Προς το περιεχόμενο

Φεμινισμός στο Gaming και Social Justice Warriors


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Κάτσε, μισό, δεν αναφέρομαι στο censorsip γενικά, που μπορεί να το κάνει μια εταιρία για διάφορους λόγους, μιλάω για την άποψη που εκφράσατε μερικοί σε αυτό το thread, ότι η φεμινιστική κριτική στα video games ασκεί σημαντική επίδραση στο περιεχόμενό τους. 

 

 

Για ποιό λόγο ακριβώς να αφαιρεθεί το petting από το Fire Emblem: Fates ή να γίνουν revised τα κουστούμια στο Bravely Second, αν όχι για να μην γκρινιάξουν κάποιες ομάδες του πληθυσμού; Εκτός αν θεωρείς ότι η xyz εταιρεία θέλει να χαλάει πόρους άνευ λόγου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε, μισό, δεν αναφέρομαι στο censorsip γενικά, που μπορεί να το κάνει μια εταιρία για διάφορους λόγους, μιλάω για την άποψη που εκφράσατε μερικοί σε αυτό το thread, ότι η φεμινιστική κριτική στα video games ασκεί σημαντική επίδραση στο περιεχόμενό τους. 

 

Και ειπώθηκε ακόμη ότι μέσω των κριτικών και των χαμηλών rating οι "SJW" και οι φεμινίστριες μπορούν να επιβάλουν έμμεσα σε μία εταιρία αυτό που θέλουν.

 

Αν εξακολουθείτε να πιστεύετε ότι ισχύει αυτό περιμένω παραδείγματα και από τους υπόλοιπους όπου υπήρξε τέτοια πίεση από επίσημα μεγάλα sites μέσω των reviews και των ratings.

 

Αν δεν μπορείτε να βρείτε παραδείγματα τότε αυτό σημαίνει ότι πολύ απλά αυτό δεν συμβαίνει και το όποιο censorsip ή αλλαγή στο περιεχόμενο συμβαίνει για άλλους λόγους και όχι εξαιτίας των reviews.

 

Δηλαδή πόσο μεγαλύτερη δύναμη ψάχνεις εσύ από αυτήν που κάνει μεγαθήρια εταιρίες να αλλάξουν τα προϊόντα τους προκειμένου να μην "προκαλέσουν" την μειοψηφία; Αν πράγματι ίσχυε αυτό που λες τότε για ποιο λόγο μπαίνουν οι εταιρίες καν στον κόπο να αλλάξουν τα προϊόντα τους από περιοχή σε περιοχή και δεν τα κυκλοφορούν απευθείας έτσι όπως εμφανίστηκαν στην γενέτειρα τους;

 

Εγώ ο ίδιος δεν σου είπα ότι μιλάμε για τα φωνήεντα του ελληνικού αλφάβητου; Πόσα είναι τα φωνήεντα; Ακριβώς, είναι το 1/3 του αλφαβήτου αλλά είναι αυτά που φωνάζουν δυνατά. Ετσι και αυτές οι φάρες. Είναι μειοψηφία μεν αλλά βροντερή δε και συνεπώς οι εταιρίες προσπαθούν να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα. Οταν βλέπεις developers να κατηγορούν ανοιχτά τη φάρα των SJW για το cencorship που τρώνε τα παιχνίδια τους τότε καταλαβαίνεις ότι το πράγμα έχει πάρει διαστάσεις. Οπως σου είπα δεν μπορείς να τους πολεμήσεις αυτούς, είναι η ζωή τους να διασύρουν και να γαβγίζουν.   

 

Και στο λέω για τρίτη φορά, και στη μούρη να στο τρίψω ότι το -τάδε- είναι προϊόν πίεσης (στο έκανα ήδη με ορισμένα παραδείγματα) δεν πρόκειται να το καταλάβεις γιατί απλά απέχεις από την σκηνή και φυσικά δεν πρόκειται να βρεις κάτι τόσο χύμα ελεύθερο έτσι εύκολα λόγο της λεπτότητας της κατάστασης. Είναι δυνατόν να βρεις επίσημα για ποιο λόγο έπεσε censorship στο South Park στην Ευρώπη; Ούτε για πλάκα, μόνο εικασίες μπορείς να κάνεις. Αν εσύ πιστεύεις ότι δεν παίζει θέμα censorship τότε απάντα μου στην πρώτη ερώτηση που σου έκανα με κάποιο λογικό επιχείρημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και στο λέω για τρίτη φορά, και στη μούρη να στο τρίψω ότι το -τάδε- είναι προϊόν πίεσης (στο έκανα ήδη με ορισμένα παραδείγματα) δεν πρόκειται να το καταλάβεις γιατί απλά απέχεις από την σκηνή και φυσικά δεν πρόκειται να βρεις κάτι τόσο χύμα ελεύθερο έτσι εύκολα λόγο της λεπτότητας της κατάστασης. Είναι δυνατόν να βρεις επίσημα για ποιο λόγο έπεσε censorship στο South Park στην Ευρώπη; Ούτε για πλάκα, μόνο εικασίες μπορείς να κάνεις. Αν εσύ πιστεύεις ότι δεν παίζει θέμα censorship τότε απάντα μου στην πρώτη ερώτηση που σου έκανα με κάποιο λογικό επιχείρημα.

 

 

Ξέρεις τι πιστεύω; Δεν είναι μόνο ότι ο κόσμος δεν μπορεί να το καταλάβει γιατί απέχει, όπως λες. Πιστεύω ότι το πιο τραγικό είναι ότι ακόμα και ο κόσμος που είναι σχετικός έχει μία στάση του τύπου «ε, και τι έγινε άμα η Bayonetta έχει δυο πόντους μακρύτερο μαλλί;». Αυτό είναι το χειρότερο, η αδιαφορία από μέρους ακόμα και των σχετικών. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ikaruga24

 

Έχετε αποτύχει να μου δώσετε ένα παράδειγμα που ένα game να θάφτηκε και να πήγε άσχημα εμπορικά λόγω κριτικής τέτοιου είδους. Ένα. Το ότι οι μειοψηφίες αυτές ασκούν πίεση σε εταιρίες κολοσσούς και επιβάλλουν αυτό που θέλουν είναι εντελώς δική σας αυθαίρετη εξήγηση.

 

Επειδή κάτι συμβαίνει δεν σημαίνει ότι συμβαίνει για τους λόγους που έχετε στο μυαλό σας.  Αν οι ίδιες οι εταιρίες το κάνουν είναι για λόγους marketing.

 

Τώρα από κει και πέρα τι θέλεις; Να μην υπάρχουν διαφορετικές απόψεις στο ίντερνετ; Δεν γίνεται αυτό. Πάντα θα υπάρχουν και οι ακραίες μειοψηφίες. Θα τους απαγορεύσεις να μιλάνε; Θα τους λογοκρίνεις επειδή δεν σου αρέσει η άποψή τους;

 

 

Για ποιό λόγο ακριβώς να αφαιρεθεί το petting από το Fire Emblem: Fates ή να γίνουν revised τα κουστούμια στο Bravely Second, αν όχι για να μην γκρινιάξουν κάποιες ομάδες του πληθυσμού; Εκτός αν θεωρείς ότι η xyz εταιρεία θέλει να χαλάει πόρους άνευ λόγου.

 

Πάντως όχι επειδή ασκήθηκε κάποια ουσιαστική πίεση μέσω reviews etc. 

 

Αμερική και Ευρώπη έχουν αφενός διαφορετικό κοινό, αλλά αφετέρου και το πιο πιθανό είναι πως η εταιρία ήθελε να στοχεύσει σε χαμηλότερο PEGI έτσι ώστε να πιάσει και τις μικρότερες ηλικίες. Μιλάμε για games που απευθύνονται και σε ανήλικους. Και πάλι Marketing.

 

Για μικρότερες ηλικίες υπάρχουν κάποιοι κανόνες σε Ευρώπη και Αμερική (που το πιθανότερο btw είναι ότι έχουν να κάνουν με την πρόληψη για τη παιδοφιλία κλπ, και όχι με τον σεξισμό). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδώ ο κόσμος αδιαφορεί για πιο σημαντικά θέματα όπως βιασμός ανήλικων αγοριών από ενήλικες γυναίκες με αντιδράσεις του στυλ "Ε, εντάξει μωρέ. Του έκανε και δωρεάν, σεξουαλική διαπαιδαγώγηση.". Ή όταν άνδρες μπαίνουν φυλακή μετά από ψευδής μαρτυρίες βιασμών και μετά την αθώωσή τους οι θύτες αντιδρούν σε φάση "Ε, περασμένα ξεχασμένα". Ή όταν άνδρες αυτοκτονούν επειδή οι εκδικητικές πρώην γυναίκες τους όχι μόνο δεν τους αφήνουν να δουν τα παιδιά τους αλλά τους βάζουν να πληρώνουν και υπέρογκα διαζύγια λες και τους τα χρωστούσαν. Γι' αυτό μην περιμένετε να νοιαστούν για "μια άχρηστη ασχολία μερικών ανέραστων μαντραχαλάδων".

 

Και για να κλείσω το μήνυμα μου κάπως πιο αισιόδο, ιδού μια ωραία μπιχτή του Robot Chicken για τους SJWs:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πάντως όχι επειδή ασκήθηκε κάποια ουσιαστική πίεση μέσω reviews etc. 

 

Αμερική και Ευρώπη έχουν αφενός διαφορετικό κοινό, αλλά αφετέρου και το πιο πιθανό είναι πως η εταιρία ήθελε να στοχεύσει σε χαμηλότερο PEGI έτσι ώστε να πιάσει και τις μικρότερες ηλικίες. Μιλάμε για games που απευθύνονται και σε ανήλικους. Και πάλι Marketing.

 

Για μικρότερες ηλικίες υπάρχουν κάποιοι κανόνες σε Ευρώπη και Αμερική (που το πιθανότερο btw είναι ότι έχουν να κάνουν με την πρόληψη για τη παιδοφιλία κλπ, και όχι με τον σεξισμό). 

 

 

Τα κουστούμια του Fatal Frame (που είναι M-rated game) έγιναν censored, oπότε, όχι, δεν γίνεται για το PEGI rating το censorship.

 

Τελοσπάντων, δεν μπορώ να αποδείξω ότι το κόψιμο γίνεται για τους SJW, δεν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν γίνεται για αυτούς, οπότε δεν έχει πολύ νόημα η περαιτέρω ανάλυση. Ενδιαφέρον ανάγνωσμα, αν έχεις όρεξη. Μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχετε αποτύχει να μου δώσετε ένα παράδειγμα που ένα game να θάφτηκε και να πήγε άσχημα εμπορικά λόγω κριτικής τέτοιου είδους. Ένα.

 

T' ότι απαγορεύεται οι πωλήσεις τέτοιων παιχνιδιών σε διάφορες χώρες, τ' ότι αρνούνται να τα κάνουν localize εκτός Ιαπωνίας κι ότι τα λογοκρίνουν απίστευτα εξαιτίας τέτοιων αρνητικών κριτικών...αυτό δεν σου φτάνει; Και μην πεις πάλι "Για φέρε μου παραδείγματα", τα έχουμε αναφέρει ήδη αρκετές φορές και ξέρεις πολύ καλά γι' αυτά τα παραδείγματα.

 

Δεν πειράζει όμως: συνέχισε το troll baiting. Kαλός βλάκας είμαι κι εγώ που τσίμπησα αντί να συνεχίζω να σε αγνοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις τι πιστεύω; Δεν είναι μόνο ότι ο κόσμος δεν μπορεί να το καταλάβει γιατί απέχει, όπως λες. Πιστεύω ότι το πιο τραγικό είναι ότι ακόμα και ο κόσμος που είναι σχετικός έχει μία στάση του τύπου «ε, και τι έγινε άμα η Bayonetta έχει δυο πόντους μακρύτερο μαλλί;». Αυτό είναι το χειρότερο, η αδιαφορία από μέρους ακόμα και των σχετικών. :(

 

Μα αυτό το λέω συνέχεια, ότι αυτοί ανέβηκαν σε τέτοια ύψη δύναμης επειδή εμείς τους θεωρούσαμε γραφικούς και αστείους. Ελα όμως που επειδή αυτοί το μόνο που κάνουν είναι να κράζουν και να διασύρουν σιγά σιγά έφτασε η βιομηχανία (και όχι μόνο) να τους δίνει σημασία. Προσωπικά το έβλεπα από παλιότερα ότι κάτι γίνεται με τα παιχνίδια και βλέπω πολλές χιπστεράδικες αηδίες μόνο και μόνο για να υπάρχουν (ή να μην υπάρχουν) και δεν μου άρεσε καθόλου. Το πρώτο παιχνίδι που θεώρησα ότι το *** και ότι θα έπρεπε να προσέχω πολύ τις αγορές μου από εκεί και έπειτα ήταν το πρώτο Dragon Age. Μετά από αυτό άρχισα να βλέπω ΤΙΣ ηλιθιότητες για χάρη μειοψηφίας...

 

Φίλε Gilmaru, για να τελειώνουμε δεν γίνεται να σου δείξουμε κάτι παραπάνω για να σε πείσουμε. Η "κριτική" του ενός παιχνιδιού είναι η λογοκρισία του επόμενου παιχνιδιού και έτσι πάει. Marketing πάντως δεν είναι γιατί αν ήταν αυτό τότε εγώ θα έπρεπε να "τσιμπήσω" απευθείας. Αντίθετα όμως ούτε πρόκειται να τσεκάρω τα Χ παιχνίδια εξ' αιτίας του censorship/altering που έφαγαν οπότε για ποιον ακριβώς ξόδεψαν χρόνο και χρήμα για το υποτιθέμενο marketing μόνο αυτοί το ξέρουν.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κουστούμια του Fatal Frame (που είναι M-rated game) έγιναν censored, oπότε, όχι, δεν γίνεται για το PEGI rating το censorship.

 

Λάθος, στην Ευρώπη είναι PEGI 12, που μάλλον δείχνει αυτό που σου έλεγα. Θέλανε και μικρότερες ηλικίες = μεγαλύτερο αγοραστικό κοινό = περισσότερα λεφτά.

 

Edit: Άκυρο το Bravely Second είναι PEGI 12, το fatal frame είναι όντως M - rated

 

 

T' ότι απαγορεύεται οι πωλήσεις τέτοιων παιχνιδιών σε διάφορες χώρες, τ' ότι αρνούνται να τα κάνουν localize εκτός Ιαπωνίας κι ότι τα λογοκρίνουν απίστευτα εξαιτίας τέτοιων αρνητικών κριτικών...αυτό δεν σου φτάνει; Και μην πεις πάλι "Για φέρε μου παραδείγματα", τα έχουμε αναφέρει ήδη αρκετές φορές και ξέρεις πολύ καλά γι' αυτά τα παραδείγματα.

 

Δεν πειράζει όμως: συνέχισε το troll baiting. Kαλός βλάκας είμαι κι εγώ που τσίμπησα αντί να συνεχίζω να σε αγνοώ.

 

Αφού μας κάνεις την χάρη και μας μιλάς, πρέπει κι εμείς τα ποταπά τρολ να απαντήσουμε.

 

Και θα πούμε το εξής: η πλειοψηφία των απαγορεύσεων γίνεται για εντελώς άλλους λόγους. Π.χ. παιχνίδια με σεξουαλικό περιεχόμενο απαγορεύονται κυρίως σε Κίνα και αραβικές χώρες. Και εκεί ο φεμινισμός φταίει; 

 

Το ότι κάποιες χώρες έχουν ανέκαθεν πιο αυστηρούς νόμους δεν έχει να κάνει αναγκαστικά με τις φεμινίστριες, ούτε με κάποια παγκόσμια συνωμοσία. Ελάχιστες είναι οι περιπτώσεις παιχνιδιών που έχουν απαγορευτεί στη δύση για σεξουαλικό περιεχόμενο και οι περισσότερες χώρες γίνονται ολοένα και πιο ελαστικές με τα χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το σκυλάκι της Anita Sarkeesian αφού το παράτησε σύξυλο αποφάσισε ν' ακολουθήσει τα χνάρια του πρώην αφεντικού της:

https://www.patreon.com/popdetective

 

Κι ιδού λεπτομέρειες για τον χωρισμό τους:

http://theralphretort.com/milo-anita-sarkeesian-dumped-jonathan-mcintosh-like-bad-habit-309016/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ikaruga24

 

Έχετε αποτύχει να μου δώσετε ένα παράδειγμα που ένα game να θάφτηκε και να πήγε άσχημα εμπορικά λόγω κριτικής τέτοιου είδους. Ένα. Το ότι οι μειοψηφίες αυτές ασκούν πίεση σε εταιρίες κολοσσούς και επιβάλλουν αυτό που θέλουν είναι εντελώς δική σας αυθαίρετη εξήγηση.

 

http://www.bbc.com/news/technology-30328314

 

To GTA V έχει απαγορευτεί στην Αυστραλία λόγω της βίας κατά των γυναικών. Δεν αρκούνται μόνο στην κριτική.

Το GTA San Andreas αποσύρθηκε για να επανακυκλοφορήσει έκδοση χωρίς το ούτως η άλλως απενεργοποιημένο HotCofee. Και μην μου πεις ότι έγινε για συμπεριλάβει μικρότερες ηλικίες. Βία,ναρκωτικά,φόνοι,ξυλοδαρμοί,σεξ με πόρνες (αυτό παρέμεινε).

 

Επίσης, θα τρελαθώ. Γιατί κανείς σας δεν γκρινιάζει για τα Assassin's Creed;;;!! Δεν τα έχετε παίξει, ή δεν έχετε δει το πόσο sjw φάση είναι;  :cry:

 

Έχω παίξει μόνο AC III δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι είναι politicaly correct. Tα Ellder Scrolls, Fallout , Wow πρέπει να είναι τώρα που το ξανασκέφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

http://www.bbc.com/news/technology-30328314

 

To GTA V έχει απαγορευτεί στην Αυστραλία λόγω της βίας κατά των γυναικών. Δεν αρκούνται μόνο στην κριτική.

Το GTA San Andreas αποσύρθηκε για να επανακυκλοφορήσει έκδοση χωρίς το ούτως η άλλως απενεργοποιημένο HotCofee. Και μην μου πεις ότι έγινε για συμπεριλάβει μικρότερες ηλικίες. Βία,ναρκωτικά,φόνοι,ξυλοδαρμοί,σεξ με πόρνες (αυτό παρέμεινε).

 

Η Αυστραλία (και όχι μόνο, αλλά η Αυστραλία είναι το πιο χτυπητό παράδειγμα) έχει μεγάλο παρελθόν στην απαγόρευση και τη λογοκρισία video-games και στηρίζονται σε νομοθεσία που έχουν περάσει για το επιτρεπόμενο classification rating των video-games. 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_banned_video_games_in_Australia

 

Δεν είναι κάτι που εντάσσεται στο νέο κίνημα των SJW. Δεν γκρίνιαξαν οι Αυστραλέζοι "SJW" από τα social media για τα παραπάνω bans/ censorships. 

 

Το πρόβλημα με τις Hot Coffee σκηνές του San Andreas ήταν και πάλι ότι το rating που επιδίωξε το παιχνίδι δεν υποστήριζε το να δείχνει adult σκηνές. Και πάλι ήταν νομικό το θέμα. Αν ήταν λόγω SJW, το μισό και παραπάνω content από το GTA San Andreas όπως το ξέρουμε θα είχε πάει περίπατο.

 

Edit: Για το GTA V συγκεκριμένα. Με λίγο google search, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι όντως έγινε petition/ διαμαρτυρίες και αποσύρθηκε από 2 (μεγάλες) αλυσίδες retail stores στην Αυστραλία. Μικρή νίκη για τους "SJW"s υπερευαίσθητους Αυστραλούς υποθέτω. Το παιχνίδι από ό,τι φαίνεται δεν είναι επισήμως banned στην Αυστραλία και μπορεί κανείς να το αγοράσει online ελεύθερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο με τα παιχνίδια, σχετικό όμως με το θέμα μας:

 

Ένα από τα μεγαλύτερα επιτεύγματα της ανθρωπότητας ήταν αυτό του διαστημικού σκάφους Ροζέτα, το οποίο μετά από ταξίδι 10 ολόκληρων ετών (2004-2014), έφτασε σε κομήτη, ήρθε σε τροχιά γύρω του τον φωτογράφησε από κοντά, ενώ έστειλε το σκάφος Philae να αγκιστρωθεί στον κομήτη για να κάνει ανάλυση των συστατικών του.

 

Ένα απίστευτο εγχείρημα, με πάρα πολλές επιτυχίες για την ανθρωπότητα.

 

Ένας από τους επιστήμονες, o Matt Taylor, 

 

330px-Matt_Taylor_ESA_Rosetta.jpg

 

 έκανε το "λάθος" σε συνέντευξη τύπου, να φορέσει το παρακάτω T-shirt, το οποίο είναι σχεδιασμένο από γυναίκα.

 

people-have-a-lot-to-say-about-the-scien

 

Με αποτέλεσμα, αντί να χαιρόμαστε και εμείς και αυτός για την τεράστια επιστημονική επιτυχία, να έχουμε τις ανα τον κόσμο προσβεβλημένες γυναίκες και λοιπούς SJW να τον κατηγορούν για σεξισμό και υποσυνείδητα μηνύματα ότι οι γυναίκες δεν ανήκουν στην επιστήμη.

 

Η συνέχεια? Σε συνέντευξη τύπου για την αποστολή Ροζέτα, ο άνθρωπος αυτός σχεδόν έβαλε τα κλάματα ζητώντας συγνώμη.

 

 

Αυτή είναι η κατάντια μας, σε μία κοινωνία που συνεχώς αλλάζει.......

Το παράδειγμα του Ματτ και του Tim Hunt νομίζω είναι από τα δύο πιο τρανταχτά, και σημαντικά για εμένα γιατί με ξυπνήσανε και άρχισα λίγο καιρό αργότερα να ασχολούμε με την σκηνή των SJW.

 

http://observer.com/2015/07/lab-rats-how-the-misogyny-police-and-sloppy-journalists-smeared-a-top-scientist/

 

Ο Τιμ ήταν επιστήμονας καταξιωμένος με νόμπελ. Τώρα είναι ένας pariah. Όλα αυτά, επειδή έκανε αυτό το μισογυνιστικό/σεξιστικό/ρατσισικό σχόλιο για τις γυναίκες:

 

Let me tell you about my trouble with girls. Three things happen when they are in the lab: you fall in love with them, they fall in love with you, and when you criticize them they cry.”

 

Παρεπιπτόντως, η γυναίκα του είναι επιστήμονας, και αν θυμάμαι καλά, την γνώρισε σε εργαστήριο που δουλεύανε μαζί. Όπως και να χει, πιο πολύ σαν ρομαντικό αστειάκι προς την γυναίκα του ήταν, παρά υποτίμηση του γυναικείου φύλλου.

 

Το τι συμβαίνει στο ιντερνετ δεν είναι αντιπροσωπευτικό αναγκαστικά της κοινωνίας.

 

Θα σας δώσω ένα υποθετικό παράδειγμα για να καταλάβετε τι ακριβώς εννοώ.

 

Υπάρχουν πάνω από 2 δις χρήστες του ίντερνετ πλέον (παίζει 3 βασικά, αλλά ας πούμε 2). Ας πούμε λοιπόν ότι έστω 0,5% από τους χρήστες του ίντερνετ άκουσε ένα συγκεκριμένο γεγονός σαν τον τύπο με το μπλουζάκι. Πάμε στα 10 εκατομμύρια. Ας πούμε ότι μόνο 5% από αυτόν τον αριθμό ήταν φεμινίστριες. Πάμε στο 500 χιλιάδες φεμινίστριες που άκουσαν και είδαν τον συγκεκριμένο τύπο. Και είμαι προφανώς υπερβολικός στα ποσοστά, τα οποία είναι μάλλον μεγαλύτερα στην πραγματικότητα, απλά για χάρη του παραδείγματατος βάζω το ελάχιστο.

 

Από αυτά τα 500 χιλιάδες φεμινιστών παγκοσμίως που έμαθαν για το γεγονός, δεν θα είναι έστω το 10%  κάπως ακραίες/οι στις απόψεις τους; Πάμε στις 50 χιλιάδες ακραίες φεμινίστριες που είδαν τον συγκεκριμένο τύπο. Έστω ότι το 5% μόνο από αυτές έγραψε στο acount του. Καταλήγουμε στις 2,5 χιλιάδες (και μπορεί να έγραψε και παραπάνω από ένα ποστ το κάθε άτομο).

 

Θα μπήκε ένα ωραίο πρωινό και εκεί που ήταν ένας νορμάλ άνθρωπος που δεν πόσταραν πολλοί σε αυτόν θα είδε ξαφνικά μερικές χιλιάδες hating posts στην προσωπική του σελίδα.

 

Ε δεν θέλει και πολύ να πιεστείς ψυχολογικά και να σου δοθεί η εντύπωση ότι είναι κάτι γενικά κυρίαρχο. Γιατί κρίνουμε με βάση αυτό που βιώνουμε προσωπικά. Δεν θα ήταν όμως σε καμία περίπτωση κυρίαρχο.

 

Ίσως στην πραγματικότητα να είναι πιο συχνό από το υποθετικό παράδειγμά μου, αλλά όχι κυρίαρχο, ούτε καν πιστεύω αντιπροσωπεύει κάποιο σημαντικό ποσοστό επί του συνόλου. Είναι οι καμμένοι του ίντερνετ και απλά φαίνονται ότι έχουν επιρροή επειδή πλακώνουν μαζεμένοι κατά καιρούς.

 

Και ότι και να κάνουμε πάντα μέσα στο φάσμα των διαφορετικών απόψεων στο ίντερνετ θα υπάρχουν κι αυτοί, θα υπάρχουν και τα άκρα.

Το θέμα είναι πως υπάρχει μια γενικότερη κουλτούρα στον δυτικό κόσμο, που δεν είναι μόνο στο ίντερνετ, αλλά παντού. Ο κόσμος θέλει πλέον τους άντρες βλάκες χαζούς ανίκανους και τις γυναίκες να είναι το σωστό, ορθολογικό, caring πλάσμα σε αυτό τον κόσμο, και ο άντρας τις τραβάει πίσω.

 

ikaruga24

 

Έχετε αποτύχει να μου δώσετε ένα παράδειγμα που ένα game να θάφτηκε και να πήγε άσχημα εμπορικά λόγω κριτικής τέτοιου είδους. Ένα. Το ότι οι μειοψηφίες αυτές ασκούν πίεση σε εταιρίες κολοσσούς και επιβάλλουν αυτό που θέλουν είναι εντελώς δική σας αυθαίρετη εξήγηση.

Αν κάποιος είπε ότι μια τέτοια κριτική έθαψε παιχνίδι και πήγε άσχημα εμπορικά, ίσως να έκανε λάθος. Το πρόβλημα είναι πως λειτουργούν πιο ύπουλα. Θάβουν παιχνίδια όχι για το ποιόν τους, αλλά γιατί περνάνε την ατζέντα τους. Αυτό δεν έχει συνήθως άμμεσο impact, αλλά σιγά σιγά περνάει την κουλτούρα του "αν δείξουμε βυζάκι, θα φάμε έξτρα κράξιμο από το 1% των gamer, αλλά επειδή αυτοί σκούζουν και ουρλιάζουν και καταφέρνουν να δημιουργούν την κοινή γνώμη κατά τα στάνταρ τους, αναγκαζόμαστε να κάνουμε censor το παιχνίδι μας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...