Προς το περιεχόμενο

Μπορω να κανω κατι για να μειωσω το boot time?


Nimda075

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

tritonas00

Better.

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με ssd εισαι? Αν οχι, μια χαρα ειναι imho.

Με ενα systemd-analyze blame μπορεις να δεις και τι καθυστερει περισσοτερο

           2.953s networking.service
           464ms keyboard-setup.service
           384ms dev-sda3.device
           224ms hddtemp.service
           207ms loadcpufreq.service
           196ms systemd-modules-load.service
           154ms systemd-udev-trigger.service
           116ms lightdm.service
           107ms systemd-udevd.service
Οποιος εχει καμια ιδεα γιατι κανει το δικο μου 3 ολοκληρα δευτερα να παρει δικτυο ενω του εχω σταθερη ip, dns ορισμενους με το χερι και κλειστο το ipv6 ας μου πει...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα

 

εναν παλιο seagate 250gb σκληρο εχω γιατι στον ssd ειναι τα win 10 ,θα παρω βεβαια ssd για το linux μολις προκυψει καποια προσφορα, 6πυρηνο amd με 8 gb ram κ ati 6670

 

απο οτι ειδα με καθυστερει πολυ (σχεδον το μισο boot 9.5 δευτερα) το NetworkManager-wait-online το οποιο ειναι απαραιτητο για να παιξει το Pdnsd ,μπορει ο NetworkManager να αντικατασταθει με καποιον αλλο ελαφρυτερο?

 

να απενεργοποιησω την υποστηριξη ipv6 στο ρουτερ?

 

επισης ψαχνω μηπως χρησιμοποιησω το e4rat για να στρωσει λιγο το boot αλλα φοβαμαι οτι θα εχω θεμα γιατι χρησιμοποιω ηδη το preload

 

πως μπορω να ρυθμισω το fstab ωστε να αγνοει τελειως τον dev-sdc1 ο οποιος ειναι ο ssd των win (νομιζω) στον οποιο δεν θελω καθολου προσβαση ,το no auto δεν βοηθαει ,θελω να τον προσπερνα

 

btw χρησιμοποιω ext4 ,μηπως καποιο αλλο filesystem ειναι γρηγοροτερο κ καλυτερο συνολικα?

 

ο plymouth παει για σουτ χθες

Επεξ/σία από Nimda075
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το network-manager-wait-online το θες για κατι αλλο, αστο οπως ειναι. Επισης, μην μπλεκεσαι με e4raτ και παρομοια tweaks, μιας και η διαφορα που θα κανουν, φανταζομαι, δεν θα ειναι και τοσο μεγαλη, πχ απο τα 20 θα πας στα 18 δευτερα.

 

Για να μην εχεις καθολου προσβαση στον σκληρο των windows, εκτος απο το χειροκινητο mount, απλα βγαλτον απο το fstab. Κατι αλλο δεν μπορει να γινει.

 

Βαλε την εικονα στο 1ο μηνυμα σαν συννημενο γιατι οταν ανοιγω το θεμα σου ο browser σερνεται μεχρι να τη φορτωσει ολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο plymouth θα φυγει ,εχω πειστει 100% απο το ψαξιμο στο νετ

 

επισης θα κοψω την υποστηριξη ipv6 απο το ρουτερ που δεν εχει λογο υπαρξης κ ισως κερδισω κατι 

 

θα δω μηπως δωσω κ καρφωτα ip στο pc 

 

dns δινει το ρουτερ απο την forthnet στο αυτοματο κ δεν υπαρχει λογος να το αλλαξω νομιζω

 

 

 

 

ο NetworkManager μπορει να αντικατασταθει με καποιον αλλο ελαφρυτερο?

 

επειδη μ αρεσει να πειραματιζομαι κ θελω να μαθω  λεω να το προσπαθησω το e4rat ,διαβαζω καλα σχολια στο net ,απλά το θελω μονο για το boot κ δεν ξερω αν θα υπαρχει καποιο προβλημα με το preload που χρησιμοποιω για την ταχυτερη εκκινηση εφαρμογων το οποιο ειναι αυτοματοποιημενο κ θελω οπωσδηποτε να το κρατησω

 

 

θα δοκιμασω κ αυτο που βρηκα αν παιζει σε systemd

 

Multi-Core CPU

 
Use all CPU Cores For System Start-up.
 
If your computer is equipped with a multi-core CPU, you can configure your system to use all available cores during start-up by following these instructions by default your system should already be doing this so lets check:
 
sudo nano /etc/init.d/rc
 
Search now for the first instance of this line:
CONCURRENCY=none
Replace it with this one if needed:
CONCURRENCY=makefile
Ctrl+O Ctrl+X Save and exit.
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο nm μπορει να αντικατασταθει με connman ή wicd ή και να βγει εντελως, αν πχ εισαι μονο με ενσυρματο και μπορεις να το ρυθμισεις απο το σχετικο αρχειο. Αλλα αν χρειαζεσαι τον nm για το pdnsd, αναγκαστικα τον κρατας. Εμενα μου ακουγεται χαζο ενας dns server να εξαρταται απο τον nm, αλλα ποτε δεν ξερεις.

 

Αν παιρνεις ip μεσω dhcp, τοτε ναι, το να βαλεις σταθερη ip θα βελτιωσει την εκκινηση, μιας και σε καθε εκκινηση περιμενει το ρουτερ.

 

Τελος, εκανα στο δικο μου αυτο που προτεινει ο τυπος στο λινκ. Η διαφορα στην εκκινηση ειναι αμελητεα, της ταξης των ms.

 

Debian testing 64αρι, σε ενα ext4 partition ενος 120αρη hyperx πανω σε sata2, συν εναν κανονικο σκληρο που εχει τις παλιες εγκαταστασεις μου (xp και 32αρι debian testing), χωρις nm και τετοιες αηδιες, με σταθερη ip, ipv6 κλειστο απο το ρουτερ και απο το συστημα και dns βαλμενους με το χερι.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα, ετσι γινεται. Αν θυμαμαι καλα, το ειχα κανει καποτε με τον τροπο του systemd-networkd. Και απλα βγαζεις τον nm.

 

https://wiki.archlinux.org/index.php/Network_configuration#Static_IP_address

 

Μπα, στο dhcp το ειχα αφησει

http://www.insomnia.gr/topic/583360-h-γωνια-του-manjaro/?p=54347377

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok θενξ, θα πεσει πολυ μοντιφα κ στο τελος σε καποιο πακετο αναβαθμισεων θα σπασει το manjaro ,την βλεπω την δουλεια

 

ευκαιρια να παω σε κανα arch να τα κανω πτανα κ εκει :-D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος εχει καμια ιδεα γιατι κανει το δικο μου 3 ολοκληρα δευτερα να παρει δικτυο ενω του εχω σταθερη ip, dns ορισμενους με το χερι και κλειστο το ipv6 ας μου πει...

Το ιδιο και εδω

2.901s netctl@ethernet\x2dstatic.service
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το καενις με το systemd-networkd εχει διαφορα σε σενα? Σκεφτομουν να το κανω σε μενα ετσι, αλλα μετα δεν ξερω πως θα το σταματησω απο εκει που ειναι τωρα (το netbase νομιζω χρησιμοποιει το debian).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...