διαβάζονται, κακοσχεδιασμένα και δύσχρηστα ui)
4) Έλλειψη εύχρηστων εργαλείων σε κάποιες περιπτώσεις, όπως για παράδειγμα το mtputty.

Επειδή φαντάζομαι ότι κάποιοι μόλις διαβάσουν τα τέσσερα παραπάνω θα αρχίσουν να λένε
"μα γιατί δε βάζεις ένα virtual machine για το office, γιατί δεν κατεβάζεις το eclipse από το site τους,
γιατί δε βάζεις το terminator" και άλλα τέτοια, το θέμα δεν είναι το αν τελικά με κάποιο τρόπο λύνονται
τα παραπάνω αλλά το αν τελικά το linux που πολλοί το θεωρούν ιδανικό για προγραμματισμό και bleeding
edge, μπορεί να χρησιμοποιηθεί από έναν επαγγελματία που θέλει να κάνει τη δουλειά του γρήγορα και
αποδοτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το linux μπορει να ειναι ιδανικο για πολλες περιπτωσεις αλλα δεν ειναι για ολες. Τα παντα εξαρτωνται απο το περιβαλλον εφοσον δεν δουλευεις μονος σου

Αμα οι περισσοτεροι συναδελφοι σου στον εργασιακο χωρο ειναι σε windows και εσυ διαφέρεις, μαλλον πιο πολλα προβληματα δημιουργεις παρα λυνεις αμα εισαι σε linux.

 

Επίσης, κανεις ποτε δεν ειπε οτι δεν απαιτειται μια αρχικη παραμετροποιηση η οποια οπως ειπες και εσυ θα ελυνε τα παραδειγματα προβληματων που ανεφερες. Εφοσον την κανεις μετα θα δουλευεις γρηγορα και αποδοτικα. Το ιδιο απαιτειται και στα windows οπου και εκει φυσικα μπορεις να δουλευεις γρηγορα και αποδοτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ακριβώς setup φυσικά και δεν μπορεί να μεταφερθεί σε Linux. Πως θα ήταν δυνατόν κάτι τέτοιο;

μόνον εάν οι κατασκευαστές του λογισμικού που χρησιμοποιεί κάποιος, κατασκεύαζαν το λογισμικό αυτό ΚΑΙ για Linux.

 

Από εκεί και πέρα παίζεις με εναλλακτικές ή όπως ο ίδιος ανέφερες με Virtual Machines, Wine...κλπ.

 

Αυτά περί σοβαρότητας και σοβαρών προγραμμάτων είναι να χαμε να λέγαμε

κι ...... να κουρεύαμε. Τελείως υποκειμενικό δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια στα Win 10 άρχισες να δουλεύεις αμέσως μετά την εγκατάσταση τους?

 

Προφανώς χρειάστηκα κάποιες μέρες για να τα στήσω όπως θέλω, αλλά είχα και περισσότερες εναλλακτικές σε σχέση με linux που μάλλον δε θα έμενα και ικανοποιημένος. Στην εταιρεία η συντριπτική πλειοψηφία είναι με windows, κάποιοι είναι με mac (είναι απορίας άξιον για ποιο λόγο ζητάει mac των 1200Ε και βάλε κάποιος που μπαίνει απλά internet και ανοίγει office και pdf) και ελάχιστοι είναι με linux οι οποίοι δεν έχουν τις ίδιες ανάγκες που έχω εγώ. 

Ο μύθος πάντως που λέει ότι ο geek προγραμματιστής έχει βάλει καμιά ψαγμένη διανομή και του έχουν λυθεί τα χέρια, καταρρίπτεται στην πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μύθος πάντως που λέει ότι ο geek προγραμματιστής έχει βάλει καμιά ψαγμένη διανομή και του έχουν λυθεί τα χέρια, καταρρίπτεται στην πράξη.

That was a good one, you texas sharpshooter

 

edit

Και για την ιστορία

 

1. Δεν υπάρχει τέτοιος μύθος

2. Η διανομή δεν παίζει κανένα ρόλο.

3. Ανάλογα με το τι κάνει κάποιος, υπάρχει και το κατάλληλο (ή και τα κατάλληλα) λειτουργικό σύστημα. Αν σχεδιάζεις GUI σε windows, τότε ναι, δεν υπάρχει τίποτα να σου προσφέρει το linux. Αν κάνεις web dev με python/ruby τότε δεν έχουν να σου προσφέρουν τίποτα τα windows κ.ο.κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη βάλεις Linux. Αν οι άλλοι υπολογιστές έχουν windows θα μείνεις με windows. Aπλά.

 

Όπως δεν υπάρχει DJ με Linux, καθώς όλα τα σοβαρά προγράμματα είναι για Windows και Mac, όπως δεν μπορεί ένας σκηνοθέτης ή φωτογράφος ή μουσικός να έχει Linux.

Ότι νά ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω 2+ χρόνια Arch στην δουλειά, αλλά και dual boot με Windows 10. Εξαρτάται τι χρειάζομαι κάθε φορά. Δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα πάντως. Λύσεις υπάρχουν για όλα, αν και καμιά φορά θέλει να κάνεις λίγο πίσω. Η postgresql που θες έχει το pg-admin. Επίσης υπάρχει και το HeidiSQL που δουλεύει άψογα με Wine.

 

Αν δεν θες dual-boot, θα σου πρότεινα Arch σε Virtualbox, έχω παρατηρήσει ότι με βολεύει περισσότερο να έχω το Linux σε VM παρά το αντίστροφο. Έχω γράψει αρκετή python σε VM, έχω φτιάξει και έχω κάνει publish maven packages, έχω τρέξει σχετικά βαρβάτα scripts, και έχω γράψει και αρκετή Java σε VM, και δεν με έχει προβληματίσει καθόλου. Βέβαια όσο μπορώ native το προτιμώ.

 

Όλα αυτά εξαρτώνται βέβαια από το τι εργαλεία χρησιμοποιείς. Αν γράφεις C# προφανώς και δεν θα είναι τόσο απλό να πας σε Linux.


Ο μύθος πάντως που λέει ότι ο geek προγραμματιστής έχει βάλει καμιά ψαγμένη διανομή και του έχουν λυθεί τα χέρια, καταρρίπτεται στην πράξη.

Διαφωνώ, όπως εγραψα και στο άλλο τοπικ, κάθε φορά που σκάει σε συναδέλφους το Unity του "stable" ubuntu, κάθε φορά που το debug του netbeans κολάει γιατί έχει μείνει μερικές εκδόσεις πίσω και έχει αγνοήσει τα λυμένα bugs, και άλλα πολλά, εγώ κάθομαι στο PC μου και γελάω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήμα και τέχνη παράγεται μόνο σε Windows και Mac.. Αυτό το είπε κανένας μέγα καθηγητής εκεί που σπούδασες; Εκεί που σας "ανάγκασαν" να χρησιμοποιήσετε ελεύθερο λογισμικό..;

Μακραν η χειρότερη κοτσάνα που διάβασα τον τελευταίο καιρό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...