Προς το περιεχόμενο

The Legend of Zelda: Breath of the Wild [Wii U][Switch]


Deghinsea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και μιλησαμε για amiibo,υπαρχει καποιος λογος που τα amiibo του zelda BOTW ειναι ακριβοτερα απο τα αλλα?

https://www.skroutz.gr/c/1876/Character_Figures.html?from=catspan&keyphrase=zelda

Επηρρεάζονται από το καπέλο που έχουν τα λοιπά περιφερειακά του Switch...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Zelda Maps

Χάρτης που περιέχει πληροφορίες για τα items, bosses, dungeons, waypoints, quests και οτιδήποτε έχει να κάνει με το progress του παιχνιδιού. Προφανώς ακόμα βρίσκεται σε Alpha stage.

Πιο πολύ για end-game καταστάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα την πω την αμαρτία μου!βαρέθηκα λιγάκι!δεν φταίει το παιχνίδι απλά στα open world πάντα σε κάποια φάση νιώθω ότι χάνω τον σκοπό μου!σήμερα για παράδειγμα ξεκλειδωσα ολα τα towers όμως νιώθω ότι δεν έκανα κάτι ουσιαστικό!εκτός από ότι ειδα ωραιες τοποθεσίες.. τώρα πάω για το τρίτο divine beast οπότε θα πάρει πάλι τα πάνω του το παιχνίδι!είμαι στις 30 ώρες και ζήτημα να είμαι στην μέση του παιχνιδιού..με μόνο main missions!δεν ξέρω αν έχω ξανά παίξει κάτι αντίστοιχο σε μεγεθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα την πω την αμαρτία μου!βαρέθηκα λιγάκι!δεν φταίει το παιχνίδι απλά στα open world πάντα σε κάποια φάση νιώθω ότι χάνω τον σκοπό μου!σήμερα για παράδειγμα ξεκλειδωσα ολα τα towers όμως νιώθω ότι δεν έκανα κάτι ουσιαστικό!εκτός από ότι ειδα ωραιες τοποθεσίες.. τώρα πάω για το τρίτο divine beast οπότε θα πάρει πάλι τα πάνω του το παιχνίδι!είμαι στις 30 ώρες και ζήτημα να είμαι στην μέση του παιχνιδιού..με μόνο main missions!δεν ξέρω αν έχω ξανά παίξει κάτι αντίστοιχο σε μεγεθος!

 

Δεν το έχω παίξει ακόμα αλλά είναι κάτι που φοβάμαι οτι θα μου συμβεί και εμένα λόγω του open world χαρακτήρα που έχει το παιχνίδι.

 

Στο μυαλό μου αυτή τη στιγμή, έχω τη λογική του exploration που λέει οτι θα ξεκοκαλίσω κάθε σημείο του χάρτη.

Έτσι θα ξεκινήσω. Δεν ξέρω πόσο θα αντέξω. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει λιώσει το κορμί μου και πραγματικά δεν έχω βαρεθεί ούτε δευτερόλεπτο.Δεν είμαι ο μεγαλύτερος φαν των open world και με τρόμαζε η ιδέα του open world Zelda αλλά είναι τόσο τέλειο και έχει τόσα πράγματα να κάνεις που δε χορταινω να παίζω.Ειμαι στο δεύτερο divine beast και έχω γράψει παρά μα πάρα πολλές ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα την πω την αμαρτία μου!βαρέθηκα λιγάκι!δεν φταίει το παιχνίδι απλά στα open world πάντα σε κάποια φάση νιώθω ότι χάνω τον σκοπό μου!σήμερα για παράδειγμα ξεκλειδωσα ολα τα towers όμως νιώθω ότι δεν έκανα κάτι ουσιαστικό!εκτός από ότι ειδα ωραιες τοποθεσίες.. τώρα πάω για το τρίτο divine beast οπότε θα πάρει πάλι τα πάνω του το παιχνίδι!είμαι στις 30 ώρες και ζήτημα να είμαι στην μέση του παιχνιδιού..με μόνο main missions!δεν ξέρω αν έχω ξανά παίξει κάτι αντίστοιχο σε μεγεθος!

 

Εχω μόνιμα το ίδιο πρόβλημα στα open world/sandbox παιχνίδια αλλά στην προκειμένη φάση έχει τόσα πολλά να πειραματιστείς και να κάνεις μαλακιζόμενος που πραγματικά δεν έχει σημασία. Οταν βλέπω ότι χάνω το "στόχο" μου ασχολούμαι με ότι βλακεία μπορείς να φανταστείς και πραγματικά το παιχνίδι είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να σε αποζημιώνει για την κάθε σου κίνηση όσο άσκοπη και να είναι. Δεν έχει καμιά σχέση με τα υπόλοιπα Open world/sandbox που το ότι και να κάνεις επί της ουσίας δεν έχει καμιά σημασία ακόμα και σε φάση βλακείας.

 

Δίνω kudos σε παιχνίδι που καταφέρνει να το κάνει αυτό και ειδικά σε εμένα που είμαι έτοιμος να πατήσω exit σε ένα τέτοιο παιχνίδι στο πρώτο πεντάλεπτο. 

Επίσης δυο ωραία βίντεο, που εννοείται ότι δεν θα λάβετε σοβαρά γιατί πρόκειται για ουσιαστικά διαφορετικά παιχνίδια, που απλά δείχνουν ορισμένα από τα επίπεδα λεπτομέρειας στο Zelda. Απλά για να καταλάβετε το επίπεδο δουλειάς που έχει πέσει.

 

https://www.youtube.com/watch?v=aVPXKdSEGNQ&t=320s

 

https://www.youtube.com/watch?v=qEGWtyJAkO0&t=318s 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το καθε παιχνιδι εστιαζει σε διαφορετικα πραγματα.

Με βαση αυτο το fact, μπορεις να παρεις οποιοδηποτε καλο ή τελειο(για καποιους) παιχνιδι και να το κανεις σκουπιδι σε συγκριτικο βιντεο ακομα και με το χειροτερο που υπαρχει εκει εξω.

Κανενα παιχνιδι εκει εξω δεν θα σε αφηνει να κανεις τα παντα και καπου θα σε περιοριζει, οποτε εχεις ευκολη δουλεια αν θελεις να αποθεωσεις το ενα εις βαρος του αλλου.

 

Τα παραπανω συγκριτικα βιντεο δεν διαφερουν σε ποιοτητα/φιλοσοφια/νοοτροποια απο αυτο που εβαλαν καποια παιδια για τα χαλασμενα switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχει πάρει κανείς σε WiiU? Διαβάζω παντού οτι θα κάνω παρεα με τα teens, δλδ τα 20αρια fps θα εινα πολυ συχνά. Πρώτη φορά τόσα τεχνικά προβλήματα απο την Ν, το game έγινε καθαρά rushed να προλάβουν το release του Switch.. Ειναι playable ή να περιμένουμε patch μας και καλυτερεψει η κατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχει πάρει κανείς σε WiiU? Διαβάζω παντού οτι θα κάνω παρεα με τα teens, δλδ τα 20αρια fps θα εινα πολυ συχνά. Πρώτη φορά τόσα τεχνικά προβλήματα απο την Ν, το game έγινε καθαρά rushed να προλάβουν το release του Switch.. Ειναι playable ή να περιμένουμε patch μας και καλυτερεψει η κατάσταση?

 

Ένα ακόμα divine beast μου έμεινε. Νομίζω οτι έχω δεί μεγάλο μέρος του παιχνιδιού. Έχει καποια drops σε ορισμένα σημεία αλλα ούτε κατα διάνοια δεν είναι unplayable. Θα το λέω και θα το ξαναλέω. Μιλάμε για έπος. Το να περιμένεις να παίξεις μήπως και σώσεις 5-6 fps στα stables δεν είναι ιδιαίτερα καλή ιδέα.

 

Btw παρέλαβα σήμερα και την limited edition με το master sword (και παίζω backup στο wiiu γιατί η nintendo είναι ηλίθια και δεν έβγαλε collector's για το U).

 

To sword μπήκε ήδη στο zelda shrine μου και είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ. Worth και το τελευταίο ευρώ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εσάς που πήρατε την απόφαση με δάκρια στα μάτια οτι δε θα παίξετε το καινούριο Zelda επειδή δε θέλετε να δώσετε λεφτά ούτε για Wii U ούτε για Switch, σκουπίστε τα δάκριά σας επειδή η τύχη ίσως να σας χαμογελάσει.

 

Μια ομάδα ανθρώπων στο Reddit προσπαθεί να κάνει το Breath of the Wild playable για PC.

 

Προφανώς και προς το παρόν το εγχείρημα είναι καρα-work-in-progress, και θα είναι έτσι για αρκετό καιρό ακόμα αφού η ομάδα αναφέρει οτι αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα μερικά εκ των οποίων είναι προβλήματα με τον ήχο, physic glitches, δυσλειτουργίες στα rune abilities και άλλα.

 

Μπορείτε να δείτε ένα sample εδώ:

https://streamable.com/vm3ju

"Video was recorded on following specs: i7-4790K, GTX 780, 8GB RAM"

Σωθήκαμε τώρα,

 

για πλάκα κατέβασα CEMU για να παίξω λίγο Super mario 3d World και μου έβγαλε την πίστη το ρημάδι με τα Errors μέχρι που το έστειλα.

 

Έτσι και αλλιώς όμως τέτοιο παιχνίδι δεν θα ένιωθα καλά να το "έκλεβα", είναι από τα παιχνίδια που απλά ανοίγεις το πορτοφόλι και το πετάς στην μούρη του Developer.

 

Τα δάκρυα στα μάτια παραμένουν και κάνουμε υπομονή :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που εχω να πω για αυτα τα video ειναι κοιτα τι βλακειες σκεφτεται ο κοσμος και ανεβαζει στο youtube για να μαζεψει views(αν και καταλαβαινω τι θες να περασεις τουλαχιστον). 

Οσο για τον κοσμο και των 2 παραπανω παιχνιδιων την δουλεια σε καθε περιπτωση την καταλαβαινεις οταν τα παιξεις οχι με ανουσια clickbait video.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Prospector8, on 09 Mar 2017 - 02:17 AM, said:
Το έχει πάρει κανείς σε WiiU? Διαβάζω παντού οτι θα κάνω παρεα με τα teens, δλδ τα 20αρια fps θα εινα πολυ συχνά. Πρώτη φορά τόσα τεχνικά προβλήματα απο την Ν, το game έγινε καθαρά rushed να προλάβουν το release του Switch.. Ειναι playable ή να περιμένουμε patch μας και καλυτερεψει η κατάσταση?

 

 

 

Δεν μπορεσα ακομη να δοκιμασω εκδοση ζελντα σε switch. Σε wii u oμως που πηρα ειναι απολαυση. Ουτε που εχω προσεξει θεματα framerates σε φασεις διαφορες γιατι απλα χαζευω το τοπιο και το τι παιζει περιφεριακα. Προσωπικά το εχω δοκιμασει καθαρα σαν παιχνιδι επιβιωσης, οπου με ενδιαφερει η βολτα και το σουλατσο στο τοπιο. Ειλικρινα νομιζω οτι σαν τιτλος ειναι κατι που μπορεις να παρεις και στις δυο πλατφορμες και να βιωσεις την ιδια εμπειρια χωρις να νιωσεις οτι υστερει σε κατι. Δεν υπαρχουν θεματα σαν τις επιλογες των εκδοσεων ΤΡ μεταξυ GC/Wii/ Wii U. Αρα νομιζω οτι μπορει κανεις να προβει σε αγορα αφοβα.

Φυσικα μπορει στο μελλον να μην υπαρξει νεο dlc για το wii u, και να βγουν 1,2 επεκτασεις για το switch μονον....Ειδωμεν.
 

 

Και κατι που δεν εχει θεματα με fps 

 

maxresdefault.jpg

Επεξ/σία από Mazinga
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχει πάρει κανείς σε WiiU? Διαβάζω παντού οτι θα κάνω παρεα με τα teens, δλδ τα 20αρια fps θα εινα πολυ συχνά. Πρώτη φορά τόσα τεχνικά προβλήματα απο την Ν, το game έγινε καθαρά rushed να προλάβουν το release του Switch.. Ειναι playable ή να περιμένουμε patch μας και καλυτερεψει η κατάσταση?

 

Εγώ μέχρι τώρα δεν έχω κανένα σοβαρό παράπονο. Ναι πέφτει σε σημεία (χωριά κατά κύριο λόγο) αλλά γενικά δεν ενοχλεί. Θα προτιμούσα να ήταν φυσικά κλειδωμένο 30άρι αλλά οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κουραστικα λιγο παντως, το παιχνιδι εχει απιστευτο content και τρομερη λεπτομερεια αλλα καποια πραγματα με χαλανε λιγο. Για παραδειγμα προσπαθω τωρα να φτασω 13 hearts για το

master sword, το οποιο οπως εμαθα τελικα μπορει να μη σπαει αλλα εχει cooldown 10 λεπτα!!!, ε ενταξει οι τυποι το τερματισαν.. :P

Σε ενα απο τα shrines ηταν major test of strengh και χαλασα ολα τα melee weapons μου, επρεπε να εχεις καποιο basic unbreakable sword και ας κανει ελαχιστο dmg. Αυτος ο μηχανισμος με το break σε συνδυασμό με το μικρο inventory με εχει κουράσει απίστευτα, ελπιζω να φτιαχνει παρακατω με durability up weapons.

 

Το απολαμβανω ακομα το παιχνιδι αλλα αρχιζω και θελω να τελειωνω με καποια πραγματα και να προχωρησω το story, εχω ριξει 1 divine beast προς το παρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...