Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση linux και windows 10


hdonoblepsias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες καλησπέρα.

 

Στο pc μου αυτή την στιγμή έχω εγκαταστήσει windows 10 και θέλω να περάσω και linux. Ο σκληρός μου δίσκος αυτή την στιγμή έχει τα εξής partitions:

 

α) boot files

β) Λειτουργικό 

γ) Τα αρχεία μου

δ) ένα κενο (αφορμάριστο) χώρο 40gb που έχω κρατήσει για τα linux.

 

Κοιτάω κάποια tutorial στο youtube και όλοι επιλέγουν να περαστούν μαζί με τα windows. Δηλαδή την πρώτη επιλογή. Αν επιλέξω αυτό, που θα περαστούν τελικά? στο παρτισιον β) ή το δ)??? Δεν θελω να έχω προβλήματα με τα windows...

 

Μήπως ειναι καλύτερα να επιλέξω το "Something Else"?

post-272239-0-58898500-1466014989_thumb.png


Και κατι τελευταίο. Γίνεται να εγκαταστήσω linux σε φλασάκι? (ΠΡΟΣΟΧΗ, δεν εννοώ το RUN/TEST, μιλάω για κανονική εγκατάσταση που μόλις καρφώνω και μπουτάρω απο το stick να έχω το linux, κανονικό, ολοκληρωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε διαλέξεις τη πρώτη επιλογή είτε το "something else" και φτιάξεις μόνος σου τις αντίστοιχες κατατμήσεις για τη linux διανομή είναι το ίδιο ....

 

 

Όσον αφορά το τελευταίο σου ερώτημα , φυσικά και μπορείς να εγκαταστήσεις μόνιμα λειτουργικό linux σε φλασάκι.

Απλά θα χρειαστείς ένα κενό USB stick και από το Live CD/USB  (run/test όπως το λές εσύ) θα κάνεις την εγκατάσταση στο φλασάκι που σε ενδιαφέρει σαν να είναι ένας οποιοσδήποτε σκληρός δίσκος .

Καλό θα είναι το εν λόγω φλασάκι να είναι από 8GB και άνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πρότεινα το something else

 

1) φτιάχνεις ένα extended partition που θα πιάνει και τα 40gb

2) μέσα σε αυτό θες σίγουρα ένα swap 2-3 gb ανάλογα πόση μνήμη έχεις και αν έχεις ssd καλύτερα να είναι μικρο

3) ένα partition / καλό κοντά στα 10gb για full άνεση αν το θες ξεχωριστά από το /home αλλιώς όλα μαζί στο / με ext4 συνήθως

 

προσωπικά βάζω και ένα /boot στα 400-500 mb με ext2 για τον boot loader και τους πυρήνες

 

στο flasaki γίνεται αλλά συνήθως θα σέρνεται... εκτός αν έχεις όρεξη για λίγο κάψιμο και βάλεις αρκετά φλασακια σε raid mode :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πρότεινα το something else

 

1) φτιάχνεις ένα extended partition που θα πιάνει και τα 40gb

2) μέσα σε αυτό θες σίγουρα ένα swap 2-3 gb ανάλογα πόση μνήμη έχεις και αν έχεις ssd καλύτερα να είναι μικρο

3) ένα partition / καλό κοντά στα 10gb για full άνεση αν το θες ξεχωριστά από το /home αλλιώς όλα μαζί στο / με ext4 συνήθως

 

προσωπικά βάζω και ένα /boot στα 400-500 mb με ext2 για τον boot loader και τους πυρήνες

 

στο flasaki γίνεται αλλά συνήθως θα σέρνεται... εκτός αν έχεις όρεξη για λίγο κάψιμο και βάλεις αρκετά φλασακια σε raid mode :)

 

 

Δοκιμάζω σε λίγο

 

 

 

προσωπικά βάζω και ένα /boot στα 400-500 mb με ext2 για τον boot loader και τους πυρήνες

 

 

Αυτό με μπέρδεψε. Είναι υποχρεωτικό? Πως το κάνω? κατά την εεγκατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...