Προς το περιεχόμενο

Φεμινισμός στο Gaming και Social Justice Warriors


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι της μόδας τελικά και στη χώρα μας. Παραδείγματα κομπλεξισμού και σε άλλες μορφές τέχνης.

 

https://kollectnews.org/2015/12/25/mikeius-viasmos-video/

 

Επίσης αναφέρω και τις σχετικά πρόσφατες επιθέσεις στον Αρκά που τόλμησε να σατυρίσει αριστερή κυβέρνηση. Διότι ο χώρος της αριστεράς είναι παρθενογέννεση και εάν ασκείς κριτική, είσαι φασίστας και καλοφαγάς του δημοσίου. Ελάτε όλοι μαζί να γελάμε με ρυθμό και σταθερά για ένα πιο αρμονικό σύμπαν : Χα -(5 seconds) Χα - (5 seconds)Χα - (5seconds)Χα - Φτάνει

 

Ισχύει, δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την πραγματικότητα από τη φαντασία. Εάν υποδύεσαι ρόλο δοσίλογου σε ταινία, τότε είσαι και στην πραγματικότητα . Υπάρχουν φιλμ ντοκουμέντα που το αποδεικνύουν. Ο Αρτέμης Μάτσας πρέπει να είχε φάει τρελό κυνήγι από αριστερούς.

Το θυμάμαι το άρθρο που γκρινιάζει για το rape joke του mikeus σ' έναν φανταστικό χαρακτήρα. Απίστευτο γέλιο που μόνο στα σοβαρά δεν μπορείς να το πάρεις κι ο περισσότερος κόσμος είχε την ίδια αντίδραση. Επίσης ο "αρθογράφος" μάλλον αγνοεί το γεγονός ότι ο mikeus κράζει και "ρατσιστικές" ταινίες όπως αυτή που είχε παίξει ο Βουτσάς κι υποδυόταν τον μαύρο υπηρέτη (που κακά τα ψέματα, η ταινία ήταν ολίγον τι ρατσιστική).

 

Οσο αφορά τις επιθέσεις κατά του Αρκά (που ακόμα εξακολουθούν να γίνονται στην επισημη Facebook σελιδα του), έχω απογοητευτεί τελείως. Λες και δεν έχουν ξαναδιαβάσει Αρκά στην ζωή τους για να ξέρουν ότι ανέκαθεν ασκούσε κριτική σε ολόκληρη την πολιτική σκηνή κι ότι τα μηνύματά του είναι διαχρονικά. Διαβάστε για παράδειγμα ατάκες για πολιτικούς στον Ισόβιτη και θα δείτε ότι τίποτε δεν έχει αλλάξει από τότε στην νοοτροπία των πολιτικών. Απλά τώρα ο Αρκάς αποφάσισε να κάνει και κομιξάκια καθαρά πολιτικά κι αυτό είναι που έθιξε τα κομματόσκυλα του ΣΥΡΙΖΑ που δεν σηκώνουν μύγα στο σπαθί τους. Ελα ομως που ο Αρκας δεν κάνει καμία άμεση ή έμεση αναφορά στο ΣΥΡΙΖΑ ή αριστερή κυβέρνηση και η κριτικη του απευθυνεται ανετα και σε οποιοδηποτε αλλο κομα. Οποτε εδω ισχυει το "οποιος εχει την μυγα μυγιαζεται".

 

Περα απο τα πικραμενα συριζοπουλα, αρκετες επιθεσεις δεχεται κι απο φεμιναζι στη σειρα Ζευγαρια καθε φορα που κανει αστεια για γυναικες. Ναι, λες και δεν κανει αστεια και για τους ανδρες στον ιδιο βαθμο. Ελεος πια! Αφορμη βρισκουν μερικα ηλιθια ατομα για την διαμαχη αντρες εναντιον γυναικες. Που; Στην σελιδα του Αρκα! Μα τα μανιταρια του Σουπερ Μαριο! Καμια ελπιδα! Που πηγε η αισθηση του χιουμορ;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το να τσεκουρώσεις τον κούρο επειδή σε προσβάλλουν τα μεγάλα πέη είναι σημαντική επιρροή.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Hot_Coffee_mod

 

"In 2006 attorneys brought several class actions alleging Take-Two committed consumer fraud. In December 2007, a settlement of the litigation was reached.[23] In 2008, Ted Frank filed an objection to the settlement on the grounds that the settlement sought $1 million for attorneys' fees, but the total payout to class members was less than $27,000.[24][25] A court hearing was already scheduled on June 25, 2008. Frank previously told GamePolitics that the lawsuits were meritless and extortionate.[26]

As part of the settlement, Take-Two will pay a $873,000 cy-près award to the National Parent-Teacher Association and the ESRB.[24][25]

As of June 25, 2008, fewer than 2,700 claimants responded to the settlement, for which the plaintiff's attorneys expressed disappointment.[27] Frank expressed that this was further proof that the case had no merit.

As of September 1, 2009, Take Two agreed to settle a securities class action suit related to the controversy over the game and over backdating allegations for just over $20 million.[28]"

 

Τι σχέση έχει αυτό με τις φεμινίστριες;

 

Κάτι να συμπληρώσω μόνο πάνω σε αυτό. Το ότι κάτι γινόταν από πάντα, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να σταματήσει να γίνεται. Ο κόσμος πάει μπροστά, όχι πίσω.

 

Το κράξιμο δεν είναι όλες τις φορές διαδικτυακό. Πολλές φορές παίρνει και μορφή irl. Μπορεί να σε απειλήσουν ότι θα σου σπάσουν τα μούτρα αν ανεβάσεις μία παράσταση. Ή μπορεί να αρχίσουν να δημοσιεύουν φάτσα φόρα τα πραγματικά σου στοιχεία παρέα με death threats.

 

Ποτέ δεν μπορείς να υπολογίσεις που θα φτάσει ο φασίστας. Εσύ το θεωρείς παρανοϊκό, να όμως που υπάρχουν και άκρα.

Α, ναι, οι χριστιανικοί κύκλοι είναι μπροστάρηδες στο φεμινιστικό κίνημα, τσιτάτα της Τζούντιθ Μπάτλερ αναφωνούν. Ό,τι να 'ναι.

 

Όσο αφορά τις θανατικές και άλλου είδους απειλές, και οι δύο πλευρές αυτής της ηλίθιας κόντρας είναι ένοχες. Το Διαδίκτυο τείνει να ενισχύει την επιθετικότητα των ατόμων και πρέπει να συνυπολογίσουμε την γενική ανωριμότητα, την έλλειψη παιδείας και την πόλωση για αυτό το επίπεδο τοξικότητας που δημιουργήθηκε και εξακολουθεί να υπάρχει ακόμα και τώρα. Παρ' όλα αυτά το λινκ που έχεις εδώ δεν αναφέρει κάτι για βιντεοπαιχνίδια αλλά μιλάει γενικότερα για την τοξικότητα της ρητορικής κάποιων ατόμων από αυτό που οι αμερικανοί ονομάζουν προοδευτικό χώρο. Άλλο η τοξικότητα της ρητορικής, άλλο η επιβολή της άποψής τους στα δημόσια πράγματα. Όπως είπα και πάνω, η επικρατούσα άποψη απέχει πάρα πολύ από τις θεωρίες του μεταδομιστικού φεμινισμού. Μπορεί να σου φαίνεται πως κάνουν φασαρία αλλά τρεις κι ο κούκος είναι.

 

Υ.Γ. Δεν υπάρχουν νιου έιτζ ορισμοί του φασισμού, ο φασισμός είναι συγκεκριμένη ιδεολογία. Ανοίγουμε κάνα βιβλίο πολιτικής επιστήμης που και που.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Υ.Γ. Δεν υπάρχουν νιου έιτζ ορισμοί του φασισμού, ο φασισμός είναι συγκεκριμένη ιδεολογία. Ανοίγουμε κάνα βιβλίο πολιτικής επιστήμης που και που.

 

off-topic:

 

Ανοίγουμε και κανά λεξικό που και που, πριν κάνουμε υποδείξεις, ναι;

 

[ιταλ. fascista -ς· λόγ. φασίσ(τας) -τρια· φασίστ(ας) -αράς]

φασίστας ο [fasístas] Ο3 θηλ. φασίστρια [fasístria] Ο27 : 1. οπαδός του φασισμού: Kαταδικάστηκε για συνεργασία με τους φασίστες. 2. για άτομο που χαρακτηρίζεται από αυταρχική, καταπιεστική νοοτροπία ή συμπεριφορά: Στις παρέες του εμφανίζεται ως αριστερός αλλά στο σπίτι του είναι ~. φασιστάκι το (μειωτ.) YΠΟKΟΡ φασισταράς ο MΕΓΕΘ.    

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off-topic:

 

Ανοίγουμε και κανά λεξικό που και που, πριν κάνουμε υποδείξεις, ναι;

 

[ιταλ. fascista -ς· λόγ. φασίσ(τας) -τρια· φασίστ(ας) -αράς]

φασίστας ο [fasístas] Ο3 θηλ. φασίστρια [fasístria] Ο27 : 1. οπαδός του φασισμού: Kαταδικάστηκε για συνεργασία με τους φασίστες. 2. για άτομο που χαρακτηρίζεται από αυταρχική, καταπιεστική νοοτροπία ή συμπεριφορά: Στις παρέες του εμφανίζεται ως αριστερός αλλά στο σπίτι του είναι ~. φασιστάκι το (μειωτ.) YΠΟKΟΡ φασισταράς ο MΕΓΕΘ.    

 

Ναι, ένα λεξικό καταγράφει τις τάσεις της γλώσσας. Αυτό δεν σημαίνει πως αν χρησιμοποιείται η λέξη φασίστας ως πολιτικός χαρακτηρισμός για ό,τι μπορεί να φαίνεται αυταρχικό δεν είναι αντιεπιστημονικό. Τέτοια επέκταση του όρου στο δημόσιο διάλογο το μόνο που εξυπηρετεί είναι εξίσωση με το φασισμό/ναζισμό μιας ιδεολογίας που απλά δεν μας αρέσει (συνήθως του σοσιαλισμού). Είναι λίβελος και φθηνός εντυπωσιασμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι, ένα λεξικό καταγράφει τις τάσεις της γλώσσας. Αυτό δεν σημαίνει πως αν χρησιμοποιείται η λέξη φασίστας ως πολιτικός χαρακτηρισμός για ό,τι μπορεί να φαίνεται αυταρχικό δεν είναι αντιεπιστημονικό. Τέτοια επέκταση του όρου στο δημόσιο διάλογο το μόνο που εξυπηρετεί είναι εξίσωση με το φασισμό/ναζισμό μιας ιδεολογίας που απλά δεν μας αρέσει (συνήθως του σοσιαλισμού). Είναι λίβελος και φθηνός εντυπωσιασμός.

 

Πρώτον, δεν είχα καταλάβει ότι κάνουμε επιστημονική/πολιτική κουβέντα εδώ. Νόμιζα ότι τα όσα λέμε είναι φιλολογικές προσωπικές απόψεις.

 

Δεύτερον, εμένα προσωπικά δεν μου φαίνεται κάτι αυταρχικό. Για εμένα είναι αυταρχικό το να απολαμβάνω ένα προϊόν με διαφορετικό τρόπο απ' ότι το προόριζε ο δημιουργός του προκειμένου να μην προσβληθεί η φεμινίστρια, ο μουσουλμάνος, ο χριστιανός, ο πασόκος, ο γαύρος κοκ, ακόμα και όταν το κόψιμο είναι προϊόν αυτολογοκρισίας.

 

Εν τοιαύτη περιπτώσει αν σε ενοχλεί τόσο ο όρος, όπου «φασίστας» βάλε «ηλίθιος», δεν αλλάζει το νόημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, δεν είχα καταλάβει ότι κάνουμε επιστημονική/πολιτική κουβέντα εδώ. Νόμιζα ότι τα όσα λέμε είναι φιλολογικές προσωπικές απόψεις.

 

Δεύτερον, εμένα προσωπικά δεν μου φαίνεται κάτι αυταρχικό. Για εμένα είναι αυταρχικό το να απολαμβάνω ένα προϊόν με διαφορετικό τρόπο απ' ότι το προόριζε ο δημιουργός του προκειμένου να μην προσβληθεί η φεμινίστρια, ο μουσουλμάνος, ο χριστιανός, ο πασόκος, ο γαύρος κοκ, ακόμα και όταν το κόψιμο είναι προϊόν αυτολογοκρισίας.

 

Εν τοιαύτη περιπτώσει αν σε ενοχλεί τόσο ο όρος, όπου «φασίστας» βάλε «ηλίθιος», δεν αλλάζει το νόημα.

 

Φυσικά και κάνουμε πολιτική κουβέντα, αλλά ακόμα και να μην κάναμε δεν σημαίνει πως ο χαρακτηρισμός σου δεν είναι πολιτικός.

 

Όσο αφορά τη δεύτερη παράγραφο, καταλαβαίνω πως δεν θα σε ενοχλούσε η περίπτωση ένας δημιουργός να επηρεαστεί από τη φεμινιστική κριτική και να φτιάξει ένα παιχνίδι (πιθανότατα μέρος μιας ήδη δημοφιλούς σειράς) το οποίο να ανταποκρίνεται κριτήρια που θέτει ο φεμινισμός. Και αυτό όχι επειδή αναγκάζεται από κάποια εξωτερική πίεση αλλά επειδή όντως το θέλει.

 

edited

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θρασύβουλε respect γιατί είσαι από τους λίγους που έχουν επιχειρήματα.

 

Τώρα για το θέμα φασισμός νομίζω το παρατραβάμε. Μπορεί να χρησιμοποιούμε λάθος λέξη, αλλά νομίζω το μήνυμα που θέλουμε να περάσουμε είναι η αυταρχική συμπεριφορά, που καταπατάει βασικά δικαιώματα ελευθερίας των άλλων. Πες το φασισμός, κομμουνισμός, σκατισμός, ή ότι άλλο θες, αλλά νομίζω καταλαβαίνουμε όλοι τι εννοούμε.

 

Για τις φεμινίστριες και την νομική τους δύναμη, το μόνο που έχω να πω είναι πως έχεις δίκιο, άμεσα δεν έχουν καμία δύναμη. Αν έχουν έμμεσα όμως, είναι διαφορετικό; Αν έχουν χτίσει με τέτοιο τρόπο την δύναμή τους ώστε να μπορούν να ελέγχουν, χωρίς να είναι αυτές που βάζουν την υπογραφή τους, θα έπρεπε να ανησυχούμε;

 

Για το gaming δεν έχω περιπτώσεις, αλλά οι βρώμικες τεχνικές λασπολογίας, libel, doxxing, και ούρλιαγμα, έχουν οδηγήσει πολύ κόσμο στο να χάσει την δουλειά του. Αυτό, δεν πρέπει να αντιμετωπιστεί κάπως;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Φυσικά και κάνουμε πολιτική κουβέντα, αλλά ακόμα και να μην κάναμε δεν σημαίνει πως ο χαρακτηρισμός σου δεν είναι πολιτικός.

 

Αν όταν έγραψα «φασίστας» το εξέλαβες ως «υποστηρικτής του φασισμού», τότε μάλλον κάτι πήγε λάθος. Επειδή, δεν έχει νόημα να το αναλύσουμε περαιτέρω, ας θεωρήσουμε ότι εγώ έκανα το λάθος και no harm done.

 

 

Όσο αφορά τη δεύτερη παράγραφο, καταλαβαίνω πως δεν θα σε ενοχλούσε η περίπτωση ένας δημιουργός να επηρεαστεί από τη φεμινιστική κριτική και να φτιάξει ένα παιχνίδι (πιθανότατα μέρος μιας ήδη δημοφιλούς σειράς) το οποίο να ανταποκρίνεται κριτήρια που θέτει ο φεμινισμός. Και αυτό όχι επειδή αναγκάζεται από κάποια εξωτερική πίεση αλλά επειδή όντως το θέλει.

 

Φυσικά και δεν θα με ενοχλούσε να έφτιαχνε ένας δημιουργός οτιδήποτε ήθελε με γνώμονα οποιαδήποτε ιδεολογία, ακόμα και αν αυτό γινόταν στα πλαίσια μιας ήδη δημοφιλούς σειράς. Και ξέρεις κάτι; Θα γούσταρα κιόλας να δω μια διαφορετική οπτική ενός ήδη γνωστού σύμπαντος. Θα ήθελα να δω ένα φεμινιστικό Star Wars game. Ή ένα μεσαιωνικό game που να κάνουν κουμάντο οι γυναίκες και οι άνδρες να είναι υποδεέστεροι. Ή ένα προφίφα με γυναικείο ποδόσφαιρο. Ή ένα κωλοντούτι που να παίρνεις το ρόλο ενός στρατιώτη του ISIS και να σκοτώνεις αμερικάνους στρατιώτες. Εγώ είμαι κατά της πολιτικορεκτίλας, άλλοι είναι υπέρ.

 

Αυτό που με ενοχλεί είναι οι εκ των υστέρων αλλαγές προκειμένου να μην θιχτούν οι διάφορες κοινωνικές ομάδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θρασύβουλε respect γιατί είσαι από τους λίγους που έχουν επιχειρήματα.

 

Τώρα για το θέμα φασισμός νομίζω το παρατραβάμε. Μπορεί να χρησιμοποιούμε λάθος λέξη, αλλά νομίζω το μήνυμα που θέλουμε να περάσουμε είναι η αυταρχική συμπεριφορά, που καταπατάει βασικά δικαιώματα ελευθερίας των άλλων. Πες το φασισμός, κομμουνισμός, σκατισμός, ή ότι άλλο θες, αλλά νομίζω καταλαβαίνουμε όλοι τι εννοούμε.

 

Για τις φεμινίστριες και την νομική τους δύναμη, το μόνο που έχω να πω είναι πως έχεις δίκιο, άμεσα δεν έχουν καμία δύναμη. Αν έχουν έμμεσα όμως, είναι διαφορετικό; Αν έχουν χτίσει με τέτοιο τρόπο την δύναμή τους ώστε να μπορούν να ελέγχουν, χωρίς να είναι αυτές που βάζουν την υπογραφή τους, θα έπρεπε να ανησυχούμε;

 

Για το gaming δεν έχω περιπτώσεις, αλλά οι βρώμικες τεχνικές λασπολογίας, libel, doxxing, και ούρλιαγμα, έχουν οδηγήσει πολύ κόσμο στο να χάσει την δουλειά του. Αυτό, δεν πρέπει να αντιμετωπιστεί κάπως;

 

Θρασύμαχο με λένε! :-D

 

Τι δύναμη μωρέ και έλεγχο, τέτοια τείνουν σε θεωρίες συνομωσίας. Αυτό που θέλουν να κάνουν είναι μέσω της κριτικής να αποδομούν εκφράσεις της κουλτούρας της κοινωνίας στην οποία ζουν με σκοπό την κατήργηση κάθε πολιτισμικής δομής που θεωρούν καταπιεστική. Βλακείες δηλαδή, αυτό πρακτικά σημαίνει πως γκρινιάζουν δηλαδή επειδή κάτι δεν τους αρέσει. Και στη λογοτεχνία και στον κινηματογράφο εκφράζονται απόψεις για έργα οι οποίες διαφέρουν ριζικά μεταξύ τους και γίνονται με τελείως διαφορετική ιδεολογική βάση. Παρόμοιες φεμινιστικές κριτικές έχουν γίνει και στη λογοτεχνία, και στα έργα φιλοσόφων και στον κινηματογράφο. Οι ιδέες αυτών των φεμινιστριών δεν εμφανίστηκαν τα τελευταία χρόνια, υπάρχουν εδώ και μια τριακονταετία, απλά τώρα άρχισαν να εμφανίζονται και στο ευρύ κοινό. Και επειδή στα βιντεοπαιχνίδια και μιλάμε για παιδιά/εφήβους, και για ανθρώπους που το γκέιμινγκ σημαίνει πολλά γι' αυτούς και οποιαδήποτε κριτική την βλέπουν ως απειλή αλλά και για άτομα που γενικότερα δεν τα λες και πολύ καλλιεργημένα (δες τι γίνεται στα ονλάιν π.χ.), νιώθουν πως επειδή κάποιος δεν μιλάει με διθυραμβικά λόγια για ένα παιχνίδι με το οποίο μπορεί να έχουν δεθεί, τους επιτίθεται. Και επειδή ορισμένοι δεν άντεξαν αυτήν την κριτική, επιτέθηκαν με αποτέλεσμα να πολωθεί σε ακραίο βαθμό η κατάσταση και οποιαδήποτε προσπάθεια συζήτησης να χάνεται σε έναν τεράστιο σκατοανεμοστρόβιλο από τον οποίο όσο πιο πολύ απομακρυνθείς τόσο το καλύτερο. Πιστεύω θα πάρει αρκετές δεκαετίες μέχρι ο κόσμος να σταματήσει να φέρεται έτσι στο Διαδίκτυο. Προς το παρόν υπάρχει η νοοτροπία πως λόγω της ανωνυμίας μπορώ να λέω ό.τι θέλω χωρίς συνέπειες.

 

Προσωπικά, με το φιλοσοφικό υπόβαθρο του μεταδομισμού διαφωνώ για πολλούς λόγους που βαριέμαι να κάθομαι να γράφω. Ούτε θεωρώ πως επειδή μια γυναίκα απεικονίζεται σέξι στα παιχνίδια είναι αυτομάτως κάτι κακό, ή πως πρέπει σώνει ντε και καλά να χώσουμε κάθε μειονότητα σε κάθε παιχνίδι (ώστε να αντανακλά την ιδεατή γι' αυτούς αμερικάνικη κοινωνία) γιατί έτσι πρέπει. Από την άλλη, πολλές φορές οι γυναίκες απεικονίζονται με τελείως κωμικό και ανώριμο τρόπο με φανερά μοναδικό σκοπό να γουστάρει ο έφηβος του οποίου, με τις ορμόνες που έχει, δώσ' του βυζιά και πάρ' του την ψυχή. Μεγαλώσαμε κιόλας, δεν βλάπτει να δούμε και κάτι πιο σοβαρό.

Φυσικά και δεν θα με ενοχλούσε να έφτιαχνε ένας δημιουργός οτιδήποτε ήθελε με γνώμονα οποιαδήποτε ιδεολογία, ακόμα και αν αυτό γινόταν στα πλαίσια μιας ήδη δημοφιλούς σειράς. Και ξέρεις κάτι; Θα γούσταρα κιόλας να δω μια διαφορετική οπτική ενός ήδη γνωστού σύμπαντος. Θα ήθελα να δω ένα φεμινιστικό Star Wars game. Ή ένα μεσαιωνικό game που να κάνουν κουμάντο οι γυναίκες και οι άνδρες να είναι υποδεέστεροι. Ή ένα προφίφα με γυναικείο ποδόσφαιρο. Ή ένα κωλοντούτι που να παίρνεις το ρόλο ενός στρατιώτη του ISIS και να σκοτώνεις αμερικάνους στρατιώτες. Εγώ είμαι κατά της πολιτικορεκτίλας, άλλοι είναι υπέρ.

 

Αυτό που με ενοχλεί είναι οι εκ των υστέρων αλλαγές προκειμένου να μην θιχτούν οι διάφορες κοινωνικές ομάδες.

 

Όταν βλέπεις όμως ένα "προοδευτικό" παιχνίδι δεν μπορείς να ξέρεις αν είναι έτσι λόγω της επιθυμίας του δημιουργού ή λόγω κάποιας κοινωνικής πίεσης. Για παράδειγμα, η τελευταία επέκταση του Baldur's Gate II.

 

Βέβαια, βρίσκω αυτήν την άποψη για την πλειονότητα των παιχνιδιών άτοπη. Πάνω απ' όλα είναι προϊόντα. Πάντα μια εταιρεία την νοιάζει να μην φάει κράξιμο τέτοιο ώστε να μειώσει τις πωλήσεις της. Και αυτό δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με τον φεμινισμό, δες για παράδειγμα το ότι στο Hearts Of Iron η Γερμανία δεν έχει στη σημαία της τη σβάστικα. Δεν είναι κάτι νέο δηλαδή το να καλλιεργεί μια εταιρεία συγκεκριμένο προφίλ ώστε να γίνεται αρεστή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μια σουφραζετα παραβιασει φαναρι - stop με μαγκια και με τρακαρει,  μπορω να φωναξω που πας ΜΩΡΗ με κοκκινο ? η  θα θεωρηθω φαλλοκράτης ; Το *** ειναι πιο politicaly correct ; :P
Εντωμεταξυ ,  μιας και λεμε για social justice ,στη βουλη μας *** ταστρα στα πολυνομοσχεδια , κουρελοχαρτο το συνταγμα και δεν ασχολειται κανεις .
PS αν με πει κανας αριστεροακτιβιστης μισογυνη θα του στειλω γυναικα/μανα /και πεθερα και σε μιση ωρα εχεις πεθανει απο πονοκεφαλο :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://medium.com/@anna_cherry/what-it-is-like-to-be-a-nonfeminist-sex-worker-on-the-internet-b8fe0fe05f75#.giogi21kd

 

Αλλη μια τρανταχτή απόδειξη για το ποίοι είναι οι πραγματικοί μισογύνηδες στην κοινωνιά κι έχουν το θράσος ν' αυτο-αποκαλούνται "φεμινιστές". Και φυσικά δεν θα δείτε τα διεφθαρμένα ΜΜΕ να μιλάνε για τέτοιοι είδος γεγονότα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυναίκα στο single player. Μη χάσουν. Έλεος. Αν δεν ράβει και μαγειρεύει, τότε θα είναι ξενέρωμα. Ειδικά μετά από αυτό το βίντεο και βλέποντας το τι έκαναν οι γυναίκες στον πόλεμο, και τι κάνανε αυτές που υποτίθεται πολέμησαν.....

 

Τα σχόλια είναι πάντα εξαιρετικά σε τέτοια βιντεάκια.... :)

Εγώ θα πω το εξής: Αφήστε τα μίση, και πιάστε το... :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα αξιζει να κανετε εγγραφη στο εν λογω καναλι, Censored Gaming.

 

Επισης εχω βαρεθει την ηλιθια καραμελα "It's not censorship, it's localization.". Λες και μας περνανε για ηλιθιους και δεν καταλαβαινουμε την διαφορα μεταξυ censorship και localization. Ειδικα με το Tokyo Mirage Sessions το 'χουν ξεφτυλισει τελειως με ατακες οπως " Δεν λογοκριναμε το παιχνιδι. Προσφερουμε διαφορετικα κουστουμια αποκλειστικα για την δυτικη αγορα.". Ναι, αφαιρωντας την επιλογη να δουμε τα αυθεντικα κουστουμια της ιαπωνικης εκδοσης, αφαιροντας chapters απο το παιχνιδι...Η Nintendo νομιζει οτι τρωμε κουτοχορτο. Αλλά δεν πειραζει, θα λαβουν το μηνυμα με την εμπορικη αποτυχια του παιχνιδιου. Να δουμε τοτε που θα ριξουν το φταιξιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...