Προς το περιεχόμενο

Διανομή για αρχάριο με όρεξη να μάθει Linux


Nano Materials

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η απλα βαζεις εναν εξτρα παλιο μηχανικο στο μηχανημα,στηνεις οτι διανομη θες με mbr κ grub στον ιδιο δισκο κ μπουταρεις απο το bios οποιο λειτουργικο θες με default to κυριο λειτουργικο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις σχετικά δυνατό μηχάνημα αλλά δεν θέλεις να πειράξεις την υπάρχουσα εγκατάσταση δοκίμασε να στήσεις ένα vm (εγώ χρησιμοποιώ το Oracle VirtualBox) και άρχισε να κάνεις τις δοκιμές σου με αυτό.

Ότι λάθος και αν συμβεί διαγράφεις και στήνεις από την αρχή χωρίς να ενοχληθεί το λειτουργικό.

Αυτά στην φάση των δοκιμών και για να μην αναγκάζεσαι να στήνεις/ξεστήνεις συνέχεια το σύστημα σου έως ότου καταλήξεις σε κάποια διανομή που σου αρέσει περισσότερο.

Το ξέρω και αυτο, δεν έχω όμως το δυνατό μηχάνημα...το φελέκι μου

 

η απλα βαζεις εναν εξτρα παλιο μηχανικο στο μηχανημα,στηνεις οτι διανομη θες με mbr κ grub στον ιδιο δισκο κ μπουταρεις απο το bios οποιο λειτουργικο θες με default to κυριο λειτουργικο σου

εχω έναν IDE HDD που λογικά θα κάνει την δουλεία, μάλλον θα κοιτάξω αν γίνεται να τον κάνω εξωτερικό και θα κάνω τις εγκαταστάσει εκεί.

 

 

Σχετικά με τις διανομές:

                                    Ubuntu 16.04: Κόλλησε τρεις φορές, όταν ήμουν στο mozilla, δέν ξέρω αν έφετεγε το ότι ήταν live iso απο usb απλά το αναφέρω.

                                    CentOS 7.2.1511: Χαλαρά όλα αλλά δεν μπορούσε να ανγνωρήσει το wifi οπότε δεν τέσταρα και το ίντερνετ (ίσως να κράσαρε και αυτό)

                                    

Θα ξαναδοκιμάσω debian 8.5.0 και θα δώ τι άλλο

 

And the saga continues... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχας οπως σου ειπα βαλε εναν παλιο δισκο μεσα στο μηχανημα πανω σε sata για να μην πεθανεις περιμενοντας με εξωτερικους usb κ διανομες σε στικακια

 

ααα ide ειπες

 

http://www.e-shop.gr/gembird-sata-ide-2-bi-directional-sata-ide-converter-p-PER.584580

 

απο εκει κ περα κατεβαζε κ βαζε οτι θες ,φτιαχνεις με το rufus, live usb οποια διανομη θες ,την εγκαθιστας στον παλιο δισκο με το grub στον ιδιο δισκο κ ετσι ουτε τα win σου θα χαλασεις κ θα εχεις κ ενα λειτουργικο να μπεις να ψαχτεις ανα παση στιγμη

 

μπουταρεις ειτε απο το bios ,ειτε ρυθμιzεις το bios να εκκινει τον δισκο του linux οπου εχεις grub με os probe 

 

 

 

διανομες

 

Μint cinnamon ,οτι πιο φιλικο κ ευκολο για αρχη

 

αν θες να ζησεις λιγο πιο επικινδυνα :P Manjaro xfce

 

επισης δες elementary os ,solus k Deepin που ειναι απλες λιτες κ προσεγμενες

 

αργοτερα βαζεις κ ενα debian ετσι για να σκοτωσεις χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά σε ide-->usb το θελω γιατι ο σταθερός εκει που είναι δεν μπορει να πιασει internet, άρα θα το βάλω σε ένα λάπτοπ hp της πλάκας απο την αλληλεγγυη. Ευχαριστώ ρε συ φιλε NImba075

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά σου συστήνω Ubuntu λόγο ότι νε μεν έχεις τις ευκολίες χωρίς να στερείτε το ποιο βαθύ. Τέλος για αρχή συο συστήνω να παίζεις με VM και εάν είσαι φοιτητής Okeanos FTW!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά σου συστήνω Ubuntu λόγο ότι νε μεν έχεις τις ευκολίες χωρίς να στερείτε το ποιο βαθύ. Τέλος για αρχή συο συστήνω να παίζεις με VM και εάν είσαι φοιτητής Okeanos FTW!!!!

Θα δοκιμασω αρκετες διανομες προτου καταληξω.

 

Δεν εχω ψαχτει και πολυ με το Okeanos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είσαι αρχάριος, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις πρώτα ποιο γραφικό περιβάλλον σε βολεύει περισσότερο γιατί αυτό θα χρησιμοποιείς όλη την ώρα. Μετά με βάση αυτό, επέλεξε μερικές διανομές που το υποστηρίζουν καλύτερα (πχ fedora για gnome,opensuse για kde). Μετά βάλε σαν κριτήριο το πόσο αργός είναι ο package manager που έχουν και το πόσο παλιές ή καινούριες εκδόσεις software έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ fitriolis: Δυο τρεις μερες μπουταρω live image Debian 8.5 και γουσταρω απιστευτα. Βεβαια καθε φορα που μπουταρω πρεπει να βαζω to firmware του wifi αλλα δεν με ενοχλει. Επισης μου αρεσει o Gnome. Οποτε μεχρι τωρα ειμαι κομπλε.

 

Edit: Για το ποσο αργος ειναι ο package manger δεν μπορω να εκφερω γνωμη, αλλωστε δεν καταλαβα τι εννοείς.

Για τα προγράμματα απο την αλλη ξερω οτι ειναι παλιότερες οι εκδοσεις στα repos της Debian.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα φίλε για να μάθεις κσλύτερα το linux δοκίμασε να εκτελέσεις ένα σενάριο - usecase μέσω linux.

πχ. Από το ποιο απλό θα στήσω μια βάση Χ  και έναν webserver με php και θα στήσω ένα blog. Ή θα στήσω ένα git server και όταν κάνω commit αρχεία .tex θα μου τα παράγει σε pdf θα τα αναεβάζει σε έναν webserver και θα μου στέλνει σε email το link.

 

Αυτό θα σου δώσει κίνητρο να μάθεις και θα μάθεις αρκετά πράγματα δια μέσου σεναρίων.

 

Ακόμη δες πως χρησσιμοποιείς τον υπολογιστή σου καθημερινά με windows και φρόντισε να δεις πως θα μπορούσες να κάνεις κάτι αντίστοιχο σε linux


@ fitriolis: Δυο τρεις μερες μπουταρω live image Debian 8.5 και γουσταρω απιστευτα. Βεβαια καθε φορα που μπουταρω πρεπει να βαζω to firmware του wifi αλλα δεν με ενοχλει. Επισης μου αρεσει o Gnome. Οποτε μεχρι τωρα ειμαι κομπλε.
 

Νομίζω είναι καλή άσκηση να δεις πως μπορείς να μπαίνει αυτόματα το firmware του wi-fi. (Cheat /etc/rc.local)


Σχετικά με τις διανομές:
                                    Ubuntu 16.04: Κόλλησε τρεις φορές, όταν ήμουν στο mozilla, δέν ξέρω αν έφετεγε το ότι ήταν live iso απο usb απλά το αναφέρω.

                                    CentOS 7.2.1511: Χαλαρά όλα αλλά δεν μπορούσε να ανγνωρήσει το wifi οπότε δεν τέσταρα και το ίντερνετ (ίσως να κράσαρε και αυτό)

Για ubuntu μπορείς να ρωτήσεις στο http://forums.ubuntu-gr.org και στο http://askubuntu.com

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ fitriolis: Δυο τρεις μερες μπουταρω live image Debian 8.5 και γουσταρω απιστευτα. Βεβαια καθε φορα που μπουταρω πρεπει να βαζω to firmware του wifi αλλα δεν με ενοχλει. Επισης μου αρεσει o Gnome. Οποτε μεχρι τωρα ειμαι κομπλε.

 

Edit: Για το ποσο αργος ειναι ο package manger δεν μπορω να εκφερω γνωμη, αλλωστε δεν καταλαβα τι εννοείς.

Για τα προγράμματα απο την αλλη ξερω οτι ειναι παλιότερες οι εκδοσεις στα repos της Debian.

 

Εννοώ πόσο γρήγορα κατεβάζει updates όταν υπάρχουν διαθέσιμα, πόσο γρήγορα βρίσκει τα προγράμματα που ψάχνεις κτλ. Το firmware το βάζεις κάθε φορά επειδή χρησιμοποιείς live image και δεν έχεις κάνει εγκατάσταση σε κάποιο δίσκο. Εκτός αν δεν έχω καταλάβει κάτι εγώ. Το Debian πάντως είναι καλή επιλογή. Όπως σου είπε και ο PC_MAGAS, δοκίμασε να κάνεις τη χρήση που θα έκανες και στα windows. Έστω και απλά πράγματα. Ανοίγεις πχ μια σελίδα με flash, παίζει σωστά; Έχεις ήχο όπου πρέπει; Θέλεις να βάλεις κανένα viber, υπάρχει διαθέσιμο και αν ναι, λειτουργεί; Η έκδοση του gnome που έχει, υποστηρίζει όλα τα extensions που μπορεί να χρειαστείς; Αυτά θα ψάχνεις έτσι και αλλιώς στην αρχή. Μιας και σου αρέσει το gnome, τσέκαρε αυτή τη σελίδα https://extensions.gnome.org/ . Σίγουρα κάτι θα χρειαστείς από αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ πόσο γρήγορα κατεβάζει updates όταν υπάρχουν διαθέσιμα, πόσο γρήγορα βρίσκει τα προγράμματα που ψάχνεις κτλ. Το firmware το βάζεις κάθε φορά επειδή χρησιμοποιείς live image και δεν έχεις κάνει εγκατάσταση σε κάποιο δίσκο. Εκτός αν δεν έχω καταλάβει κάτι εγώ. Το Debian πάντως είναι καλή επιλογή. Όπως σου είπε και ο PC_MAGAS, δοκίμασε να κάνεις τη χρήση που θα έκανες και στα windows. Έστω και απλά πράγματα. Ανοίγεις πχ μια σελίδα με flash, παίζει σωστά; Έχεις ήχο όπου πρέπει; Θέλεις να βάλεις κανένα viber, υπάρχει διαθέσιμο και αν ναι, λειτουργεί; Η έκδοση του gnome που έχει, υποστηρίζει όλα τα extensions που μπορεί να χρειαστείς; Αυτά θα ψάχνεις έτσι και αλλιώς στην αρχή. Μιας και σου αρέσει το gnome, τσέκαρε αυτή τη σελίδα https://extensions.gnome.org/ . Σίγουρα κάτι θα χρειαστείς από αυτά.

Ααα οκ. Ναι μια χαρα εχεις καταλαβει, απλα σχετοκα με το firmware ειπα οτι δεν με πειραζει.

Ειναι πολυ κομπλε η debian να φανταστεις στο laptop της αλληλεγγύης ανοιχτες 5-6 εφαρμογες 5 καρτελες ανοιχτες στο iceweasel και ολα τρεχουν ρολόι.

Κατεβασα και μερικα προγραμματα και ολα ειναι ενταξει. Ενα θεμα εχω με τον vi editor, δεν μου αρεσει τοσο σε σχεση με τον CentOS web terminal που χρησιμοποιουσα σε ενα tutorial.

 

 

Μαλλον με τη διανομη εχω καταλήξει.

Το προβλημα μου ειναι αν θα τρεχει smoith σε αυτο το laptop:"http://www.bestprice.gr/item/2154817278/dell-inspiron-5559-i7-6500u-8gb-1tb-amd-radeon-r5-m335-4gb-linux.html"]http://www.bestprice.gr/item/2154817278/dell-inspiron-5559-i7-6500u-8gb-1tb-amd-radeon-r5-m335-4gb-linux.html.

Αν και έρχεται με ubuntu, θα τρεξει τα debian? Εχει και δυο καρτες γραφικων...

Ενα μελος προτεινε να προχωρήσω αφοβα στην αγορα αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασα και μερικα προγραμματα και ολα ειναι ενταξει. Ενα θεμα εχω με τον vi editor, δεν μου αρεσει τοσο σε σχεση με τον CentOS web terminal που χρησιμοποιουσα σε ενα tutorial.

O vi είναι ένας δυνατος μεν αλλα περίπλοκος text editor εαν δεν σε βολέυει δοοκίμασε τον nano που χρησιμοποιώ και εγώ.

 

Τέλος λόγο ότι έχω μια οξεία ψωνίτιδα ρίξε και μια ματιά στο blog μου. http://pcmagas.wordpress.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το λαπτοπ που λες, και γιατι θα επρεπε να το αποφυγεις.

 

Γενικα, η υποστηριξη υβριδικων λαπτοπ στο λινουξ εινια αθλια. 100% σωστη εναλλαγη μεταξυ των gpus χωρις ματσακονιες και επισημα, κανει μονο ο fglrx. Αλλα αυτος ειναι χειροτερος σε αλλα θεματα. Σημερα, δεν ειναι καν συμβατος με τον xorg 1.18 (που εχει το ubuntu 16.04 και πολλες αλλες διανομες) και με πυρηνα νεοτερο του 3.19 (1+ χρονο παλιος), οποτε απλα δεν μπαινει και τον ξεχνας.

Μια απο τις ελαχιστες επιλογες που εχεις αν θες fglrx σημερα ειναι το manjaro, μιας και εχει xorg 1.17 και μπορεις να του βαλεις και τον 3.19.

 

Απο την αλλη, οπως ξανασυζητηθηκε σε παλιοτερο θεμα, η ιδια η ati δεν υποστηριζει τις r5, r7 και r9 με τον fglrx, οποτε εχεις μια λυση, τον radeon (ή οπως αλλιως λεγεται σημερα opensource driver για τις ati σαν αυτη). Και παλι δεν γλυτωνεις το κατι παραπανω που θα χρειαστει να κανεις για να εχεις εναλλαγη χωρις τον fglrx, αλλα τουλαχιστον θα εχεις εναν driver που να δουλευει την καρτα σου σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...