Προς το περιεχόμενο

Αγοράζει κανένας πλεον...desktop pc?


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα με τις τόσο καλές ταμπλέτες ο λόγος του να έχει κανείς laptop ελαχιστοποιείται..

Κανείς χρήστης που σέβεται την δουλειά του και τον εαυτό του πολύ περισσότερο "έμπειρος" δεν θα πάρει σοβαρά κανένα laptop

Φυσικά και υπάρχουν περιπτώσεις που προαναφέρθηκαν που είναι απαραίτητο,αλλά αυτό σε καμιά περίπτωση δεν του προσδίδει υπεραξία,κατά βάση και κατασκευαστικά είναι 'άθλια"μηχανήματα,και ο ανταγωνισμός από τις ταμπλέτες τα κάνει ακόμα αθλιοτερα.

Φυσικά σε ένα φοιτητή που μετακινείτε συνεχώς και ίσως σπουδάζει και σε άλλη πόλη να είναι αναντικατάστατο,αλλα εδω μάλλον δεν μιλαμε για εξαιρέσεις,μιλαμε για τον κανόνα,και ο κανόνας λεει οτι ενα λαπτοπ σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να είναι ανταγωνιστής ενος desktop .. ας αναμετρηθεί με τις ταμπλέτες αν θέλει .. Στην Ελλάδα είναι και η κοινωνική πραγματικότητα που του έχει δώσει πόντους,σε ενα σπίτι που υπάρχει η Γιαγιά,οι γονείς,και ο μαντράχαλος 30αρης φυσικά ενα laptop δίνει μεγαλύτερο περιθώριο κίνησης και ιδιωτικότητας,αλλα αυτο σε καμια περίπτωση δεν το καθιστά καλύτερο υπολογιστή.

 

Κάτι επίσης που οσο είμαστε νέοι δεν δίνουμε καμιά σημασία,αλλά επειδή κανείς δεν μένει νέος για πάντα θα το βρει μπροστά του είναι τα προβλήματα που θα ακολουθήσουν από την συνεχή χρήση laptop σε θέματα υγείας,όπως η κακη στάση σώματος,η όραση κλπ..

..και για να κλείσω κάποτε αυτό το ποστ σε ένα laptop ο χαρακτήρας του μοιαζει περισσότερο ως προέκταση ενός καλού σταθερού υπολογιστή και λιγότερο ως ανταγωνιστής του..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια αλλη χρηση του laptop που δεν νομιζω οτι μπορουσα να εχω με desktop,

ειναι οτι επειδη εχω δυστυχως πολυ καθιστικη ζωη,

πλεον το παιρνω και το βαζω σε βιβλιοθηκη ή παγκο, και το δουλευω ορθιος, για ωρα/ωρες.

Το βρισκω πολυ βολικο, καθως δεν αντεχω αλλη καρεκλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω βλεπω πιο γρηγορα, τα λαπτοπ, να οδευουν προς εξαφανιση, σε λιγα χρονια, λογω των ταμπλετων και των Clouds, παρα τα desktop....!!  

 

οταν φτασουν τα ταμπλετ, και τα λειτουργικα (γιατι ο φιλος mentoras99, μιλαει για τα mac, τα οποια μπορει να ειναι φορητα, αλλα εχουν και διαφορετικο λειτουργικο, αρα... συγκρινουμε μηλα με παραθυρα, που ειναι διαφορετικα πραγματα.....!!!), σε επιπεδο να λειτουργουν με χαμηλη ισχυς, απο πλευρας μηχανηματος, τοτε θα εξαφανιστουν τα λαπτοπ απο την αγορα, αφου ενα ταμπλετ ειναι σαφεστατα πιο......φορητο...!!!!!

 

 

το Mac που αναφερει ο φιλος mentoras99, δεν ειναι απλα ενα λαπτοπ. ειναι ενα μηχανημα που ανηκει σε ενα οικοσυστημα. δεν παιρνεις απλα ενα οποιοδηποτε λαπτοπ και του περνας Apple OS....!!!!  

η Apple εδω και χρονια, σεταρει το μηχανημα σε σχεση με το λειτουργικο της, και το αντιστροφο. αρα παιρνει το MAXIMUM των δυνατοτητων του. αυτο ομως εχει και το μειονεκτημα, οτι δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις οποιο προγραμμα γουσταρεις, γιατι πρεπει να ειναι γραμμενο για Apple OS...!  

αρα, εισαι "αναγκασμενος", (το βαζω σε εισαγωγικα ,διοτι αυτο ειναι εις γνωσην του χρηστη, εξ'αρχης),  να μην χρησιμοποιεις third party software...!!!  αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο. αλλα ειναι ταυτοχρονα και μειονεκτημα, και πλεονεκτημα....!!! 

 

για να καταλαβω ομως...........,η ουσια του θεματος, ειναι γενικα τα Laptop vs Desktop?

η παιζει ρολο και αν ειναι και WIN vs Mac? 

γιατι ειναι 2 διαφορετικα θεματα οπως το βλεπω εγω......!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και σε αυτο το θέμα δεν υπάρχει περιορισμός γνώμεων, λεω και εγω τη δική μου...

 

Προσωπικά όπως και ότι γνωστό/φίλο έχω έχουν να ακουμπίσουν Desktop καμμία δεκαετία...ειμαι 35+, τελευταία φορά είδα desktop φοιτητης...( και την τελευταία δεκαετία έχω αλλάζει 3 χώρες και πόλεις)

 

Πλέον το σταθερό για τους περισσότερους είναι το laptop και ο φορητός το τηλέφωνο...(και όταν μιλάω για laptop εννοώ μηχανήματα που ούτε καν είναι ι3/ι5/ι7...γιατί πλέον η δουλειά γίνεται απλώς βάζοντας έναν ssd...σε ένα laptop των 250-350 ευρω.). Οι περισσότεροι χρειάζονται ένα computer κυρίως για internet/office...

 

Ωστόσο...Επαγγελματίες με σταθερή έδρα (που χρειάζονται απαιτήσεις ή και όχι), gamers και όσοι έχουν την πολυτέλεια να κάνουν την "πλάκα" τους εννοείται ασχολούνται ακόμα με Desktop ή Desktop replacement laptop.

 

"κακα τα ψέματα".... η δουλειά σε ένα desktop γίνεται πολύ πιο έυκολα...εγώ έχω ένα και όταν υπάρχει χρόνος και τρόπος το πειράζω απλά και μόνο για την πλάκα ( εννοείται ότι μαζεύει σε σκληρούς 3,5" τα backup απο όλα τα άλλα μηχανήματα κάθε τόσο).

 

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που λες, αναγνωριζω οτι εχουν οντως βαση.

 

Αλλα και η φορητοτητα και το περιορισμενο αποτυπωμα στον χωρο, ειναι κατι που μονο με laptop μπορεις να εχεις.

 

Συμφωνώ. Κατά 90% όμως αυτοί που χρησιμοποιούν laptop τα έχουν συνέχεια στη πριζα και στο σπίτι τους.

 

Για επαγγελματίες που ταξιδεύουν, για τεχνικούς που θέλουν να κουβαλάνε κάποιο εξειδικευμένο λογισμικό ή για φοιτητές είναι πολύ χρήσιμοι οι φορητοί.

 

Οπως επίσης και για έναν χρήστη που δεν έχει μεγάλες ανάγκες και μπαίνει στο ιντερνετ... Αλλά και γι' αυτούς το θεωρώ πισωγύρισμα να χρησιμοποιούμε εν έτη 2016 οθόνες 8 ή 17' το μέγιστο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απόψεις διίστανται δε νομίζω να βγει άκρη από αυτό το θέμα, προφανώς ο καθένας έχει άλλες ανάγκες και και σύμφωνα με αυτές πράττει αναλόγως. Πάντως οι έρευνες που αναφέρθηκαν αφορούν αποκλειστικά και μόνο τις έτοιμες λύσεις desktop οι οποίες ισχύει ότι έχουν μειωθεί όσο δε πάει και αυτό γιατί ο καθένας φτιάχνει το desktopόπως το θέλει. Μια πολύ ενδιαφέρουσα έρευνα αν υπήρχε θα ήταν να μπορούσε να υπολογιστεί από τη μείωση της αγοράς desktop πόσο ποσοστό έχει καταφύγει σε αγορά μεμονωμένου HW και πόσοι σε laptop. Εκεί σίγουρα θα είχαμε ένα πιο ξεκάθαρο αποτέλεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Judas, οι οθονες ειναι ενα απο τα βασικα κομματια στην φορητοτητα...!  δεν μπορεις ταυτοχρονα να εχεις μεγαλη οθονη (20+") και να μιλας για φορητοτητα..!!  αρα αναγκαστικα θα γινουν και συμβιβασμοι.   δλδ, θα πρεπει να συμβιβαστεις με οθονη 15,6" (που ειναι η πλειοψηφια των λαπτοπ) και 768Ρ ή 1080Ρ αναλυση, ή θα πληρωσεις αδρα για μεγαλυτερης αναλυσης οθονη..!  

στα ταμπλετ ομως, βρισκεις υψηλοτατες αναλυσεις σε μικρες διαστασεις...! απο 1200P σε 8"...!! αλλα εκει μπαινει το θεμα των μεγεθων. κουραζεται το ματι να διακρινει τις ψειρες.  

 

αρα στην πραξη...,  παλι παμε στο,  ο,τι βολευει τον καθενα, για την εκαστοτε χρηση που κανει..!! 

 

 

αυτο που αναφερει ο La_MoRt, ειναι ενα στοιχειο, που δεν αποτυπωνεται στις ερευνες και στα στατιστικα των πωλησεων, που βγαινουν για τα λαπτοπ εναντι των σταθερων.  

δλδ..., λαμβανονται υποψη και τo hardware που πωλειται ανεξαρτητα? ή λαμβανονται σαν μετρησεις μονο τα ετοιμα desktop? 

 

 

επισης, θα ηθελα να δω στην πραξη, η σε καποια review, τον κορυφαιο mobile CPU,να αναμετραται με desktop συστηματα, ωστε να δουμε σε ποιο υψος, στην κλιμακα του συνολου των επεξεργαστων, μπαινει....!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εργονομία του desktop σε όλα, απο στάση σώματος ( αλλού το mouse αλλού το keyboard αλλού η οθόνη/οθόνες), απόσταση απο την οθόνη και μέγεθος οθόνης, εύκολη επεκτασιμότητα και κουμπωμένα πάνω όλα πολυμηχανήματα κλπ...δεν συγκρίνεται με κανένα φορητό.

Αλλά είναι και δύσκολο για τον καθένα να το κάνει με τον νέο τρόπο ζωης, αλλά και γι'αυτο το Desktop ζεί ακόμα και θα ζει...

 

Όσο αφορά τις μειώσεις πωλήσεων σε "εργοστασιακά" desktop, δεν ξέρω αν ισχύει ελλάδα. Με την κατάσταση όπως έχει διαμορφωθεί φίλος που ξεκίνησε web design etc...πήρε εργοστασιακό Lenovo πύργο ( 300ευρω) παραπάνω απ'ότι αν το έφτιαχνε μόνος του, μόνο και μόνο επειδή μπορούσε να το πάρει απο ελληνική εταιρία ηλεκτρονικών με δόσεις αλλά χωρίς πιστωτική. Και μάλλον θα είναι περισσότερες αυτές οι περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναβαθμισιμοτητα

Αναμφισβητητα νικητης το desktop.
Οχι ομως και τοσο 'ξεκαθαρη' νικη.
Γιατι κι αυτοι εχει τους περιορισμους της.
Σε διαφορα συστηματα που ειχα θελησει να αλλαξω cpu για να μπει κατι καλυτερο, δεν υπηρχε αλλη λυση απο την αλλαγη μητρικης...
Για να πεις οτι αναβαθμιζεις και βαζεις κατι πραγματικα καλυτερο.
Επισης πολλα προβληματα ειχα με πρωτοκολλα δισκων.
Θεωρητικα βαζεις οτι δισκο θες.
Πρακτικα τα πρωτοκολλα αλλαζουν καθε 2-3 χρονια, με αποτελεσμα να μενεις με τους δισκους στο χερι, εκτος αν πας για καρτες/adapters...
Οποτε, ναι μεν αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναβαθμισιμοτητα

 

Αναμφισβητητα νικητης το desktop.

Οχι ομως και τοσο 'ξεκαθαρη' νικη.

Γιατι κι αυτοι εχει τους περιορισμους της.

Σε διαφορα συστηματα που ειχα θελησει να αλλαξω cpu για να μπει κατι καλυτερο, δεν υπηρχε αλλη λυση απο την αλλαγη μητρικης...

Για να πεις οτι αναβαθμιζεις και βαζεις κατι πραγματικα καλυτερο.

Επισης πολλα προβληματα ειχα με πρωτοκολλα δισκων.

Θεωρητικα βαζεις οτι δισκο θες.

Πρακτικα τα πρωτοκολλα αλλαζουν καθε 2-3 χρονια, με αποτελεσμα να μενεις με τους δισκους στο χερι, εκτος αν πας για καρτες/adapters...

Οποτε, ναι μεν αλλα...

Ακόμα και ανα αλλάξεις τη πλατφόρμα σου θεωρείται αναβαθμισιμότητα. Ακόμα και έτσι να γίνει είναι κάτι που δε το έχεις έχοντας ένα laptop στα χέρια σου. Για ποια πρωτοκολλά μιλάς με τους δίσκους τι πρόβλημα αντιμετώπισες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και παλιά μητρική να έχεις με PCI-E v.2.0 αν δώσεις 300ευρω βάζεις gtx 970 και απογειώνεται...να μου πείς θέλει και επεξεργαστή αλλά και πάλι καλύτερη θα είναι απο την 9800gtx που μπορεί να έιχες πάρει τότε, ακόμα και ssd σε sata 2 πάλι έχει τεράστια απόδωση....Αντίστοιχα σε ένα laptop του τότε και να θές gpu καλύτερη δεν μπορείς να βάλεις ( Πρέπει να δώσεις 1000+ για να έχεις τέτοια κάρτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης πολλα προβληματα ειχα με πρωτοκολλα δισκων.

Θεωρητικα βαζεις οτι δισκο θες.

Πρακτικα τα πρωτοκολλα αλλαζουν καθε 2-3 χρονια, με αποτελεσμα να μενεις με τους δισκους στο χερι, εκτος αν πας για καρτες/adapters...

 

Ε όχι και κάθε 2-3 χρόνια. Έχω 500 GB δίσκο δεν ξέρω κι εγώ από πότε (δεν τον χρησιμοποιώ ποτέ, μόνο για κανένα backup).

Ότι δίσκος πέρασε απ τα χέρια μου χάλασε από τη χρήση παρά λόγω αλλαγής interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και παλιά μητρική να έχεις με PCI-E v.2.0 αν δώσεις 300ευρω βάζεις gtx 970 και απογειώνεται...να μου πείς θέλει και επεξεργαστή αλλά και πάλι καλύτερη θα είναι απο την 9800gtx που μπορεί να έιχες πάρει τότε, ακόμα και ssd σε sata 2 πάλι έχει τεράστια απόδωση....Αντίστοιχα σε ένα laptop του τότε και να θές gpu καλύτερη δεν μπορείς να βάλεις ( Πρέπει να δώσεις 1000+ για να έχεις τέτοια κάρτα)

 

Ενταξει, ναι μεν αλλα...

Με 3 κατοσταρικα για καρτα, δινεις αλλα 2 και παιρνεις καινουριο laptop, και ας μην εχει high end καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...