Προς το περιεχόμενο

GWENT: The Witcher Card Game


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Τα wiki δεν μπορείς να τα "πολεμήσεις", αλλά κυρίως με προβληματίζει το ότι ανεβαίνεις επίπεδο ακόμη κι αν χάνεις, και μάλιστα με όχι αισθητά αργότερους ρυθμούς.

 

Δηλαδή, έκανα διάφορα λάθη σε μια παρτίδα και έχασα άσχημα: performance, 69xp. Κερδίζω πανηγυρικά στο επόμενο, performance, 72xp.

 

Δεν ήταν το ίδιο, όμως, στο ένα έκανα λάθη που ακόμη και στα δικά μου, άπειρα, μάτια φαντάζουν χοντρά, στο άλλο του γύρισα την παρτίδα με το leader στην τελευταία κίνηση. Πώς, δηλαδή, 69-72.

 

Σου δίνει, βέβαια, extra xp για τη νίκη, αλλά και πάλι... 

 

Τέλος πάντων, έχω κρατημένο ore για 9 kegs αυτή τη στιγμή και δεν έχω αγοράσει το starter, οπότε περιθώριο να αναζητήσω καλές κάρτες έχω, άρα ελπίζω πως με την εμπειρία θα βελτιωθώ στο πώς αξιοποιώ τις κάρτες και στην πορεία θα βρω καλύτερες.

 

Το καλό είναι πως έπαιξα με ένα NR και ήξερα τι θα κάνει (απλά δεν είχα κάρτες να το πολεμήσω, αλλά σκέφτομαι τρόπους) που σημαίνει πως χάνω, αλλά κάτι μαθαίνω από τις ήττες μου. Και κόλπα με NR, και με Skoia.

 

Αυτούς που δεν έχω δει καθόλου μέχρι στιγμής (24 παιχνίδια, 11/11/2) είναι τους Skellige. Με τους άλλους, αποκτώ σιγά-σιγά εμπειρία.

 

Εκεί που υστερεί, για μένα, είναι στο ότι αυτά που κάνεις δεν έχουν σκοπό, πέρα από το να αναπτύξεις τις ικανότητές σου στο παιχνίδι. Γι' αυτό κι ελπίζω πως το επόμενο DLC που λένε πως θα είναι single player, θα το κάνει να φέρνει λίγο στο αγαπημένο Magic: The Gathering που έπαιζα στον 486 μου τω καιρώ εκείνω...


edit: Α, ωραία, άρχισε τις βλακείες και το Gwent, 4 επίπεδα παραπάνω αντίπαλος... Είχε ωραίες κάρτες, κλασικές τακτικές NR, τρεφόταν από το armor και με dummy τους έπαιρνε πίσω και τους ξαναέριχνε στο ταμπλό.

 

Είχε και κάτι ωραίες χρυσές κάρτες, ήρωες, και μια πολύ καλή που έριχνε πάγο σε δύο σειρές.

 

Αλλά, τι με βάζεις να παίξω με τέτοιους αντιπάλους, αφού είναι δεδομένο το αποτέλεσμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, κάποια decks στο παιχνίδι είναι λίγο πασιέντζα. Παίζεις τις κάρτες σου χωρίς να σκέφτεσαι τον αντίπαλο. Και δυστυχώς αυτά τα deck ήταν και είναι τα δυνατότερα ανά patch. Παρόλα αυτά, control decks όπως το καινούργιο του Eredin αλλά και το NG Spies, ειδικά αν παίζεις και rot tossers, κάνουν το παιχνίδι πιο διαδραστικό και διαφορετικό ανά match. Εμένα βέβαια δεν με ενοχλούσαν ποτέ τα autopilot decks αρκεί να μην είναι op. Πχ, το νέο ST Mulligan είχε πάρα πολύ tempo για να το αντιμετωπίσεις. Ε, ήθελε hotfix και καλά έκαναν που δεν ξεκίνησαν το pro ladder χωρίς το hotfix.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όπως προείπα, για μένα σοβαρά θέματα είναι το ότι ανεβαίνεις επίπεδο πρακτικά με την ίδια ταχύτητα χάνοντας, άρα στα πιο ψηλά επίπεδα αν δεν πας σε έτοιμο deck που απλά διάβασες κάπου ότι είναι καλό καταλήγεις fodder, και το ότι αρχίζει και μου βγάζει αντιπάλους με πολύ μεγάλη διαφορά στο επίπεδο.

 

Μέχρι το επίπεδο 3 μου έβγαζε το πολύ +/-1, τώρα το +4 πάει σύννεφο.

 

Ας πούμε, παίζω με ένα NR που κάνει παπάδες με τα dummy, παίρνει τον πρώτο γύρο, δεν παίζει καν το δεύτερο, pass με τη μία, και ξανά παπάδες στον τρίτο γύρο. +4 επίπεδα κι αυτός από μένα, δηλαδή οκ...

 

Κάτι κάρτες απίθανες, που για κατασκευή με scrap είναι άπιαστες, κάτι συνδυασμοί που λες, οκ, δεν θα μπορούσε να το παίξει καλύτερα.

 

Τέλος πάντων, δοκίμασα και με deck NR, γούστο έχουν κι αυτά, διαφορετικό στυλ από τα Monsters.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει εκανα λαθος εγω.. Οταν σου ειπα +-2 εννουσα σε rank. Tο οποιο ειναι και το σημαντικό και αυτο που μετραει. Γιατι lvl ανεβαινεις απλα παιζοντας casual.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι είναι πολύ γενναιόδωρο άρα το ότι κάποιος νέος παίχτης έχει ένα καλό deck μην σου φαίνεται περίεργο. Και εσύ αν ανοίξες όλα τα πακέτα σου και κατασταλάξεις σε ένα faction μπορείς να φτιάξεις ένα καλό deck. Στο Northern Realms τα armour power plays γίνονται από common και silver κάρτες μιας και το έφερες σαν παράδειγμα. Επίσης, το σύστημα σε βάζει με αντιπάλους ανάλογου επιπέδου elo, όχι τι level είσαι. Άρα μην σε αγχώνει που παίρνεις level γρήγορα. Τόσο καλύτερα βασικά λόγω των rewards ανά level.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να κρατάς τα finishers σου. Π.χ rainfarn +  joachim η Menno + Infiltrator. Επείδη παίζω και NG Spies και το θέμα τους σε σχέση με NR η και ST (πριν το hotfix) είναι ότι δεν έχουν άπειρα tempo plays να κάνουν, είναι σημαντικό το πότε θα πάς πάσο στον πρώτο γύρο. Είναι εύκολο να ξεμείνεις από δυνάμεις στο τελευταίο γύρο. 

σκεφτομουν να το εμπλουτισω με λεθο η στεφαν σκελεν για λιγο περισοτερο σταθεροτητα γιατι το ιγκνι δεν με καλυπτει συνεχεια . επισης με επαιξε ενας με εμιρη και  με εκανε ντε ουτ πολυ γρηγορα και μου χαλασε το παιχνιδι γιατι επαιζα με νρ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν ο Λέθο είναι καλή επιλογή. Νόμιζω πως μαζί με το igni μπορούν να κάνουν ένα καλό combo αλλά και πάλι χαλάς 2 gold τα όποια προυποθέτουν ότι ο αντίπαλος θα έχει 16 strength στο row του (9αρι δεν είναι ο Λέθο?) άρα μιλάμε για έναν σχετικά μεγάλο γύρο (συνήθως τον πρώτο) και εσύ να τα έχεις τραβήξει. Η και dimeritium bomb το όποιο combo παίζοταν και πιο παλιά αλλά δεν νομίζω ότι ήταν και είναι τόσο καλό.

 

Ούτε ο Stefan χρείαζεται στους Spies. 

 

Βασικά, δεν νομίζω ότι μπορείς να βρεις καλύτερα golds από Menno, Rainfarn, Zoltan/Assasination, Cahir. Αν παίζεις Rot tossers, assassins η τους  νέους enforcers που κάνουν 2 damage όταν παίζεις spy units το igni δεν χρειάζεται. Αλλά μια η άλλη το igni ναι οκ είναι μια πολύ καλή κάρτα αλλα δεν συγκρίνεται με τις 5 που προανέφερα. Ο Infiltrator μπορεί να κάνει τον Menno 30+ strength play, Rainfarn + joachim επίσης, ο Zoltan είναι καταπληκτικός με τους brigades/enforcers και ο Cahir είναι Cahir. To assasination και αυτό επίσης αρκετά καλό αλλά νομίζω το body που δίνει ο Ζολταν τον κάνει καλύτερη κάρτα.

 

Τι deck παίζεις ακριβώς;  Ο Emir φαίνεται να είναι λίγο counter των Spies και αυτό γιατί έχουμε πάρα μα πάρα πολύ thinning στο deck μας. Εγώ παίζω και Assire αλλά δεν νομίζω ότι ακόμα και αυτή μπορεί να βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά μάγκες δεν κατάφερα να το δω!!! απο οτι διάβασα είδα τα εξής:

 

MAHAKAM ALE FESTIVAL

The upcoming patch will bring the Mahakam Ale Festival. A new panel will appear in the Singleplayer and will allow you to participate in it for 2 weeks. According to the lore once every 25 years a feast is organized by Elder-in-Chief Brouver Hoog. The festival will be fully voiced with Brouver and King Bran talking back to each other all the time. There are also voiced-over narrations before each one of the challenges. There are 3 challenges, each one available in Standard and Expert mode.

Gwent-Ale-Mahakam-Festival.jpg

Standard mode was designed with the idea of just having fun. Completing it will reward you with a unique animated and voiced avatar. Expert mode will reward you with the said title and border and each one of the 3 challenges here rewards Powder. Some of the cards in Expert mode will have altered abilities to make your life even harder.

Here’s a brief overview of each one of the challenges.

TRIAL OF THE GRASSES

Battle between dwarves and Skellige highlangers. You are playing against King Bran. The cards are a bit different than their original versions that are used in Multiplayer. The reward for this challenge is 25 ore + XP.

BATTLE OF THE BARDS

It has a very different set of rules. To beat that challenge you need to meet certain requirements. it’s sort of a puzzle, not a standard game of Gwent. The lore behind it is that the bards are fighting for the attention of the fans.

ENTER THE TIPPER

This one was not previewed on the stream.

 

GENERAL CHANGES

You mighty need the GWENT Glossary: All Keywords on the Cards to better understand some of the descriptions

  • The new patch is expected, as usual “in the following days”.
  • As promised in the previous Dev stream your avatar in the personal stats screen can now be changed. If you don’t like Geralt, you can put any card you prefer. You can put a premium card and it will be animated in the slot.
  • The Legendary card players get in the Starter Pack is a Premium. It’s not a change, just clarification of the description.
  • A major bug related to resurrectring cards has been resolved.
  • The new Ranked Season will come in about a month and will bring 20 new cards to the game.
  • The issue with the coin flip is “work in progress”. They are doing something to it, but aren’t ready yet to talk about it.
  • Updates to the Deck Builder and Crafting Cards from within the Builder are also under development. In the future the goal is your Deck Builder to actually serve as your Collection.

CARDS CHANGES

  • The biggest change is related to the Agile cards. Over 30 cards have been affected by this.
  • Merigold’s Hailstorm will not affect Gold cards any more.
  • Clear Skies now heals by 1 point every Ally unit affected by Weather in addition to its older effects.
  • Restoration now sets the Power to the unit it brings from your Graveyard to 10 Base Power.
  • Dun Banner Heavy Cavalry has now 7 Power and is Agile.
  • Nenneke wont be able to shuffle special cards any more, only Units.
  • Prince Stennis now gains only 3 Armor instead of 5. He still gives 5 Armor to the other Unit it buffs.
  • Shani now gives 2 Armor to the unit it resurrects.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Όσοι έχουν παίξει το Witcher 3 λογικά έχουν πάρει μια ιδέα τι εστί Gwent. Για όλους τους υπόλοιπους το Gwent ξεκίνησε ως mini game στο γνωστό παιχνίδι της CD PROJEKT RED και πριν κάποιους μήνες έγινε release ως standalone με νέο content/κάρτες και συνεχή updates.Κατά τη γνώμη μου είναι το καλύτερο Online Card Game αυτή τη στιγμή με διαφορά, έχοντας ξεκάθαρα καλύτερα mechanics.

 

Για να εξηγήσω λίγο καλύτερα : 

  • Το κάθε match έχει 3 rounds, ο πρώτος στα 2 κερδίζει ( Bo3).
  • Το deck του κάθε παίκτη αποτελείται από minimum 25 κάρτες, και 1 Leader (κάθε Faction έχει από 3 Leader, είναι γνωστοί στον αντίπαλο από την αρχή και είναι ήδη στο χέρι σου ξεκινώντας το παιχνίδι).
  • Υπάρχουν 5 Factions (όπου το καθένα έχει δικιές του μοναδικές κάρτες) +  Neutral κάρτες ( όπου παίζονται σε όλα τα factions).
  • Το board έχει 3 lanes στα οποία μπορείς να παίξεις τις κάρτες σου ( σε αντίθεση με το Hearthstone που έχει 2, μετρώντας και τις secret ).
  • Οι κάρτες χωρίζονται σε Bronze Silver / Gold ανάλογα με την σπανιότητα τους, και η κάθε μια έχει διαφορετικό Value.
  • Ξεκινώντας το match ο παίκτης τραβάει 10 κάρτες, από τις οποίες μπορεί να κάνει mulligan τις 3, ύστερα δεν τραβάει πάλι μέχρι το τέλος του γύρου (εκτός αν έχει κάποια κάρτα με ιδιότητα card draw) . Στο δεύτερο γύρο  τραβάει άλλες 2 και κάνει mulligan 1 , ενώ στον τρίτο τραβάει 1  και κάνει mulligan άλλη 1.
  • Ο παίκτης παίζει μια κάρτα ανά γύρο και μετά έρχεται η σειρά του αντιπάλου του. Στο τέλος του round το value( αριθμός πόντων) της κάθε κάρτας αθροίζεται και ο παίκτης με τους περισσότερους πόντους κερδίζει.Το κάθε round τελειώνει αν ένας από τους παίκτες κάνει Pass ή αν του τελειώσουν οι κάρτες, οπότε εκεί αναγκαστικά κάνει pass.
  • Σκοπός του παιχνιδιού είναι να στερέψεις από πόρους ( κάρτες τον αντίπαλο σου).

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=171&v=9BfHZL1n2NM

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...