Προς το περιεχόμενο

Αγοράζει κανένας πλεον...desktop pc?


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποτε ο "πύργος" ήταν η de facto λύση, μιας και έξω από αυτή την κατηγορία, οι επιδόσεις ήταν χάλια, οι τιμές υψηλές και η ποιότητα χαμηλή. Πλέον όμως ο κόσμος έχει αρχίσει να εκτιμάει τη φορητότητα, το μαζεμένο μέγεθος και την ευχρηστία που προσφέρει ένα laptop ή ένα AIO.

 

Εγώ προσωπικά δύσκολα θα έπαιρνα κλασικό κουτί, δε μπορώ να βρω ένα λόγο για να έχω αυτό τον όγκο δίπλα ή πάνω στο γραφείο μου μαζί με την μακαρονάδα των καλωδίων που τον συνοδεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Κάποτε ο "πύργος" ήταν η de facto λύση, μιας και έξω από αυτή την κατηγορία, οι επιδόσεις ήταν χάλια, οι τιμές υψηλές και η ποιότητα χαμηλή. Πλέον όμως ο κόσμος έχει αρχίσει να εκτιμάει τη φορητότητα, το μαζεμένο μέγεθος και την ευχρηστία που προσφέρει ένα laptop ή ένα AIO.

 

Εγώ προσωπικά δύσκολα θα έπαιρνα κλασικό κουτί, δε μπορώ να βρω ένα λόγο για να έχω αυτό τον όγκο δίπλα ή πάνω στο γραφείο μου μαζί με την μακαρονάδα των καλωδίων που τον συνοδεύει.

 

O λόγος δεν είναι ένας αλλά πολλοί και έχουν αναφερθεί. Για την μακαρονάδα που αναφέρεις ρίξε μια ματιά εδώ http://www.insomnia.gr/topic/215780-insomniacs-desks-pictures-thread/ και σίγουρα θα βρείς τρόπους και γραφεία που θα σου αλλάξουν άποψη.

 

Το ίδιο ισχύει φυσικά και για τους λόγους κάποιος να προτιμήσει laptop. Όλα εξαρτώνται απο τη χρήση, τον χώρο και την όρεξη του καθενός. Το να έχεις ένα 15άρι μόνιμα επάνω στο γραφείο, συνδεδεμένο σε μια 23αρα πχ, κατ'εμέ δεν έχει νόημα. Όντας κάτοχος και των δύο λοιπόν, το είπα ξανά και θα το υπενθυμίσω, το ένα λέγεται φορητός και το άλλο σταθερός. Γιατί άραγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O λόγος δεν είναι ένας αλλά πολλοί και έχουν αναφερθεί. Για την μακαρονάδα που αναφέρεις ρίξε μια ματιά εδώ http://www.insomnia.gr/topic/215780-insomniacs-desks-pictures-thread/ και σίγουρα θα βρείς τρόπους και γραφεία που θα σου αλλάξουν άποψη.

 

Όσο και να βελτιωθεί, η μακαρονάδα δεν εξαλείφεται. Ένα laptop πάνω στο γραφείο θέλει 1 καλώδιο (ρεύμα). Ένα AIO θέλει πάλι 1 καλώδιο (ρεύμα). Ένας πύργος ξεκινάει από τα 3 καλώδια (ρεύμα πύργου, ρεύμα οθόνης, καλώδιο σύνδεσης πύργου-οθόνης). Αυτό δε μπορεί να βελτιωθεί.

 

Για κάποιους αυτό είναι σημαντικό. Εγώ αρνούμαι να θυσιάσω το τακτοποιημένο και όμορφο γραφείο μου για λίγη παραπάνω δύναμη (στα ίδια λεφτά) που θα 'χει ένας πύργος, από τη στιγμή φυσικά... που δε τη χρειάζομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε ο "πύργος" ήταν η de facto λύση, μιας και έξω από αυτή την κατηγορία, οι επιδόσεις ήταν χάλια, οι τιμές υψηλές και η ποιότητα χαμηλή. Πλέον όμως ο κόσμος έχει αρχίσει να εκτιμάει τη φορητότητα, το μαζεμένο μέγεθος και την ευχρηστία που προσφέρει ένα laptop ή ένα AIO.

 

Εγώ προσωπικά δύσκολα θα έπαιρνα κλασικό κουτί, δε μπορώ να βρω ένα λόγο για να έχω αυτό τον όγκο δίπλα ή πάνω στο γραφείο μου μαζί με την μακαρονάδα των καλωδίων που τον συνοδεύει.

 

Όσο και να βελτιωθεί, η μακαρονάδα δεν εξαλείφεται. Ένα laptop πάνω στο γραφείο θέλει 1 καλώδιο (ρεύμα). Ένα AIO θέλει πάλι 1 καλώδιο (ρεύμα). Ένας πύργος ξεκινάει από τα 3 καλώδια (ρεύμα πύργου, ρεύμα οθόνης, καλώδιο σύνδεσης πύργου-οθόνης). Αυτό δε μπορεί να βελτιωθεί.

 

Για κάποιους αυτό είναι σημαντικό. Εγώ αρνούμαι να θυσιάσω το τακτοποιημένο και όμορφο γραφείο μου για λίγη παραπάνω δύναμη (στα ίδια λεφτά) που θα 'χει ένας πύργος, από τη στιγμή φυσικά... που δε τη χρειάζομαι!

Τα πες μόνο σου.

 

Στο 2ο post απάντησες στο 1ο post.

 

Κράτησε το λάπτοπ λοιπόν αφού δεν χρειάζεσαι το κάτι παραπάνω. Άσε τους άλλους που χρειάζονται το κάτι παραπάνω να έχουν το desktop τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πες μόνο σου.

 

Στο 2ο post απάντησες στο 1ο post.

 

Κράτησε το λάπτοπ λοιπόν αφού δεν χρειάζεσαι το κάτι παραπάνω. Άσε τους άλλους που χρειάζονται το κάτι παραπάνω να έχουν το desktop τους.

 

Διαφώνησα ποτέ σε αυτό;  :mellow: Ο πύργος για ορισμένους είναι μονόδρομος. Δε μπορώ π.χ. να φανταστώ κάποιον να κάνει 3D renders με τον ασθματικό iMac μου. Θα του πάρει αιώνες! Ενώ μπορεί να φτιάξει ένα υπέροχο κουτάκι με 3x GPUs και έναν τερατο-επεξεργαστή (κάτι που φυσικά, σε AIO ή laptop δεν υπάρχει) και να κάνει τη δουλειά του. Αυτό που λέμε πολλοί σε αυτό το θέμα όμως είναι ότι δεν χρειάζονται όλοι πύργο, γι αυτό και έχουν αρχίσει να πέφτουν οι πωλήσεις τους σε σχέση με το παρελθόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα netbooks μεταλλαχθηκαν σε tablets... αν δεν το εχεις καταλαβει..!!!  αντι να εχουμε στα χερια μας ενα λαπτοπακι 10", εμεινε η οθονη και μπηκε απο πανω ενα διαφανο touchpad (digitizer), και ετοιμο το tablet...!!! :-D

 

 

 

 

 

πλεον δεν βλεπω λογο υπαρξης του θεματος...!! καλυτερα να κλειδωθει, γιατι δεν οδηγει πουθενα η αμπελοφιλοσοφια..!   

 

ο καθενας παιρνει οτι θελει και του αρεσει. υπαρχουν τοοοοσες επιλογες για ολες τις διαθεσεις και τα βαλαντια.....! 

 

το να λεω εγω οτι το καλυτερο μηχανημα ειναι το ενα η το αλλο, δεν οδηγει πουθενα, ουτε προσφερει κατι...!!

ΛΕΓΑΤΕ ειπα οχι λετε

 

αυτο παλι το κουλο πως θα σταματησει η υπαρξη των Laptop σε λιγα χρονια σε παρακαλω μη το λες παραεξω ε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όσο και να βελτιωθεί, η μακαρονάδα δεν εξαλείφεται. Ένα laptop πάνω στο γραφείο θέλει 1 καλώδιο (ρεύμα). Ένα AIO θέλει πάλι 1 καλώδιο (ρεύμα). Ένας πύργος ξεκινάει από τα 3 καλώδια (ρεύμα πύργου, ρεύμα οθόνης, καλώδιο σύνδεσης πύργου-οθόνης). Αυτό δε μπορεί να βελτιωθεί.

 

Για κάποιους αυτό είναι σημαντικό. Εγώ αρνούμαι να θυσιάσω το τακτοποιημένο και όμορφο γραφείο μου για λίγη παραπάνω δύναμη (στα ίδια λεφτά) που θα 'χει ένας πύργος, από τη στιγμή φυσικά... που δε τη χρειάζομαι!

 

Το να επιλέξω-προτιμήσω laptop έναντι σταθερού για τα δύο-πέντε-δέκα καλώδια παραπάνω ασχολίαστο.

Ο φίλος προηγουμένως το είπε πολύ σωστά. Καλύτερα να δεις τις πωλήσεις μητρικών για να έχεις μία πιο σαφή εικόνα.

 

Αυτά, φιλικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα ομως πρεπει να κλειδωθει το θεμα.

εχετε ξεφυγει κατα πολυ απο το νοημα του και απλα προσπαθησετε να πεισετε ο ενας τον αλλο γιατι τα μεν υπερισχυουν των δε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τοπικ θα μπορουσε να μετονομαστει σε "θανατος στα λαπτοπ"...

 

Καθολου λογικη στάση βεβαια και ειναι και καθρέφτης του επιπέδου των φορουμιτων και της επαφής τους ή του πως αντιλαμβάνονται την τεχνολογια. Βεβαια πολλά απο αυτά θα μπορούσαν σχετικά ευκολά να εξηγηθουν με μια δημογραφική έρευνα των συμμετεχόντων εδω μέσα.

 

Παντως συμφωνα με το τοπικ εχω παρανομήσει περίπου αφού κάνω και video editing και light gaming με το λαπτοπ πέραν ολων των αλλων... Ισως θα πρεπει να αυτομαστιγωθω, δεν ξερω.

 

Για την ιστορία πάντως, πρώην χτιστης τενεκέδων, το ριξα στα λαπτοπ... γιατι απλά και αυτά κανανε την ιδια ακριβως δουλεια + την ευκολία μετακίνησης - θορυβο/καλωδια/βιδες/μλκιες/compatibility. 

To desktop εννιοτε το γυροφέρνω για κάποια πιο απαιτητικα παιχνίδια οπου το λαπτοπ τα βλεπει κωλυομενα λογω καρτας γραφικων. Ως τωρα βεβαια δεν ευδοκιμησε το σχέδιο μιας και δεν εχω αρκετα καλο λογο να χώσω 5-6κατοσταρικα για 1-2 παιχνιδια. Αλλα ως εκει. Για τα παιχνιδια. Τιποτε αλλο. Οχι δεν κανω nuclear explosion simulations in my daily life.

 

 

Παντως οτι θα εχουμε 2016 και θα ειμαστε σε τεχνολογικο φορουμ να λεμε θανατος στα portable computing και οτι τα PC ειναι μονο desktop και αλλα γραφικα... το λες και μεσαιωνα.

 

ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!

 

Δεν ξερω αν καποιος το εχει σχολιασει απλα επειδη βαριεμαι να διαβαζω τρολλοθεμα 7σελιδων σημειωνω οτι το παραπανω διαγραμμα αναφερεται σε ετοιμα PC τυπου lenovo,dell οπου παιρνουν μονο οι εταιριες και καποιοι ασχετοι...το 75% των σοβαρων χρηστων(αν οχι παραπανω) τα φτιαχνουν μονοι τους η εστω απο το μαγαζι που αγοραζουν το hardware...

 

Να πω κι αυτο, γιατι παντα παρα την προτιμηση μου, προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος.

Ακομη κι εγω που ειμαι οπαδος των laptops,

αν αγοραζα desktop, θα το επαιρνα 'ετοιμο'.

Κι ας πληρωνα και κατι παραπανω. Κι ας ειχε και λιγο υποδεεστερες επιδοσεις, απο το max.

Κι ας μην ηταν και τοσο value for money.

 

Γιατι;

Για το ... 'δεσιμο'.

Για να ξερω, οτι η lenovo/dell/hp/whatever,

εκανε μια προσεκτικη(οντως/-οχι απο reviews του κ@@ου) επιλογη hardware,

και το τεσταρισαν στα εργαστηρια τους.

 

Κατι που εγω ως απλος χρηστης, και διαλεγοντας εξαρτηματα απο το...πανερι της γειτονιας,

δεν μπορω να κανω.

 

Και δεν εχω την πολυτελεια να σπαταλω χρονο, να λυνω πιθανα προβληματα.

 

Θα προσπαθουσα λοιπον, σε μια αγορα desktop, να αγορασω κατι απο την 'ωριμοτητα' ενος ολοκληρωμενου προιοντος, οπως γινεται στα ....πετροβολημενα απο πολλους...laptops!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν πετροβόλησε κανείς τα laptop. Αυτόν που θα το πάρει για λάθος χρήση μπορείς να ''πετροβολήσεις'' γιατί ενώ του λές δέκα φορές ένα πράγμα αυτός συνεχίζει του κεφαλιού του. Τα forum είναι για να ρωτήσεις και να πάρεις γνώμες απο άτομα που έχουν δοκιμασμένο hardware και σου προτείνουν λύσεις και κομμάτια με πολλές φορές διπλή και τριπλή απόδοση-εγγύηση απο τα έτοιμα των εταιριών στα ίδια ή και λιγότερα χρήματα. Μή λέμε μλκιες λοιπόν γιατί βλέπουν το θέμα άτομα που δεν το κατέχουν και αντλούν λάθος πληροφορίες. Γιαυτό το λόγο νομίζω απάντησαν όσοι απάντησαν απο ένα σημείο και μετά.

Επίσης μόνο που χρησιμοποίησες την λέξη οπαδός, τζάμπα μιλάμε.

Στην ερώτηση του τίτλου σου λοιπόν ναί υπάρχουν.

Εnd of subject.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να επιλέξω-προτιμήσω laptop έναντι σταθερού για τα δύο-πέντε-δέκα καλώδια παραπάνω ασχολίαστο.

 

Τόσο δύσκολο σου είναι να καταλάβεις ότι ορισμένους ανθρώπους τους ενοχλούν αυτά τα δύο-πέντε-δέκα καλώδια και ο όγκος ενός κουτιού; Δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες, καταλάβετέ το πια.

 

Εγώ δεν αρνήθηκα ποτέ ότι ένας πύργος έχει τις χρήσεις του (που δε μπορούν να καλύψουν οι λοιπές κατηγορίες) και πως ορισμένοι άνθρωποι εξυπηρετούνται καλύτερα από αυτόν! Εσείς γιατί αρνείστε να παραδεχτείτε ότι κάποιους άλλους χρήστες τους εξυπηρετούν καλύτερα τα μη-πυργοειδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τόσο δύσκολο σου είναι να καταλάβεις ότι ορισμένους ανθρώπους τους ενοχλούν αυτά τα δύο-πέντε-δέκα καλώδια και ο όγκος ενός κουτιού; Δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες, καταλάβετέ το πια.

 

Εγώ δεν αρνήθηκα ποτέ ότι ένας πύργος έχει τις χρήσεις του (που δε μπορούν να καλύψουν οι λοιπές κατηγορίες) και πως ορισμένοι άνθρωποι εξυπηρετούνται καλύτερα από αυτόν! Εσείς γιατί αρνείστε να παραδεχτείτε ότι κάποιους άλλους χρήστες τους εξυπηρετούν καλύτερα τα μη-πυργοειδή;

 

Τα καλώδια ρε αγόρι μου χρυσό άν θες τα κρύβεις εξαφανίζονται μην κολλάς εκεί. Υπάρχουν καναλάκια, ποτηροτρύπανα, αρκεί να έχεις όρεξη. Υπάρχει και η λύση του Htpc που βάζεις απο πάνω την οθόνη και έχεις μπροστά σου ένα πληκτρολόγιο και ένα ποντικάκι ασύρματα και δεν βλέπεις ούτε ένα καλώδιο όπως στο laptop που θα τρως στη μάπα το τροφοδοσίας(εσύ το ανέφερες) μη μου λές ιστορίες.

Γουστάρεις laptop μεγειά σου με χαρά σου δεν αρνήθηκα εγώ τπτ τι το συνεχίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να πω κι αυτο, γιατι παντα παρα την προτιμηση μου, προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος.

Ακομη κι εγω που ειμαι οπαδος των laptops,

αν αγοραζα desktop, θα το επαιρνα 'ετοιμο'.

Κι ας πληρωνα και κατι παραπανω. Κι ας ειχε και λιγο υποδεεστερες επιδοσεις, απο το max.

Κι ας μην ηταν και τοσο value for money.

 

Γιατι;

Για το ... 'δεσιμο'.

Για να ξερω, οτι η lenovo/dell/hp/whatever,

εκανε μια προσεκτικη(οντως/-οχι απο reviews του κ@@ου) επιλογη hardware,

και το τεσταρισαν στα εργαστηρια τους.

 

Κατι που εγω ως απλος χρηστης, και διαλεγοντας εξαρτηματα απο το...πανερι της γειτονιας,

δεν μπορω να κανω.

 

Και δεν εχω την πολυτελεια να σπαταλω χρονο, να λυνω πιθανα προβληματα.

 

Θα προσπαθουσα λοιπον, σε μια αγορα desktop, να αγορασω κατι απο την 'ωριμοτητα' ενος ολοκληρωμενου προιοντος, οπως γινεται στα ....πετροβολημενα απο πολλους...laptops!

Πρωτον υπαρχουν πολλα παραδειγματα απο "μεγαλα" μαγαζια ελληνικα που εχουν ετοιμα PC και βγαινουν μαπα...ειτε γτ δεν τα συνεδεσαν καλα και αν θυμαμαι απο κατι θεματα στο παρελθον μιλαγανε για καμενα καλωδια η καλωδια που δεν συνδεθηκαν σωστα κτλπ...Θα μου πεις στο εξωτερικο δεν ειναι ετσι και ναι στο δινω αυτο!Αν ενας χρηστης δεν ξερει και θελει να χει το κεφαλι του σιγουρο τελειωνει το θεμα...

 

Αλλα ποσο δυσκολο ειναι να φτιαξεις ενα PC?εγω δεν ειχα ασχοληθει ποτε στην ζωη μου μπηκα εδω διαβασα 1-2 μηνες θεματα και ουσιαστικα εμαθα πιο πολλα απο οσα ξερουν οι πωλητες στο πλαισιο :P και μετα με το διαβασμα παντα εμαθα και πιο εξιδεικευμενα πραγματα...αλλα το να μπορεις να πεις θα παρω αυτον τον CPu σε αυτη την mobo ειναι υποθεση 1 λεπτου google search...οποτε δεν το πολυδεχομαι οτι δεν ξερει καποιος...

 

Και οσο για αυτο που λες στην αρχη οτι και καλα πληρωνεις κατι παραπανω και εχω λιγο υποδυεστερες επιδοσεις και δεν ειναι τοσο vfm τα ετοιμα...εγω θα ελεγα οτι τα πιο πολλα ετοιμα αγγιζουν τα ορια της κλεψιας...και ξερεις γτ?Γτ καποιος βαρεθηκε να ψαξει 1 λεπτο η μια ωρα η 1 βδομαδα...στο κατω κατω της γραφεις λεφτα θα δωσεις!Εδω πας να παρεις πουκαμισο και μπαινεις σε 3 μαγαζια για να δεις νουμερα χρωματα αν σου παει κτλπ...οταν θα δωσεις 1 μηνιατικο θα κολλησεις στο ψαξιμο?δεν το καταλαβαινω αυτο...αλλα οπως προειπα αν βαριεσαι καλα κανει η καθε εταιρια και μας κλεβει!αυτο μας αξιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο offtopic, αλλά αφού μιλάμε για πτώση πωλήσεων των σταθερών, αυτό συμβαίνει κατά ένα μεγάλο βαθμό για τον πολύ απλό λόγο ότι οι περισσότεροι χρήστες τους την τελευταία τετραετία καλύπτονται ακόμα και σήμερα από συστήματα που αγόρασαν τότε, π.χ. σε gaming, video rendering κλπ κλπ. Οι εξελίξεις δεν είναι τόσο ραγδαίες πλέον, και οι περισσότεροι με μια αναβάθμιση σε cpu ή gpu καλύπτονται.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...