Προς το περιεχόμενο

δεν μπορώ να μπω σε κανένα σκληρό δίσκο


polarpia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Είμαι καινούργιος εδώ, πρώτη φορά μπαίνω γιαυτό συγχωρήστε με αν κάνω κάποιο λάθος σχετικά με τα θέματα και τις ερωτήσεις.

 

Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με τα Linux Mint 17.3 εδώ και μερικές μέρες δεν μπορώ να μπω σε κανένα σκληρό δίσκο, μου βγάζει συνεχώς το μήνυμα (Δεν ήταν δυνατή η προσάρτηση της τοποθεσίας, Αδυναμία προσάρτησης αρχείου). Εχω δοκιμάσει τα πάντα, σε ότι μπορώ να κάνω φυσικά σύμφωνα με τις δυνατότητες μου, άλλα δεν καταφέρνω τίποτα μέχρι τώρα... επισυνάπτω φωτογραφία για να σας διευκολύνω.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? ευχαριστώ εκ των προτέρων...

post-401295-0-37180700-1467060999_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις εγκατεστημένα και windows 10? 

Αν ναι μπες στα Windows και κάνε shutdown κρατώντας πατημένο το shift.

Μετά μπούταρε τα λίνουξ λογικά θα μπαίνεις στους σκληρούς. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις εγκατεστημένα και windows 10? 

Αν ναι μπες στα Windows και κάνε shutdown κρατώντας πατημένο το shift.

Μετά μπούταρε τα λίνουξ λογικά θα μπαίνεις στους σκληρούς. ;)

Σωστος!

Επισης, αν κανεις dual boot με Windows 8/10, μπες στη Διαχειριση ενεργειας των Windows και απενεργοποιησε εντελως τη γρηγορη εκκινηση.

Αν ακομη δεν αναγνωριζονται οι δισκοι σου, μαλλον (αλλα πολυ περιεργο αυτο..) πρεπει να κανεις εγκατασταση το απαραιτητο πακετο οδηγων για NTFS filesystem.

ntfs-3g η ntfs-3g-fuse.

Δωσε σε ενα τερματικο την εντολη:

$ sudo apt-get install ntfs-3g

και οταν ολοκληρωθει, κανε μια επανεκκινηση και τσεκαρε παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο δική μου εμπειρία στον σταθερό, είχα Scientific Linux 7 και είχα το ίδιο θλεμα απο την αρχή της εγκατάστασης.
Εβαλα το ntfs-3g όπως προτείνει ο Ν.Α.S.A. Κάθε φορά που άνοιγα το pc έπερεπε να κάνω την ίδια διαδικασία. Διαβάζω έντα tutorial που ο τύπος έκανε ότι και εγώ συν οτι πρόσθετε μία γραμμή σε 'ενα script κάπου (δεν θυμαμαι δυστυχώς λεπτομέριες). Αφού έκλεισα και ξανα άνοιξα το pc τότε μου πετά μία μαυρη οθόνη με κάτι error και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο και δεν έκανε boot τιποτα, ούτε τα win7 ούτε τα SL7. Οπότε πρόσεχε τι κάνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...