Προς το περιεχόμενο

Διανομή για αρχάριο με όρεξη να μάθει Linux


Nano Materials

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και πάλι συμφορουμίτες

 

Αφού έφτιαξα δύο θέματα για την επιλογή hardware, αυτό: http://www.insomnia.gr/topic/613555-linux-laptop-%CE%AE-desktop-update/ 
                                                                             και αυτό: http://www.insomnia.gr/topic/613504-linux-laptop-%CE%AE-desktop-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%BC%CE%B9%CE%BF/

και τείνωντας προς το λάπτοπ που έχουν μέσα τα νήματα (Dell Inspiron 5559 8GB i7 6500U Amd Radeon r5 335 2/4 GB) για λόγους που έχω πει στα νηματα, αν θελετε ριξτε καμια γνωμη, ήρθε η ώρα της επιλογης της διανομής...

 

Γιατί? Απλά θέλω να στρωθώ να μαθω 5-6 πράγματα και να μπορώ να τα χειρίζομαι ανετα. Δεν εχω ιδέα για packages rpm/.deb κτλ κτλ. Αδαής εντελώς. 

 

Προηγουμενη εμπειρια: Ubuntu 13.04 για λίγο καιρο χωρις κάτι το ιδιαιτερο στη χρηση.

                                     Fedora (δεν θυμαμαι) για ελάχιστο χρονικό διαστημα αφου δεν μπορουσα να καταλάβω που πήγεναν τα 4
                                     Scientific Linux 7.0 για 3 μερες αφου έκανα μαλακια σε ενα script για να κάνει μόνiμα mount το ntfs partition του σκληρου (μετά δεν έκανε boot, άρα τράβηξα φορμάτ στο partition των SL και ξαναέφτιαξα τον grub για να bootαρει τα windows)

                                     Debian 8 απλα τα εβαλα δεν τα χρησιμοποίησα πραγματικά ποτέ.

 

Προσωπηκή έρευνα: Γενικά στο internet...

                                 Insomnia: "Γιατι... Linux?" http://www.insomnia.gr/topic/592699-linux-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF/page-12?hl=%2Bcentos&do=findComment&comment=54521409 μεχρι την σελιδα 9
λίγο στο νήμα με το arch Linux
Λίγο το pinned νήμα με τα wiki του linux .

 

Ποιες διανομές σκέφτομαι και γιατι:

CentOS: Τη χρησιμοποιούν στο Cern και σε ένα site εκμάθησης Unix έχει την διανομη αυτή ως "πρακτική εφαρμογή"

 

Arch: Τα έχω δει τόσο πολύ που απλά θέλω να δώ γιατί συζητιούνται τόσο πολύ (έχω ακούσει/διαβασει οτι είναι μεγάλο μανίκι)

 

Ubuntu: Τιτλος του πιο user friendly

 

Ισως και άλλες που δεν έχω σκεφτει μεχρι τώρα...

 

Τι θέλω: Μια διανομή που θαμπορει να με πορωσει, να κάτσω κάτω και να μάθω όσο το δυνατόν γίνεται περισότερα συν το να είναι σταθερή, γιατι άμα κρασάρει/φριζάρει καθε λίγο και λιγάκι, θα πελαγώσω και μετά, επιστροφή στα 7. Ακόμα το laptop/desktop θα το έχω για να κάνω εργασίες και ότι άλλο έχω γράψει στα δύο πρώτα νήματα που έχω παραθέσει (για το πανεπιστήμιο κυρίως δηλαδή).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός και συγνώμη που κούρασα με το μεγάλο post!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και πάλι συμφορουμίτες

 

Αφού έφτιαξα δύο θέματα για την επιλογή hardware, αυτό: http://www.insomnia.gr/topic/613555-linux-laptop-%CE%AE-desktop-update/ 

                                                                             και αυτό: http://www.insomnia.gr/topic/613504-linux-laptop-%CE%AE-desktop-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%BC%CE%B9%CE%BF/

και τείνωντας προς το λάπτοπ που έχουν μέσα τα νήματα (Dell Inspiron 5559 8GB i7 6500U Amd Radeon r5 335 2/4 GB) για λόγους που έχω πει στα νηματα, αν θελετε ριξτε καμια γνωμη, ήρθε η ώρα της επιλογης της διανομής...

 

Γιατί? Απλά θέλω να στρωθώ να μαθω 5-6 πράγματα και να μπορώ να τα χειρίζομαι ανετα. Δεν εχω ιδέα για packages rpm/.deb κτλ κτλ. Αδαής εντελώς. 

 

Προηγουμενη εμπειρια: Ubuntu 13.04 για λίγο καιρο χωρις κάτι το ιδιαιτερο στη χρηση.

                                     Fedora (δεν θυμαμαι) για ελάχιστο χρονικό διαστημα αφου δεν μπορουσα να καταλάβω που πήγεναν τα 4

                                     Scientific Linux 7.0 για 3 μερες αφου έκανα μαλακια σε ενα script για να κάνει μόνiμα mount το ntfs partition του σκληρου (μετά δεν έκανε boot, άρα τράβηξα φορμάτ στο partition των SL και ξαναέφτιαξα τον grub για να bootαρει τα windows)

                                     Debian 8 απλα τα εβαλα δεν τα χρησιμοποίησα πραγματικά ποτέ.

 

Προσωπηκή έρευνα: Γενικά στο internet...

                                 Insomnia: "Γιατι... Linux?" http://www.insomnia.gr/topic/592699-linux-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF/page-12?hl=%2Bcentos&do=findComment&comment=54521409 μεχρι την σελιδα 9

λίγο στο νήμα με το arch Linux

Λίγο το pinned νήμα με τα wiki του linux .

 

Ποιες διανομές σκέφτομαι και γιατι:

CentOS: Τη χρησιμοποιούν στο Cern και σε ένα site εκμάθησης Unix έχει την διανομη αυτή ως "πρακτική εφαρμογή"

 

Arch: Τα έχω δει τόσο πολύ που απλά θέλω να δώ γιατί συζητιούνται τόσο πολύ (έχω ακούσει/διαβασει οτι είναι μεγάλο μανίκι)

 

Ubuntu: Τιτλος του πιο user friendly

 

Ισως και άλλες που δεν έχω σκεφτει μεχρι τώρα...

 

Τι θέλω: Μια διανομή που θαμπορει να με πορωσει, να κάτσω κάτω και να μάθω όσο το δυνατόν γίνεται περισότερα συν το να είναι σταθερή, γιατι άμα κρασάρει/φριζάρει καθε λίγο και λιγάκι, θα πελαγώσω και μετά, επιστροφή στα 7. Ακόμα το laptop/desktop θα το έχω για να κάνω εργασίες και ότι άλλο έχω γράψει στα δύο πρώτα νήματα που έχω παραθέσει (για το πανεπιστήμιο κυρίως δηλαδή).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός και συγνώμη που κούρασα με το μεγάλο post!

Κανεις δε μπορει να σου προτεινει, για εσενα.

Αποφασισε πρωτα εσυ τι ζητας.

Το να μαθεις/πειραματιστεις με το Linux, περιλαμβανει την παραμετρο trial & error και οπου error = ασταθεια.

Βαλε Mint, και απλα θα κανεις τη δουλεια σου.

Βαλε Arch, και θα κανεις "Προσευχηταρι" την ArchWiki.

Απαντησε στον εαυτο σου πρωτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τρομάζεις έτσι όπως τα λες. Μαμεις γαϊδούρι στον ανήφορο, ενα πράγμα.

Διανομή να σε πορωσει.

Διανομές απο το Cern.

Arch linux.

 

Βάλε οποία διανομή θες. Δοκίμασε τες όλες. Κάποια θα σου κάτσει. Γούστα είναι.

 

Το βασικότερο όλων είναι να κρατηθείς στα linux. Να τα δουλεύεις καθημερινά. Να σε εξυπηρετούν κι οχι να τα υπηρετεις εσύ. Μέσα απο προβλήματα θα τα μάθεις σιγα-σιγα.

 

Εγώ γουστάρω mint. Είμαι ερωτευμένος. Γιατί είμαι ασχετος. Δουλεύουν τα πάντα σωστά. Δε με ζαλίζουν με προβλήματα. Αυτό που έχουν να μου δώσουν, το δίνουν. Είναι free.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τρομάζεις έτσι όπως τα λες. Μαμεις γαϊδούρι στον ανήφορο, ενα πράγμα.

Διανομή να σε πορωσει.

Διανομές απο το Cern.

Arch linux.

 

Βάλε οποία διανομή θες. Δοκίμασε τες όλες. Κάποια θα σου κάτσει. Γούστα είναι.

 

Το βασικότερο όλων είναι να κρατηθείς στα linux. Να τα δουλεύεις καθημερινά. Να σε εξυπηρετούν κι οχι να τα υπηρετεις εσύ. Μέσα απο προβλήματα θα τα μάθεις σιγα-σιγα.

 

Εγώ γουστάρω mint. Είμαι ερωτευμένος. Γιατί είμαι ασχετος. Δουλεύουν τα πάντα σωστά. Δε με ζαλίζουν με προβλήματα. Αυτό που έχουν να μου δώσουν, το δίνουν. Είναι free.

Χαχαχα

 

Αυτές τις απαντήσεις φοβόμουν/ήξερα οτι θα ειπωθούν.

 

Δεν έχετε άδικο βέβαια...

 

Κάτι άλλο, τα live USB κρασάρουν/φριζάρουν πολυ εύκολα ή είναι θεμα της διανομής?

 

Ρωτάω γιατί με Sony 8GB USB 3.0 τα Ubuntu 16.04 LTS φριζάρισαν γύρω στις 3-4 φορές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Η διανομή είναι προσωπικό γούστο του καθένα. Το καλό είναι μπορείς να δοκιμάσεις πριν αποφασίσεις, με live usb.

Αφού θες να μάθεις θα σου προτείνω Debian. Αν αργότερα εξοικειωθείς μπορείς να κανείς την μετάβαση σε arch.

Αποφάσισε το γραφικό περιβάλλον που θα χρησιμοποιήσεις και άρχισε τις δοκιμές (Kde, gnome, xfce, openbox κ.τ.λ).

Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο. Είναι προσωπική επιλογή και τι αρέσει στον καθένα, μιλάω για desktop environment για να προλάβω μερικούς.

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε ένα mint στο ξεκίνημα για να μη φύγεις κλαίγοντας.

Αφού εγκληματιστείς για κανένα μήνα/δυο βάλε ένα debian.

Όταν νοιώσεις ότι βαριέσαι στο debian, βάλε ένα arch.

Αν νοιώσεις ότι βαριέσαι και στο arch, βάλε gentoo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Arch: Τα έχω δει τόσο πολύ που απλά θέλω να δώ γιατί συζητιούνται τόσο πολύ (έχω ακούσει/διαβασει οτι είναι μεγάλο μανίκι)

 

Αστα να πανε φιλε, απαραιτητα διδακτορικο ή μεταπτυχιακο. Zηταει ευκρινες φωτοαντιγραφο η εγκατασταση να φανταστεις...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις και απλα να βρεις ενα δισκο μονο για πειραματα

 

με κατω απο 100gb μπορεις να στησεις και τις 4-5 βασικες διανομες

 

debian - fedora - opensuse - arch

 

δουλεψε την καθε μια πανω απο μηνα, στησε νεα προγραμματα κανε ολες τις συσκευες σου να λειτουργουν

 

δοκιμασε διαφορετικα γραφικα περιβαλοντα και οταν εχεις παρει μια ιδεα απο μονος σου θα βρεις τι σου αρεσει πιο πολυ

 

αν δοκιμαζεις την καθε διανομη κανα τεταρτο μονο στο install και στο πρωτο προβλημα να αλλαζεις διανομη ετσι ουτε θα μαθες κατι ουτε θα εχεις και σωστη αποψη για την καθε διανομη

 

http://distrowatch.com/ καλη εξευρευνηση

 

και για λιγο καψιμο παραπανω δοκιμασε και freebsd αξιζει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Η διανομή είναι προσωπικό γούστο του καθένα. Το καλό είναι μπορείς να δοκιμάσεις πριν αποφασίσεις, με live usb.

Αφού θες να μάθεις θα σου προτείνω Debian. Αν αργότερα εξοικειωθείς μπορείς να κανείς την μετάβαση σε arch.

Αποφάσισε το γραφικό περιβάλλον που θα χρησιμοποιήσεις και άρχισε τις δοκιμές (Kde, gnome, xfce, openbox κ.τ.λ).

Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο. Είναι προσωπική επιλογή και τι αρέσει στον καθένα, μιλάω για desktop environment για να προλάβω μερικούς.

Καλή συνέχεια.

Αυτό προσπαθώ να κάνω σε ένα hp 14 r208nv αλλα όλο κολλάει και δεν κάνει τίποτα μετα απο λίγη ώρα χρήσης...

 

 

Αστα να πανε φιλε, απαραιτητα διδακτορικο ή μεταπτυχιακο. Zηταει ευκρινες φωτοαντιγραφο η εγκατασταση να φανταστεις...

Ωωωχ μανα μου

 

μπορεις και απλα να βρεις ενα δισκο μονο για πειραματα

 

με κατω απο 100gb μπορεις να στησεις και τις 4-5 βασικες διανομες

 

debian - fedora - opensuse - arch

 

δουλεψε την καθε μια πανω απο μηνα, στησε νεα προγραμματα κανε ολες τις συσκευες σου να λειτουργουν

 

δοκιμασε διαφορετικα γραφικα περιβαλοντα και οταν εχεις παρει μια ιδεα απο μονος σου θα βρεις τι σου αρεσει πιο πολυ

 

αν δοκιμαζεις την καθε διανομη κανα τεταρτο μονο στο install και στο πρωτο προβλημα να αλλαζεις διανομη ετσι ουτε θα μαθες κατι ουτε θα εχεις και σωστη αποψη για την καθε διανομη

 

http://distrowatch.com/ καλη εξευρευνηση

 

και για λιγο καψιμο παραπανω δοκιμασε και freebsd αξιζει :)

Δυστηχως δεν έχω σύστημα τέτοιο για δοκιμές με πρόσβαση στο internet...

(To laptop έιναι της αδερφής μου και θα γίνει μάχη, θα μου διαβάσει αφορισμό κτλ κτλ αν δει κάτι διαφορετικό απο τα 8.1)

 

 

Ευχαριστώ για της απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε ένα mint στο ξεκίνημα για να μη φύγεις κλαίγοντας.

Αφού εγκληματιστείς για κανένα μήνα/δυο βάλε ένα debian.

Όταν νοιώσεις ότι βαριέσαι στο debian, βάλε ένα arch.

Αν νοιώσεις ότι βαριέσαι και στο arch, βάλε gentoo.

Αν νοιώσεις ότι βαριέσαι και στο gentoo, βάλε LFS.

The circle is complete

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις σχετικά δυνατό μηχάνημα αλλά δεν θέλεις να πειράξεις την υπάρχουσα εγκατάσταση δοκίμασε να στήσεις ένα vm (εγώ χρησιμοποιώ το Oracle VirtualBox) και άρχισε να κάνεις τις δοκιμές σου με αυτό.

Ότι λάθος και αν συμβεί διαγράφεις και στήνεις από την αρχή χωρίς να ενοχληθεί το λειτουργικό.

Αυτά στην φάση των δοκιμών και για να μην αναγκάζεσαι να στήνεις/ξεστήνεις συνέχεια το σύστημα σου έως ότου καταλήξεις σε κάποια διανομή που σου αρέσει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...