Προς το περιεχόμενο

Φεμινισμός στο Gaming και Social Justice Warriors


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι ιδιαίτερα αρνητικός προσωπικά στο να ορίσεις τα παιχνίδια ως τέχνη. Απλά για μένα είναι κάτι διαφορετικό τουλάχιστον από τα άλλα είδη.

 

Ούτε θέλω να τα υποτιμήσω, ίσα ίσα που προσωπικά θεωρώ ότι έχουν ενδεχομένως το δυναμικό να γίνουν κάτι παραπάνω από τέχνη, ακριβώς επειδή όπως είπα είναι μέσο, δεν είναι κάτι τελειωμένο και στατικό, είναι κάτι δυναμικό.

 

Αλλά σίγουρα το να φτιάχνει μια εταιρία ένα game δεν είναι το ίδιο με το να ζωγραφίζει ένας ζωγράφος ένα έργο και να το πουλάει π.χ.. Στα video games η επίδραση της επιχειρηματικής πλευράς στο ίδιο το game είναι συνήθως και πιο εύκολη και πιο άμεση, ακόμη και από Χολιγουντιανές ταινίες. Ασχέτως αν πούμε ότι είναι τέχνη ή όχι. Και μιλάμε για μεγάλες εταιρίες πάντα.

 

Φυσικά ούτε αυτό είναι απόλυτο, κι εγώ δηλαδή δεν συμφωνώ εντελώς με τον Θρασύμαχο. Αλλά έχει ένα point στο ότι δεν είναι ακριβώς το ίδιο στις περισσότερες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σόρυ που πετάγομαι, αλλά ανοίξατε ωραία κουβέντα.

 

Θέλω να δώσω ένα χοντροκομμένο παράδειγμα σε σχέση με το πως βλέπω προσωπικά το gaming.

Πες ότι είσαι ιδιοκτήτης ενός Bar ή μπυραρίας ή τσιπουράδικου ( :P) και θέλεις να τραβήξεις συγκεκριμένο κόσμο. Θα βάλεις συγκεκριμένη μουσική, θα το διακοσμήσεις ανάλογα κλπ.

 

Είναι η ωραία ζωγραφιά που έβαλες κάποιον να κάνει στο τοίχο σου στα πλαίσια της διακόσμησης τέχνη; Ναι.

Μπορεί να είναι διάφορα άλλα αντικείμενα, με τα οποία ενδεχομένως διαλέγεις να διακοσμήσεις το μαγαζί σου τέχνη. Ναι.

Είναι η μουσική που παίζει στο μαγαζί τέχνη; Ναι.

Είναι το ίδιο το μαγαζί ως επιχείρηση ένα έργο τέχνης; Για μένα όχι. Είναι ένας χώρος που αξιοποιεί διάφορα έργα τέχνης για να παρέχει στον πελάτη μια συγκεκριμένου είδους εμπειρία. Η οποία μάλιστα δεν είναι σταθερή, μπορεί να διαφέρει από μέρα σε μέρα και ανάλογα με την αλληλεπίδραση του κόσμου κλπ κλπ.

 

Κατά παρόμοιο τρόπο αντιλαμβάνομαι τουλάχιστον το μεγαλύτερο μέρος των games, αν και είναι τόσο μεγάλο το φάσμα του gaming που δύσκολα μπορεί να κάνει κάποιος τόσο μεγάλες γενικεύσεις. Είναι ένα μέσο που μπορεί να αξιοποιεί διάφορα είδη τέχνης, αλλά είναι κάτι διαφορετικό (όχι αναγκαστικά "κατώτερο"). Αλλά και από τεχνικής άποψης, ένα έργο τέχνης είναι είναι κάπως στατικό, ενώ τα περισσότερα games δεν μπορούν να έχουν συγκεκριμένη "μορφή" πριν παιχτούν.

 

Διαφωνούμε 100%, το gaming είναι κάτι ιδιαίτερο που στέκεται μόνο του όπως και οι ταινίες, όπως και η μουσική και οι υπόλοιπες τέχνες. Θα έρθει η στιγμή του που θα αναγνωριστεί ως η 8η τέχνη. Εμείς ήδη το ξέρουμε, απλά περιμένουμε και τον υπόλοιπο κόσμο να ακολουθήσει. Το ότι το gaming φιλοξενεί πολλά στοιχεία από τις άλλες τέχνες δεν σημαίνει ότι δεν έχει την δική του αποκλειστική σχέση μεταξύ gamer και προϊόντος. Δεν είναι τυχαίο ότι το gaming έχει τους φανατικότερους "καταναλωτές" από τις υπόλοιπες τέχνες. Το παρακάτω βίντεο είναι ορόσημο ως προς τη διαφορετικότητα και δύναμη του gaming σε σχέση με τις άλλες μορφές τέχνης και ακόμα και του ίδιου του gaming. 

 

 

Κατά τα άλλα, για να μην είμαστε και off-topic, δεν είναι σοβαρός λόγος να αλλάξει το περιεχόμενο για άλλο κοινό όταν αυτό έχει ήδη παγιωθεί σε άλλη έκδοση όπως παράδειγμα τα ιαπωνέζικα παιχνίδια που έρχονται στις όχθες μας πετσοκομμένα για να μην "παρεξηγηθεί" ή "προσβληθεί" η Χ κοινωνική ομάδα. Οποιαδήποτε ομάδα που τους ενοχλεί κάποια μορφή έκφρασης ή διασκέδασης και θέλει να τη χαλάσει για όλους τους άλλους είναι σκουπίδι και να του(ς) καεί το i-pad. Και εμένα με εκνευρίζει απίστευτα ο κλασσικός ελληνικός τρόπος διασκέδασης αλλά δεν πάω από μέρος σε μέρος μόνο και μόνο για να τους τη χαλάσω, απλά απέχω. Ας κάνουν και αυτοί το ίδιο αλλά όχι, θα μας ταΐσουν με το ζόρι την πολιτικορεκτούρα τους μέχρι να αγριέψουμε και εμείς.

 

Ορίστε και ένα βίντεο που ακόμα υπάρχει αλλά σιγά σιγά αφαιρούν από youtube...γιατί άραγε;;;

 

 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν είναι τέχνη ή όχι δεν έχει να κάνει με την αξία του. Δεν διαφωνούμε σε αυτό, απλά το ξεκαθαρίζω. Και γενικότερα δεν είμαι πολύ σίγουρος για την άποψή μου στο θέμα και μάλλον είναι θέμα ορισμού του τι είναι τέχνη περισσότερο και δεν έχει πολύ νόημα η κουβέντα επί της ουσίας.

 

Πάντως σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να συνηθίσουμε στην κριτική. Η κριτική δεν είναι επίθεση. Όπως και στις υπόλοιπες μορφές τέχνης. Αυτό που προσπαθεί να πει ο Θρασύμαχος είναι ότι είναι απίθανο να έρθει ένα game πετσοκομμένο επειδή μια μειοψηφία ζητά κάτι, απλούστατα γιατί έτσι χάνει χρήματα η επιχείρηση. Και είτε το πεις τέχνη είτε όχι, τα games μεγάλων εταιριών είναι κατά βάση επενδύσεις με στόχο το κέρδος.

 

p.s. Επίσης το πόσο φανατικοί είναι οι καταναλωτές δεν έχει να κάνει με το κατά πόσο θα το πούμε τέχνη ή όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν η κριτική με αναγκάζει να χρησιμοποιώ συγκεκριμένους όρους έκφρασης ή να βλέπω συγκεκριμένες εικόνες πάει να πει ότι πλέον δεν είναι κριτική, είναι λογοκρισία. Δεύτερον το κέρδος στο οποίο αναφέρεσαι είναι μειωμένο εξ' αιτίας των εταιριών που προσπαθούν να αποφύγουν την διαμάχη και την "κριτική" (γκουχ γκουχ λογοκρισία) των χίπστερ/φεμινιστοναζί/SJW λόγο του ότι οι συγκεκριμένες φάρες δεν ενδιαφέρονται καν για το προϊόν το οποίο "κρίνουν" (άρα no money από αυτές τις φάρες) και φυσικά το χαμένο ζεστό χρήμα από τους γνήσιους και σοβαρούς gamers/ανθρώπους που αποφασίζουν εν τέλη με το πορτοφόλι τους να μην τα δώσουν στην Χ εταιρία για την αυτολογοκρισία/ανασχεδιασμό προϊόντος που έκανε και στην ουσία πρόδωσε την εμπιστοσύνη των πελατών της.

 

Σε προσωπικό επίπεδο έχω διαγράψει παιχνίδια από τη λίστα μου "to buy" που υπό κανονικές συνθήκες θα ήταν αγορά με κλειστά τα μάτια ακριβώς λόγο της παραπάνω προδοσίας. Δειγματικά ορισμένα παιχνίδια είναι παιχνίδια όπως Mass Effect 3, Bravely Second, το τελευταίο expansion του Baldurs Gate 2 enhanced edition και πολλά πολλά ακόμα. Φυσικά η λογοκρισία δεν βρίσκεται μόνο στο gaming, απόδειξη αυτού το παραπάνω βίντεο που έβαλα με τις χοντρές που πριν μερικά χρόνια είχε άπειρα βίντεο της συγκεκριμένης σειράς και πλέον τα αφαιρούν με πολύ γρήγορους ρυθμούς λόγο πολιτικορεκτούρας. Πραγματικά οι συγκεκριμένες φάρες αποτελούν κακοήθη καρκίνο των media και των τεχνών.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω κατά πόσο συμβαίνει όντως αυτό που λες.

 

Δεν μπορείς να κάνεις λογοκρισία απλά με την κριτική. Λογοκρισία για να κάνεις χρειάζεται να έχεις κάποιο είδους ρόλο που σου δίνει την δυνατότητα να επιβάλεις στον άλλο αυτό που θέλεις, στην πράξη. Λογοκρισία π.χ. μπορεί να κάνει ο εκδότης σε έναν συγγραφέα ή ένα κράτος με μια απαγόρευση, όχι ένας τύπος που γράφει την άποψή του στο ίντερνετ. 

 

Αν η εταιρία επιλέξει να αλλάξει το προϊόν εξ' αιτίας μιας ευρέως διαδεδομένης κριτικής ούτως ώστε να γίνει πιο αρεστό δεν είναι λογοκρισία, είναι marketing. Και συμβαίνει συνέχεια σε ένα κάρο games για χίλιους δύο διαφορετικούς λόγους.

 

Και κάποιες φορές η κριτική βρίσκει ανταπόκριση και από την μεριά του δημιουργού. Π.χ. κάνω κάτι, μου κάνει κάποιος μια κριτική που μου φαίνεται λογική, έπειτα την επόμενη φορά μπορεί επηρεασμένος κάπως από την κριτική να το κάνω διαφορετικά. Ούτε αυτό είναι λογοκρισία.

Επεξ/σία από Gilmaru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατά πόσο συμβαίνει όντως αυτό που λες.

 

Δεν μπορείς να κάνεις λογοκρισία απλά με την κριτική. Λογοκρισία για να κάνεις χρειάζεται να έχεις κάποιο είδους ρόλο που σου δίνει την δυνατότητα να επιβάλεις στον άλλο αυτό που θέλεις, στην πράξη. Λογοκρισία π.χ. μπορεί να κάνει ο εκδότης σε έναν συγγραφέα ή ένα κράτος με μια απαγόρευση, όχι ένας τύπος που γράφει την άποψή του στο ίντερνετ. 

 

Eξαρτάται τι σφαίρα επιρροής έχει ο καθένας που γράφει.Δεν χρειάζεται να την επιβάλλεις με καποια απαγόρευση,καμια φορά αρκεί μόνο να το πεις.

Εξαλλου,τεινει να ειναι χαρακτηριστικο της εποχής ο κοσμος να μην σκεφτεται απο μόνος του αλλα να αφήνει αλλους να το κάνουν γι αυτόν.

Πόση επιτυχία θα ειχε,θεωρείς,ενα παιχνίδι,αν σε 1-2 μεγαλα gaming review sites,απο αυτα που σου εμφανίζονται πρώτα στο googliσμα,εγραφαν πως το story του game ειναι γτπ?

Ο θεσμικός ρόλος που μπορεί και να επιβάλλει την λογοκρισία με το ζόρι,δεν ειναι απαραίτητος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον, έχουν και θεσμικό ρόλο, έμμεσα.

 

Από την στιγμή που Twitter Facebook Youtube πρέπει πλέον να υπακούνε στην Ευρωπαϊκή Ένωση και να κατεβάζουν περιεχόμενο που θεωρεί η EE offensive, η ίδια ΕΕ που στηρίζει όσο δεν πάει την πολιτικοκορεκτίλα, τότε ναι, έχουν παραπάνω από φωνή, έχουν πλέον και θεσμικό ρόλο.

 

Ακούνε την Anita Sarkessian, που την έχουν βάλει στο Twitter στο “Trust and Safety council”, στην ουσία ένα SJW council που αποφασίζει τι μένει και τι φεύγει.

 

Οπότε, ναι, οι εταιρείες, φοβούνται να φάνε censorship στα πιο popular media, που παρότι είναι ιδιωτικά, και έχουν δικαίωμα στο censorship, όταν γίνεται ΚΑΙ από την ΕΕ που έχει θεσμικό και νομικό ρόλο... τότε, έστω και αρκετά έμμεσα, αλλά ΠΟΛΥ αποτελεσματικά, αυτοί οι SJW καθορίζουν σε μεγάλο βαθμό το πόσο θα ακουστεί ένα παιχνίδι.

 

Δεν είναι τυχαίο που όλα τα μεγάλα gaming sites έχουν πλημμυρίσει στην πολιτικοκορεκτίλα και το προσκύνημα των φεμινιστριών και του αγώνα τους στα παιχνίδια......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η Sarkessian δεν ειναι που τσιμπησε καπου 150-200k απο το kickstarter και εφτιαξε τελικα youtube videos με 0 κοστος?? Αυτη ακομα relevant ειναι δεν εχει γινει cult φιγουρα?? Αυτες ειναι δουλειες παντως τους πηρε τοσα λεφτα και εβγαλε μερικα youtube videos που ελεγε ***.. :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η Sarkessian δεν ειναι που τσιμπησε καπου 150-200k απο το kickstarter και εφτιαξε τελικα youtube videos με 0 κοστος?? Αυτη ακομα relevant ειναι δεν εχει γινει cult φιγουρα?? Αυτες ειναι δουλειες παντως τους πηρε τοσα λεφτα και εβγαλε μερικα youtube videos που ελεγε ***.. :P :P

Συνεχίζει να το κάνει.

 

Για το τελευταίο της βίντεο, της δώσανε οι λευκοί που έχουν white guilt και τα φτωχά minorities, μαζέψανε 160.000 δολλάρια, για ένα βίντεο που έπιασε τον αριθμό τον δολλαριών σε views. Και της πήρε 1 μήνα να το κάνει.

 

Όταν απλοί YouTubers βγάζουν κάθε 2η μέρα βίντεο και μαζεύουν τόσα views. Με δουλειά 2 ημερών και 0 backing από kickstarter.

 

Πόσο θύματα ρε φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θύματα. Ηλίθιοι είναι κι άξιοι της μοίρας τους. Εκτός κι αν εννοείς ότι είναι θύματα μιας κοινωνίας που θέλει τον άνδρα σκλάβο της γυναίκας και να μην την αμφισβητεί ποτέ ακόμα κι όταν ψεύδεται για βιασμούς, κακοποιήσεις και τα συναφή και να την απαλλάσει από κάθε έγκλημα που κάνει όπως κακοποίηση ανηλίκων. Μάλιστα το θράσος των φεμιναζί έχει φτάσει σε τέτοιο σημειό που απαιτούν από την κοινωνία να καταργήσουν τις γυναικείες φυλακές (ασχέτως που οι γυναίκες-εγκληματίες σπανίως τιμωρούνται όπως τους αξίζει) και ότι οι μαρτυρίες των γυναικών για βιασμούς δεν πρέπει ποτέ να αμφισβητούνται κι ότι δεν χρειάζεται έρευνα κι αποδείξεις για εξακρίβωση στοιχείων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατά πόσο συμβαίνει όντως αυτό που λες.

 

Δεν μπορείς να κάνεις λογοκρισία απλά με την κριτική. Λογοκρισία για να κάνεις χρειάζεται να έχεις κάποιο είδους ρόλο που σου δίνει την δυνατότητα να επιβάλεις στον άλλο αυτό που θέλεις, στην πράξη. Λογοκρισία π.χ. μπορεί να κάνει ο εκδότης σε έναν συγγραφέα ή ένα κράτος με μια απαγόρευση, όχι ένας τύπος που γράφει την άποψή του στο ίντερνετ.

Νομίζω είναι εμφανέστατο ότι δεν μιλάμε για έναν τυχαίο απλά στο ίντερνετ αλλά πλέον για "κοινωνική ομάδα". Οπως για λόγους πολιτικορεκτούρας βλέπεις γυναίκες, μαύρους κτλ κτλ σε ρόλους που δεν τος ταιριάζουν έτσι και στα παιχνίδια βλέπεις αλλαγές από έκδοση σε έκδοση για λόγους μη μου άπτου.

 

Αν η εταιρία επιλέξει να αλλάξει το προϊόν εξ' αιτίας μιας ευρέως διαδεδομένης κριτικής ούτως ώστε να γίνει πιο αρεστό δεν είναι λογοκρισία, είναι marketing. Και συμβαίνει συνέχεια σε ένα κάρο games για χίλιους δύο διαφορετικούς λόγους.

Σε ποιον να γίνει πιο αρεστό; Στους μη πελάτες οι οποίοι ποσώς τους ενδιαφέρει το ίδιο το προϊόν; Εγώ δεν γουστάρω μια τον Νίκο Βέρτη και δεν πρόκειται να τον ακούσω ποτέ με τη θέληση μου ο κόσμος να χαλάσει. Επίσης ο συγκεκριμένος θεωρώ ότι "προσβάλλει" κόσμο με τη στάση του και τα τραγούδια του. Τι πρέπει να κάνω; Να δημιουργήσω "κοινωνική ομάδα" που θα χώνει στον Βέρτη τα άπειρα ή απλά θα απέχω από τον συγκεκριμένο τραγουδιστή; 

 

Και κάποιες φορές η κριτική βρίσκει ανταπόκριση και από την μεριά του δημιουργού. Π.χ. κάνω κάτι, μου κάνει κάποιος μια κριτική που μου φαίνεται λογική, έπειτα την επόμενη φορά μπορεί επηρεασμένος κάπως από την κριτική να το κάνω διαφορετικά. Ούτε αυτό είναι λογοκρισία.

 

Ελάχιστες φορές συμβαίνει αυτό, συνήθως οι φωνακλάδες είναι οι ευαισθητούληδες με πολιτική αντζέντα και ότι κάνουν το κάνουν καθαρά για καιροσκοπικούς/κερδοσκοπικούς λόγους και έχουν μπόλικα θύματα και χάπατα να τους ακολουθούν γιατί πολύ απλά αυτά τα θύματα/χάπατα είναι οι πουθενάδες στην κανονική τους ζωή. Δεν είναι τυχαίο ότι απλά τους βρίσκεις παντού κάθε λίγο και λιγάκι. Είναι η ζωή τους αυτό, δεν μπορείς να τους πολεμήσεις. Ζούνε γι αυτό. Απαξ και τους πάρεις το ίντερνετ παίζει να σαλτάρουν από καμιά οροφή γιατί θα τρελαθούν. 

 

Οι εταιρίες δεν είναι χαζές, δεν θα τα βάλουν έτσι απλά τώρα με τους φωνακλάδες που ασκούν τεράστια πίεση μέσα από site και review σελίδες. Φαντάζεσαι το μεγαλύτερο site αυτή τη στιγμή στο gaming (IGN) να βγει και να θάψει ένα κατά τα άλλα καλό παιχνίδι επειδή ο reviewer "θίχτηκε" από την παρουσίαση και θέση των χοντρών χαρακτήρων του παιχνιδιού; Καμιά εταιρία δεν θα το κάνει αυτό. Αντε οι πολύ μεγάλες θα πλερώ το review αλλά οι άλλες; Τι θα κάνουν; Πολύ σωστά, θα αποφύγουν τον πόλεμο με πολιτικορεκτούρα και αυτολογοκρισία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζει να το κάνει.

 

Για το τελευταίο της βίντεο, της δώσανε οι λευκοί που έχουν white guilt και τα φτωχά minorities, μαζέψανε 160.000 δολλάρια, για ένα βίντεο που έπιασε τον αριθμό τον δολλαριών σε views. Και της πήρε 1 μήνα να το κάνει.

 

Όταν απλοί YouTubers βγάζουν κάθε 2η μέρα βίντεο και μαζεύουν τόσα views. Με δουλειά 2 ημερών και 0 backing από kickstarter.

 

Πόσο θύματα ρε φίλε.

 

Νιώθω ότι διανύουμε έναν νέο μεσαίωνα*, με λίγο πιο «σύγχρονο» προσωπείο.

 

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%85%CE%B3%CF%87%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B9

 

Πάντα σε όλες τις εποχές υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν άνθρωποι διψασμένοι για χρήμα/εξουσία, καθώς και μπόλικοι αφελείς/χρήσιμοι ηλίθιοι να τους δώσουν αυτή την δύναμη.

 

Μερικοί νομίζουν ότι επειδή πλέον η μάζα έχει πτυχία πανεπιστημίου και ωραία ρουχαλάκια, ότι αυτό την κάνει εξυπνότερη/καλύτερη από τους χωρικούς του μεσαίωνα... δυστυχώς δεν πάει έτσι. Τα παιχνίδια εξουσίας γίνονται όλο και πιο elaborate/sophisticated και λίγοι παίρνουν χαμπάρι το καμουφλάρισμα.

 

Θα τα βλέπουν οι ιστορικοί του μέλλοντος σε 500-1000 χρόνια από σήμερα και θα γελάνε, όπως γελάμε κι εμείς σήμερα με την ανθρωπότητα του 1000-1500 μΧ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο ενα τρανταχτο παραδειγμα διαφθορας στο gaming journalism:

 

http://www.theverge.com/2016/7/12/12157310/pewdiepie-youtubers-sponsored-videos-ftc-warner-bros

 

Οχι οτι δεν το περιμενα βεβαια απο εβραιους οπως τον PewDiePie.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς από περιέργεια και επειδή η αλήθεια είναι ότι δεν διαβάζω πολλά reviews, μπορείτε να μου πείτε ένα παράδειγμα γνωστού παιχνιδιού τελευταία που το έχουν θάψει μεγάλα review sites λόγω "φεμινιστικής" λογικής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...