Προς το περιεχόμενο

Αγοράζει κανένας πλεον...desktop pc?


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Το λένε οι λέξεις δεν θέλει σχολείο Φορητό-Σταθερό.

Η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων κατόχων φορητού, τον έχει στο σπίτι στον καναπέ ή στο τραπέζι, δίπλα σε μια πρίζα μονίμως, (με την μπαταρία κλασικά επάνω η οποία δεν κρατάει ούτε δέκα λεπτά).Εφόσον δεν είναι εργαλείο δουλειάς, το να παίρνεις laptop έναντι σταθερού, εγώ το θεωρώ ανωμαλία. Η δουλειά του στο σπίτι είναι μόνο για να φορτίζει γιατί το laptop είναι μέσο εργασίας τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο. Στον καναπέ κάτσε και παίξε με το κινητό και τράβα και στον καμπινέ άμα γουστάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τότε ίσως, για την ακρίβεια σίγουρα, κατάλαβα λάθος, το ύφος των λεγομένων σου mentora μου έδωσε αυτή την εντύπωση, ωστόσο η διευκρίνησή σου με έκανε να αλλάξω γνώμη. 

 

Χαιρομαι γι'αυτο.

Κοσμια, ομορφα, πολιτισμενα, λεμε τι πιστευουμε, διχως να σημαινει οτι ειμαστε και απολυτα σιγουροι τι θα γινει σε λιγα χρονια...

Εξαλλου πολλες φορες η ζωη ξεπερνα ακομη και την φαντασια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

τα στοιχεια που λετε ολοι οτι πεφτουν οι desktop πωλησεις ειναι ΓΙΑ ΕΤΟΙΜΑ desktops, η αγορα του "φτιαχνω μονος μου desktop " εχει δεκαπλασιαστει απο τις αρχες του αιωνα γιατι οταν εμεις ειμασταν 20 δεν ειχαμε και ιδεα πως να φτιαξουμε , ασε που τοτε ηταν και πανακριβα να αγορασεις κομματια σε περιπτωση που εκανες την πατατα και εκαιγες τα παντα!

Τα laptop ποτε δεν τα αντεξα για πολλους λογους αλλα βασικος παντα ηταν η οθονη , ακομα και tablet που αγορασα πηγα κατευθειαν σε 10αρα , απο εκει και περα μην ξεχναμε οτι η αγορα εχει τριπλασιαστει σε μεγεθος με ολες τις νεες αγορες που βγαινουν (πριν 15 χρονια δεν υπηρχε η αγορα της κινας!)

Παντα θα υπαρχουν desktop οσο οι εταιρειες κατασκευης hardware κοιτανε παντα εκει πρωτα πως θα αναβαθμισουν το καθε κομματι ενος desktop και μετα κοιτανε τα laptop/tablet.

Mικρη παρατηρηση , διαβασα για mac ... δεν ξερω ποσες φορες θα το πω αλλα αν δεν εισαι γραφιστας/επαγγελματιας φωτογραφος/ανεξαρτητος σκηνοθετης/επαγγελματιας μουσικος δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λογος να δινει 1300 ευρω σε mac προιοντα,

Ναι τελεια σουπερ δεν κολλανε αλλα ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ και σχεδον πανακριβα σε περιπτωση που παθεις καποια ζημια!

Οσο για gaming πολλοι πια πανε στις κονσολες που ομως πχ οι νεωτερες ζητανε συνδρομη για να παιξεις online μαζι και το γεγονος οτι στανταρ ειναι +20 ευρω διαφορα η τιμη παιχνιδιου pc-κονσολα

Για να τελειωσω και το σεντονι δεν εχεις αδικο το laptop γενικα ναι εχει παρει το πανω χερι αλλα μονο ως "ετοιμο προιον" , τα desktop θα βασιλευουν για αρκετα ακομα χρονια ( φυσικα εννοω 4-5 , με το ρυθμοπ που εξελισεται η τεχνολογια σε 10 χρονια περιμενω να βαζουμε motherboard στην κοιλια ,τους σκληρους στον κωλο και eye patch και vr eye patch και τελειωσαμε !)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρομαι γι'αυτο.

Κοσμια, ομορφα, πολιτισμενα, λεμε τι πιστευουμε, διχως να σημαινει οτι ειμαστε και απολυτα σιγουροι τι θα γινει σε λιγα χρονια...

Εξαλλου πολλες φορες η ζωη ξεπερνα ακομη και την φαντασια.

 

Αυτό που λες το εκτιμώ και συμφωνώ, μιας και υπάρχουν ακόμη πολλοί δυστυχώς που ακολουθούν ακόμη στα φόρουμ τη λογική του ούγκανου κλασσικού Ελληνάρα, πετώντας δηλαδή ατεκμηρίωτες εξυπνάδες τις οποίες υποστηρίζουν "γιατί έτσι" με αποτέλεσμα να δημιουργείται το χάος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Προσωπικη εκτιμηση με οσα διαβαζω/βλεπω,

ειναι οτι σε καμια δεκαρια χρονια,

desktops με τη μορφη που τα εννοουμε σημερα, (κουτι καποιου μεγεθους+οθονη+πληκτρολογιο-κλπ)

θα υπαρχουν πια μονο σε servers.



Εγώ από την άλλη μόνο άνθιση βλέπω, των desktops.
Επενδύσεις, νέες τεχνολογίες επεξεργαστών/καρτών γραφικών. +Βιομηχανία του gaming, τεράστιες επενδύσεις τα τελευταία 3-4 χρόνια, έγινε μεγάλο ΜΠΑΜ.
Enthusiasts με Youtube κανάλια και μη, hardware videos, benchmarks ιστορίες κακό.
Σε καμία περίπτωση δεν βλέπω ότι θα εξαφανιστεί το είδος των desktop από τους consumers.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παντα θα υπαρχουν desktop οσο οι εταιρειες κατασκευης hardware κοιτανε παντα εκει πρωτα πως θα αναβαθμισουν το καθε κομματι ενος desktop και μετα κοιτανε τα laptop/tablet.

Mικρη παρατηρηση , διαβασα για mac ... δεν ξερω ποσες φορες θα το πω αλλα αν δεν εισαι γραφιστας/επαγγελματιας φωτογραφος/ανεξαρτητος σκηνοθετης/επαγγελματιας μουσικος δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λογος να δινει 1300 ευρω σε mac προιοντα,

 

Ναι υπάρχει, και λέγεται ποιότητα κατασκευής. Και τα εφάμιλλα ποιοτικά Windows laptops στα ίδια λεφτά με ένα macbook είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που λες, αναγνωριζω οτι εχουν οντως βαση.

 

Αλλα και η φορητοτητα και το περιορισμενο αποτυπωμα στον χωρο, ειναι κατι που μονο με laptop μπορεις να εχεις.

αν χρειάζεσαι φορητότητα και περιορισμένο αποτύπωμα,είσαι διαθετιμένος να κάνεις και τις αντίστοιχες υποχωρήσεις στα υπόλοιπα περιφεριακά σου.

 

 

απορώ πως κάποιος μπορεί να εργαστεί σε Ipad και τι εργασία μπορεί να κάνει με πληκτρολόγιο οθόνης εκτος κ αν στα έξοδα βάζουμε κανένα dock με πληκτρολόγιο.

Ναι οκ έχεις κάτι μικρό με καλή αυτονομία αλλα αυτός που θα χρειαστεί την δύναμη ενός υπολογιστή το γνωρίζει και δεν αγοράζει ταμπλετ για τον συγκεκριμένο σκοπό.

 

 

Το καλύτερο προς εναν υποψήφιο αγοραστή είναι να δει τι χρειάζεται και οχι να πάει με βαση(α αυτό ειναι apple μαμάει,αυτο ειναι acer καιγεται κλπ κλπ)

συνήθως ο κόσμος που στρέφεται σε λάπτοπ,χρειάζεται κάτι που ειναι οπως λες και συ φορητό και μικρό και τα υπολοιπα δεν τον απασχολουν.Συνήθως το ίδιο άτομο επιλέγει κονσόλα η κάτι αλλο φορητό για να ψυχαγωγηθεί.

προσωπικά πάντως όπως έχουν αναρωτηθεί και αλλοι για το νόημα της κουβέντας,δεν ξέρω αν θα βγει κάποια αποψη.

ο καθένας λίγο πολύ θα γράψει τα πιστεύω του και τι χρειάζεται εκείνος προσωπικά-τι τον καλύπτει-.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λακος με τους κατσαβιδάκηδες ειναι εδω;;;;

:-D

Παγκοσμιως οι πωλησεις εδω και 15 χρονια στα desktop πεφτουν,

κι εδω ολοι υπερθεματιζεται desktop all the way.

Τι να πω ρε παιδια, ισως εδω δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα της αληθινης κοινωνιας...

Κατσαβιδάκηδες? Ρώτα τους τεχνικούς φίλε μου οποιουδήποτε καταστήματος μεγάλου ή μικρού. Όλο με λάπτοπ ασχολούμαστε και τα προβλήματά τους. Θα μπορούσα να πω 80% λάπτοπ 20% desktop.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολουμαι απο την δεκαετια του 80 με τους υπόλογιστες...αν σου λεει αυτο κατι...

Οταν καποοι φορουσατε...πανες, εγω ειχα υπολογιστη, amstrad 6128...

Σεβασμος λοιπον...εχω περασει απο ολα τα σταδια και εχω μια πορεια στον χωρο.

 

Βεβαια ειμαι της λογικης του steve jobs, simplicity, minimal κλπ

 

Δεν ειμαι της λογικης 'δωσε κατσαβιδι στο λαο', ή ποσα fps βγαζει η καρτα μου κλπ

 

Θελω να γινεται η δουλεια απλα-συγχρονα-χωρις πολλα πολλα....

Get the job done.

 

Καποια στιγμη ωριμαζεις και καταλαβαινεις οτι θες μηχανηματα για να κανεις τη δουλεια, και οχι να μ@@@ζεσαι με ρυθμισεις...

Ειμαι apple user εδω και μια δεκαετια.

 

Αυτα.

Ρε φιλε τρολλιες με στηβ τζομπς και αλλα πλοουτσοπς απο φτηνοπωρο οχι με 40 βαθμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω και κατι πιο πρακτικο,

κατι που μου προσεφερε ανακουφιση απο τοτε που πηγα σε laptops,

ειναι ο χειρισμος μεσω trackpad.

Γιατι απο το πολυ ποντικι, κοντεψα να παθω συνδρομο καρπιαιου σωληνα!

 

Ναι, ξερω, μπορει καποιος να το αγορασει και για desktop και να εχει αυτο το εξαρτημα που ειναι default στα laptops.

 

Παλια τα θεωρουσα δυσχρηστα, κι ετσι, αν και ειχα laptops, χρησιμοποιουσα-κλασικα, ποντικι.

Ομως, οταν ειδα ποσο πιο ξεκουραστα ειναι για τα χερια τα καλα trackpads, δεν ξαναγυρισα σε ποντικι.

Και πιστεψτε με (γιατι η υγεια ειναι πανω απο ολα), οτι τα χερια μου το εκτιμησαν δεοντως αυτο....

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις σκεφτεί οτι ενας απο τους λόγους που ανεβαινουν οι πωλήσεις είναι τα facebook/instagram κλπ social media, που καθε γκομενίτσα εχει ανακαλύψει και μπαινει και παίζει flash games στο facebook? Ολος αυτός ο νέος αριθμός χρηστών θέλει απλά ένα υπολογιστή που να surfarei στο internet και να μπαινει στα social media. Δεν τους κατηγορώ, απλα αναφέρω ποιο ειναι το μεγαλύτερο ποσοστό απο αυτούς που αγοράζουν laptop και φυσικά δεν αγοράζουν laptop των 800-900 ευρώ, αλλα κάτι πιο φτηνό που ειναι οτι πρεπει για την "δουλεια" που το θέλουν.

Το facebook και τα κινητά και τα λάπτοπ χρησιμοποιοπυν οι περισσότεροι γιατί όλο και περισσότεροι άνθρωποι ανά τον κόσμο ανακαλύπτουν το ιντερνετ? Πριν από 15-20 χρόνια πόσοι άνθρωποι ασχολούνταν με το ιντερνετ? Πλήρων μέσω ιντερνετ λογαριαμσούς? Πόσοι αγόραζαν μέσω ιντερνετ? Λίγοι. Με την πάροδο των χρόνων λοιπόν αυξήθηκε η ενασχόληση με το internet αλλά και ταυτόχρονα η πρόοδος της τεχνολογίας με τα smartfones & tablets με συνέπεια την αναζήτηση από τον άνθρωπο ένα απλούστερο τρόπο για να εκπληρώνει τα παραπάνω ζητήματα. Η πραγματική χρήση ενός υπολογιστή γίνεται από desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειμαι apple user εδω και μια δεκαετια.

 

Αυτα.

πεστο και καθομαι και διαβαζω τα σχολια σου τοση ωρα.

η αληθεια ειναι οτι εδω μεσα υπαρχουν λιγο πιο ψαγμενοι χρηστες,οποτε τα πραματα ειναι λιγο περιεργα.

το τοπικ ειναι λαθος απο την αρχη,γιατι πολυ απλα ο καθενας επιλεγει αναλογα με την αναγκη και τις απαιτησεις.

οπως ειπαν πολλοι πιο πανω,λαπτοπ αγοραζει ο καθε ασχετος και η καθε ασχετη γκομενα που θελουν να το εχουν στα ποδια τους πανω στον καναπε,επειδη νομιζουν οτι <<τους βολευει>> να καθονται εκει.

δεν ειδα κανεναν ομως να αναφερει το κλασσικο προβλημα που συνανταει ο μεσος τεχνικος Η/Υ στο παραπανω καταναλωτικο κοινο.

και εννοω το κλασσικο καμενο λαπτοπ που υπερθερμαινοταν 1-2 χρονια πανω σε ενα παπλωμα/κουβερτα/σεντονι και  γεμιζε τριχες και χνουδια στο ανεμιστηρακι του,με αποτελεσμα να τα κλανει πολυ νωριτερα απο την ωρα του.

τα παραπανω οδηγουν πολλους χρηστες σε συχνοτερη απο το κανονικο αντικατασταση του λαπτοπ τους,συνεχιζοντας το ιδιο ηλιθιο βιολι.αυτο συμβαλλει στις στατιστικες που αναφερθηκαν παραπανω,οτι δλδ πολυς κοσμος αγοραζει λαπτοπ.

και να μιλησω για μενα,εχω 2 λαπτοπ στο σπιτι που τα εχω φτιαξει απο παντρεματα αλλων καμενων,αλλα η αληθεια ειναι οτι εαν δεν το χρειαστω σε καποιο ταξιδι,δεν ανοιγω ποτε το λαπτοπ.

ο λογος?ειναι ενα φορητο μηχανημα,για να κανεις τη δουλεια σου on the go,τιποτα παραπανω.

 

Ρε φιλε τρολλιες με στηβ τζομπς και αλλα πλοουτσοπς απο φτηνοπωρο οχι με 40 βαθμους.

θεος,πεθανα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι υπάρχει, και λέγεται ποιότητα κατασκευής. Και τα εφάμιλλα ποιοτικά Windows laptops στα ίδια λεφτά με ένα macbooΚ

 

ερμ οχι , τα μακ ως "σωμα" ειναι υποδεεστερα ενος windows laptop στα ιδια λεφτα αλλα εχουν την απιστευτη οθονη που χρειαζεται ενα ς φωτογραφος ενω το windows εχουν ενα lcd panel ... θεωρω λοιπον χαζο να σκας τετοια ποσα σε λαπτοπς οταν με τα ιδια φτιαχνεις αρκετα πιο δυνατα desktops .ΤΑΠΕΙΝΗ (πες την χαζη ) προσωπικη γνωμη!

υγ . επισης οσο υπαρχουμε ανθρωποι με δαχτυλα λουκανικα δεν προκειτα να πεθανει το desktop! χαχαχαχαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για να πω και κατι πιο πρακτικο,

κατι που μου προσεφερε ανακουφιση απο τοτε που πηγα σε laptops,

ειναι ο χειρισμος μεσω trackpad.

Γιατι απο το πολυ ποντικι, κοντεψα να παθω συνδρομο καρπιαιου σωληνα!

 

Ναι, ξερω, μπορει καποιος να το αγορασει και για desktop και να εχει αυτο το εξαρτημα που ειναι default στα laptops.

 

Παλια τα θεωρουσα δυσχρηστα, κι ετσι, αν και ειχα laptops, χρησιμοποιουσα-κλασικα, ποντικι.

Ομως, οταν ειδα ποσο πιο ξεκουραστα ειναι για τα χερια τα καλα trackpads, δεν ξαναγυρισα σε ποντικι.

Και πιστεψτε με (γιατι η υγεια ειναι πανω απο ολα), οτι τα χερια μου το εκτιμησαν δεοντως αυτο....

:)

 

Υπάρχουν και τα trackballs. Εγώ εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/56836/Logitech-TrackBall-Marble.html

 

Καλύτερο κι από trackpad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά στη δεύτερη σελίδα το παράτησα. Είπα μπας και.... για αυτό διάβασα την δεύτερη.

Μιας και είμαι μάλλον ποιο παλιός με spectrum, όχι ότι έχει καμία σημασία να πω στον ts ότι θα έπρεπε τουλάχιστον να αλλάξει τον τίτλο.

Όταν ρωτάς φίλε μου περιμένεις απάντηση στο ερώτημα όχι να πεισεις τους άλλους για την επιλογή σου.

Αν είναι Α πάω να δώσω 1500€ για gaming (ο Θεός να το πει έτσι ) laptop κάνω τουμπανο σταθερό και είμαι πολύ καλύτερα.

Τώρα αν δεν χωράει ο άλλος στο σπίτι του μάλλον έχει άλλα θέματα και εκεί δεν μπορεί να γίνει κάτι από εμάς θέλει σύμβουλο γάμου (αν με καταλάβες)

Κατά τα άλλα αφού εσύ κάνεις την δουλειά σου όλα καλά άσε και εμάς να κάνουμε την δικιά μας χωρίς να διαβάζουμε τέτοια ανούσια τοπικ που εχει γίνει μόδα.

 

PS πάω να μετρησω την πίεση μου, γιατί είναι επικίνδυνη ή ηλικία μας

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...