Προς το περιεχόμενο

FIFA 17 [PC]


cpttony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Δεν μιλάω για τις συνηθισμένες κόντρες, για τις λάθος πάσες κλπ κλπ. Μιλάμε ότι το παιχνίδι μάς έπαιρνε εντελώς τον έλεγχο από τα χέρια, τύπου δίνω πάσα μπροστά δεξιά κι αυτό αποφασίζει να τη δώσει πίσω αριστερά. Μιλάμε δηλαδή για ακραία πράγματα. Θα μου πεις "δείξε βίντεο".

 

 Ναι και σε μας γινονται σε καποιες φασεις εντελως αλλα νταλων...ισως να ειναι συνδυασμος παραγοντων....δλδ οχι αποκλειστικα δικο μας λαθος στο gamepad ή λογω του delay που εχει το παιχνιδι απο μονο του.

 

Κοιτα εγω δεν ειπα ποτε οτι εχω αποψη for sure..

..εικασιες/θεωριες κανουμε με οσα βλεπουμε στα ματς μας ονλαιν..

..σιγουρα επειδη διαβαζω τι λετε εσεις εδω και καποιοι αλλοι φιλοι αλλου, καποια απο τα ''παραξενα/κουλα'' που συνανταμε εξηγουνται στην πορεια.

 

Ειμαστε μετριοι παιχτες (εγω κι ο φιλος μου στο οριτζιν), δεν παιζουμε πολυ και δεν μπορουμε να το παιζουμε αυθεντιες στο φιφα εχοντας ΑΠΟΨΗ ....ασχετα με τις επιδοσεις και τις ντιβ που φτανουμε μετα απο αρκετο κοπο και ΤΥΧΗ! 

 

Συνεχιζω να παιζω φιφα διοτι την βρισκω παιζοντας μονο ποδοσφαιρακια, δεν ειμαι gamer πια.

Και εννοειται (μπορει να μην φαινεται στον γραπτο λογο) δεν χαλιεμαι!

Συνεχιζω να ασχολουμαι αυτο το λιγο. B)

 

υγ δεν εχω πει οτι υπαρχει δολος απο την ΕΑ στο παιχνιδι...εχω πει κατι που ειχε γραψει ενας αλλος φιλος, οτι το παιχνιδι ευνοει* εκεινον ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ(με οτι σημαινει αυτο)..

 

...ισως ετσι ξεκινας να εχεις *το χαντικαπ (ΟΚ οποιος πιστευει οτι υπαρχει στο παιχνιδι) ...και ισως το χαντικαπ εξηγει τις  σκριπτ φασεις.

 

Το χαντικαπ εννοειται μπορει να σε εγκαταλειψει κατα την διαρκεια του αγωνα...αλλαζει στρατοπεδο.

 

...ετσι ειναι φτιαγμενο το παιχνιδι (μαλλον). Ετσι το ''ερμηνευουμε''...ΚΑΙ....ισως.... ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.

 

Η λαλακια ειναι οτι νιωθεις το χαντικαπ (σε καποια ματς, οχι σε ολα....φανταζομαι ομως οτι στα υπολοιπα το νιωθει ο αντιπαλος ΧΑ ΧΑ ΧΑ)..

 

...αυτο κατεμε χαλαει το παιχνιδι ονλαιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε, όταν λες ότι αβαντάρουν άτομα που τα σκάνε στο FUT ή που παίζουν περισσότερο, δόλος είναι ;)

 

Σε κάθε περίπτωση, σημασία έχει ότι το momentum ζει και βασιλεύει. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να βελτιωνόμαστε όσο μπορούμε ούτως ώστε να το αντιμετωπίζουμε κάπως. Προσωπικά για το δικό μου skill (και mindset) είναι undefendable η φάση, αλλά τι να κάνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα επιτέλους τι με ενοχλεί σε αυτό το Fifa και γιατί το θεωρώ ένα από τα χειρότερα που έχω παίξει. Σχετίζεται εν μέρη με το momentum που λέτε αλλά χωρίς τις μπούρδες περί εύνοιας του Χ ή του Υ.

 

Το παιχνίδι είναι inconsistent του κερατά. Το RNG βαράει κόκκινο.

Ξεκινάμε από τα πολύ βασικά πριν συνεχίσω με το inconsistency του. 

 

Αυτή τη στιγμή οι παίκτες όλοι στη τρίπλα τους νιώθεις λες και έχουν βαρίδια στα πόδια. Σε κάθε αλλαγή κατεύθυνσης πάνω από 30 μοίρες είτε ελέγχεις τον Μποτία ή τον Μέσσι νιώθεις ότι κουμαντάρεις νταλίκα. Αυτό σε συνδιασμό με το γεγονός ότι ο αμυντικός αν κάθεται είτε ακίνητος ή ακόμη και αν διαλέξει λάθος πλευρά καλύπτει με τον "όγκο" του κανά 2 μέτρα και βγάζουν τα σλάλομ "off the table".

Αντίθετα οι πάσες ακόμη και αν σημαδέψεις τον αντίπαλο που έχει χωθεί ανάμεσα στον αποδέκτη και στον πασέρ, περνάνε βρέξει χιονίσει καθώς το ΑΙ αποφασίζει να στείλει τη μπάλα λίγο μπρος ή λίγο πίσω από τον αμυντικό για να περάσει.

 

Οπότε πώς παίζεται ακριβώς το παιχνίδι στα "υψηλά επίπεδα"? Ποιο είναι το ας πούμε meta του? 

Ένα ατελείωτο passing game εν αναμονή κάποιου παίκτη ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΕΣΥ να κάνει κίνηση και να ξεφύγει από έναν αμυντικό ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΕΙ Ο ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ. Αυτό από μόνο του γαμάει το παιχνίδι γιατί είναι πράγματα πέρα από τον έλεγχό σου. Κερδίζει αυτός που όχι παίζει ποδόσφαιρο αλλά κρατάει καλύτερα τη μπάλα και έχει περισσότερη υπομονή στην άμυνα και δε tiltάρει και αρχίζει να κυνηγάει σαν το σκύλο τα αυτοκίνητα.

 

Από τη φύση του το παραπάνω είναι μια απίστευτα κουραστική και ψυχοφθόρα διαδικασία. Τώρα πάμε στο inconsistency. Θα αναφέρω απλά παραδείγματα που πέρα από το RNG δεν θα έπρεπε να συμβαίνουν όχι απλά σπάνια αλλά ΠΟΤΕ!

 

- Insigne με το R2 βάζει σώμα στον Chiellini. 

- Chiellini αφού τον τριπλάρει ο Insigne τον παίρνει σε ταχύτητα.

- Insigne παίρνει κεφαλιά από τον Chiellini.

- Kante σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή στο απέναντι γάμα. 

- Marchisio λάθος πάσα στα 2μέτρα ή να πετάει όπου να'ναι μια φαινομενικά εύκολη κάθετη.

- Το ίδιο σούτ υπό τις ίδιες συνθήκες έχει διαφορετικά αποτελέσματα.

- Πάσα με πλάτυ από τον Μανωλά να καταλήγει διαβήτης από το ύψος της περιοχής στο μέσο στο κέντρο.

 

Τα παραπάνω δεν έπρεπε να συμβαίνουν ΠΟΤΕ ανεξαρτήτως πόσο καλός είναι αυτός που χειρίζεται τον παίκτη. Χαλάνε την ισορροπία του παιχνιδιού και παύουν να υπάρχουν σταθερές. Δηλαδή τι πρέπει να κάνεις για να παίξεις σωστά? Να παίξεις double team στο αριστερό του Καντέ?

 

Τα παραπάνω εν μέρη θυμίζουν το momentum που λέτε. Βέβαια εσείς πιστεύετε ότι κερδίζει αυτός που έχει το momentum. Εγώ πάλι πιστεύω ότι κερδίζει ο καλύτερος αλλά δυστυχώς όχι ο καλύτερος στο "ποδοσφαιράκι" αλλά ο καλύτερος στο...Fifa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jim, το πρόβλημα είναι ότι πολλά πράγματα είναι πέρα από τον έλεγχό σου. Δεν πάει να μαρκάρεις τέλεια, αν θέλει να περάσει την πάσα θα την περάσει. Αντίστροφα δεν πάει να κάνεις πάσα με πράσινο passing στα τρία μέτρα, αν το παιχνίδι θέλει θα την στείλει στον αντίπαλο ο οποίος μετά θα βρεθεί μόνος του απέναντι στο τέρμα σου, κατά κανόνα με τα εξτρέμ να του δίνουν ακόμη περισσότερες επιλογές. Τα περισσότερα γκολ τα τρώω γιατί κάνω μία ενέργεια η οποία θεωρώ αυτονόητο ότι θα πετύχει π.χ. ο αμαρκάριστος Μασκεράνο θα δώσει πάσα στον επίσης αμαρκάριστο Άλμπα στα πέντε μέτρα, αλλά να που για κάποιο λόγο δίνει την πάσα στον αντίπαλο φορ. Πράγματα που όπως γράφεις πολύ σωστά, δεν θα έπρεπε να γίνονται ποτέ.

 

Κι επανερχόμαστε στο ζήτημα του μέτρου και της συχνότητας. Όταν λοιπόν αυτές οι "τυχαίες" καταστάσεις ξεπερνάνε το μέτρο (π.χ. ο Μέσσι πλάτη με τρεις αμυντικούς, ξαφνικά γυρίζει, σουτάρει, η μπάλα περνάει μέσα κι από τους τρεις και καρφώνεται στο γάμμα) ή γίνονται υπερβολικά συχνά, και μάλιστα με μονόπατη την εύνοια (π.χ. τώρα που παίζαμε πάλι co-op με τον αδελφό μου δεν μπορούσαμε ούτε να περάσουμε τη σέντρα με την Τότεναμ, κάθε πάσα πήγαινε σε αντίπαλο, παίκτες με δήθεν άψογο κοντρόλ έκαναν το κοντρόλ του Βύντρα, ίσα ίσα για να τους προλάβει ο αντίπαλος αμυντικός κ.ο.κ.), τότε πολύ απλά μιλάμε για άλλη μία κλασική περίπτωση όπου η ΕΑ γράφει στα @@ της το feedback και την κοινότητα ολόκληρη και λέει "εγώ θα εξομοιώσω το randomness του ποδοσφαίρου γιατί είμαι η ΕΑ και γ$%&ω και δέρνω". Με αποτέλεσμα να βλέπουμε αυτά που βλέπουμε.

 

Δεν θα διαφωνήσω ότι ένας πολύ ικανός παίκτης, σε συνδυασμό με tweaks στα συστήματα κλπ μπορεί να παλαντζάρει κάπως την κατάσταση. Αλλά εγώ προσωπικά που απλά θέλω να βάλω ένα ρημάδι ποδοσφαιράκι να παίξω, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σώνει και ντε πρέπει να χάνω ή να κερδίζω με βάση κάποια ζαριά που ρίχνει η frostbite και όχι βάσει του skill μου. ΟΚ, σημαντικός παράγοντας η τύχη στο ποδόσφαιρο, όπως και στο οτιδήποτε, αλλά πρώτον εδώ παίζουμε ποδοσφαιράκι και δεύτερον, όταν η τύχη γίνεται σημαντικότερος παράγοντας από το skill, ενώ παράλληλα αγνοούμε βασικούς κανόνες της φυσικής (και της φύσης) προκειμένου να εξομοιώσουμε επιβάλουμε τη διαφορά δυναμικότητας με το στανιό, τότε ποιο το νόημα; Προσωπικά πάντως - και το λέω αυτό με απόλυτη ειλικρίνεια - πλέον νιώθω πως είτε χάσω είτε κερδίσω, το input μου είναι minimal at best. Κατά τα άλλα προφανώς και συμφωνώ απόλυτα με τα επιμέρους σημεία που θίγεις.

 

EDIT: Επίσης να συμπληρώσω ότι συμφωνώ απόλυτα με την παρατήρησή σου περί inconsistency. Μάλιστα ήθελα να το αναφέρω σε παλιότερο post, αλλά για κάποιο λόγο δεν το έκανα. Προσωπικά, τίποτα δεν μου γ%&*ει το παιχνίδι περισσότερο από αυτό. Το εύρος είναι τόσο τεράστιο που ειλικρινά, μερικές φορές είναι σαν να παίζω με δύο διαφορετικές ομάδες. Και μάλιστα συχνά μέσα στον ίδιο αγώνα! Δεν είναι δυνατόν τη μία στιγμή να ελέγχεις την Μπαρτσελόνα και την άλλη τον Βραδυποριακό. Ούτε να κάνουν παίκτες 85+ γκέλες που δεν θα έκαναν ούτε 60ρηδες. Δεν είναι δυνατόν να θυσιάζεται η κοινή λογική στον βωμό της τύχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μείνω μόνο σε ένα κομμάτι που αναφέρεις γιατί είναι αργά και νύσταξα ;p.

 

Αναφέρεις κάπου το "μέτρο και συχνότητα" και εκεί είναι που είμαι κάθετος. Στα παραδείγματα που ανέφερε δε μπορεί να υπάρχει μέτρο και συχνότητα. Είναι κάποια πράγματα που δεν έπρεπε να συμβαίνουν ΠΟΤΕ γιατί ακριβώς μιλάμε για παιχνίδι που πρέπει να έχει κάποιους κανόνες. Το ότι ο Βύντρα έβαλε ένα γκολ από το Θεό με τη Σεβίλλη σε ολόκληρη τη καριέρα του δε σημαίνει ότι έστω ένα στα 10 ματς θα το χάσω ή θα το κερδίσω με γκολ του Βύντρα από το κέντρο. Γιατί πέρα από αυτή τη μαλακία και στα άλλα ματς θα γίνει κάποια άλλη μαλακία και θα κερδίσω ή θα χάσω.

 

Η βασική διαφωνία μας είναι στο τρόπο παρουσίασης. Εγώ το παραπάνω σε μεγάλο βαθμό μπορώ είτε να το abuseάρω ή να το κερδίσω και δε το θεωρώ αδύνατο. Το θέμα είναι ότι δε θέλω να μπαίνω σε αυτή τη ριμάδα τη διαδικασία. Από ένα σημείο και μετά παύει να με ενδιαφέρει αν το Fifa θεωρείτε arcade ή simulation (με ό,τι συνεπάγεται αυτό) και ξεκινάει το ερώτημα αν είναι fun. Για μένα πλέον το 17 δεν είναι.

 

Δε νιώθω ότι υπάρχει αυτό το momentum. Νιώθω όμως ότι η μηχανή του είναι για τον πούτσο. Είναι σαν να βάζαν στο Call of Duty τις σφαίρες να εξοστρακίζονται. Ναι οκ ίσως είναι ρεαλιστικό, ναι ίσως κάποιοι να μπορέσουν να το abuseάρουν ή να το νικήσουν και αυτό αλλά ρε καριόληδες είναι fun?

 

Είναι fun να προσπαθώ να προβλέψω το τσαφ του αμυντικού? Μπορώ πλέον να το κάνω αλλά είναι fun? 

 

Έχω μεγαλώσει με το Pro το οποίο είχε πολύ αυστηρούς κανόνες. Ναι οκ ίσως κάποια πράγματα και κάποια γκολ να επαναλαμβάνονταν. Ίσως μάλιστα να θύμιζε και μπάσκετ απ'την άποψη ότι ο καλύτερος σχεδόν πάντα κέρδιζε. Αλλά αυτό το randomness σχεδόν σε όλα τα πράγματα δε το είχε.

 

Ήξερες ποια πάσα θα περάσει. Ήξερες ποια τρίπλα θα βγει. Ήξερες που θα πάει το σουτ με το αριστερό του Εσιέν. 

 

Τώρα έχει γίνει μια μεγάλη εξίσωση του skill και δε παίζεις γαμημένο ποδοσφαιράκι. Παίζεις Fifa. Πάει ο άλλος ευθεία και οι δικοί σου ανοίγουν τα πόδια τους σαν τη πουτάνα. Και συ σπας τα δάχτυλα σου για να κάνει skills και τρίπλες και πέφτεις πάνω σε ντουβάρια.

 

Είτε παίξω με τον καλύτερο στον κόσμο ή με τον χειρότερο δε νιώθω ότι θα χάσω ή θα κερδίσω άνετα. Και με τον ένα θα έχω πιθανότητα νίκης και ας χάσω και με τον άλλο θα έχω πιθανότητα ήττας και σας του λείπουν 9 δάχτυλα.

 

Έχει απλά τραγικά mechanics. Σαν να παίζεις ραλάκι, να παίρνεις όλες τις στροφές τέλεια και να υπάρχει περίπτωση να κάψεις μηχανή μια στο τόσο. Οκ ρεαλιστικό αλλά ρε κερατάδες δεν είναι fun. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα, το οποίο θίγω κι εγώ συχνά πυκνά όταν ποστάρω για το FIFA. Αυτή η με το στανιό εξομοίωση και εξίσωση καταστάσεων και ικανοτήτων. Τώρα ο κάθε ένας, ανάλογα με το στιλ παιχνιδιού του, βασανίζεται διαφορετικά. Εσύ μιλάς για επίθεση, εγώ μιλώ για άμυνα.

 

Χθες που το συζητάγαμε με τον αδερφό μου έκανε μια αρκετά εύστοχη παρατήρηση: Ουσιαστικά, στο FIFA 17 μπορείς να γυρίζεις την μπάλα ανελέητα χωρίς να μπορεί να κάνει κάτι ο αντίπαλος για αυτό. Αν, όμως, κάνεις κατάχρηση αυτής της δυνατότητας ή αν και οι δύο απλά βασανίζουν το τόπι, τότε το παιχνίδι τρελαίνεται και δίνει ένα boost στον έναν για να ξεκολλήσει η φάση. Το λεγόμενο "γκολ με το στανιό". Μάλιστα στατιστικά έχω παρατηρήσει ότι υπάρχει πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα να δεχτώ ή να βάλω γκολ στα πρώτα λεπτά του αγώνα ή στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου (έχω βάλει/δεχτεί άπειρα γκολ στο 45', τόσα που καταντά στατιστική ανωμαλία).

 

Γενικά πάντως, αυτό που γίνεται είναι ότι φτάνεις στην αντίπαλη περιοχή θες δεν θες, αφού το παιχνίδι δεν επιτρέπει στενό μαρκάρισμα στο κέντρο, και μετά απλά γυρνάς την μπάλα γύρω γύρω μέχρι είτε να βρεις ένα άνοιγμα, είτε - αν είσαι αρκετά καλός κι έχεις και το boost του momentum - να σκάσεις καμία ντρίπλα και να διεισδύσεις.

 

Αυτό φυσικά είναι εντελώς απαράδεκτο. Το παιχνίδι θα έπρεπε να θέτει τις προϋποθέσεις εκ των προτέρων και μετά να αφήνει τους παίκτες να καθορίσουν την πορεία του αγώνα. Όχι να παρεμβαίνει για να επιβάλει με το έτσι θέλω μία παρωδία αληθοφάνειας...

 

Η πιο τρανή απόδειξη για τα παραπάνω είναι κατ' εμέ η "εξομοίωση" της αντεπίθεσης. Προσωπικά, δεν θυμάμαι σχεδόν ποτέ να έχω δεχτεί ή κάνει αντεπίθεση επειδή μου έκλεψαν/έκλεψα την μπάλα στο κέντρο με σωστό μαρκάρισμα. Απλά εκεί που αλλάζω ασφαλείς πασούλες έξω από την περιοχή μου, προσπαθώντας να δω πώς θα αναπτυχθώ, το στόπερ μου κάνει ένα επικό αρχαιοελληνικό κοντρόλ ή απλά δίνει την μπάλα δωράκι στον φορ και μπουρδουκλώνεται κι όλας (αυτή η εκνευριστική ζεϊμπεκιά που κάνουν χωρίς λόγο και αιτία) και εγένετο "αντεπίθεση".

 

Και φυσικά η λίστα των scripted/αυτόματων καταστάσεων δεν τελειώνει εδώ.

 

- Κόντρες (ποιος να βασανίζεται με ντρίπλες τώρα, πέρνα από μέσα του αγόρι μου)

- Πάσες (η πάσα αλλάζει κατεύθυνση ή γίνεται αυτόματα χαμηλή ψιλοκρεμαστή αν το παιχνίδι θέλει να περάσει. Αν πάλι δεν θέλει, απλά τη στέλνει αλλού γι' αλλού. Πιο κλασικό παράδειγμα είναι το οφσάιντ, που αν το παιχνίδι θέλει να σε αβαντάρει για να μη βγεις οφσάιντ, ακόμη κι αν στοχεύσεις τον παίκτη που είναι οφσάιντ θα τη δώσει σε κάποιον άλλον πιο πίσω και σε τελείως άσχετη κατεύθυνση με αυτή που έχεις πατήσει).

- Φάουλ (ανάθεμα κι αν έχω απευθείας συμμετοχή στο 1 από τα 10 φάουλ που κάνω)

- Σουτ (τη μία χάνεις το τετ α τετ με τον Μέσσι και την άλλη κεραυνοβολείς από τα 30 μέτρα με τον Μασκεράνο).

- Σέντρες/κόρνερ/κεφαλιές (need I elaborate?)

- Τα πάντα όλα.

 

Τώρα θα μου πεις γιατί το παίζεις. Έλα ντε, γιατί το παίζω; Προσωπικά όσο συνειδητοποιώ τα παραπάνω, κι έχοντας πλέον τελικιάσει στην div 1, ξενερώνω όλο και πιο πολύ και παίζω όλο και λιγότερο. Μόνο η ανταγωνιστική μου φύση με κρατάει ακόμη. Πιστεύω ότι αν πάρω ένα πρωτάθλημα στην div 1 μπορεί και να το παρατήσω τελείως. Θα ήθελα πάρα πάρα πολύ να δω τι θα γινόταν αν αφαιρούσε αυτόν τον παράγοντα η ΕΑ. Να έλεγε "τέρμα τα FUT και τα Seasons, πλέον παίζετε μόνο one off παιχνίδια μεταξύ σας για την πλάκα". Όπως δηλαδή παίζαμε παλιά PES. Να δω αν θα κράταγε το gameplay του παιχνιδιού τον κόσμο...

Επεξ/σία από ektelion
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, όταν λες ότι αβαντάρουν άτομα που τα σκάνε στο FUT ή που παίζουν περισσότερο, δόλος είναι ;)

 

Σε κάθε περίπτωση, σημασία έχει ότι το momentum ζει και βασιλεύει. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να βελτιωνόμαστε όσο μπορούμε ούτως ώστε να το αντιμετωπίζουμε κάπως. Προσωπικά για το δικό μου skill (και mindset) είναι undefendable η φάση, αλλά τι να κάνεις...

To μομεντουμ δεν με ενοχλει....εχει μια λογικη .... του στυλ της ''ψυχολογιας'' εκεινου που νικαει, που παιζει καλυτερα δλδ κανει φασεις, κυκλοφορει ωραια τη μπαλα, εχει την κατοχη....

 

Το σκριπτινγκ δλδ να μπει ορ να μη μπει το γκολ με το στανιο ειναι που δεν χωνευεται/παλευεται.

Οπως επισης φασεις που ο αντιπαλος κανει φαουλ και δεν σφυριζεται.....φαση που χανεις το 5 τετ α τετ κι ο αλλος βαζει γκολ με απιστευτο τροπο στην μοναδικη φαση...δεν λεω εχει και αυτο την πλακα του....δεν την εχει οταν το παιχνιδι σε εχει χρεωσει ηδη 2 φορες ηττα με disconnection που δεν εφταιγες ομως.

Εχω βαλει γκολ αναγκαστικα (εχω ανεβασει και βιντεακι στο youtube) μπαινοντας κυριολεκτικα με τον παιχτη και τη μπαλα στο τερμα διοτι δεν εμπαινε διαφορετικα.

 

Οσο για το 1ο που λες εχω γραψει για ισχυρο account....ισχυρο account εχω κι εγω ως προς του φιλου μου χωρις να εχω σκασει αληθινα λεφτα απλα εχω παιξει περισσοτερο (νικες, κουπες, κοινς, σκιλλ games, επιτευγματα κλπ).

Με εχει νικησει καποιες φορες ονλαιν αλλα οφλαιν που εχουμε παιξει το παιχνιδι ειναι εντελως διαφορετικο....ειναι στα ισα η αναμετρηση.

Αυτο εχω πει/γραψει. Αυτο εννοουσα ΑΝ το εγραψα καπως αλλιως. Μαλιστα ενας σε ξενο φορουμ ειχε γραψει οτι ειχε αγορασει φιφα ποιντς και μετα απο καποια σερι καλα αποτελεσματα αρχισε παλι η κατρακυλα.

Αυτο εχει πετυχει η ΕΑ και ισχυει για ΟΛΟΥΣ ΤΟ ΙΔΙΟ.

Η ΕΑ σε αναγκαζει να παιζεις και μην ξεχνας οτι τα ματς ονλαιν ειναι RANKED.

ΑΝ εβρισκες ονλαιν αντιπαλους με μη ΟΡ ομαδες τα νευρα μας θα ηταν καλυτερα. Ετσι πιστευω....

Απλα η ΕΑ πρεπει να βρει και να δωσει κινητρα ωστε να παιρνουν μικρες ομαδες οι παιχτες....να μπορουμε να παιζουμε (εμεις οι Παναθηναικοι) ΜΟΝΟ με την Παναθα ή καποια αλλη αντιστοιχη ξενη ομαδα ή μικροτερη....και σιγουρα να καταπολεμησει το cheating.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, σβήσε το "δόλος" τότε, my bad :D

 

Και πάλι όμως πιστεύω ότι είναι πιο random τα πράγματα από ό,τι λες. Κατά τα άλλα, συμφωνούμε.

 

Α, σε σχέση με αυτά που έγραψα πιο πάνω, να συμπληρώσω και το περίεργο φαινόμενο των αρνητικών ή θετικών σερί σε επίπεδο πρωταθλήματος πλέον και όχι σε επίπεδο αγώνα. Προσωπικά η μπάρα μου στο Seasons αποτελείται από διαδοχικές πράσινες και κόκκινες σειρές, ενώ θεωρώ ότι το φυσιολογικό θα ήταν να ήταν πιο διάσπαρτες οι νίκες με τις ήττες. Να είχαν δηλαδή πιο ομοιογενή διασπορά στο σύνολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, σε σχέση με αυτά που έγραψα πιο πάνω, να συμπληρώσω και το περίεργο φαινόμενο των αρνητικών ή θετικών σερί σε επίπεδο πρωταθλήματος πλέον και όχι σε επίπεδο αγώνα. Προσωπικά η μπάρα μου στο Seasons αποτελείται από διαδοχικές πράσινες και κόκκινες σειρές, ενώ θεωρώ ότι το φυσιολογικό θα ήταν να ήταν πιο διάσπαρτες οι νίκες με τις ήττες. Να είχαν δηλαδή πιο ομοιογενή διασπορά στο σύνολο.

 

Αυτό είναι φυσιολογικό λόγω ψυχολογίας. Σε όλα τα online παιχνίδια παρατηρούνται θετικά σερί λόγω καλής ψυχολογίας και κυρίως αρνητικά λόγω tiltαρίσματος. Πόσο μάλλον στο Fifa 17 που πλέον παραέχει γίνει εγκεφαλικό παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους div1 στον τελευταιο αγωνα με γκολ στο 85...δυστυχως χωρις λεντεσμα δεν εχω καλα στημμενα και τωρα λογικα και χωρις ιμπαρμπο αποδυναμωνονται τα άκρα..για σαμπα αδιαφορος...καποια στιγμή ενα παλικάρι ειχε πει για πρωταθληματακι εχουμε κανα νεοτερο;θελω να δοκιμάσω τις δυναμεις μου απέναντι στους γκουρου του insomnia!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ουφ, το πήραμε επιτέλους με Liverpool, αφού βασανιζόμουν τόσο καιρό με την Μπάρτσα. Έμενε ένα παιχνίδι και χρειαζόμουν έστω μία ισοπαλία για να το πάρω. Όχι, καθόλου άγχος. Με βγάζει με τη Σίτι, κι ενώ στο προηγούμενο παιχνίδι είχα διασύρει τη Ρεάλ Μαδρίτης με 4-0 (σκορ ημιχρόνου, ο τύπος έκανε quit). Σέντρα από δεξιά ο Μανέ λίγο πριν το 20', κεραυνός του Στάριτζ σχεδόν εξ επαφής, 1-0. Το άγχος συνεχίζεται όμως, έχουν δει πολλά τα ματάκια μας. Σε γενικές γραμμές ο τύπος να το 'χει, αλλά να παίζει και λίγο επιπόλαια. Το μοιραίο του λάθος όμως ήταν ότι έπαιζε τεχνητό οφσάιντ (το manual, δηλαδή τους τράβαγε ο ίδιος τους παίκτες επίτηδες). Ε, μόλις το πήρα πρέφα άρχισα να καραδοκώ και με το που το κάνει βγάζω πάλι τον Μανέ μόνο του στα δεξιά, σέντρα και άνετο γκολ με κεφαλιά αυτή τη φορά ο Στάριτζ, ολομόναχος, μόλις λίγα λεπτά (σε χρόνο παιχνιδιού) μετά το πρώτο γκολ. Έκανε quit και το πήρα στα χαρτιά.

post-230216-0-80243100-1486681345_thumb.jpg

Επεξ/σία από ektelion
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...