Προς το περιεχόμενο

Αγοράζει κανένας πλεον...desktop pc?


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χριστουγεννα 14 βασικα αλλαξα ολο το παλιο μου desktop με αυτο της υπογραφης.

Και περσυ ενα φτηνο laptop.

 

Καλυπτει πληρως τις αναγκες μου (και με το παραπανω)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Όπως το είπες ο καθένας με τις ανάγκες του συμφωνούμε σε αυτό. Αυτό που δε καταλαβαίνω είναι ποιος είναι τελικά αυτός που κάνει σα κακομαθημένο 15 χρόνο;

 

Όλοι όσοι κάνουν χαρακτηρισμούς για εκείνους που έχουν αντίθετη άποψη. Ψώνια και κορόιδα όσοι αγοράζουν laptops, εκτός πραγματικότητας όσοι παίρνουν PC, and the list goes on.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι όσοι κάνουν χαρακτηρισμούς για εκείνους που έχουν αντίθετη άποψη. Ψώνια και κορόιδα όσοι αγοράζουν laptops, εκτός πραγματικότητας όσοι παίρνουν PC, and the list goes on.

Έχω να σου πω πολλά πάνω στο θέμα αλλά θα έρθουμε σε αντιπαράθεση και δεν υπάρχει λόγος. Είναι η άποψη σου και είναι απόλυτα σεβαστή!!! Απλά θα βγούμε offtopic και δε βρίσκω λόγο.

Πάντως για να επανέλθουμε στο θέμα μπορείς να μου πεις εσύ προσωπικά ποια είναι η χρήση που κάνεις στο laptop σου και δε θα μπορούσε να τη κάνει το desktop ή μάλλον καλύτερα γιατί σε έκανε η χρήση να πάρεις laptop και όχι desktop;

TS θα μου απαντήσεις σε παρακαλώ για να μου λυθεί και μένα η απορία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έχω να σου πω πολλά πάνω στο θέμα αλλά θα έρθουμε σε αντιπαράθεση και δεν υπάρχει λόγος. Είναι η άποψη σου και είναι απόλυτα σεβαστή!!! Απλά θα βγούμε offtopic και δε βρίσκω λόγο.

 

Γιατί προεξοφλείς ότι θα 'ρθουμε σε αντιπαράθεση; Μπορεί πολύ απλά να σε αγνοήσω :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να επανέλθουμε στο θέμα μπορείς να μου πεις εσύ προσωπικά ποια είναι η χρήση που κάνεις στο laptop σου και δε θα μπορούσε να τη κάνει το desktop ή μάλλον καλύτερα γιατί σε έκανε η χρήση να πάρεις laptop και όχι desktop;

 

Αγαπητε,

μην λεμε πραγματα που δεν εχω πει.

Δεν ειπα ποτε οτι το laptop κανει πραγματα που .... δεν μπορει να κανει το desktop!

Μην τρελαθουμε δηλαδη!

 

 

Οκ.

Μην το παμε στην λογικη 'και οι "τεχνικοι η/υ τι θα απογινουν-κλεφτες θα γινουν?' γιατι ετσι θα ημασταν ακομη στην εποχη της γραφομηχανης....

Επισης ισως οπως ειπα κι εγω και αλλοι, μαλλον αν και τεχνολογικο φορουμ, δεν ειναι αντιπροσωπευτικο,

γιατι εδω δεν ειναι ο μεσος χρηστης, αλλα αυτος που συνηθως ξερει/κανει και κατι παραπανω, οχι ομως οπως το πηγατε πολλοι οτι τα laptops ειναι για τα 'κοροιδα', γιατι ειναι για μεγαλη κατηγορια επαγγελματιων, μονοδρομος.

 

 

 

Πολυ σωστα ειπωθηκε:

- οτι πλεον υπαρχουν πολλες και διαφορες λυσεις για computing, που δεν υπηρχαν παλια, που η μονη επιλογη-πρακτικα- ηταν ουσιαστικα το desktop pc

- και οτι ειμαστε χρηστες με διαφορετικες αναγκες, και ευτυχως σημερα, εχουμε εναλλακτικες επιλογες να τις καλυψουμε

 

 

Εγω ασχολουμαι με πολλα διαφορετικα αντικειμενα,

απο σπουδες μεσω υπολογιστη,

μεχρι photoshop,

και κομματια απο web development.

 

Ειναι φορες που ο firefox μου εχει 50 tabs ανοικτα, τρεχω local web server, τεσταρω σελιδες με dreamweaver και ταυτοχρονα κανω αλλαγες σε photoshop.

Μια χαρα. Ναι macbook pro εχω, τα λοιπα τα καταλαβαινει και τα ερμηνευει ο καθενας οπως θελει.

Δεν θελω να κανω το νημα apple vs pc, δεν ειναι αυτο το θεμα.

Επισης ειμαι συχνα on the go, και απεχθανομαι λυσεις sync με desktop pc κλπ.

Θελω simplicity, να παιρνω το μηχανημα μου και να φευγω, και να τα εχω ολα μεσα.

Φυσικα, εχω και εξωτερικο usb hub, και εξωτερικο σκληρο κλπ, αλλα το horse power, ειναι το laptop μου.

 

 

Γιατι ανοιξα το νημα;;;;;;

Ειναι οτι

 

1)εγω οντας καλυμμενος επι 15ετια με laptops(στην αρχη pc laptops και μετα αποκλειστικα macbook pro),

 

2)και βλεποντας ολο τον περιγυρο μου που δεν αγοραζει κανεις desktop ακομη κι αν του τον χαριζουν (οκ, πειτε τους αδαεις, γκομενιτσες, whatever),

 

3) βλεποντας την εξελιξη της τεχνολογιας την τελευταια δεκαετια, που εχουμε παει σε full portability πολλων επιπεδων

 

4) τις ερευνες που μιλανε για κατακορυφη πτωση των desktop pcs, φυσικα με αντιστοιχη ανοδο αλλων συσκευων που καλυπτουν επαρκως την αναγκη του κοσμου για computing (μαγειρεμενα λετε; ελα που τα δικα μου ματια ομως επιβεβαιωνουν αυτα που λενε και οι ερευνες...)

 

 

...

ειλικρινα πλεον, αναρωτηθηκα, περα απο τις εταιριες και κανεναν heavy duty gamer,

ποιος στην ευχη ακομη μπορει να παει να δωσει λεφτα και να παρει desktop pc.

 

Thats all.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σταθερός υπολογιστής υπερέχει παντού. Είναι πιο ισχυρός, πιο φθηνός, κάνει τα πάντα και συμφέρει.

 

Είναι πιο ποιοτικός. Αντέχει σαφώς πολύ περισσότερο στον χρόνο από τα ευαίσθητα tablet και laptop που είναι εντελώς αναλώσιμα με πολύ χαμηλό μ.ο ζωής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πιο ισχυρός, πιο φθηνός, κάνει τα πάντα και συμφέρει.

 

Είναι πιο ποιοτικός. Αντέχει σαφώς πολύ περισσότερο στον χρόνο από τα ευαίσθητα tablet και laptop που είναι εντελώς αναλώσιμα με πολύ χαμηλό μ.ο ζωής.

 

Αυτα που λες, αναγνωριζω οτι εχουν οντως βαση.

 

Αλλα και η φορητοτητα και το περιορισμενο αποτυπωμα στον χωρο, ειναι κατι που μονο με laptop μπορεις να εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που λες, αναγνωριζω οτι εχουν οντως βαση.

 

Αλλα και η φορητοτητα και το περιορισμενο αποτυπωμα στον χωρο, ειναι κατι που μονο με laptop μπορεις να εχεις.

Kαι με mini itx pc, δεν είναι όπως τα άφησες το 2000. Έχουμε 2016 πλέον. ;)

 

Πλέον σε mini itx χωράμε 20πυρήνες-40threads και 64gb ram.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τα άλλα ανοίχτηκε αυτό το thread με σκοπό να γίνει μια συζήτηση και να ακουστούν διαφορετικές απόψεις, όμως εγώ διακρίνω τον ts να έχει μια ροπή στο να μας πείσει να πάμε στα φορητά και να μας περάσει στο νου πως τα desktop δεν αξίζουν, σαν αναγνώστης αυτό βλέπω, μόλις πει κάποιος τη γνώμη του τσουπ ο ts τα επιχειρήματα υπέρ των φορητών. Συγνώμη κιόλας αλλά τα desktop έχουν εξελιχθεί, είναι αυτό που είπε ο sheo, πλέον ο όγκος τους είναι δυνατό να είναι μικρότερος, επιλέγοντας ένα μικρό αλλά ευρύχωρο κουτί και φυσικά το μικρότερο μέγεθος ενός desktop δεν στερεί επιδόσεις. Καλά χρυσά τα φορητά για την φορητότητα, το λέει και η λέξη άλλωστε, αλλά τα desktop θα συνεχίσουν να έχουν μια σημαντική θέση, γιατί πολύ απλά αξίζουν και θα συνεχίσουν να αξίζουν.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

λόγο του περιορισμού που έχει ένας φορητός σου δίνεται η αίσθηση οτι αγοράζεις νεό μηχάνημα σχετικά συχνά και αυτό διότι στο φορητό ο μόνος ουσιαστικός τρόπος να το ''ανανεώσεις'' είναι ν'αγοράσεις καινούργιο.

Αν προσπαθήσω να θυμηθώ πότε αγόρασα τελευταία φορά σταθερό υπολογιστή δε θα καταφέρω κάτι,γιατί πρακτικά η 'ιδέα'' και η υπόσταση του υπάρχει χρόνια στη καθημέρινότητα μου αλλά κάθε τόσο μεταβάλεται η συνθεση του :-)

Καταλήγοντας ,σταθερό αγοράζεις μια φορά και απο εκεί και πέρα τον αναβαθμίζεις είτε σε επιδόσεις έιτε σε αισθητική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τα άλλα ανοίχτηκε αυτό το thread με σκοπό να γίνει μια συζήτηση και να ακουστούν διαφορετικές απόψεις, όμως εγώ διακρίνω τον ts να έχει μια ροπή στο να μας πείσει να πάμε στα φορητά και να μας περάσει στο νου πως τα desktop δεν αξίζουν, σαν αναγνώστης αυτό βλέπω, μόλις πει κάποιος τη γνώμη του τσουπ ο ts τα επιχειρήματα υπέρ των φορητών. Συγνώμη κιόλας αλλά τα desktop έχουν εξελιχθεί, είναι αυτό που είπε ο sheo, πλέον ο όγκος τους είναι δυνατό να είναι μικρότερος, επιλέγοντας ένα μικρό αλλά ευρύχωρο κουτί και φυσικά το μικρότερο μέγεθος ενός desktop δεν στερεί επιδόσεις. Καλά χρυσά τα φορητά για την φορητότητα, το λέει και η λέξη άλλωστε, αλλά τα desktop θα συνεχίσουν να έχουν μια σημαντική θέση.

 

Κουβεντα κανουμε.

Εγω που αγοραζω laptops, θεωρουμε και 'hardcore' μπορω να σου πω,

σε σχεση με αυτους που εχουν παρατησει desktops και laptops και δουλευουν μονο με ipads με πληκτρολογιο.

Καταλαβαινεις ποσο σχετικα ειναι ολα;

 

Προσωπικη εκτιμηση με οσα διαβαζω/βλεπω,

ειναι οτι σε καμια δεκαρια χρονια,

desktops με τη μορφη που τα εννοουμε σημερα, (κουτι καποιου μεγεθους+οθονη+πληκτρολογιο-κλπ)

θα υπαρχουν πια μονο σε servers.

Τωρα να υπαρχει και ενα 10% που θελει αυτο το στυλ, οκ, παντα υπαρχουν ολα.

Πιστευω οτι ακομη και σημερα, ολο και καποια εταιρια παραγει γραφομηχανες, δεν εξαφανιστηκαν και εντελως μα εντελως!

Μην ενοχληθει κανεις, απλα εκφερω προσωπικη αποψη.

Εδω μιλαμε για wearables/cloud/internet of things κλπ, και το desktop πιστευω οτι δεν μπορει να συνεχισει να υπαρχει μες τον ορυμαγδο των νεων εξελιξεων.

 

Φυσικα και εχω ταση προς τα laptops, γι'αυτο και τα επιλεγω εδω και 15 χρονια. Και το ειπα απο την αρχη.

Δεν εχω προσωπικο οφελος να πεισω κανεναν.

Αφου δεν πιστευα καν οτι υπαρχει κοσμος που παει και αγοραζει desktops, τι περιμενες, να βγω να λεω πλεονεκτηματα των desktops?

Αλλα θελω ενα feedback, γι'αυτο και ανοιξα το νημα.

 

Και αναγνωρισα πιο πανω, πλεονεκτηματα των desktop, οπως συνοπτικα τα ανεφερε συμφορουμιτης.

Δεν υπαρχει καποια λυση με μονο μειονεκτηματα ή μονο πλεονεκτηματα.

 

Θεωρω παντως οτι γινεται οντως εποικοδομητικη κουβεντα και σας ευχαριστω ολους για την συνεισφορα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

κάθε δύο χρόνια καινούργιο εννοείς for life :-)

Για να στηρίξω το παραπάνω ,κάθε δυο χρόνια οτι χρήση και να κάνεις χρειάζεσαι καινούργια μπαταρία.

ένας κατασκευαστής που ''εκτιμά'' τον εαυτό του πουλάει τη μπαταρία σχεδόν στο 50% της τιμής του μηχανήματος.

Χωρίς μπαταρία ο φορητός μάντεψε τι παύει να είναι ,οπότε το for life απο που προκύπτει θα είχε ενδιαφέρον να το μοιραστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε ίσως, για την ακρίβεια σίγουρα, κατάλαβα λάθος, το ύφος των λεγομένων σου mentora μου έδωσε αυτή την εντύπωση, ωστόσο η διευκρίνησή σου με έκανε να αλλάξω γνώμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...