Προς το περιεχόμενο

Φεμινισμός στο Gaming και Social Justice Warriors


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα σου απαντούσα αλλά,ούτε καν αξίζεις..και για τέτοιους σα και σένα άλλο ban από το insomnia δε σκοπεύω να φάω.

Καλή σου τύχη.

Σόρρυ, αλλά νόμιζα ότι τρολλάρεις. Και εγώ θέλω έξοδο από ευρώ, αλλά η Λαϊκή Ενότητα μου φαίνεται αστεία, και έχει το mentality ακριβώς που δημιουργεί αυτό τον φασισμό.

 

Λοιπόν, με ευχαρίστηση να ακούσουμε τις ενστάσεις σου. Για να μην φας ban, το μόνο που πρέπει να κάνεις, είναι να μην βρίζεις. Εύκολο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

θα σου απαντούσα αλλά,ούτε καν αξίζεις..και για τέτοιους σα και σένα άλλο ban από το insomnia δε σκοπεύω να φάω.

Καλή σου τύχη.

 

Βασικά, δεν κατάλαβα την παρέμβασή σου. Είτε συμφωνείς και εκθέτεις τα επιχειρήματα σου, είτε διαφωνείς και εκθέτεις τα επιχειρήματά σου. Με το να μπεις και να πεις «είστε έτσι ή αλλιώς και δεν αξίζει να ασχολούμαι μαζί σας» τι βγαίνει ακριβώς; Θα μπορούσες πολύ απλά να μην πεις τίποτα, το ίδο και το αυτό θα ήταν. Αν έχεις σκοπό να βριστούμε μεταξύ μας, πάλι χλωμό το βλέπω γιατί δεν υπάρχει τέτοια διάθεση στην ως τώρα πορεία του νήματος.

 

Άρα;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κακή τακτική αυτή. Όσο σίγουρος και αν είσαι για την άποψή σου, αν κάποιος σου πει: "σιγά μην συζητήσω μαζί σου... είσαι άσχετος"... μόνο και μόνο από περιέργεια, μπορεί να σε βγάλει εκτός εαυτού.

 

Ας προσπαθήσουμε να κρατήσουμε χαρακτήρα και να συνεχίσουμε να συζητάμε και να εκθέτουμε τις ιδέες μας, χωρίς να πέφτουμε θύματα των τρολ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πολύ κακή τακτική αυτή. Όσο σίγουρος και αν είσαι για την άποψή σου, αν κάποιος σου πει: "σιγά μην συζητήσω μαζί σου... είσαι άσχετος"... μόνο και μόνο από περιέργεια, μπορεί να σε βγάλει εκτός εαυτού.

 

Ας προσπαθήσουμε να κρατήσουμε χαρακτήρα και να συνεχίσουμε να συζητάμε και να εκθέτουμε τις ιδέες μας, χωρίς να πέφτουμε θύματα των τρολ.

Αυτή την τακτική την χρησιμοποιούν Έλληνες:

 

"Εγώ δεν παραθέτω γιατί, αλλά η γνώμη σου είναι άκυρη."

 

WTF? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

 

Δεν αναφέρομαι σε εσένα Jastona. Απλώς επειδή έγραψες για αυτό είπα να το σχολιάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν κατεχουν καλα το θεμα δεν εχουν τιποτα να πουν επι της ουσιας απλα ιδεολογικά ειναι αντίθετοι και θελουν καπως να μειώσουν τον αλλο χωρις αντίλογο αφου δεν ειναι αρκετα confident για να αντιμετωπισουν επιχειρήματα.

 

Και εγω δεν αναφέρομαι στο θεμα γενικα για τους Ελληνες λεω..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Επειδη δεν κατεχουν καλα το θεμα δεν εχουν τιποτα να πουν επι της ουσιας απλα ιδεολογικά ειναι αντίθετοι και θελουν καπως να μειώσουν τον αλλο χωρις αντίλογο αφου δεν ειναι αρκετα confident για να αντιμετωπισουν επιχειρήματα.

 

Και εγω δεν αναφέρομαι στο θεμα γενικα για τους Ελληνες λεω..

Συμφωνώ πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ούτως ή άλλως δεν έχουν επιχειρήματα. Συνήθως περιστρέφονται γύρω από το "muh feelings".

 

Η τακτική συνήθως είναι "bashing" (fierce criticism or opposition) όπου όμως δεν γίνεται με επιχειρήματα, αλλά με χαρακτηρισμούς τύπου: άχρηστος, συντηρητικός (που για κάποιο λόγο είναι κακό πλέον, παρότι ο συντηρητικός ίσως είναι υπερ της προόδου περισσότερο από το οποιονδήποτε, καθώς ο σωστός συντηρητικός είναι υπέρ της διατήρησης ΒΑΣΙΚΩΝ αξιών όπως life, liberty, pursuit of freedom, αλλά φιλελεύθερος σε όλα τα άλλα), ομοφοβικός, σεξιστής, μισογύνης, ρατσιστής, στην ουσία, με ΛΙΒΕΛΟ (1. επιθετικό κείμενο πολεμικής με ακραίους και συχνά συκοφαντικούς χαρακτηρισμούς 2. υβριστικό ή συκοφαντικό δημοσίευμα με το οποίο συνήθως ασκείται πολεμική εναντίον κάποιου προσώπου) ώστε μετά να μην σου επιτρέπεται καν να μιλήσεις.

 

Μόνο η ελίτ μπορεί να έχει άποψη, αυτή που έχει το ηθικό πλεονέκτημα. Εμείς είμαστε η πλέμπα του κόσμου, επειδή πιστεύουμε ότι ο άνθρωπος μπορεί να είναι ελεύθερος να δημιουργεί, να εκφράζεται, να σκέφτεται, να μιλάει, όπως θέλει, καθώς είναι αυθαίρετο δικαίωμά του.

 

Άρα, αν συμφωνείς με την άποψη ότι ένας Χρυσαυγίτης, έχει το δικαίωμα να μιλάει και να εκφέρει τις ηλίθιες απόψεις του, τότε είσαι και εσύ χρυσαυγίτης, γιατί... τον υπερασπίζεσαι.

 

Είναι τόσο απλό. Γενικά, οι sjw είναι master των logical fallacies.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι η Capcom συνεχίζει να υποκύπτει στις γκρίνιες ατόμων που δεν παίζουν καν τα παιχνίδια της.

http://nichegamer.com/2016/07/03/fans-already-modded-juris-exposed-cleavage-back-street-fighter-v/

Όλως παραδόξως όμως δεν βλέπω να έχουν πρόβλημα με την σεξουαλικότητα της Laura. Mήπως επειδή είναι σκουρόχρωμη βραζιλιάνα; Σαν την Beyonce ένα πράγμα που την προβάλουν ως θετικό, φεμινιστικό πρότυπο τρομάρα τους που τα ίδια πράγματα που κάνει όταν τα κάνει μια λευκή τραγουδίστρια αμέσως ν' αρχίσουν το slut shaming. Kαι λέγοντας για slut shaming, πλάκα δεν έχει που κατηγορούν τα video games για σεξισμό ενώ τα rap τραγούδια μαύρων τραγουδιστών που είναι πολύ χειρότερα την βγάζουν καθαρή; Πιο υποκριτής πεθαίνεις.

 

Όσο αφορά την απάντηση του JohnGTA, δεν είναι τυχαίο που η όλη φάση του Gamergate πυροδοτήθηκε εξαιτίας ορισμένων hipster indie developers που ξοδεύουν περισσότερο χρόνο στο twitter drama παρά στην ανάπτυξη παιχνιδιών όπως άλλοι σοβαροί indie developers.

 

Είστε τραγικοί ορισμένοι.

 

Κατηγορείτε χωρίς να μπορείτε να βάλετε το μυαλό σας να σκεφτεί και τα κάνετε όλα μια τρελή γενίκευση.

Βέβαια δικαίωμα σας είναι να μη συμφωνείτε,όπως είναι δικαίωμα και κάποιων να υπερασπίζονται τα δικαιώματα τους.

 

Για να ασχοληθεί κάποιος με ένα τέτοιο θέμα,πρέπει να ξέρει να κάνει και πολιτική συζήτηση,που προφανώς δεν εδώ μέσα..

και όποιος θέλει να με κατηγορήσει για social justice warrior,ας κάνει τον κοπο να googlαρει: πατσελής τέρπανδρος βασίλειος

να δει που βρίσκομαι και τι κάνω.Σε περίπτωση λεω ΑΝ αμφισβητηθώ.

 

Δεν θα κάτσω να ασχοληθώ άλλο με ένα τόσο μισογύνικο thread.

καλό καλοκαίρι και τα λέμε.

 

Το καταλάβαμε ότι δεν γουστάρεις την ύπαρξη του εν λόγω θέματος και προσπαθείς να ξεκινήσεις διαδικτυακό δράμα προκειμένου να κλειδωθεί αλλά την πάτησες. Εδώ δεν είμαστε 4chan κι όπως βλέπεις η συζύτηση κυλά ήρεμα ακόμα και με τις διαφωνίες που υπάρχουν μεταξύ μας. ;)

 

Αμα βγουν οι συντροφοι της ΛΑΕ και απαγορευουν το gaming για φεμινιστικους λογους να δειτε πλακα   :P

 

Μην τους βάζεις ιδέες!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα σχολιάσω την διαφήμιση με τον ταρίφα και το Νομισματοκοπείο, μάλλον εγώ θα φάω μπαν. Το ότι αυτός ο τύπος στρατολογεί και κόσμο με ξεπερνά.

 

Ευτυχώς να λέμε που οι SJWs του Insomnia συχνάζουν στο μπλα μπλα (ξέρω 2 χαρακτηριστικές περιπτώσεις) και όχι στο PC games. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δεις που στο τέλος στο εξωτερικό θ' αρχίσουν και διαφημιστικές καμπάνιες στην τηλέοραση και στους δρόμους κατά των μισογύνηδως gamers. Πως δεν το 'χουν κάνει ακόμα εντύπωση μου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι από περιέργεια.

Θεωρείτε όλη την κριτική που ασκείται στα games με φεμινιστική λογική άδικη;

 

Μην συζητάτε μόνο εντελώς θεωρητικά. Υπάρχουν και γυναίκες gamer.

Εδώ εμένα προσωπικά ως gamer, επειδή είμαι και πολύ των MMO, π.χ. μου την σπάει που στην πλειοψηφία των κορεάτικων online παιχνιδιών οι γυναίκες μοιάζουν περισσότερο με μοντέλα σε σέξι ρούχα από ότι με μαχήτριες κλπ. Με ενοχλεί επειδή μου φαίνεται immersion breaking, αλλά αν ήμουν γυναίκα και ήθελα να παίξω έναν χαρακτήρα γυναικείο warrior, ranger κλπ και μου έβγαζε συνέχεια σε όλα τα class σέξι bikini και τακούνια και κώλους από έξω και μεγάλα βυζιά θα έβγαζα αφρούς από το στόμα από την κακία μου στάνταρ. Πολύ απλά επειδή μια ολόκληρη κατηγορία games σχεδόν θα με εγκλώβιζε να πάρω τον ρόλο μια γυναίκας που ανήκει σε ένα συγκεκριμένο κοινωνικό στερεότυπο.

 

Ok αυτό δεν συμβαίνει τόσο συχνά ούτε τόσο έντονα στα wetstern MMOs ομολογουμένως (και γενικότερα στο western gaming industry), αλλά σας δίνω ένα λιγάκι πιο προφανές παράδειγμα για να το δείτε λίγο κι από την άλλη μεριά. Και ένας λόγος btw που δεν συμβαίνει τόσο στα western games και που υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία χαρακτήρων και προτύπων σε αυτά, είναι και η κριτική που έχει γίνει, την οποία πάνω κάτω καταδικάζετε οι περισσότεροι εδώ.

 

Επίσης το κάνετε να φαίνεται λες και έχουν κυριαρχήσει παντού οι φεμινίστριες και μας καταδυναστεύουν. Εγώ όμως όπου και να ψάξω και ότι και να ψάξω σε σχέση με τέτοια θέματα συναντώ πλέον πολύ περισσότερο hating απέναντι σε οποιοδήποτε είδος κριτικής που μοιάζει έστω λίγο φεμινιστική παρά το αντίστροφο. Το οποίο επεκτείνεται και πέρα από τα games σε μια γενικότερη ισοπεδωτική απόρριψη από μερικούς οποιασδήποτε κριτικής σε κοινωνικό επίπεδο απέναντι σε θέματα που έχουν να κάνουν με πρότυπα και ρόλους και ισότητα των δύο φύλων, ειδικά στις ΗΠΑ. 

Επεξ/σία από Gilmaru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως αυτές που βγάζουν αφρούς είναι αυτές που δεν βλέπονται όλως τυχαίως... γυναικεία ζήλεια/women psychology 101. Δεν συμβαίνει μόνο στα video games, αλλά παντού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αυτο που λες μπορει να ισχυει και στους αντρες, επειδη δηλαδη ο πρωταγωνιστης ειναι ψηλος-γυμνασμενος-ομορφος και εγω κοντος-χοντρος-ασχημος χαλαει το immersion και δεν παιζω σαν φυσιολογικος ανθρωπος?? Σε τοσα video games ειναι ετσι δεν καταλαβαινω, αν λες για το character creation δεν εχω δει κορεατικα και MMO γενικα παντως σε οτι game εχω παιξει που εχεις επιλογη μπορουσες να φτιαξεις σχεδον οτι θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...