Προς το περιεχόμενο

Εμφύτευμα υπερήχων, βοηθάει τα φάρμακα χημειοθεραπείας να φτάσουν στους καρκινικούς όγκους στον εγκέφαλο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικά και δεν είσαι μέσα στον χορό για να δίνεις μία τέτοια απάντηση.

Εγώ είμαι μέσα στον χορό..για να είμαι ακριβής η μητέρα μου είναι, εδώ και χρόνια.

Το ένα δεν αποκλείει το άλλο, το χάπι δηλαδή δεν αποκλείει την προσευχή και η προσευχή δεν αποκλείει το χάπι.

Τέσπα.

Απλά το θέμα είναι ότι χωρίς χάπι δεν υπάρχει ελπίδα.Χωρίς προσευχή όμως υπάρχει. Το κατά πόσο η προσευχή είναι αναλγητικό για τον νου είναι άλλο θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Απλά το θέμα είναι ότι χωρίς χάπι δεν υπάρχει ελπίδα.Χωρίς προσευχή όμως υπάρχει. Το κατά πόσο η προσευχή είναι αναλγητικό για τον νου είναι άλλο θέμα...

 

η ψυχολογια για εναν ασθενη να ξερεις παιζει ουσιωδη ρολο σε μια θεραπεια. επομενως η προσευχη για καποιον που πιστευει σε αυτα ειναι πραγματικα, ειναι πολυ σημαντικη για την θεραπεια του...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό που πάτε και διαβάζετε και αναπαράγετε άρθρα από κάθε π@π@ρο-blog που μεταξύ άλλων, θέλει να σας πουλήσει και αυτοκολλητάκια που εξαφανίζουν την ακτινοβολία των κινητών, καθώς και ...θεραπευτικές πλάκες του Τέσλα ...με ξεπερνάει όχι μόνο σαν σκεπτόμενο άνθρωπο αλλά και σαν ύπαρξη γενικότερα...

 

ΟΚ, η ηλιθιότητα και η αμάθεια/ημιμάθεια δεν είναι ποινικό αδίκημα και καθένας κάνει ο,τι γουστάρει, αρκεί να μην παίρνει κι άλλους στο λαιμό του. 

 

Είμαστε στο 2016 και ακόμη έχουμε συνανθρώπους μας (και δυστυχώς ανάμεσά τους και πολλοί νέοι), που περιμένουν σαν τους ιθαγενείς να τους δείξει κάποιος ένα ...καθρεφτάκι για να μαγευτούν.

 

:(

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσύ πιστεύεις όλα καλα με τις φαρμακοβιομηχανίες?Και προσωπικά συμφωνώ με πράγματα που λέει το άρθρο.Από την στιγμή που μπορείς να διατάξεις το δάχτυλό σου να κουνηθεί είναι δυνατόν να διώξεις και τον καρκίνο.Ο άνθρωπος μια παράθεση έκανε και εσύ του εξαπολύεις ολόκληρη επίθεση,δεν σου επέβαλε τίποτα,οπότε χαλάρωσε.

 

Όχι, δεν είναι όλα καλά με τις φαρμακοβιομηχανίες. Υπάρχει και εκεί ό,τι στραβό υπάρχει σε οποιονδήποτε άλλο τομέα. Όμως δεν είδα κανέναν από αυτούς τους μπουρδολόγους να κάνουν ό,τι κάνουν με τις "κακές φαρμακοβιομηχανίες" και να απαρνούνται το αμαξάκι τους, το smartphone τους, τον υπολογιστή τους, τα φιρμάτα ρουχαλάκια τους.

Και τι μπούρδα είναι αυτή ότι αφού μπορείς να διατάξεις το δάχτυλό σου να κουνηθεί μπορείς να διώξεις τον καρκίνο; Μπορείς να διατάξεις την καρδιά σου να αλλάξει ρυθμό; Μπορείς να διατάξεις τα νεφρά και το συκώτι σου να δουλεύουν ταχύτερα; Μπορείς να διατάξεις τις κόρες των ματιών σου να διασταλθούν/συσταλθούν κατά το δοκούν; Μπορείς να διατάξεις το σώμα σου να μην νιώθει πόνο;

Άντε πια, διαβάζετε ό,τι ανοησία κυκλοφορεί στο Internet και την πιστεύετε. Και ναι, θα σας κάνω ολόκληρη επίθεση, εφόσον οι ιδέες και οι απόψεις σας είναι ΑΝΟΗΤΕΣ και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο "σιγουρο" που μπορουμε να κανουμε ειναι να μαθουμε ολους μα ολους τους λογους που προκαλουν τις ανιατες ασθενειες και να τους αποφευγουμε.

ομως

1. δεν τους ξερουμε ολους τους λογους!

2. δεν τους αποφευγουμε γιατι δεν πιστευουμε οτι φταινε αυτοι!

3. πιστευουμε περισσοτερο στην τυχη παρα στην επιστημη οποτε οτι και να μας λενε, με το "καλη τυχη" πορευομαστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεις συγγενεις γιατρους που ειχα, και οι τρεις αρνήθηκαν να κανουν χημειοθεραπεια οταν αρωστησαν. Και πεθαναν.

 

Αυτο δεν το λεω για το οτι πεθαναν, αλλα για το οτι αρνηθηκαν την χημεια.

 

3 συγγενείς γιατρούς και οι 3 απο καρκίνο και οι 3 την ίδια απόφαση.

Τι γιατροί ήτανε; "γενικοί"; οδοντίατροι; παθολόγοι; ομοιοπαθητικοί;

Η παπάτζα επίπεδο δημοτικού για να στηρίξουμε τον εγωισμό μας, σε όλο της το μεγαλείο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πριν σχολιάσω να πω ότι είμαι τεχνολόγος ακτινολόγος.

 

...είναι καθαρά στο χέρι του καθενός τι θα διαλέξει να κάνει όταν προσβληθεί από καρκίνο. Ο καρκίνος είναι ψυχογενής νόσος και εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τη διάθεση και την πίστη που έχει ο καθένας.

 

Είμαι σίγουρος ότι παίζεται παιχνίδι στη φαρμακοβιομηχανία, αλλά κανένας δε μπορεί να το πει με βεβαιότητα γιατί σε κάθε κανόνα υπάρχουν εξαιρέσεις.

 

Προσωπικά, δεν θα ήθελα καμία είδους θεραπεία παρά μόνον αν υπήρχε σωματικός πόνος και τα φάρμακα καταπράυναν τον πόνο. Κατά τ'άλλα δεν πιστεύω ότι η παράταση της ζωής σε περίπτωση που κάποιος προσβληθεί από τη νόσο εξαρτάται από τα φάρμακα αφενός αλλά στο πόσο δυνατό είναι το ανοσοποιητικό κάθε οργανισμού και αφετέρου δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να πεθάνω στα νοσοκομεία ταλαιπωρόντας τους γύρω μου και το έχω δηλώσει.

 

Όταν βγει φάρμακο που θα κάνει πραγματικά δουλειά και όχι 'στο περίπου', τότε θα θεραπεύει πλήρως, θα αποκαθιστά τους υγιείς ιστούς που προσβλήθηκαν και το φάρμακο θα είναι προσιτό σε όλους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ειναι δυνατον? τι διαβαζω εδω περα ρε γαμωτο? 

 

υπαρχουν διαφορες μορφες καρκινου, καποιες ειναι θεραπευσιμες (πχ καρκινος του μαστου) και καποιες οχι (πχ καρκινος στο παγκρεας αν θυμαμαι καλα οπου εχει τεραστια ποσοστα θνησιμοτητας) δηλαδη τι λετε? οτι αν μια γυναικα εχει καρκινο του μαστου να μην κανει θεραπεια? ή οποιαδηποτε αλλη ιασιμη μορφη επειδη δεν ειναι βεβαιο οτι θα θεραπευθει? δηλαδη αν ειναι 50-50 οι πιθανοτητες επιβιωσης εσεις θα το αφησετε στην τυχη του επειδη δεν ειναι 100-0 οι πιθανοτητες?

 

...πριν σχολιάσω να πω ότι είμαι τεχνολόγος ακτινολόγος.

 

...είναι καθαρά στο χέρι του καθενός τι θα διαλέξει να κάνει όταν προσβληθεί από καρκίνο. Ο καρκίνος είναι ψυχογενής νόσος και εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τη διάθεση και την πίστη που έχει ο καθένας.

 
συγγνωμη κιολας αλλα ο καρκινος δεν ειναι ψυχογενης νοσος...ναι το στρες το αγχος και λοιπα παιζουν μεγαλο ρολο αλλα δεν ειναι  οι μοναδικοι παραγοντες...υπαρχουν γεννετικοι παραγοντες, περιβαλλοντικοι παραγοντες κλπ...τελος επειδη εισαι τεχνολογος ακτινολογος δεν σημαινει οτι ξερεις ιατρικη
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο καρκινοπάθειες σε δυο διαφορετικά άτομα στο ίδιο σπίτι  η μία οστεοσάρκωμα η άλλη σάρκωμα αριστερού νεφρού. Και στις δύο περιπτώσεις έγιναν σχήματα από χημειοθεραπεία και χειρουργείο και τα δύο μου παιδιά ζουν και είναι καλά στην υγεία τους.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 50% των καρκίνων σήμερα είναι ιάσιμοι.

Ναι, με χειρουργεία, χημειοθεραπείες, ακτινοθεραπείες.
 

Αν δε σας αρέσει, πρόβλημά σας.

ΜΗ ΜΑΣ ΠΡΗΖΕΤΕ ΟΜΩΣ!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ξέρεις καλύτερα να μην μιλάς.

 

Από απλή εμπειρία το αναφέρω και μόνο. Όσο για το αν ξέρω, ή όχι, το μήνυμα μου είναι υποθετικό (έχει κι ένα μάλλον στο τέλος). Τον καθαρά επιθετικό σου τόνο σε 2/2 μηνύματα δεν καταλαβαίνω. Ούτε φαρμακοβιομήχανος ο ίδιος να ήσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητέρα μου πέθανε από καρκίνο πολύ νεα και το θέμα είναι πολύ ευαίσθητο για να αρχίσετε αναθεματισμούς και από τις δυο μεριές.

 

Ούτε οι φαρμακοβιομηχανίες είναι αγγελούδια, ούτε οι χημιοθεραπίες είναι η καλύτερη λύση, αλλά είναι μία λύση που προσφέρει παράταση ζωής στον ασθενη κάποιες λίγες φορές ακόμα και την ίαση. Κανείς δεν αναγκάζει κάποιον να την κάνει οπότε σταματήστε τους ανάθεματισμούς και τις προσβολές και από τις δύο μεριές. Αν μπορεί να βελτιωθεί μέχρι να βρεθεί πραγματική θεραπία προφανώς και δεν είναι κακό και το αρθρο αυτό αναφέρει.

 

Από εκεί και πέρα η ταπεινή προσωπική μου άποψη και δεν με ενδιαφέρει να την ασπάζεται κάποιος ή όχι, είναι ότι οι χημιοθεραπείες μαζί με όλα τα κακά τους (όλοι τα ξέρουμε δεν τα γράφω) είναι ότι προσφέρουν μια παράταση ζωής στον ασθενη. Μετά από κάποιο τελικό στάδιο δεν προσφέρουν παρα ταλαιπωρία στον ασθενή και εκεί ποια θα πρέπει ο ασθενής να έχει το δικαίωμα στην ευθανασία που επιτρέπεται σε ελάχιστες χώρες. Εγώ πιστεύω πολύ στο δικαίωμα στην ευθανασία όταν βέβαια πληρεί ο ασθενής το κριτήρια. Εννοώντας βέβαια ότι έχει φτάσει στο τελικό στάδιο και δεν έχουν και πολλά αποτελέσματα οι χημιοθεραπίες. Το να βλέπεις τον άνθρωπο σου να υποφέρει μέχρι τέλους και ούτε το νάρκωμα με τα δυνατότερα <<φαρμακα>> να τον ποιάνουν είναι φρικτή εμπειρία την οποία δεν εύχομαι σε κανέναν και με το <<φρικτή>> μπορεί να λέω και λίγα. Η ευθανασία οπως είπα και πριν είναι λύση την οποία δεν συζητά κανείς δυστηχώς. Τα παραπάνω είναι γνώμη του γράφοντα και δεν θέλω να επηρεάσω κανέναν ούτε αναθεματίζω επίσης αυτούς που έχουν άλλη γνώμη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...