Προς το περιεχόμενο

Μεγάλη κατανάλωση RAM από Ubuntu GNOME 16.04


SpikyGeorge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην κοινότητα,

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

Προσφάτως έκανα clean install τα Ubuntu Gnome 16.04 64Bit σε laptop DELL INSPIRON 3521(specs Link.png Site: εδώ ). Στο laptop δεν υπάρχει άλλο λειτουργικό σύστημα.

 

Κατά την χρήση, παρατήρησα ότι ότι η κατανάλωση RAM ήταν υπερβολικά ψηλά. Για παράδειγμα, χωρίς να έχω κάποιο πρόγραμμα ανοιχτό είχα 40/45% κατανάλωση. Όταν άνοιγα κάποιο πρόγραμμα πχ browser κτλ, έφθανε τα 58 με 60%.

 

Το laptop έχει 3.7 RAM usable και 3.9 Swap.

 

Είναι φυσιολογικά αυτά τα νούμερα η κάτι παίζει με τα Ubuntu GNOME με κανένα memory leak(Αυτό το διάβασα σε μερικά forum posts googlaροντας)?

 

 Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για άνοιξε ένα terminal και δώσε την εντολή 

 

top 

 

και δες ποιο πρόγραμμα σου τρώει την περισσότερη μνήμη από την λίστα που θα εμφανιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι τα περισσότερα λινουξ.

Έχουν τη φιλοσοφία οτι η μνήμη είναι κενός χώρος και την πιάνουν για να γίνονται πιο γρήγορα.

Άλλο να σε απασχολεί. Αν καίνε (μπαταρία) το ίδιο με τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε ενα αλλο desktop enviroment, πχ το xfce, κανει logout απο το gnome, μπες στο xfce και δες αν παλι εχει μεγαλη καταναλωση. Αν εχει, φταιει το gnome. Το xfce μπαινει ετσι

sudo apt-get install xfce4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα την εντολή top και τις περισσότερες φορες πάνω στην λίστα ήταν το gnome-shell, ενώ εναλλασσόταν με το chromium η το dropbox εφόσον τα είχα ανοιχτά.

Με βάση αυτό να φανταστώ φταίει το GNOME ως desktop environment? Δεν δοκίμασα ακόμα να βάλω xfce θα το κάνω αργότερα και θα σας ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3-5% δεν είναι καθόλου μεγάλο. Μήπως την ζημιά στην κάνει ο firefox που παραδοσιακά στο linux είναι γτπ?

τι ναι αυτά που λέτε ρε για τον firefox; που τα χετε δει αυτά;;; 7 χρόνια ubuntu έχω και δεν έχω ξανακούσει τέτοιο πράγμα.

φίλε κι εγώ Ubuntu gnome 16.04 έχω στο λαπτοπ αλλά με clean install. εσύ clean εκανες ή από αναβάθμιση; μήπως πήρες το dell με προεγκατεστημένα 14.04 με unity, έκανες αναβάθμιση σε 16.04 και καπάκι έβαλες το gnome; δοκίμασε να δώσεις και alt+F2 και γράψε r. θα κάνει restart το gnome shell, και δες πόσο πήγε η μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, είναι clean install, παλιότερα είχα τα windows 10 μονο, αυτό το laptop ποτε δεν είχε Linux.  Στα windows το συγκεκριμένο είχε κατά μέσω ορο 30 - 35 % κατανάλωση στην RAM με 1-2 προγράμματα ανοιχτά.

 

Δεν μπορώ να προσδιορίσω εάν το πρόβλημα είναι στο laptop η στην διανομή. Πριν βάλω σε αυτόν τον υπολογιστή linux, είχα ένα Turbox του 2009 με 4 gb RAM και είχα τα εξής νούμερα σε Ubuntu unity και Ubuntu Gnome:
 
Unity: χωρίς ανοιχτά προγράμματα 23-25% κατανάλωση RAM με προγράμματα 34-40% κατανάλωση RAM
Gnome: χωρίς ανοιχτά πργράμματα 28-35% κατανάλωση RAM
με προγράμματα 39-50% κατανάλωση RAM.
 
Με βάση αυτό μάλλον πρέπει να φτάει το laptop για την απόδοση......
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε κάποια άλλη διανομή όπως το linux mint που είναι και ποιο ελαφρύ. Το εχω βάλει σε αρκετά αδύναμα laptop και τρέχει μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, το Gnome-shell φταιει.

Ειναι πολυ βαρυ, το δουλευω 1 χρονο τωρα, και μαλιστα ειχε και θεματα με διαρροη μνημης, πριν την εκδοση 3.20.

Λυθηκαν τωρα (ειμαι σε Arch linux) αλλα εβαλα το Budgie πλεον, ετσι για αλλαγη, και ειναι ελαφρυτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...