Προς το περιεχόμενο

Scaner φρηγορο για φωτογρφιες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω δεκαδες αλμπουμ με φωτογραφιες και ελεγα να τις κανω σαρωση για ψηφιακο αρχειο αλλα με τα πολυμηχανηματα και τα φτηνα scaner ειναι πολυ δυσκολο και χρονοβορο .

 

Υπαρχει καποιο που να σαρωνει γρηγορα και να αποθηκευει αυτοματα οπως τα επαγγελματικα scaner για εγγραφα ?

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί μια εφαρμογή κινητού να υποκαταστήσει ούτε το πιο απλό σκάνερ που έχουν πολυμηχανήματα των 40 ευρώ.

Παίζει ρόλο ο φακός του κινητού, ο επεξεργαστής του κινητού, η ram, η έκδοση λειτουργικού του και δεκάδες άλλοι παράγοντες που θα δώσουν φτωχό τελικό αποτέλεσμα. Επίσης και το χέρι αυτού που τραβάει φώτο, κατα πόσο θα τρέμει και θα θολώνει την φώτο. Μόνο τα πολύ ακριβά κινητά έχουν καλούς σταθεροποιητές.

 

Αυτά τα app είναι πολύ χρήσιμα στα κινητά όταν χρειαστεί να σκανάρεις κάτι 1-2 φορές τον μήνα. Για όποιον θέλει να ψηφιοποιήσει δεκάδες άλμπουμ δεν είναι λύση.

 

Παρόλα αυτά δεν θεωρώ ότι χρειάζεται και κάποια τέρμα εξειδικευμένη λύση σκάνερ. Κλασική ανάλυση για ποιοτικές φωτογραφίες έχουν πλέον και σκάνερ κάτω των 100€

 

Αν δεν θέλεις σκανάρισμα μέσω πολυμηχανήματος (που όντως είναι χρονοβόρο επειδή στα φτηνά πολυμηχανήματα μια κίνηση του σαρωτή μπορεί να χρειαστεί 25-30 δευτερόλεπτα), παίρνεις ένα εξειδικευμένο σκανεράκι που να δίνει χρόνο σάρωσης κάτω απο 10 δευτερόλεπτα και εισαι οκ. Απλά να θυμάσαι πως όσο πιο υψηλή η ανάλυση σάρωσης που θα ζητάς, τόσο πιο πολύ χρόνο θα κάνει να σαρώσει την σελίδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω.Μαλλον αυτο που θελω ειναι κατι τετοιο για εγχρωμα που για ασπρομαυρα εχουμε στη δουλεια και σαρωνει σαν να κανουμε απλη εκτυπωση εγγραφου.

 

Αποθηκευει στον υπολογιστη αυτοματα σε προεπιλεγμενο τυπο εικονας.

 

Κατι τετοιο αλλα ειναι απλσιαστα σε τιμη και μαλλον μονο για επαγγελματιες

 

Ουτε σηκωνε καπακι , κατεβασε καπακι ουτε τιποτα...

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς άσχετο αλλά έχεις ρωτήσει πόσο κοστίζει η σάρωση σε φωτογραφείο?? Εγώ με την εκτύπωση την έχω καταβρει...

 

Οχι δεν εχω ρωτησει αλλα ειναι παρα πολλες οι φωτογραφιες και θελουν με προσοχη αφαιρεση απο τα χαρτινα αλμουμ.Κατι βεβαια που ειναι αναποφευκτο σε καθε περιπτωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, αν σε ενδιαφέρει μια τέτοια λύση μαζικού σκαναρισματος με κάποιο κόστος σε επαγγελματικό σκάνερ, στείλε μου μήνυμα να το συζητήσουμε. Υπάρχει λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...