Προς το περιεχόμενο

Αγοράζει κανένας πλεον...desktop pc?


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε ξέρω ωρες ωρες γιατί δεν κλείνω εντελώς το insomnia όπου αντί για τεχολογικά νέα διαβάζω τα ψυχολογικά προβλήματα του καθενός, one vs. another και άντε να πλακωθούμε λεκτικά intel vs. amd, nvidia vs amd, desktop vs laptop, durex s. duo και ότι άλλη μαλακία αγοράσει κάποιος για να πείσει τους υπόλοιπους για το απόλυτο deal wow

Kαι ανάλογα με την αγορά ή την γαμημένη προτίμηση που έχει κάποιος κατηγοριοποιείται είτε σε γνώστη guru, η σε γκόμενα (λες και δεν υπάρχουν γυναίκες που γνωρίζουν άπειρως καλύτερα περι υπολογιστών απο πολλύς εδώ που νομίζουν οτι ξέρουν), άσχετο βλάχο τσοπάνη κλπ.

Πραγματικά λυπάμαι για το επίπεδο πολλών εκ των συμμετεχόντων στο παρόν thread και γενικότερα, και το χειρότερο είναι οτι ο καθένας στον μικρόκοσμο που ζεί κρίνει εξ' ιδίων τα αλλότρια και το αναγάγει στο σύνολο των χρηστών μιας συσκευής όπως ο υπολογιστής ΚΑΙ εξηγούμαι

Ναι ενα desktop είναι δυνατότερο απο ενα laptop ok, Ti χρήση θα κάνει ποιό και για που προορίζεται ΟΜΩΣ????????

Το desktop θα κάνει 3d gaming rndering , benching, developing, video prossecing cad/cam κλπ πολύ σωστά NAI to laptop έχει ροσόν την φορητότητα όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, ΑΛΛΑ ορισμένοι φωστήρες του κώλου που κατηγοριοποιούν χρήστες και βάζουν ταμπέλες εύκολά θα τους κάνω την ερώτηση, Σπιτι μου για την πλάκα μου έχω ι7 desktop και στην δουλειά διάφορα desktop όμως επειδ΄συνεργάζομαι και με κόσμο που όχι δεν επισκευάζει F-16 ούτε το space shuttle, ΑΛΛΑ καθημερινά αυτοκίνητα, (ΑΠΟ το 90 και λίγο πρίν λίγο μετά, ΟΛΑ τα αυτοκίνητα με τα οποία μετακινήστε ή σαν μετακινούν η λειτουργία τους στηρίζεται σε εναν ή περισσότερους ηλεκτρονικούς υπολογιστές όπου έχουν επεξεργαστή μνήμη και τρέχουν κώδικά, ΚΑΙ αν εμφανιστεί μια βλάβη σε αυτά για να μπορέσει ο μηχανικός να βρεί τι φταίει πρέπει για να δεί τι φταίει να συνδεθεί με κάποιο τρόπο με τον υπολογιστή αυτό ώστε να διαβάσει το πρόβλημα, ΑΥΤΟ για να το κάνει ανείναι ψαγμένος κατα την άποψη πολλών ΕΔΩ πρέπει να πάρει αρχικά μπαλαντέζα καμια 20αρια μέτρα απο την πλησιέστερη πρίζα διαθέσιμη, πολύπριζο ώστε να συνδέσει το desktop, την οθόνη, τα περιφεριακα (πληκτρολόγιο, ποντίκι, καλώδια σύνδεσης, obd καλώδιο σε διαθέσιμη θύρα usb και να χώσει τον κώλο του στο κάθισμα του οδηγού, με την πόρτα του αυτοκινήτου ανοικτή το desktop έξω απο το αμάξι, την οθόνη πάνω στον πύργο και το πληκτρολόγιο και το mouse στα μπούτια του α και το desktop κολλητά στο σασί έτσι ώστε να φθάνει το καλώδιο elm στην obd θύρα του αμαξιού............

Αυτή όλη την μαλακία που περιέγραψα θα μπορούσε με ένα λαπτοπάκι να την τελειώσει σε 2 λεπτά χωρίς όλο αυτό.........

Αν δε χρησιμοποιήσω άλλο παράδειγμα που ένας μηχανικός πρέπει να χρησιμοποιήσει υπολογιστή σε ένα εργοτάξιο μάλλον θα πρέπει να προμηθευτεί μπαλαντέζα 100 μέτρων με την ελπίδα οτι δεν θα κόψει κάποιος το καλώδιο ενω άνα κάποιος μεταλλειολόγος χρειαστεί υπολογιστή σε κάποιο ορυχείο θα πρέπει να τον ξεχάσει αφου desktop δεν πάει ενω με το λάπτοπ κυνδινεύει να χαρακτηριστεί άσχετος, γκόμενα ή τσοπάνης νεόπλουτος.

Γιατί είναι πολύ ποιο σημαντική εργασία να παίζει ο Βασιλακης witcher, gta 5, ή να ποστάρει στο facebook

Θα σου απαντησω με λιγη δόση ειρωνείας για να ηρεμήσουμε λιγο.

"Που πας ρε μηχανικε με τη γκουμουτσα το λαπτοπ?"

Ο δικος μου συνδέει το εγκεφαλο με Bluetooth στο smartphone.

 

 

#Το θεμα το προσέγγισε με λάθος τροπο από την αρχη ο ts

ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!

 

 

 

Να πω κι αυτο, γιατι παντα παρα την προτιμηση μου, προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος.

Ακομη κι εγω που ειμαι οπαδος των laptops,

αν αγοραζα desktop, θα το επαιρνα 'ετοιμο'.

Κι ας πληρωνα και κατι παραπανω. Κι ας ειχε και λιγο υποδεεστερες επιδοσεις, απο το max.

Κι ας μην ηταν και τοσο value for money.

 

Γιατι;

Για το ... 'δεσιμο'.

Για να ξερω, οτι η lenovo/dell/hp/whatever,

εκανε μια προσεκτικη(οντως/-οχι απο reviews του κ@@ου) επιλογη hardware,

και το τεσταρισαν στα εργαστηρια τους.

 

Κατι που εγω ως απλος χρηστης, και διαλεγοντας εξαρτηματα απο το...πανερι της γειτονιας,

δεν μπορω να κανω.

 

Και δεν εχω την πολυτελεια να σπαταλω χρονο, να λυνω πιθανα προβληματα.

 

Θα προσπαθουσα λοιπον, σε μια αγορα desktop, να αγορασω κατι απο την 'ωριμοτητα' ενος ολοκληρωμενου προιοντος, οπως γινεται στα ....πετροβολημενα απο πολλους...laptops!

Ρε φίλε καλο το λάπτοπ και ειδικα το μακ. Αλλά σε παρακαλώ μην λες για πανέρια της γειτονιάς και τετοια και οτι τα ετοιμα pc ειναι καλύτερα.... και είπες πιο πριν οτι ασχολείσαι απο το 80... μην λες τετοια πραγματα. Οπως παραδέχθηκες και εσυ εδω μεσα οι περισσότεροι νιώθουμε λιγο, οποτε μην μας προσβαλεις

Ο καθε ενας έχει την αποψη του,μην πατε να μας επιβάλετε πράγματα.

 

Προσωπικά μονο , φορητότητα για εμενα είναι μονο το smartphone πλεον με αυτα που μπορω να κανω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικά μονο , φορητότητα για εμενα είναι μονο το smartphone πλεον με αυτα που μπορω να κανω.

 

αντε να βγουν και τα αναδιπλουμενα smartphones, να εχουμε και μεγαλη οθονη .....2 σε 1...!!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο offtopic, αλλά αφού μιλάμε για πτώση πωλήσεων των σταθερών, αυτό συμβαίνει κατά ένα μεγάλο βαθμό για τον πολύ απλό λόγο ότι οι περισσότεροι χρήστες τους την τελευταία τετραετία καλύπτονται ακόμα και σήμερα από συστήματα που αγόρασαν τότε, π.χ. σε gaming, video rendering κλπ κλπ. Οι εξελίξεις δεν είναι τόσο ραγδαίες πλέον, και οι περισσότεροι με μια αναβάθμιση σε cpu ή gpu καλύπτονται.

καθολου offtopic.

οπως ειπα και εγω 3 κιλα σελιδες πισω,πριν γινει flame spam το θεμα,ανεβαινει η <<καταναλωση>>λαπτοπ,γιατι πολυ απλα τα .. καταναλωνουν,τα ΧΑΛΑΝΕ δλδ πανω σε κουβερτες,σεντονια και στρωματα,οπου χωρις τον επαρκη εξαερισμο ψηνονται.

και με συμπληρωνει ο φιλος Lambis σε αυτο,λεγοντας οτι απλα οι χρηστες desktop ειναι ακομη καλυμμενοι,για αυτο δεν αγοραζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλαδα τα laptop εξυπηρετούν περισσότερο την ιδιωτικοτητα παρά την φορητοτητα..

Γι'αυτο και αν τα δεις θα βρεις μεχρι κετσαπ στα πληκτρολογια και μια οθονη που απορείς πως βλέπει κανεις με τόσες δαχτυλιές.. :P

Να μην μιλήσω για τα 10δες αυτοκόλλητα..

ε,δυο στα δέκα τα έχουν και άνθρωποι να κάνουν την δουλειά τους,και καμιά παρουσίαση.. ;)

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα βρισκω εκτος των αλλων πλεονεκτηματων,

και πολυ ωραια την αισθηση,

να εχω ολο το (ηλεκτρονικο) γραφειο μου, μαζι μου! Παντου και παντα!

Ετσι κι αλλιως εχω ενα φλασακι με τα παντα ολα μαζι μου, ανεξαρτητως λαπτοπ δηλαδη,

αλλα δεν ειναι το ιδιο, να εξαρτασαι οταν πας καπου, αν θα βρεις pc, πως θα ειναι σεταρισμενο, ποση ωρα μπορεις να το χρησιμοποιησεις κλπ.

Ενω ετσι, εχω το 'προσωπικο μου περιβαλλον και γραφειο', μαζι μου.

Και αυτο μου δινει, ασφαλεια, ταχυτητα(το δικο μου γνωριμο περιβαλλον), δεν μου λειπει ποτε τιποτε, ειμαι παντου 'ετοιμοπολεμος'!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε βρε @mento ανάλογα την χρήση ο καθένας βρίσκει αυτό που του ταιριάζει,υπάρχουν και ατυχήματα στο να έχεις όλο το γραφείο σου μαζί οπως η κλοπή,το γκαρσόνι με τον δίσκο, η πτώση κλπ..

Όπως όμως όλα αυτά δεν καθιστούν ένα laptop απαγορευτικό,έτσι και το δικό σου "βόλεμα" δεν καθιστά τα desktop άνευ ζήτησης.

Δεν ειναι τυχαίο οτι όλοι οι επαγγελματίες που χρειάζονται επεξεργαστική ισχύ απευθύνονται μόνο σε desktop.

..και εγώ έχω laptop και το χρησιμοποιώ 10 μέρες το καλοκαίρι και άλλες 10 όλο τον υπόλοιπο χρόνο..

Θα μπορούσα να ειχα ταμπλέτα αλλά ως old school δεν ταιριάζουν στην ιδιοσυγκρασία μου,μιας και οι selfie δεν είναι στους στόχους μου.. :P

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας πριν 3 χρονια πηρα λαπτοπ με Wi dows 8.Εβαλα τα 8.1 και πραγματικα με το touchpad εχουν σπασει τα νευρα μου(ευτυχως πηρα ποντικι ασυρματο).Απο την αλλη επειδη αρχισα να παιζω LoL,Minecraft και θελω CS:GO μετανιωνω τα λεφτα που εδωσα τοτε.Για εμενα θα επαιρνα ενα καλο Desktop και θα ειχα ενα Netbook.Εχω ενα HP Mini 10.1' με τους πρωτους Intel Atom πανω και πραγματικα ειναι απιστευτο.Το εχω με Linux το τελευταιο διαστημα και με εχει βολεψει απιστευτα.Τις ταμπλετες δεν τις μπορω,δυσκολευομαι να τις χειριστω.Το ιδανικο κατ εμε ειναι.

Ενα κινητο στις 5,5' ιντσες και Netbook απο 10 εως 13 ιντσες μαξ για να το κουβαλαω σε ενα σακιδιο και να το παιρνω οπου χρειαστει για τα βασικα.Επισης θα εχιτζα και ενα δυνατο Desktop με 2 οθονες οπου η 2η θα ηταν στα γραφικα του επεξεργαστη για να βαζω browsers,skype,office.Φυσικα και ενα mifi μαζι για δεδομενα στο netbook και στο κινητο αμα χρειαστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι δεν είναι συγκρίσιμα είδη...

Άλλο πράγμα είναι το "fast food" και άλλο το μαγειρευτό φαγητό...

Καθένα έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά του...

Καθένα έχει τις στιγμές του και τις περιστάσεις που είναι προτιμότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τουλάχιστον για εμένα υπάρχει και κάτι ακόμη. πλέον αξίζει να κάνεις αναβάθμιση στους σταθερούς και να μην αλλάξεις το κουτί ολόκληρο. παλαιότερα, σε ορίζοντα 2 χρόνων υπήρχαν πραγματικά διαφορές στις ταχύτητες των επεξεργαστών, των σκληρών κτλ. τώρα μπορείς να ξεκινήσεις να πάρεις ένα κουτάκι με έναν αξιοπρεπή APU και σε δύο χρόνια να ρίχνεις σιγά σιγά χρήματα και να τον κάνεις τουμπανάκι. επίσης ένας αξιοπρεπών επιδόσεων σταθερός κοστίζει σαφώς λιγότερα από ένα laptop. laptop εάν πάρεις το παντρεύεσαι και τελειώνεις. άντε να αλλάξεις κανά σκληρό, καμιά ραμ και τέρμα. μετά τα 2 χρόνια το laptop γίνεται desktop εκτός και εάν τα σκάσεις να πάρεις πάλι μπαταρία. 

αυτό που ξέρω είναι πως laptop παίρνεις για φορητότητα, που και πάλι πλέον με τα tablet που βγαίνουν, δεν έχεις κανέναν λόγο να πάρεις laptop και να έχεις όλο αυτό το βάρος.

όλα είναι θέμα προτιμήσεων, αλλά το να πέφτουν οι πωλήσεις στα pre build συστήματα είναι κάτι λογικό. είναι πιο ακριβά, όποιος πάει στε σταθερό ψάχνεται λίγο παραπάνω. αλλιώς όποιος δεν πολυψάχνεται πάει και παίρνει laptop και καθαρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Desktop και πάλι desktop. Πολύ καλύτερες επιδόσεις, πιο φθηνά αν μιλάμε για κάτι αντίστοιχο σε laptop και σίγουρα σου δίνει πολύ περισσότερες δυνατότητες σε αναβάθμιση. Εγώ προσωπικά θα θυσίαζα πολύ εύκολα τη φορητότητα που προσφέρει το laptop για ένα καλό desktop. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα ένα desktop το 2007 η 2008 από media markt.

2 πυρινο στα 2,33ghz.256 ram,500gb σκληρο.

340 ευρώ.

Από τοτε αλλαξα μητρική (61 ευρω) για να πέρνει ddr3 1333 ram.

Κάρτα γραφικών gt520 1gb(54 ευρω).είχα χρόνια 3gb ddr3 1333ghz ram.μόλις πρόσφατα έκανα την ram 6gb.

To καθαρίζω τακτικά ενώ αλλαζω και πάστα.

Δουλεύει απροβληματιστα 8-9 χρόνια πολλές ώρες την μέρα με windows 7 home ptemium.

Την ίδια στιγμή φιλαράκια έχουν αλλάξει 2-3 λάπτοπ εκαστος,οι επισκέψεις στα σέρβις τακτικές........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι η αγορά των laptops έχουν πέσει γιατί έχουν αντικατασταθεί με tablets και κινητά με πολλές ίντσες αντίθετα τα desktops αποτελούν σταθερή αξία άλλωστε και με ένα καλό tablet ή κινητό την κανείς άνετα την δουλειά σου και όταν είσαι εκτός σπιτιού... Πλέον laptop αγοράζουν μόνο αυτοί που το χρειάζονται για της δουλειά τους ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mentoras99, άρα πιθανόν '99, συνεπώς 17 χρονών?

 

Άρα πέφτεις στην κατηγορία με τους πιτσιρικάδες που είπε ο φίλτατος benign, Δεν πειράζει, άσε μας εμάς με τους σταθερούς, είμαστε δεινόσαυροι.

 

 

Στη ντουλάπα χωρίς ιδιαίτερο ψάξιμο , αν κοιτάξω, θα βρω χαλαρά 2-3 κάρτες ήχου του 1996.

Και μερικές pci vga. Το είπα σε έναν ανιψιό ότι πριν τις agp , που αυτός τις έχει μάθει στη μυθολογία

(όπως μαθαίναμε εμείς τους άθλους του ηρακλή) , υπήρχαν κάρτες γραφικών pci χωρίς ... express

που τις έβαζες σε όποια θύρα pci ήθελες ... και έπαθε την πλάκα του !!!!!

 

 

Λάπτοπ δεν παίρνω, γιατί έχουν μικρές οθόνες.

Οι τελευταίες crt μου , πριν 12 χρόνια ήταν 22" και 24".

Η καθημερινή lcd μου τώρα, είναι 27".

 

Τις μικρότερες τις έχω για να κολλάω postits ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αλλη φαση ο σταθερος υπολογιστης. Μεγαλη οθονη, προσαρμοσμενες δυνατοτητες στα γουστα του αγοραστη, φθηνος πλεον, ανετος με καρεκλαρα και μεγαλους χωρους στο γραφειο που θα το βαλεις. Τα κανεις ολα πολυ πιο ανετα απο οτι σε ενα λαπτοπ. Καλα για ταμπλετ δε θα μιλησω καν, ειναι πολυ πισω σχεδον σε ολα. Δε βολευουν καθολου, το ιδιο και τα κινητα. Η μονη χρηση ταμπλετ/κινητου ειναι να δεις κανα youtube/ταινια και αυτο στη μικρη οθονουλα φυσικα και σε καποιες περιπτωσεις εχει τοσα adds που μεχρι να μπεις στη ταινια το μετανιωνεις, και αν πατησεις pause σε πεταει παλι σε αλλη σελιδα, επισης facebook/viber κλπ, κατα τα αλλα δεν εχουν καμια σχεση με περιβαλλον windows (και οχι μονο) σε σταθερο υπολογιστη η ακομα και σε λαπτοπ.

 

Τα λαπτοπ απλα ειναι βολικα λογω μεγεθους, σε ολα τα αλλα χανουν. Δε ξερω πως να το εξηγησω, σταθερος = ανεσαρα + ζωαρα + φραπεδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic

Μία διόρθωση στα του από πάνω ;)

http://www.wirelesshack.org/how-to-install-kodi-on-a-android-phone-and-watch-free-tv-shows-and-movies.html

Σορρυ αλλά δεν άντεξα μετά το σενάριο με τα adds και τα κολλήματα.

Δεν είναι κακό να μην έχεις ο ίδιος επαφή αλλά να γράφονται αυτά σε τεχνολογικό φόρουμ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...