Προς το περιεχόμενο

Αγοράζει κανένας πλεον...desktop pc?


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικά και φίλε La_Mort λόγω των χαρακτηρισμών και κατηγοριοποίησης ρατσιστικά ήταν έντονο το ποστάρισμά μου, όπου δεν το ανακαλώ και οπωσδήποτε και δεν σέβομαι απόψεις που στηρίζονται σε ιδεοληψίες και χαρακτηρίζουν άλλους έτσι εύκολα

Η χρήση που είναι κατάλληλο το ένα ή το άλλο άπειρες το παράδειγμά μου ήταν έντονο στα όρια του γελοίου για να δείξω μόνο oti δεν σημαίνει οτι η χρήση που κάνει κάποιος ανάγεται στο σύνολό να άλλο ένα laptop στον διεθνή διαστημικό σταθμό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φυσικά και φίλε La_Mort λόγω των χαρακτηρισμών και κατηγοριοποίησης ρατσιστικά ήταν έντονο το ποστάρισμά μου, όπου δεν το ανακαλώ και οπωσδήποτε και δεν σέβομαι απόψεις που στηρίζονται σε ιδεοληψίες και χαρακτηρίζουν άλλους έτσι εύκολα

Η χρήση που είναι κατάλληλο το ένα ή το άλλο άπειρες το παράδειγμά μου ήταν έντονο στα όρια του γελοίου για να δείξω μόνο oti δεν σημαίνει οτι η χρήση που κάνει κάποιος ανάγεται στο σύνολό να άλλο ένα laptop στον διεθνή διαστημικό σταθμό

Εντάξει και να και οι κανονικοί υπολογιστές της NASA:

Us-nasa-columbia.jpg

 

:P :P

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν νομίζω να υπάρχει κανείς σε αυτό το νήμα που να διαφωνεί στο ότι τα λαπτοπς, για συγκεκριμένες χρήσεις κάποιων, είναι 1000 φορές καλύτερα από desktops.

Δεν χρειάζεται να επιχειρηματολογείς υπέρ αυτού με παραδείγματα εννοώ :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω ωρες ωρες γιατί δεν κλείνω εντελώς το insomnia όπου αντί για τεχολογικά νέα διαβάζω τα ψυχολογικά προβλήματα του καθενός, one vs. another και άντε να πλακωθούμε λεκτικά intel vs. amd, nvidia vs amd, desktop vs laptop, durex s. duo και ότι άλλη μαλακία αγοράσει κάποιος για να πείσει τους υπόλοιπους για το απόλυτο deal wow

Kαι ανάλογα με την αγορά ή την γαμημένη προτίμηση που έχει κάποιος κατηγοριοποιείται είτε σε γνώστη guru, η σε γκόμενα (λες και δεν υπάρχουν γυναίκες που γνωρίζουν άπειρως καλύτερα περι υπολογιστών απο πολλύς εδώ που νομίζουν οτι ξέρουν), άσχετο βλάχο τσοπάνη κλπ.

Πραγματικά λυπάμαι για το επίπεδο πολλών εκ των συμμετεχόντων στο παρόν thread και γενικότερα, και το χειρότερο είναι οτι ο καθένας στον μικρόκοσμο που ζεί κρίνει εξ' ιδίων τα αλλότρια και το αναγάγει στο σύνολο των χρηστών μιας συσκευής όπως ο υπολογιστής ΚΑΙ εξηγούμαι

Ναι ενα desktop είναι δυνατότερο απο ενα laptop ok, Ti χρήση θα κάνει ποιό και για που προορίζεται ΟΜΩΣ????????

Το desktop θα κάνει 3d gaming rndering , benching, developing, video prossecing cad/cam κλπ πολύ σωστά NAI to laptop έχει ροσόν την φορητότητα όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, ΑΛΛΑ ορισμένοι φωστήρες του κώλου που κατηγοριοποιούν χρήστες και βάζουν ταμπέλες εύκολά θα τους κάνω την ερώτηση, Σπιτι μου για την πλάκα μου έχω ι7 desktop και στην δουλειά διάφορα desktop όμως επειδ΄συνεργάζομαι και με κόσμο που όχι δεν επισκευάζει F-16 ούτε το space shuttle, ΑΛΛΑ καθημερινά αυτοκίνητα, (ΑΠΟ το 90 και λίγο πρίν λίγο μετά, ΟΛΑ τα αυτοκίνητα με τα οποία μετακινήστε ή σαν μετακινούν η λειτουργία τους στηρίζεται σε εναν ή περισσότερους ηλεκτρονικούς υπολογιστές όπου έχουν επεξεργαστή μνήμη και τρέχουν κώδικά, ΚΑΙ αν εμφανιστεί μια βλάβη σε αυτά για να μπορέσει ο μηχανικός να βρεί τι φταίει πρέπει για να δεί τι φταίει να συνδεθεί με κάποιο τρόπο με τον υπολογιστή αυτό ώστε να διαβάσει το πρόβλημα, ΑΥΤΟ για να το κάνει ανείναι ψαγμένος κατα την άποψη πολλών ΕΔΩ πρέπει να πάρει αρχικά μπαλαντέζα καμια 20αρια μέτρα απο την πλησιέστερη πρίζα διαθέσιμη, πολύπριζο ώστε να συνδέσει το desktop, την οθόνη, τα περιφεριακα (πληκτρολόγιο, ποντίκι, καλώδια σύνδεσης, obd καλώδιο σε διαθέσιμη θύρα usb και να χώσει τον κώλο του στο κάθισμα του οδηγού, με την πόρτα του αυτοκινήτου ανοικτή το desktop έξω απο το αμάξι, την οθόνη πάνω στον πύργο και το πληκτρολόγιο και το mouse στα μπούτια του α και το desktop κολλητά στο σασί έτσι ώστε να φθάνει το καλώδιο elm στην obd θύρα του αμαξιού............

Αυτή όλη την μαλακία που περιέγραψα θα μπορούσε με ένα λαπτοπάκι να την τελειώσει σε 2 λεπτά χωρίς όλο αυτό.........

Αν δε χρησιμοποιήσω άλλο παράδειγμα που ένας μηχανικός πρέπει να χρησιμοποιήσει υπολογιστή σε ένα εργοτάξιο μάλλον θα πρέπει να προμηθευτεί μπαλαντέζα 100 μέτρων με την ελπίδα οτι δεν θα κόψει κάποιος το καλώδιο ενω άνα κάποιος μεταλλειολόγος χρειαστεί υπολογιστή σε κάποιο ορυχείο θα πρέπει να τον ξεχάσει αφου desktop δεν πάει ενω με το λάπτοπ κυνδινεύει να χαρακτηριστεί άσχετος, γκόμενα  ή τσοπάνης νεόπλουτος.

Γιατί είναι πολύ ποιο σημαντική εργασία να παίζει ο Βασιλακης witcher, gta 5,  ή να ποστάρει στο facebook

Φίλε μου το θέμα του νήματος είναι αν αγοράζει κανείς Desktop,εσύ μας μας είπες ποιος αγοράζει laptop...  :P

To λίγο "μπινελίκι" στον λόγο δεν προσδίδει κύρος ίσα ίσα αυτό και αν είναι χαρακτηριστικό "τσοπάνη",άρα πρόσεξε τους χαρακτηρισμούς σου λίγο γιατί δεν είναι κανείς υποχρεωμένος εδώ μέσα να τους ανέχεται,και καμιά φορά επιστρέφουν ως αντίλαλος..

 

Κοίταξε να δεις παραπάνω υπέβαλα δυο παραδείγματα αν μπορείς να τα αμφισβητήσεις με επιχειρήματα πολυ ευχαρίστως να σου απαντήσω αν πάλι δεν μπορείς η δεν καταλαβαίνεις καλή σου μέρα δεν έχουμε να πούμε κάτι άλλο

Μετά λοιπόν ζητάς επιχειρήματα,μα είσαι εκτός θέματος.. εξάλλου ξέρουμε όλοι οτι οι "τσοπάνηδες" θα προτιμήσουν ένα laptop.. και εγω στην θέση τους το ίδιο θα επέλεγα για το βουνό.. :)

Φυσικά και φίλε La_Mort λόγω των χαρακτηρισμών και κατηγοριοποίησης ρατσιστικά ήταν έντονο το ποστάρισμά μου, όπου δεν το ανακαλώ και οπωσδήποτε και δεν σέβομαι απόψεις που στηρίζονται σε ιδεοληψίες και χαρακτηρίζουν άλλους έτσι εύκολα

Η χρήση που είναι κατάλληλο το ένα ή το άλλο άπειρες το παράδειγμά μου ήταν έντονο στα όρια του γελοίου για να δείξω μόνο oti δεν σημαίνει οτι η χρήση που κάνει κάποιος ανάγεται στο σύνολό να άλλο ένα laptop στον διεθνή διαστημικό σταθμό

 και μετά κατηγορείς για ιδεοληψία  τους υπολοίπους.. τς τς τς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τοπικ θα μπορουσε να μετονομαστει σε "θανατος στα λαπτοπ"...

 

Καθολου λογικη στάση βεβαια και ειναι και καθρέφτης του επιπέδου των φορουμιτων και της επαφής τους ή του πως αντιλαμβάνονται την τεχνολογια. Βεβαια πολλά απο αυτά θα μπορούσαν σχετικά ευκολά να εξηγηθουν με μια δημογραφική έρευνα των συμμετεχόντων εδω μέσα.

 

Παντως συμφωνα με το τοπικ εχω παρανομήσει περίπου αφού κάνω και video editing και light gaming με το λαπτοπ πέραν ολων των αλλων... Ισως θα πρεπει να αυτομαστιγωθω, δεν ξερω.

 

Για την ιστορία πάντως, πρώην χτιστης τενεκέδων, το ριξα στα λαπτοπ... γιατι απλά και αυτά κανανε την ιδια ακριβως δουλεια + την ευκολία μετακίνησης - θορυβο/καλωδια/βιδες/μλκιες/compatibility. 

To desktop εννιοτε το γυροφέρνω για κάποια πιο απαιτητικα παιχνίδια οπου το λαπτοπ τα βλεπει κωλυομενα λογω καρτας γραφικων. Ως τωρα βεβαια δεν ευδοκιμησε το σχέδιο μιας και δεν εχω αρκετα καλο λογο να χώσω 5-6κατοσταρικα για 1-2 παιχνιδια. Αλλα ως εκει. Για τα παιχνιδια. Τιποτε αλλο. Οχι δεν κανω nuclear explosion simulations in my daily life.

 

 

Παντως οτι θα εχουμε 2016 και θα ειμαστε σε τεχνολογικο φορουμ να λεμε θανατος στα portable computing και οτι τα PC ειναι μονο desktop και αλλα γραφικα... το λες και μεσαιωνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τοπικ θα μπορουσε να μετονομαστει σε "θανατος στα λαπτοπ"...

 

Καθολου λογικη στάση βεβαια και ειναι και καθρέφτης του επιπέδου των φορουμιτων και της επαφής τους ή του πως αντιλαμβάνονται την τεχνολογια. Βεβαια πολλά απο αυτά θα μπορούσαν σχετικά ευκολά να εξηγηθουν με μια δημογραφική έρευνα των συμμετεχόντων εδω μέσα.

 

Παντως συμφωνα με το τοπικ εχω παρανομήσει περίπου αφού κάνω και video editing και light gaming με το λαπτοπ πέραν ολων των αλλων... Ισως θα πρεπει να αυτομαστιγωθω, δεν ξερω.

 

Για την ιστορία πάντως, πρώην χτιστης τενεκέδων, το ριξα στα λαπτοπ... γιατι απλά και αυτά κανανε την ιδια ακριβως δουλεια + την ευκολία μετακίνησης - θορυβο/καλωδια/βιδες/μλκιες/compatibility. 

To desktop εννιοτε το γυροφέρνω για κάποια πιο απαιτητικα παιχνίδια οπου το λαπτοπ τα βλεπει κωλυομενα λογω καρτας γραφικων. Ως τωρα βεβαια δεν ευδοκιμησε το σχέδιο μιας και δεν εχω αρκετα καλο λογο να χώσω 5-6κατοσταρικα για 1-2 παιχνιδια. Αλλα ως εκει. Για τα παιχνιδια. Τιποτε αλλο. Οχι δεν κανω nuclear explosion simulations in my daily life.

 

 

Παντως οτι θα εχουμε 2016 και θα ειμαστε σε τεχνολογικο φορουμ να λεμε θανατος στα portable computing και οτι τα PC ειναι μονο desktop και αλλα γραφικα... το λες και μεσαιωνα.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τοπικ θα μπορουσε να μετονομαστει σε "θανατος στα λαπτοπ"...

 

Καθολου λογικη στάση βεβαια και ειναι και καθρέφτης του επιπέδου των φορουμιτων και της επαφής τους ή του πως αντιλαμβάνονται την τεχνολογια. Βεβαια πολλά απο αυτά θα μπορούσαν σχετικά ευκολά να εξηγηθουν με μια δημογραφική έρευνα των συμμετεχόντων εδω μέσα.

 

Παντως συμφωνα με το τοπικ εχω παρανομήσει περίπου αφού κάνω και video editing και light gaming με το λαπτοπ πέραν ολων των αλλων... Ισως θα πρεπει να αυτομαστιγωθω, δεν ξερω.

 

Για την ιστορία πάντως, πρώην χτιστης τενεκέδων, το ριξα στα λαπτοπ... γιατι απλά και αυτά κανανε την ιδια ακριβως δουλεια + την ευκολία μετακίνησης - θορυβο/καλωδια/βιδες/μλκιες/compatibility. 

To desktop εννιοτε το γυροφέρνω για κάποια πιο απαιτητικα παιχνίδια οπου το λαπτοπ τα βλεπει κωλυομενα λογω καρτας γραφικων. Ως τωρα βεβαια δεν ευδοκιμησε το σχέδιο μιας και δεν εχω αρκετα καλο λογο να χώσω 5-6κατοσταρικα για 1-2 παιχνιδια. Αλλα ως εκει. Για τα παιχνιδια. Τιποτε αλλο. Οχι δεν κανω nuclear explosion simulations in my daily life.

 

 

Παντως οτι θα εχουμε 2016 και θα ειμαστε σε τεχνολογικο φορουμ να λεμε θανατος στα portable computing και οτι τα PC ειναι μονο desktop και αλλα γραφικα... το λες και μεσαιωνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε μπερδευτεί πολύ εδώ μέσα. Ποιος είπε θάνατος στα λαπτοπ; Γιατί αυτή τη στιγμή ψάχνεστε να γίνει flame κατάσταση. Αν απλά διαβάσατε τις 2 τελευταίες σελίδες του θέματος και βγάλατε συμπεράσματα δε σας φταίει κανείς. Εδώ μέσα εν ολίγοις λέει πως εκτός από το εξτρά της φορητότητας που έχουν τα λαπτοπ κατά τα άλλα δε μπορούν na  προσφέρουν την ολοκληρωμένη γκάμα που προσφέρει ένα desktop. Όσο αναφορά τις προτιμήσεις έχει να κάνει ξεκάθαρα αποκλειστικά και μόνο από τις ανάγκες του καθενός ξεχωριστά

 

Από αυτό δε προκύπτει ότι όποιος έχει λαπτοπ είναι μ@λ@κ@ς εξ ου και η έκρηξη σε προηγούμενο ποστ του arrows ο οποίος είναι αντίθετος όπως και εγώ με κάποιους που χαρακτήρισαν όσους έχουν λαπτοπ γιατί δε συμφωνούν με το σκεπτικό τους..

 

Αυτά και μη βαριέστε να διαβάσετε επειδή βλέπετε πολλές σελίδες στο ποστ γιατί βγάζετε λάθος συμπεράσματα...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε μπερδευτεί πολύ εδώ μέσα. Ποιος είπε θάνατος στα λαπτοπ; Γιατί αυτή τη στιγμή ψάχνεστε να γίνει flame κατάσταση. Αν απλά διαβάσατε τις 2 τελευταίες σελίδες του θέματος και βγάλατε συμπεράσματα δε σας φταίει κανείς. Εδώ μέσα εν ολίγοις λέει πως εκτός από το εξτρά της φορητότητας που έχουν τα λαπτοπ κατά τα άλλα δε μπορούν na  προσφέρουν την ολοκληρωμένη γκάμα που προσφέρει ένα desktop. Όσο αναφορά τις προτιμήσεις έχει να κάνει ξεκάθαρα αποκλειστικά και μόνο από τις ανάγκες του καθενός ξεχωριστά

 

Από αυτό δε προκύπτει ότι όποιος έχει λαπτοπ είναι μ@λ@κ@ς εξ ου και η έκρηξη σε προηγούμενο ποστ του arrows ο οποίος είναι αντίθετος όπως και εγώ με κάποιους που χαρακτήρισαν όσους έχουν λαπτοπ γιατί δε συμφωνούν με το σκεπτικό τους..

 

Αυτά και μη βαριέστε να διαβάσετε επειδή βλέπετε πολλές σελίδες στο ποστ γιατί βγάζετε λάθος συμπεράσματα...

Ο καθένας ψάχνει αφορμή για να γράψει την εξυπνάδα του. Δεν το καταλαβαίνεις? Ή ακόμα έχει διαβάσει κανά 2 σελίδες από τις 7. Σιγά σου λέει μην κάτω να διαβάσω όλες τις σελίδες. Ας γράψω 2 μπούρδες να περάσει η ώρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τα ιδια λεγατε και για τα netbook και ειδαμε ποιος πηρε ποδι 

τα netbooks μεταλλαχθηκαν σε tablets... αν δεν το εχεις καταλαβει..!!!  αντι να εχουμε στα χερια μας ενα λαπτοπακι 10", εμεινε η οθονη και μπηκε απο πανω ενα διαφανο touchpad (digitizer), και ετοιμο το tablet...!!! :-D

 

 

 

 

 

πλεον δεν βλεπω λογο υπαρξης του θεματος...!! καλυτερα να κλειδωθει, γιατι δεν οδηγει πουθενα η αμπελοφιλοσοφια..!   

 

ο καθενας παιρνει οτι θελει και του αρεσει. υπαρχουν τοοοοσες επιλογες για ολες τις διαθεσεις και τα βαλαντια.....! 

 

το να λεω εγω οτι το καλυτερο μηχανημα ειναι το ενα η το αλλο, δεν οδηγει πουθενα, ουτε προσφερει κατι...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

2qxyutf.png

Δεν ξερω αν καποιος το εχει σχολιασει απλα επειδη βαριεμαι να διαβαζω τρολλοθεμα 7σελιδων σημειωνω οτι το παραπανω διαγραμμα αναφερεται σε ετοιμα PC τυπου lenovo,dell οπου παιρνουν μονο οι εταιριες και καποιοι ασχετοι...το 75% των σοβαρων χρηστων(αν οχι παραπανω) τα φτιαχνουν μονοι τους η εστω απο το μαγαζι που αγοραζουν το hardware...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν καποιος το εχει σχολιασει απλα επειδη βαριεμαι να διαβαζω τρολλοθεμα 7σελιδων σημειωνω οτι το παραπανω διαγραμμα αναφερεται σε ετοιμα PC τυπου lenovo,dell οπου παιρνουν μονο οι εταιριες και καποιοι ασχετοι...το 75% των σοβαρων χρηστων(αν οχι παραπανω) τα φτιαχνουν μονοι τους η εστω απο το μαγαζι που αγοραζουν το hardware...

σωστη παρατηρηση, και ναι... εχει αναφερθει Αλεξανδρε..!

 

καλο θα ηταν να βρισκαμε ενα στατιστικο της 10ετιας, πωλησεων desktop μητρικων.   ετσι θα παιρναμε μια ιδεα, που βρισκονται οι πωλησεις desktop συστηματων, πιο ρεαλιστικα νομιζω...!!!   αφου συστημα χωρις μητρικη, δεν μπορεις να στησεις..!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα βασικά αγγίζει τα όρια του flame από τον τίτλο και μόνο. Μονολεκτικά η απάντηση είναι στην ερώτηση είναι φυσικά ναι. 

 

Τώρα ο μειούμενος αριθμός πωλήσεων είναι χαρακτηριστικό μιας ώριμης αγοράς, ειδικά από τη στιγμή που τα desktop έχουν πολύ μεγαλύτερο κύκλο ζωής λόγω επιδόσεων και αξιοπιστίας από τα laptop ( Το laptop βγαινει off αν χαλάσει πρακτικά οτιδήποτε και επιπλέον έχει και μεγαλύτερο risk από ατυχήματα)

Στο desktop  μέσα σε μια εξαετία έχω αλλάξει οθόνη τροφοδοτικό και κάρτα γραφικών, ενώ αντίστοιχα έχω αλλάξει 3 λάπτοπ.

 

Εξακόλουθώ να έχω και desktop και laptop ωστόσο και να θεωρώ και τα δύο χρήσιμα, και ας έχω αγοράσει μέσα στο ίδιο χρονικό διάστημα 3x των αριθμό των λαπτοπ. Αν δε έπρεπε να αποχωριστώ το ένα από τα δύο θα έφευγε το λαπτοπ ασυζητητί, αλλά αυτό δέχομαι ότι είναι θέμα προτίμησης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν ξερω αν καποιος το εχει σχολιασει απλα επειδη βαριεμαι να διαβαζω τρολλοθεμα 7σελιδων σημειωνω οτι το παραπανω διαγραμμα αναφερεται σε ετοιμα PC τυπου lenovo,dell οπου παιρνουν μονο οι εταιριες και καποιοι ασχετοι...το 75% των σοβαρων χρηστων(αν οχι παραπανω) τα φτιαχνουν μονοι τους η εστω απο το μαγαζι που αγοραζουν το hardware...

 

To 75% που λες, και βέβαια είναι αυθαίρετο αλλά για χάρη της συζήτησης ας το δεχτούμε, αφορά την Ελλάδα. Στο εξωτερικό πολύς κόσμος αγοράζει έτοιμα PCια. Ξέρω σίγουρα για ΗΠΑ και Ιαπωνία.

 

Οι πωλήσεις PC πέφτουν. Όπως και να το δει κανείς. Το γιατί πέφτουν έχει πολλές ερμηνείες, αλλά κανείς δεν αμφισβητεί ότι πέφτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...