Προς το περιεχόμενο

Αγοράζει κανένας πλεον...desktop pc?


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο λακος με τους κατσαβιδάκηδες ειναι εδω;;;;

:-D


Παγκοσμιως οι πωλησεις εδω και 15 χρονια στα desktop πεφτουν,

κι εδω ολοι υπερθεματιζεται desktop all the way.

Τι να πω ρε παιδια, ισως εδω δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα της αληθινης κοινωνιας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μιλησουμε σοβαρα,τα λαπτοπ ειναι για επαγγελματιες που εργαζονται σε εταιριες,που ταξιδευουν σε διαφορες πολεις, οποτε ειναι η φορητοτητα,για προγραμματιστες και φοιτητες.

 

Ολοι οι αλλοι που αγοραζουν ,εκτος απο ειδικες περιπτωσεις που παντα υπαρχουν στην ζωη,ειναι ασχετα κοροιδα. Ενα σοβαρα φτιαγμενο desktop  με πολυ λιγοτερα χρηματα εχει πολλαπλα ανωτερες επιδσοεις,αναβαθμιζεται για αρκετο καιρο και χιλια δυο αλλα περισσοτερα θετικα. Και απολαμβανεις ενα παιχνιδι η μια ταινια σε 23΄αθονη ips και οχι σε ενα τσουτσουνι 14-17 ιντσων πολυ χειροτερης ποιοτητας.


Ο λακος με τους κατσαβιδάκηδες ειναι εδω;;;;

:-D


Παγκοσμιως οι πωλησεις εδω και 15 χρονια στα desktop πεφτουν,

κι εδω ολοι υπερθεματιζεται desktop all the way.

Τι να πω ρε παιδια, ισως εδω δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα της αληθινης κοινωνιας...

Τα στατιστικα δεν εχουν σχεση με την  πραγματικοτητα σχεδον ποτε,ειδικα στις πωλησεις υπολογιστων.Τα στατιστικα χρησιμοποιουνται σαν διαφημιστικο οπλο απο τις εταιριες για τους αφελεις και ασχετους με τεχνολογια για να τους σπρωξουν στην αγορα αυτων των πατατοκεφτεδων

 

Βεβαια το ινσομνια δεν εκπροσωπει τον μεσο Ελληνα καταναλωτη,εδω η συντριπτικη πλειοψηφια ξερει κατι παραπανω δεν ειναι ασχετοι.

Επεξ/σία από benign
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λακος με τους κατσαβιδάκηδες ειναι εδω;;;;

:-D

Παγκοσμιως οι πωλησεις εδω και 15 χρονια στα desktop πεφτουν,

κι εδω ολοι υπερθεματιζεται desktop all the way.

Τι να πω ρε παιδια, ισως εδω δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα της αληθινης κοινωνιας...

 

mentoras99, άρα πιθανόν '99, συνεπώς 17 χρονών?

 

Άρα πέφτεις στην κατηγορία με τους πιτσιρικάδες που είπε ο φίλτατος benign, Δεν πειράζει, άσε μας εμάς με τους σταθερούς, είμαστε δεινόσαυροι.

 

Εδώ θα είμαστε να μας ρωτήσεις για "αναβάθμιση" ή γιατί κάνει φασαρία, για την gpu που έλιωσε στα παιχνίδια και θέλει reballing, για drivers... Εδώ είμαστε. :)

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παγκοσμιως οι πωλησεις εδω και 15 χρονια στα desktop πεφτουν,

κι εδω ολοι υπερθεματιζεται desktop all the way.

Τι να πω ρε παιδια, ισως εδω δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα της αληθινης κοινωνιας...

 

 

Καταρχάς μάλλον εννοείς των έτοιμων στημένων desktops που αυτό δεν αντανακλά την αλήθεια κατ' ανάγκη αφού πλέον πολύς κόσμος αγοράζει ξεχωριστά parts για να φτιάξει μόνος του τα desktops.

 

Επίσης το βρίσκω απολύτως φυσιολογικό να έχουν αυξηθεί την τελευταία 10ετία οι πωλήσεις στα λαπτοπς, αφού ο κόσμος που δεν κάνει επαγγελματική/σοβαρή δουλεία στον υπολογιστή είναι περισσότερος από τους επαγγελματίες.

 

Όλος ο κόσμος που γνωρίζω που προτιμάει λαπτοπς είναι αυτός που το θέλει για κανένα facebook ή youtube, και να μπορεί να το συνδέει στην TV με HDMI για να βλέπει ταινίες. Αυτό και τίποτα παραπάνω.

 

Μην ξεχνάς ότι η τιμή των λαπτοπς επίσης έχει πέσει αρκετά, έτσι ώστε κάποιος πολύ casual χρήστης που δεν θα έπαιρνε καν υπολογιστή πριν 10 χρόνια, τώρα λέει έλα μωρέ θα δώσω 300 να πάρω ένα λαπτοπ για το ιντερνετ. Παράδειγμα αυτού ο γυναικείος κυρίως πληθυσμός που πριν 10 χρόνια δεν ασχολιόταν καν, με το που άνθισαν τα social media, όλες πλέον έχουν λαπτοπ. Απειροελάχιστες έως και καμία, προτιμούν desktop.

 

Αυτές είναι οι σκέψεις μου για την αιτιολόγηση των γενικών στατιστικών που μας παρουσιάζεις.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λακος με τους κατσαβιδάκηδες ειναι εδω;;;;

:-D

Παγκοσμιως οι πωλησεις εδω και 15 χρονια στα desktop πεφτουν,

κι εδω ολοι υπερθεματιζεται desktop all the way.

Τι να πω ρε παιδια, ισως εδω δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα της αληθινης κοινωνιας...

Εχεις σκεφτεί οτι ενας απο τους λόγους που ανεβαινουν οι πωλήσεις είναι τα facebook/instagram κλπ social media, που καθε γκομενίτσα εχει ανακαλύψει και μπαινει και παίζει flash games στο facebook? Ολος αυτός ο νέος αριθμός χρηστών θέλει απλά ένα υπολογιστή που να surfarei στο internet και να μπαινει στα social media. Δεν τους κατηγορώ, απλα αναφέρω ποιο ειναι το μεγαλύτερο ποσοστό απο αυτούς που αγοράζουν laptop και φυσικά δεν αγοράζουν laptop των 800-900 ευρώ, αλλα κάτι πιο φτηνό που ειναι οτι πρεπει για την "δουλεια" που το θέλουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mentoras99, άρα πιθανόν '99, συνεπώς 17 χρονών?

 

Άρα πέφτεις στην κατηγορία με τους πιτσιρικάδες που είπε ο φίλτατος benign, Δεν πειράζει, άσε μας εμάς με τους σταθερούς, είμαστε δεινόσαυροι.

 

Εδώ θα είμαστε να μας ρωτήσεις για "αναβάθμιση" ή γιατί κάνει φασαρία, για την gpu που έλιωσε στα παιχνίδια και θέλει reballing, για drivers... Εδώ είμαστε. :)

 

Ασχολουμαι απο την δεκαετια του 80 με τους υπόλογιστες...αν σου λεει αυτο κατι...

Οταν καποοι φορουσατε...πανες, εγω ειχα υπολογιστη, amstrad 6128...

Σεβασμος λοιπον...εχω περασει απο ολα τα σταδια και εχω μια πορεια στον χωρο.

 

Βεβαια ειμαι της λογικης του steve jobs, simplicity, minimal κλπ

 

Δεν ειμαι της λογικης 'δωσε κατσαβιδι στο λαο', ή ποσα fps βγαζει η καρτα μου κλπ

 

Θελω να γινεται η δουλεια απλα-συγχρονα-χωρις πολλα πολλα....

Get the job done.

 

Καποια στιγμη ωριμαζεις και καταλαβαινεις οτι θες μηχανηματα για να κανεις τη δουλεια, και οχι να μ@@@ζεσαι με ρυθμισεις...

Ειμαι apple user εδω και μια δεκαετια.

 

Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολουμαι απο την δεκαετια του 80 με τους υπόλογιστες...αν σου λεει αυτο κατι...

Οταν καποοι φορουσατε...πανες, εγω ειχα υπολογιστη, amstrad 6128...

Σεβασμος λοιπον...εχω περασει απο ολα τα σταδια και εχω μια πορεια στον χωρο.

 

Βεβαια ειμαι της λογικης του steve jobs, simplicity, minimal κλπ

 

Δεν ειμαι της λογικης 'δωσε κατσαβιδι στο λαο', ή ποσα fps βγαζει η καρτα μου κλπ

 

Θελω να γινεται η δουλεια απλα-συγχρονα-χωρις πολλα πολλα....

Get the job done.

 

Καποια στιγμη ωριμαζεις και καταλαβαινεις οτι θες μηχανηματα για να κανεις τη δουλεια, και οχι να μ@@@ζεσαι με ρυθμισεις...

Ειμαι apple user εδω και μια δεκαετια.

 

Αυτα.

Αυτό εμένα μου τα εξηγεί όλα δε θέλω κάτι άλλο φίλε και ας έχεις εμπειρία 30 χρόνων σε υπολογιστές. Simplicity και Apple δε πάνε μαζί απλά ανήκεις στο κόσμο που γουστάρει το μηλαράκι γιατί για δουλειά δε κάνουν τα μηχανήματα στο λέω από πρώτο χέρι!!!

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολουμαι απο την δεκαετια του 80 με τους υπόλογιστες...αν σου λεει αυτο κατι...

Οταν καποοι φορουσατε...πανες, εγω ειχα υπολογιστη, amstrad 6128...

Σεβασμος λοιπον...εχω περασει απο ολα τα σταδια και εχω μια πορεια στον χωρο.

 

Βεβαια ειμαι της λογικης του steve jobs, simplicity, minimal κλπ

 

Δεν ειμαι της λογικης 'δωσε κατσαβιδι στο λαο', ή ποσα fps βγαζει η καρτα μου κλπ

 

Θελω να γινεται η δουλεια απλα-συγχρονα-χωρις πολλα πολλα....

Get the job done.

 

Καποια στιγμη ωριμαζεις και καταλαβαινεις οτι θες μηχανηματα για να κανεις τη δουλεια, και οχι να μ@@@ζεσαι με ρυθμισεις...

Ειμαι apple user εδω και μια δεκαετια.

 

Αυτα.

Και εγω ειμαι πολυ εμπειρος χρηστης ασχολουμαι 20ετια και θεωρω τα Apple αχρηστα προιοντα,τι σχεση εχει αυτο με τον αρχικο τιτλο του νηματος? (Δεν υπαρχουν μεγαλυτεροι απατεωνες απο την Apple που σε χρεωνει το φυκι για μεταξωτη κορδελα και που αν δεν ειχε γινει port το VLC και για MacOs πριν μερικα χρονια,ουτε βιντεο δεν θα μπορουσαν να δουνε στα μηχανηματα τους. )

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη το κάνουμε hate topic γιατί θα κλειδώσει απλά μια αναφορά έκανα. Mentoras99 ότι θες μιλάμε σε pm για αυτό το θέμα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να γινεται η δουλεια απλα-συγχρονα-χωρις πολλα πολλα....

Get the job done.

 

The job done στην πλειοψηφία των χρηστών, το κάνει ένας υπολογιστής 500€, είτε λαπτοπ είτε desktop.

The same job done, την κάνεις με macbook στην 3πλάσια τιμή.

 

Όχι ότι έχω πρόβλημα ή αντιτίθεμαι, ο καθένας κάνει ότι θέλει. Αλλά just gets the job done, δεν μπορώ να το αφήσω ασχολίαστο για προιόν που κάνει 2k ευρα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να επανέλθουμε στο θέμα μπορείς να μου πεις εσύ προσωπικά ποια είναι η χρήση που κάνεις στο laptop σου και δε θα μπορούσε να τη κάνει το desktop ή μάλλον καλύτερα γιατί σε έκανε η χρήση να πάρεις laptop και όχι desktop;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει οι εμπειρίες του ενός να αποτελούν καθολική αλήθεια για όλους κι όποιος αντιδρά να τον χαρακτηρίζουμε κάπως. Πέφτουν οι πωλήσεις των PC; Λογικό. Αφού πλέον οι επεξεργαστές δεν εξελίσσονται με τους ρυθμούς του παρελθόντος και το software δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικό. Ένα PC πενταετίας τρέχει άνετα Firefox/Chrome/IE ή Office που αποτελεί τη βασική χρήση των περισσοτέρων χρηστών. Άρα ο κόσμος δεν έχει λόγο να αγοράσει καινούργιο υπολογιστή. Για τον μέσο χρήστη ένα tablet κάνει τη δουλειά μια χαρά.

 

Από την άλλη έχουμε αυτούς που λένε ότι όποιος παίρνει laptop είναι κορόιδο ή ψώνιο. Πολλοί προγραμματιστές δουλεύουν αποκλειστικά με laptop, ειδικά όσοι ασχολούνται με web development. Έχεις ένα απλό μηχανάκι να κάνεις τη δουλειά σου κι από εκεί και πέρα νοικιάζεις servers με το κιλό για να τρέχεις τα projects σου. Όταν το processing γίνεται σε τρίτο μηχάνημα (βλέπε server) ένα laptop σε καλύπτει μια χαρά. Κι έχεις και την άνεση να πας δυο βδομάδες στο χωριό να ξελαμπικάρει το κεφάλι σου.

 

Μην κάνετε σαν κακομαθημένα 15χρονα που θέλουν να έχουν πάντα δίκιο. Ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Laptop για δουλειά(programming) + 2x27monitor, docking station κλπ

Laptop για σπιτι χωρις monitor

Το deskop για το σπίτι έχει αντικατασταθεί απο διάφορες cloud λύσεις και σύντομα θα γίνει προσθήκη ενός nas.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει οι εμπειρίες του ενός να αποτελούν καθολική αλήθεια για όλους κι όποιος αντιδρά να τον χαρακτηρίζουμε κάπως. Πέφτουν οι πωλήσεις των PC; Λογικό. Αφού πλέον οι επεξεργαστές δεν εξελίσσονται με τους ρυθμούς του παρελθόντος και το software δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικό. Ένα PC πενταετίας τρέχει άνετα Firefox/Chrome/IE ή Office που αποτελεί τη βασική χρήση των περισσοτέρων χρηστών. Άρα ο κόσμος δεν έχει λόγο να αγοράσει καινούργιο υπολογιστή. Για τον μέσο χρήστη ένα tablet κάνει τη δουλειά μια χαρά.

 

Από την άλλη έχουμε αυτούς που λένε ότι όποιος παίρνει laptop είναι κορόιδο ή ψώνιο. Πολλοί προγραμματιστές δουλεύουν αποκλειστικά με laptop, ειδικά όσοι ασχολούνται με web development. Έχεις ένα απλό μηχανάκι να κάνεις τη δουλειά σου κι από εκεί και πέρα νοικιάζεις servers με το κιλό για να τρέχεις τα projects σου. Όταν το processing γίνεται σε τρίτο μηχάνημα (βλέπε server) ένα laptop σε καλύπτει μια χαρά. Κι έχεις και την άνεση να πας δυο βδομάδες στο χωριό να ξελαμπικάρει το κεφάλι σου.

 

Μην κάνετε σαν κακομαθημένα 15χρονα που θέλουν να έχουν πάντα δίκιο. Ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι.

Όπως το είπες ο καθένας με τις ανάγκες του συμφωνούμε σε αυτό. Αυτό που δε καταλαβαίνω είναι ποιος είναι τελικά αυτός που κάνει σα κακομαθημένο 15 χρόνο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...