Προς το περιεχόμενο

Φεμινισμός στο Gaming και Social Justice Warriors


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλο ενα τρανταχτο παραδειγμα διαφθορας στο gaming journalism:

 

http://www.theverge.com/2016/7/12/12157310/pewdiepie-youtubers-sponsored-videos-ftc-warner-bros

 

Οχι οτι δεν το περιμενα βεβαια απο εβραιους οπως τον PewDiePie.

Προσωπικά, δεν με ενοχλεί αυτό. Αν ο άλλος είναι ξεπουλημένος και θέλει να βγάλει λεφτά από αυτό, δικαίωμά του. Στις ελεύθερες συναλλαγές, δεν έχω πρόβλημα να κάνει ό,τι θέλει ο άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απλώς από περιέργεια και επειδή η αλήθεια είναι ότι δεν διαβάζω πολλά reviews, μπορείτε να μου πείτε ένα παράδειγμα γνωστού παιχνιδιού τελευταία που το έχουν θάψει μεγάλα review sites λόγω "φεμινιστικής" λογικής;

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις κάτι άμεσα απτό γιατί πολύ απλά ξέρουν να κάνουν σωστά το παιχνίδι του καμουφλαρίσματος οι feminists/SJW/hipster. Δηλαδή και να σου το δείξω ότι -αυτό- είναι αν δεν είσαι λίγο γνώστης του τι συμβαίνει παίζει και να το προσπεράσεις. Εδώ έχει ένα ενδιαφέρον αρθράκι περί αυτού που πιάνει αρκετά και θα σε βοηθήσει να αναγνωρίσεις ορισμένα πράγματα. Επίσης δεν λειτουργεί μόνο αρνητικά το review αλλά και θετικά (δηλαδή σκουπίδια παιχνίδια να τα εκθειάζουν ως παιχνιδάρες). 

 

http://heatst.com/tech/why-do-some-of-the-reviewers-for-the-site-polygon-suck-so-bad-at-gaming/

 

Παιχνίδια όπως αυτό:

 

http://www.metacritic.com/game/wii-u/bayonetta-2/critic-reviews

 

Ρίξε ένα μάτι τα review πόσο διαφορετικά είναι σε ορισμένα αρκετά μεγάλα site (όπως το Polygon) για ένα παιχνίδι που είναι πραγματικά best of και όμως του δίνουν χαμηλές βαθμολογίες για γελοίους λόγους. Θέλω να πω ότι όταν διαβάζω για ένα review παιχνιδιού θα πρέπει να έχεις πληροφορίες για το ίδιο το παιχνίδι καθώς έχεις ήδη σχηματίσει την γνώμη για το αν ένα παιχνίδι είναι για εσένα ή όχι απλά από ένα δίλεπτο τρείλερ. Οχι να διαβάζω για το αν τα πόδια της ηρωίδας είναι υπερβολικά ψηλά και δεν αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα ή αν είναι υπερβολικά σεξουαλική ή αν τρώει μπούφλες από το "υπερτατο αρσενικό" και λοιπές αηδίες που προκαλούν ξέρασμα και είναι η γελοιοποίηση του professional journalism/reviewer. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τουλάχιστον αυτά τα παιχνίδια απλά επηρεάστηκαν. Εδώ έχουμε πλέον παιχνιδια που είναι κατα βάση φτιαγμένα για τους SJW, όπως το Dreamfall: Chapters, το Mass effect 3 ή το Gone Home.

 

Επειδή αναφέρθηκαν οι συγκεκριμένοι τίτλοι. Μπορεί κάποιος (ιδανικά ο Lautrec) να εξηγήσει το πρόβλημα σε αυτά τα συγκεκριμένα παιχνίδια;

 

Τροποποιήθηκε ή κατευθύνθηκε η ανάπτυξή τους ώστε να έχουν ευνοϊκή "μεταχείριση" από "SJW"s ? (υπάρχουν στοιχεία για κάτι τέτοιο; ). Οι προηγούμενοι τίτλοι στη σειρά (τα δύο από τα 3 είναι sequels) είχαν κινηθεί σε πιο... ανεξάρτητα πλαίσια, ενώ οι νέοι τίτλοι είχαν σημαντικές αλλαγές ύφους/ θεματολογίας; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Eνώ στα άλλα Μass Effect είχαμε την Liara, όπου Asari = no male / female, πάντα "γυναίκες" είναι, στο 3 είχαμε και homosexual option και για άντρες (Steve, Kaiden -bi-) και για γυναίκες (Taylor).

 

Και στο Dragon Age: Inquisition επίσης για άντρες (Dorian, Iron Bull -bi-) και για γυναίκες (Serra, Harding -bi-).

 

Επίσης είχε στο DA: I και τον Krem (πρώην female, sex changed).

 

Because BioWare is politically correct.

 

Αν έχω ξεχάσει κανέναν / καμία, ε, happens. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ok. Βλέπω ένα pattern... αλλά ok. 

 

Αυτό όμως (δυνητικά --στη θεωρία τουλάχιστον) κάνει ευρύτερο το κοινό τους, δεν τα κάνει φτιαγμένα για "SJW"s. Έγινε η θεματολογία τους χειρότερη κάπως;  Περιορίστηκε το scope της κοσμοθεωρίας τους; Ή για να το θέσω πιο... πρακτικά. Ποιος ενοχλήθηκε από αυτές τις προσθήκες; 

 

Δεν ξέρω βέβαια πόσο ουρανοκατέβατος ή forced στο σενάριο ήταν ο Krem στο DA:I (γιατί δεν το έχω παίξει το παιχνίδι)... οπότε κρατάω και μια επιφύλαξη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι οι περισσότεροι δεν έχουμε θεμα αν βγαίνουν παιχνίδια με οποιοδήποτε χαρακτήρα. Ας είναι gay, ή ανάπηρος, ή άλλης φυλής, η καθημερινή κοπέλα και οχι τουμπανο, ή οτιδήποτε.

 

Ή νέα Lara πχ μου αρεσε, οι χαρακτήρες στο Mass Effect μία χαρά, τα Gone Home, Her Story, Dreamfall, κλπ τα θεωρώ πολύ ωραία παιχνίδια.

 

ΑΡΚΕΙ το παιχνίδι να είναι σωστά δομημένο πάνω στον χαρακτηρα και σχεδιασμενο από την αρχή ώστε να μην ξενίζει.

 

Το πρόβλημα είναι όταν οι SJW γκρινιαζουν και προσπαθούν να επιβάλουν την ατζέντα τους και σε άλλους χαρακτήρες/παιχνιδια.

 

Έχουν γραφτεί κακές κριτικές από τον Kratos και τον Duke Nukem, μέχρι τον Mario (γιατί να σώζει την πριγκίπισσα). Το ίδιο θα δεις και για ταινίες, κόμικς, κλπ

 

Ειδικά αυτή ή Σαρκεσιαν πως την λένε δεν παλευεται με τίποτα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ok. Βλέπω ένα pattern... αλλά ok. 

 

Αυτό όμως (δυνητικά --στη θεωρία τουλάχιστον) κάνει ευρύτερο το κοινό τους, δεν τα κάνει φτιαγμένα για "SJW"s. Έγινε η θεματολογία τους χειρότερη κάπως;  Περιορίστηκε το scope της κοσμοθεωρίας τους; Ή για να το θέσω πιο... πρακτικά. Ποιος ενοχλήθηκε από αυτές τις προσθήκες; 

 

Δεν ξέρω βέβαια πόσο ουρανοκατέβατος ή forced στο σενάριο ήταν ο Krem στο DA:I (γιατί δεν το έχω παίξει το παιχνίδι)... οπότε κρατάω και μια επιφύλαξη... 

 

Μπα, δεν είναι ποτέ forced (ή δεν μου φάνηκε), εγώ με την κοπελιά που ήθελα πήγαινα. :P

 

O Κrem είναι δευτερεύων χαρακτήρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok. Βλέπω ένα pattern... αλλά ok. 

 

Αυτό όμως (δυνητικά --στη θεωρία τουλάχιστον) κάνει ευρύτερο το κοινό τους, δεν τα κάνει φτιαγμένα για "SJW"s. Έγινε η θεματολογία τους χειρότερη κάπως;  Περιορίστηκε το scope της κοσμοθεωρίας τους; Ή για να το θέσω πιο... πρακτικά. Ποιος ενοχλήθηκε από αυτές τις προσθήκες;

 

Δεν ξέρω βέβαια πόσο ουρανοκατέβατος ή forced στο σενάριο ήταν ο Krem στο DA:I (γιατί δεν το έχω παίξει το παιχνίδι)... οπότε κρατάω και μια επιφύλαξη... 

 

Εγώ, την αμερικλανιά-πολιτικορεκτούρα που είναι εντελώς άσχετη με τη θεματολογία και προσπαθούν να χώσουν νεοτεριστικά στοιχεία έτσι για το γαμώτο την μυρίζω από χιλιόμετρα. Δες παράδειγμα την θεματολογία και παρουσίαση του Pillars of Eternity/Baldurs Gate για το πόσο σοβαρή και "αυθεντική" είναι και δες το στυλ nu-Jersey που διέπεται ακόμα και σε παιχνίδια όπως το Dragon Age. Βρώμα, βρώμα και πάλι βρώμα. Ετσι όπως μπήκαν για δοκιμή αυτά τα παιχνίδια, έτσι βγήκαν κιόλας. Ακόμα και εντός σειράς βλέπεις τις αλλαγές. Δες παράδειγμα στο Mass Effect 1 το σχέδιο της Ashley (που είναι κανονικότατη γυναίκα) και στο ME 3 που μοιάζει με παραφουσκωμένη από τα μπότοξ τραβέλι. Οι διάλογοι και το γράψιμο επίσης είναι all time low και ειδικά φτιαγμένο για συζητήσεις του κώλου στα μετέπειτα παιχνίδια. Οπότε όχι, δεν βλέπω πως ακριβώς διευρύνεται το κοινό γι αυτά τα παιχνίδια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ή για να το θέσω πιο... πρακτικά. Ποιος ενοχλήθηκε από αυτές τις προσθήκες; 

 

Μιλάς για τα τρία συγκεκριμένα παιχνίδια που αναφέρθηκαν; Ή η ερώτηση είναι γενικότερη σχετικά με το ποιός ενοχλείται με τις αλλαγές που πραγματοποιούνται γενικά σε games προκειμένου να έρθουν in par με διάφορες κοινωνικές ομάδες;

 

Αν ρωτάς το πρώτο, τότε δεν έχω παίξει κανένα από τα αναφερθέντα games οπότε δεν έχω άποψη. Αν ρωτάς το δεύτερο μπορώ να σου γράψω σεντόνι με μόνο γνώμονα την δυτικοποίηση των j-rpg's και για το πως μεταλλάσσονται στην πορεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δες παράδειγμα στο Mass Effect 1 το σχέδιο της Ashley (που είναι κανονικότατη γυναίκα) και στο ME 3 που μοιάζει με παραφουσκωμένη από τα μπότοξ τραβέλι. Οι διάλογοι και το γράψιμο επίσης είναι all time low και ειδικά φτιαγμένο για συζητήσεις του κώλου στα μετέπειτα παιχνίδια. Οπότε όχι, δεν βλέπω πως ακριβώς διευρύνεται το κοινό γι αυτά τα παιχνίδια.

Πιο απτό παράδειγμα από την όσφρηση plz.

Επίσης, πώς η αλλαγή του μοντέλου της Ashley είναι μη-trigger θέμα για "SJW"s;

Από αυτό που λες, και αν καταλαβαίνω σωστά το που εντοπίζουμε το πρόβλημα με φεμινισμό και "SJW"s, θα έπρεπε να είχαν ενοχληθεί από αυτή την αλλαγή... σωστα; :/

 

Μιλάς για τα τρία συγκεκριμένα παιχνίδια που αναφέρθηκαν;

Για τα συγκεκριμένα. Γιατί έχω και προσωπική εικόνα για αυτά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ και no offense στους gay, αλλά είναι/είστε το 5% του πληθυσμού. Όταν το παιχνίδι σου δίνει την δυναότητα να είσαι gay, απλά για να είσαι Politically correct, και για να είσαι inclusive, και diverse (και όλες αυτές τις ηλίθιες έννοιες που έχουν εφεύρει οι sjw), τότε με ενοχλεί το παιχνίδι και δεν μου βγάζει ρεαλισμό, αλλά δείχνει ότι προσπαθεί να σπρώξει ατζέντα. Αν θες να βάλεις gay, κάντο σωστά, δομημένα, και αιτιολογημένα.

 

Επίσης, θα τρελαθώ. Γιατί κανείς σας δεν γκρινιάζει για τα Assassin's Creed;;;!! Δεν τα έχετε παίξει, ή δεν έχετε δει το πόσο sjw φάση είναι;  :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σόρρυ και no offense στους gay, αλλά είναι/είστε το 5% του πληθυσμού.

Αυθαίρετο μου ακούγεται. Κι επίσης πιθανό summon...

 

Αν θες να βάλεις gay, κάντο σωστά, δομημένα, και αιτιολογημένα.

Στη θεωρία σύμφωνοι. Edit: Δηλαδή, πιο πολύ συμφωνώ αν το πάρουμε από το άλλο άκρο στο οποίο μπορεί να φτάσει (forced καταστάσεις, out-of-character διάλογοι/αποφάσεις, ουρανοκατέβατες και εκτός ύφους του παιχνιδιού graphic σκηνές κλπ). Γενικότερα, δεν βρίσκω ότι χρειάζεται να υπάρχει ιδιαίτερη αιτιολόγηση για να έχεις ήρωα ή χαρακτήρα που είναι άνδρας, γυναίκα οποιουδήποτε (σεξουαλικού, πολιτικού ή οτιδήποτε άλλου) προσανατολισμού, μειονότητας ή περιθωριοποιημένης κοινότητας κλπ.

 

Που δεν έχει γίνει σωστά, δομημένα, και αιτιολογημένα; Ήταν οι 3 (+1 το DA:I για το οποίο δεν έχω άποψη, αλλά το ανέφερε ο GhostRiderLSOV) τίτλοι παραπάνω τέτοια παραδείγματα;

 

Επίσης, θα τρελαθώ. Γιατί κανείς σας δεν γκρινιάζει για τα Assassin's Creed;;;!! Δεν τα έχετε παίξει, ή δεν έχετε δει το πόσο sjw φάση είναι;  :cry:

ok I'll bite. Όλα τα Assassin's Creed; Που εντοπίζεται η "SJW φάση" εκεί;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυθαίρετο μου ακούγεται. Κι επίσης πιθανό summon...

 

Στη θεωρία σύμφωνοι. Edit: Δηλαδή, πιο πολύ συμφωνώ αν το πάρουμε από το άλλο άκρο στο οποίο μπορεί να φτάσει (forced καταστάσεις, out-of-character διάλογοι/αποφάσεις, ουρανοκατέβατες και εκτός ύφους του παιχνιδιού graphic σκηνές κλπ). Γενικότερα, δεν βρίσκω ότι χρειάζεται να υπάρχει ιδιαίτερη αιτιολόγηση για να έχεις ήρωα ή χαρακτήρα που είναι άνδρας, γυναίκα οποιουδήποτε (σεξουαλικού, πολιτικού ή οτιδήποτε άλλου) προσανατολισμού, μειονότητας ή περιθωριοποιημένης κοινότητας κλπ.

 

Που δεν έχει γίνει σωστά, δομημένα, και αιτιολογημένα; Ήταν οι 3 (+1 το DA:I για το οποίο δεν έχω άποψη, αλλά το ανέφερε ο GhostRiderLSOV) τίτλοι παραπάνω τέτοια παραδείγματα;

 

ok I'll bite. Όλα τα Assassin's Creed; Που εντοπίζεται η "SJW φάση" εκεί;

Εγώ το 4 και το Syndicate έχω παίξει. Στο Syndicate ήταν τα άκρα.

 

Disclaimer

 

There's a trans-gender character who's only trans for the sake of Ubi saying they have a trans character in their game. She's not a bad character, just literally no reason for her being trans.

 

There are female enemies now.

 

One female character tells a dude that she'd like the right to vote after he asks her if there was anything he could do for her after she helped him.

 

Διαλέγεις 2 χαρακτήρες (αδέρφια), άντρας γυναίκα. Ο άντρας κλασσικά παρουσιάζεται ως ο βλάκας ανυπόμονος ανώριμος, η γυναίκα η σωστή προνοητική με αγάπη και όλα τα κλασσικά. Ότι γίνεται ούτως ή άλλως στην τηλεόραση στις μέρες μας, που όλοι οι άντρες είναι ηλίθιοι.

 

Well you do missions for Karl Marx and hes depicted as a benevolent hero. That part of the game might as well have been written by Barrack Obamas staff.

 

Επίσης, αυτά που έχω ξαναπεί σε παλιότερο ποστ εδώ. Είναι το Λονδίνο του 1868, με ρεαλισμό υποτίθεται, και μου έχεις gangs που leaders είναι οι γυναίκες; Και έχεις επίσης sniper γυναίκες; Για να είσαι "inclusive" και "diverse".

 

Όπως είπα πριν, δεν έχω πρόβλημα με το sexual orientation των χαρακτήρων, αλλά στο AC:Syndicate ένιωθα ότι είναι τόσο forced η sjw agenda σε σημείο πολύ ενοχλητικό. Φεμινισμός, LGBTQWERTY, multi culti, κτλ.

 

Χα, εδώ διάβασα ωραίο άρθρο. Κάποιος κλαίγεται που βγάλανε Jack The Ripper DLC και παραπονιέται ότι προμοτάρεται η βια κατά των γυναικών κτλ!! Omg.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ αρέσει που σωστά ειπώθηκε οτι πολλές φορές χρησιμοποιουνται λογικές πλάνες (logical fallacies) από φεμιναζι και απ την άλλη όταν θέλουμε βλέπουμε ρεαλισμό στα παιχνίδια (πχ ac στα οποία ο ρεαλισμός έχει κάποια θέματα τόσο στην φυσική (βλέπε βαρύτητα ), όσο και στο τι γίνεται από ιστορικής απόψεως ) και όταν θέλουμε ένα στρινκγ σε προστατεύει απο ενα βέλος βαλλίστρας, αν γίνεται ας βάζουμε τα ιδια μέτρα και σταθμά σε παρόμοιες συγκρίσεις (δεν θεωρώ οτι εχει γινει επίτηδες στην συζήτηση αλλά εχει γίνει και άλλες φορες γι αυτο το αναφερω).

 

Κάτι άλλο, για το πόση δύναμη έχουν ή οχι οι φεμιναζι/sjw έχετε υπόψη το μέγεθος τον ea, ubisoft, activision-blizzard και ακόμα ποιο πολύ της time warner μιας και αναφέρθηκε ? Νομίζετε οτι μπορούν να πειράξουν την warner αμα τσιρίξουν ποιο πολύ οι sjw ? (εκτός και αν μου αποδείξετε οτι απο πίσω κρύβεται η comcast ή η disney )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις κάτι άμεσα απτό γιατί πολύ απλά ξέρουν να κάνουν σωστά το παιχνίδι του καμουφλαρίσματος οι feminists/SJW/hipster. Δηλαδή και να σου το δείξω ότι -αυτό- είναι αν δεν είσαι λίγο γνώστης του τι συμβαίνει παίζει και να το προσπεράσεις. Εδώ έχει ένα ενδιαφέρον αρθράκι περί αυτού που πιάνει αρκετά και θα σε βοηθήσει να αναγνωρίσεις ορισμένα πράγματα. Επίσης δεν λειτουργεί μόνο αρνητικά το review αλλά και θετικά (δηλαδή σκουπίδια παιχνίδια να τα εκθειάζουν ως παιχνιδάρες). 

 

Κάτσε σόρυ, αλλά υπάρχει κάτι απτό, η βαθμολογίες π.χ. στο metacritic βγαίνουν μέσα από συγκεκριμένα reviews. Ρωτάω πως γίνεται "λογοκρισία" και μου λέτε γίνεται επειδή οι εταιρίες φοβούνται να μην έχουν άσχημα reviews τα παιχνίδια. Και ξαναρωτάω υπάρχει ένα παράδειγμα παιχνιδιού το οποίο "θάφτηκε" από τα reviews λόγο του ότι δεν ικανοποιούσε κάποια κριτήρια περί διαφορετικότητας ή περί ισότητας των δύο φύλων κλπ; 

 

Τα reviews όπως είπα διαβάζονται και τις βαθμολογίες σε μεγάλα site μπορείς να τις δεις. Συγκεκριμένα πράγματα λοιπόν. Έχει συμβεί αυτό ή όχι; Διαφορετικά δεν ισχύει ως επιχείρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...