Προς το περιεχόμενο

macOS Sierra: Αυτά είναι τα συμβατά προς αναβάθμιση συστήματα


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ιδανικό optimisation? να σου δώσω το τηλ του εξαδέλφου μου που πέρασε Yosemite σε 3 χρόνων Mac Book Pro και τράβαγε τα Μάλια του από το υπέροχο optimisation ???

Να σου δώσω εγώ το δικό μου macbook pro 17" του 2010 δηλαδή 6 ετών παλαιό με yosemite που πάει σφαίρα; Και με μνήμη 4GB όπως ήρθε από την Apple χωρίς να κάνω καμιά αναβάθμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ιδανικό optimisation? να σου δώσω το τηλ του εξαδέλφου μου που πέρασε Yosemite σε 3 χρόνων Mac Book Pro και τράβαγε τα Μάλια του από το υπέροχο optimisation ???

 

Και γω 3 χρονων macbook pro εχω αδερφε. Και εχω παρατηρησει καποιες μικρες διαφορες αλλα ετσι ειναι τα πραγματα.

 

Στο τελος της μερας πιστευω πως κερδιζω περισσοτερα απο οτι χανω ομως..

Σκεφτομαι τι θα γινοταν απο τα bugs αν ειχα windows laptop και ηρεμω.

 

Μην αρπαχτουμε γτ δε θελω να το κανω vs αλλα τωρα θα ειχα κανει τουλαχιστον 2 format στην αλλη πατφορμα με τη χρηση που κανω.

Το εχω ζησει παλιοτερα.

 

Οπως και εχω αποδεχτει πως αγορασμενο μηχανημα τριων χιλιαρικων το 2013 θα το δωσω στους δικους μου σε 2-3 χρονια επειδη δε θα με καλυπτει πια γι αυτα που κανω..

 

Λες να μη με πειραζει εμενα?

 

Το τελειο δεν υπαρχει και το ξερουμε ολοι μας..

Το καθε τι εχει και την αλλη του πλευρα αλλα τα ζυγιζεις και επιλεγεις συμφωνα με αυτα που θες..

 

Γενικα μπορω να πω πως ειμαι ευχαριστημενος παντως.

Αν αυτοι οι χρονοι "παλαιωσης" μειωθουν το ξανασυζηταμε εννοειται αλλα προς το παρον ειμαστε καλα ακομα πιστευω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι δεν ξέρουν να διαβάζουν... Ολοκληρωμένα συστήματα συστήματά είναι τα laptops, 2-in-1, τα workstations... Όχι τα PC που έχεις φτιάξει κομμάτι κομμάτι το '08 ή το '98!... Από προσωπική εμπειρία, στην 3ετια η HP και η DELL παύουν να υποστηρίζουν με λογισμικό το μηχάνημα...

 

Έχεις δίκιο αλλά δεν αλλάζει κάτι. Ως τώρα δεν έχει πέσει στα χέρια μου μηχάνημα που να μην παίρνει Windows 10.

 

Εχεις ενα δικιο και στο δινω..

Η εξηγηση μπορει να ειναι απλη..

Η apple μπορει να θεωρει πως στο hardware των μηχανηματων του 2009 και πισω δε γινεται να υπαρχει το ιδανικο optimization ετσι ωστε να μη παρουσιασουν αργοπορια στη χρηση λογω παλαιοτητας.. Μην ξεχνας πως προκειται για μηχανηματα 7 + ετων πισω..

 

Πιστευω πως ειναι πολυ πιθανο να συμβαινει κατι τετοιο. Καθως μετα θα υπαρχουν και παραπονα για τα συγκεκριμενα μηχανηματα.

Αν συμβαινει αυτο εγω ειμαι οκ..

 

Και ναι καταλαβαινω πως καποιος μπορει να χει δωσει 2 χιλιαρικα για μηχανημα του 2008 αλλα και παλι μιλαμε για μηχανημα του 2008.

Ξερουμε ολοι ποσο γρηγορα τρεχει η τεχνολογια.

 

Και δε παυει ο υπολογιστης αυτος να δουλευει σχετικα γρηγορα.. Δε παροπλιζεται.. Απλα δε παιρνει το καινουριο λειτουργικο που ας μη γελιομαστε δε τρεχει και μια..

 

Σκέψου το εξής σενάριο... κορυφαίο μοντέλο iMac 2009 (με SSD), vs εισαγωγικό μοντέλο iMac 2010 (με HDD). Ποιος θα το έτρεχε το Sierra καλύτερα; Στην τελική, θα μπορούσε να κόψει απαιτητικά χαρακτηριστικά (π.χ. Siri) όπως κάνει στο iOS.

 

Στο τέλος με βρίσκεις σύμφωνο. Δε βρήκα κάτι στο Sierra που να με κάνει να το θέλω. Αδιάφορο update. Αλλά του χρόνου; Τον επόμενο χρόνο; Κάτι γαμάτο θα βγάλουν που δε θα μπορώ να το αποκτήσω... πρόπερσυ π.χ., που έβγαλαν το Messages για OS X, αν δε το έπαιρνα θα έστελνα τον iMac με αερόστατο στο κεφάλι του Cook. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΜΠΡΟΣ ΠΙΣΩ.

ΑΠΟ MAC OS σε MAC OS X μετέπειτα σε OS X σκέτο

και τώρα πίσω στο MAC OS.

καλά μας τρολλαρουν οι τύποι?

αστο MACOS από την αρχή και τελειωσε η υπόθεση,

και πιο ωραίο ακούγεται και πιο πολύ νόημα βγάζει.

 

ΕΛΕΟΣ ρε apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου το εξής σενάριο... κορυφαίο μοντέλο iMac 2009 (με SSD), vs εισαγωγικό μοντέλο iMac 2010 (με HDD). Ποιος θα το έτρεχε το Sierra καλύτερα; Στην τελική, θα μπορούσε να κόψει απαιτητικά χαρακτηριστικά (π.χ. Siri) όπως κάνει στο iOS.

Το iMac 09 έχει Core2Duo και το iMac του 2010 έχει i5... Ποιο λες να τρέχει καλύτερα?!?

 

Αλλα ακόμα κ έτσι, τα late 2009 υποστηρίζονται! Τα early δεν υποστηρίζονται, και είναι τόσο παλιά που έβγαιναν σε 20 κ 24 ίντσες...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλουμε δεν θέλουμε για κατανάλωση θα υποστηρίζουν νεότερα μηχανήματα

εν μέρη υπάρχει δίκιο και στην εταιρεία/ριες για λόγους υποστήριξης σε hardware

μην βλέπετε πάντα το καλό και το κακό όπως το hollywood

 

 

Σε πολλά mac υπάρχει μια λύση που ακούγετε MacPostFactor και άλλα παρόμοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τελος της μερας πιστευω πως κερδιζω περισσοτερα απο οτι χανω ομως..

Σκεφτομαι τι θα γινοταν απο τα bugs αν ειχα windows laptop και ηρεμω.

 

Απολυτως τιποτα δεν θα γινοταν. Αλλα νταξει, αμα σε βοηθαει να κοιμασαι καλυτερα, καλα κανεις. Τιγκα στα bugs τα windows. 

Το iMac 09 έχει Core2Duo και το iMac του 2010 έχει i5... Ποιο λες να τρέχει καλύτερα?!?

Aυτο με τον SSD. Ασυζητητι. Εκτος και αν ειναι τοσο βαρυ το OS που θελει i5 για να τρεξει, που αποκλειεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες το να το πουλησει, αν εχει προβλημα μπας και το χαρεί καποιος άλλος.... Δηλαδη με El capitan θες να πεις οτι ειναι καραφλος? Αν κανει τοσο κακο στην υγεία του, γιατί το σκεφτεται και δεν το πουλάει? μηπως μοιάζετε?

Και βέβαια μοιάζουμε άλλο ποστ διαβάζεις ; Ξαδέλφια είμαστε και δόξα το θεό τα μαλλια μας τα έχουμε . Το μακ μπουκ το έχει για δουλειά δεν το ανοίγει να το κοιτάει απλά. Μου είπε λοιπών σε μια συζήτηση που είχαμε ότι μόλις έβαλε το Yosemite είδε μεγάλη καθυστέρηση , αργότερα που έβαλε το el capitan τα πράγματα βελτιώθηκαν κάπως . Εσύ φίλε μου όμως γιατι δεν μένεις atheatos ? δεν νομίζω να απευθύνθηκα σε σένα η μήπως ..... Ειναι ξάδελφος ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω κάτι που είπα σε μια άλλη συζήτηση:

Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω τη μη υποστήριξη παλαιότερων μηχανημάτων. Στο late 2009 iMac που έχω (27", i7, 8GB RAM) μου φάνηκε ότι τα Yosemite έτρεχαν αρκετά καλύτερα από τα Mavericks. Κυρίως η διαχείριση μνήμης (που παρακολουθώ με τα iStatMenus) ήταν έτη φωτός μπροστά. Κάπου εκεί αντικατέστησα τον παραδοσιακό σκληρό με έναν SSD και από τότε το μηχάνημα κυριολεκτικά πετάει. Με τα ElCapitan τώρα όχι μόνο τα πάντα γίνονται ακαριαία αλλά η μνήμη χρησιμοποιείται το πολύ στα 10% και η CPU στα 1-2% (άντε στο τσακίρ κέφι να φτάσει το 5% αν έχω 10 παράθυρα ανοιχτά, βλέπω βίντεο και στέλνω mail ταυτόχρονα). Αφού το μηχάνημα εμφανώς τα πάει χαλαρά δεν καταλαβαίνω το "δεν υποστηρίζεται" (που δε θα ακούσω το Σεπτέμβριο, αλλά σίγουρα του χρόνου) πέρα από το "ήρθε η ώρα να σου ξαναπάρουμε λεφτά".

Όχι όμως κι ότι 8πύρηνος i7 με 8GB RAM και SSD δε φτάνουν... μην τρελαθούμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω 3 χρονων macbook pro εχω αδερφε. Και εχω παρατηρησει καποιες μικρες διαφορες αλλα ετσι ειναι τα πραγματα.

 

Στο τελος της μερας πιστευω πως κερδιζω περισσοτερα απο οτι χανω ομως..

Σκεφτομαι τι θα γινοταν απο τα bugs αν ειχα windows laptop και ηρεμω.

 

Μην αρπαχτουμε γτ δε θελω να το κανω vs αλλα τωρα θα ειχα κανει τουλαχιστον 2 format στην αλλη πατφορμα με τη χρηση που κανω.

Το εχω ζησει παλιοτερα.

 

Οπως και εχω αποδεχτει πως αγορασμενο μηχανημα τριων χιλιαρικων το 2013 θα το δωσω στους δικους μου σε 2-3 χρονια επειδη δε θα με καλυπτει πια γι αυτα που κανω..

 

Λες να μη με πειραζει εμενα?

 

Το τελειο δεν υπαρχει και το ξερουμε ολοι μας..

Το καθε τι εχει και την αλλη του πλευρα αλλα τα ζυγιζεις και επιλεγεις συμφωνα με αυτα που θες..

 

Γενικα μπορω να πω πως ειμαι ευχαριστημενος παντως.

Αν αυτοι οι χρονοι "παλαιωσης" μειωθουν το ξανασυζηταμε εννοειται αλλα προς το παρον ειμαστε καλα ακομα πιστευω.

Ενταξη φίλε ούτε και εγώ θέλω vs και χαζομάρες έχεις δίκιο . Να σε ρωτήσω κάτι όμως για ποια bugs μιλάς ; Θελεις να κανεις ενα test; Και το λέω με όλη την καλή διάθεση χωρίς ειρωνεία . Πάρε ενα HP ,Lenovo η Dell απο αυτά που λέει ο φίλος Architekt πιο πάνω, που ΔΕΝ υποστηρίζονται ποια , βάλε έναν ssd και Windows 10 και πες μου με το χέρι στην καρδιά δεν ειναι άξιο προσοχής αυτό που κατάφερε η μικροσοφτ ( έχει κάνει και βλακείες δεν λέω ) ; Εδώ έχουν " πλουτίσει " τα refurbish shops

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η apple συνεχιζει την μικρη υποστηριξη των μηχανηματων της.

Ενα  8-core Xeon Mac pro του 2009 δεν θα μπορει να τρεχει macOS Sierra, αλλα τρέχει κανονικα την τελευταια εκδοση windows.

 

Ενα macbook pro με core 2 duo 3.06GhHz 4GB Ram του 2009 ή ενα οπως ειπαμε το 8-core xeon mac pro με 8GB RAM του 2009 δεν θα τρεχει sierra, αλλα θα το τρεχει το απλο macbook(οχι pro) του 2009 με εναν πιο core 2 duo 2.0GHz και 2GB Ram.

 

Κριμα που το macos δεν εχει την δυνατοτητα να τρεχει σε παλιοτερα μηχανηματα που εχουν τα windows.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολυτως τιποτα δεν θα γινοταν. Αλλα νταξει, αμα σε βοηθαει να κοιμασαι καλυτερα, καλα κανεις. Τιγκα στα bugs τα windows. 

 

 

 

Ενταξη φίλε ούτε και εγώ θέλω vs και χαζομάρες έχεις δίκιο . Να σε ρωτήσω κάτι όμως για ποια bugs μιλάς ; Θελεις να κανεις ενα test; Και το λέω με όλη την καλή διάθεση χωρίς ειρωνεία . Πάρε ενα HP ,Lenovo η Dell απο αυτά που λέει ο φίλος Architekt πιο πάνω, που ΔΕΝ υποστηρίζονται ποια , βάλε έναν ssd και Windows 10 και πες μου με το χέρι στην καρδιά δεν ειναι άξιο προσοχής αυτό που κατάφερε η μικροσοφτ ( έχει κάνει και βλακείες δεν λέω ) ; Εδώ έχουν " πλουτίσει " τα refurbish shops

 

 

Καλημερα κι ολας..

Πριν απο 5 χρονια και πισω δουλευα μονο windows.. 98, XP, Vista, 7αρια..

Εχω ματωσει απο bugs και ιους στη ζωη μου.

Μη προσπαθει να με πεισει κανενας για το αντιθετο γι αυτα που περασα.

 

Ζωντανο παραδειγμα ο qosmio i5 6gb ram 6αετιας που εχω χαρισει στους δικους μου με τα 7αρια περασμενα πανω.. 

Δε ξερω και γω τι εχει μαζεψει πανω του και κινειται σα ζομπι. Και προχτες τους ελεγα να τον παω για σερβις να αναννεωθει λιγακι.

 

Μπορει να βελτιωθηκε λοιπον η microsoft γτ απο τοτε εχω να ασχοληθω πολυ με windows. Εκτος απ τη δουλεια μου μονο, αλλα εκει δεν υπαρχει ιντερνετ οποτε ψιλοκομπλε. Αυτο σας το δινω αλλα καηκα απ το χυλο και δικαιουμαι και γω να φυσαω και το γιαουρτι..

Τα 8αρια και τα 10αρια μπορει να ειναι μανα εξ ουρανου.

Οταν απογοητευτω με αυτα που χρησιμοποιω τωρα θα ξαναγυρισω να το διαπιστωσω με τα ματια μου.

 

Αλλα μη μου λετε οτι τουλαχιστον τα παλιοτερα λειτουργικα δεν κολουσαν τιποτα γτ ειμαι παθων απο πρωτο χερι.. 

ΕΙπαμε να μην το κανουμε vs το θεμα και δεν ξαναστελνω γτ προς τα εκει παει.

Οποιος ειναι απιστος θωμας ομως μπορει να ερθει να δει πως εχει καταντησει ο qosmio που το πρωτο χρονο της ζωης του πεταγε και τωρα εχει καταντησει, με απλη χρηση του ιντερνετ που κανουν οι δικοι μου..

Και για να σας προλαβω οχι δε πατανε πανω σε μπανερς τυπου "μολις κερδισες ενα iphone6"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον δεν "κόβουν" την εγκατάσταση αν δουν ότι το μηχάνημα είναι κάποιας χρονολογίας και πίσω. Αν δεν υπάρχουν οι drivers, οκ, ατύχησες. Αλλά εδώ η Apple απλά αποκλείει κάποια μηχανήματα, ανεξάρτητα απ' το αν μπορούν να πάρουν το νέο λειτουργικό. Isn't that a dick move?

 

Σε PC που είχα χτίσει το 2005 πέρασα πριν κάνα μήνα Windows 10. 

 

Στον iMac μου (2009) δε θα μπορώ να βάλω Sierra.

 

Makes no sense to me.

Τι να λεμε ρε παιδια,

εγω στο PC που ειχα χτισει το 1987 περασα πριν 2.5 μηνες Windows 11 S

 

Στο Mac δεν μπορω να εγκαταστησω Sierra!? Ελεος!

Δηλαδη τι ελεος, πολυελεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια ειναι βλακεία αυτο που κάνουν. Ωραια λοιπον, εχω mbp late 08 ssd και 8gb ram. Θέλουν να μ πουν πως δεν ειναι optimized?? γιατι αν δεν ειναι, σίγουρα δεν θα θέλω να τρέχω τοσο βαρύ λειτουργικό ουτε σε καινούριο μηχάνημα. Κακά τα Ψέμματα. Τη διαφορά πλέον την κανει ο ssd κ η ram. Απλα δεν θέλουν να το παραδεχτούν, καμια εταιρεία οχι μόνο η Apple. Όπως κ να εχει ειναι τραγικοί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με λίγα λόγια ειναι βλακεία αυτο που κάνουν. Ωραια λοιπον, εχω mbp late 08 ssd και 8gb ram. Θέλουν να μ πουν πως δεν ειναι optimized?? γιατι αν δεν ειναι, σίγουρα δεν θα θέλω να τρέχω τοσο βαρύ λειτουργικό ουτε σε καινούριο μηχάνημα. Κακά τα Ψέμματα. Τη διαφορά πλέον την κανει ο ssd κ η ram. Απλα δεν θέλουν να το παραδεχτούν, καμια εταιρεία οχι μόνο η Apple. Όπως κ να εχει ειναι τραγικοί.

 

 

ΟΚ, κι εγώ έχω το Macbook Late 2008 Alu και δεν είναι συμβατό με το macOS Sierra. Και τι πειράζει; Δεν το θεωρώ αδιανόητο να μην υποστηρίζεται πλέον υπολογιστής οκταετίας. Και, για να είμαι και απόλυτα ειλικρινής, μια χαρά κάνω την δουλειά μου με το τρέχον λειτουργικό, δεν στερούμαι λειτουργικότητας.

 

Δεν λέω ότι το επικροτώ αλλά δεν δεν θα τρελαθώ - ούτε "τραγικοί" ούτε "απαράδεκτοι". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...