Προς το περιεχόμενο

FIFA 17 [PC]


cpttony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To μονο περιεργο και κουλο στο παιχνιδι imho , ειναι πως αντεχετ(ε)(αι) το να παιζετε (παιζω) online με τοση εμφανη καθυστερηση (lag). Να μου ελεγες για αυτο, να το καταλαβω απολυτα. 

 

Δε φαινεται οτι "κοροιδευεις" νικες στο παιχνιδι ρε συ. Βγαινει λιγο οτι θες να νικας μονο (οχι μονο απο το τελευταιο ποστ), και οταν χανεις, φταινε εξωτερικοι παραγοντες και υπαρχουν αρκετες θεωριες συνομωσιας.

Σπανια θα πεις οτι ηταν απλα καλυτερος (ή πιο κωλοφαρδος) ο αντιπαλος.

 Ετσι το καταλαβαινω. ΟΛΟΙ θελουμε να νικαμε, αλιμονο.

 

Απο αυτα που λες (τα διαβαζω, παροτι δεν απανταω :P ) , βγαινει λιγη μουρμουρα (φυσιολογικη εν μερει , πληρωσες, δε παιζεις τσαμπα, και θες οι ωρες που ξοδευεις να ειναι ευχαριστες και οχι να θες να σπασεις την οθονη). 

 

Οταν χανω , ειναι για 2-3 λογους. 

Λαγκ, πληκτρολογιο (αν και παιζω way better με αυτο, δε γινεται να αλλαξω), και καλυτερος ή πιο τυχερος αντιπαλος. Αυτοι ειναι οι λογοι που θα χασεις ως επι το πλειστον. 

 

Οκ , καποιες φορες εχω 20 τελικες και ο αλλος 5 και κερδιζει 2-0. Αυτο φαινεται αδικο , και οτι το παιχνιδι θελει να χασεις, αλλα πιστεψε με , μπορει να συμβει και στα μεταξυ μας ματς , που παιζω διπλό με το φιλαρακι μου. Χαρακτηριστικα, ειχα 27 τελικες (16 εστια), και αυτος 0!!!!!!

Και το ματς εληξε 1-1!!  Χαχαχα! 

 

 

Συμφωνω για το Matchmaking. Δε μπορει να εχω ΠΑΟΚ και να μου βγαινει 3 φορες η Μιλαν ας πουμε. Δεν ειναι δικαιο, αλλα το matchmaking παει καπως απο "60-69, 70-79" και παει λεγοντας (ποσο εχουν μ.ο. οι ομαδες και τα αστερια τους συναμα).

Δε παιζω FUT οποτε δε ξερω τι γινεται εκει περα. :) 

 

Και προς Θεου, δεν τα ειπα για να χαλαστουμε, κουβεντα κανουμε :) 

Καλη συνεχεια ευχομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

^ για το λαγκ που ανεφερθηκες,στο φιφα παιζει απο τις 80 ωρες που εχω παιξει (δεν ξερω σε ποσα gamez μ.ο. αντιστοιχουν) μονο στα 4-5 να εχω κολληματα,ουτε καν λαγκ εντολων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μονο περιεργο και κουλο στο παιχνιδι imho , ειναι πως αντεχετ(ε)(αι) το να παιζετε (παιζω) online με τοση εμφανη καθυστερηση (lag). Να μου ελεγες για αυτο, να το καταλαβω απολυτα. 

 

Δε φαινεται οτι "κοροιδευεις" νικες στο παιχνιδι ρε συ. Βγαινει λιγο οτι θες να νικας μονο (οχι μονο απο το τελευταιο ποστ), και οταν χανεις, φταινε εξωτερικοι παραγοντες και υπαρχουν αρκετες θεωριες συνομωσιας.

Σπανια θα πεις οτι ηταν απλα καλυτερος (ή πιο κωλοφαρδος) ο αντιπαλος.

 Ετσι το καταλαβαινω. ΟΛΟΙ θελουμε να νικαμε, αλιμονο.

 

Απο αυτα που λες (τα διαβαζω, παροτι δεν απανταω :P ) , βγαινει λιγη μουρμουρα (φυσιολογικη εν μερει , πληρωσες, δε παιζεις τσαμπα, και θες οι ωρες που ξοδευεις να ειναι ευχαριστες και οχι να θες να σπασεις την οθονη). 

 

Οταν χανω , ειναι για 2-3 λογους. 

Λαγκ, πληκτρολογιο (αν και παιζω way better με αυτο, δε γινεται να αλλαξω), και καλυτερος ή πιο τυχερος αντιπαλος. Αυτοι ειναι οι λογοι που θα χασεις ως επι το πλειστον. 

 

Οκ , καποιες φορες εχω 20 τελικες και ο αλλος 5 και κερδιζει 2-0. Αυτο φαινεται αδικο , και οτι το παιχνιδι θελει να χασεις, αλλα πιστεψε με , μπορει να συμβει και στα μεταξυ μας ματς , που παιζω διπλό με το φιλαρακι μου. Χαρακτηριστικα, ειχα 27 τελικες (16 εστια), και αυτος 0!!!!!!

Και το ματς εληξε 1-1!!  Χαχαχα! 

 

 

Συμφωνω για το Matchmaking. Δε μπορει να εχω ΠΑΟΚ και να μου βγαινει 3 φορες η Μιλαν ας πουμε. Δεν ειναι δικαιο, αλλα το matchmaking παει καπως απο "60-69, 70-79" και παει λεγοντας (ποσο εχουν μ.ο. οι ομαδες και τα αστερια τους συναμα).

Δε παιζω FUT οποτε δε ξερω τι γινεται εκει περα. :)

 

Και προς Θεου, δεν τα ειπα για να χαλαστουμε, κουβεντα κανουμε :)

Καλη συνεχεια ευχομαι. 

OK ενα ενα.

Για το λαγκ (gpu φαντασου εχω την ASUS 7770 1G, αρχαια δλδ) κατεβαζω το display (ΟΧΙ σε 720 που λεει ο Κρασι σε ενα βιντεο) σε 1024Χ768, μειωνεται παρα πολυ...με low ολα εννοειται....ακομα και στο co op που ηταν αδυνατον να παιξουμε στις αρχες πλεον ειναι playable. Προφανως το εφτιαξαν...σιγουρα υπαρχει ακομα λαγκ, δεν ειναι το τελειο αλλα νομιζω παιζεις. 

 

Αμιγκο κοροιδευω οταν γραφω μουφα και αναφερομαι στις νικες μου/μας στο co op...τις οποιες αποδιδω σε ΚΑΠΟΙΟ χαντικαπ το οποιο ΟΚ σεβομαι οτι καποιοι φιλοι δεν παραδεχονται.

Σιγουρα ετσι δεν μπορει να γινει συζητηση. Αφου ο καθενας υποστηριζει με παθος αυτο που πιστευει.

 

Για εμας που πιστευουμε στο οτι κατι γινεται με το παιχνιδι χωρις να ειμαστε μεσα στην ΕΑ ωστε να ξερουμε απο πρωτο χερι....οι θεωριες συνωμοσιας και τα σεναρια/εξηγησεις ειναι αναποσπαστο κομματι.  B)

 

Σιγουρα κανεις δεν παιζει για να χασει.

Για μας μαλιστα (μετριοι παιχτες) που χανουμε στα περισσοτερα ματς (δεν παιζουμε και πολυ ωστε να γινουμε τζιμανια) οταν νικαμε ή νικαμε 2-3 αγωνες σερι (μετα παλι ταμπανια) η ''χαρα'' εννοειται ειναι πιο εντονη. Ειναι λογικο.

 

Οσο το ψαχνω/μαθαινω το παιχνιδι....επισης  διαβαζω σε ξενα φορουμ διαφορα...με ενοχλουν καποια πραγματα που ομως κανει ακομα και ο Huge Gorilla πχ στο UT βαζουν στον παγκο παιχτακια με χαμηλο rating. Για κατι τετοια μωρε γινεται η γκρινια/μουρμουρα, πες το οπως θες.

 

Γραφεις: και οταν χανεις, φταινε εξωτερικοι παραγοντες και υπαρχουν αρκετες θεωριες συνομωσιας.

Σπανια θα πεις οτι ηταν απλα καλυτερος (ή πιο κωλοφαρδος) ο αντιπαλος.

Θεωρω οτι ετσι οπως ειναι το παιχνιδι (seasons και UT) με αυτα που σου επιτρεπει το παιχνιδι να κανεις η ιδια η ΕΑ καταστρεφει ακομα και τους καλους παιχτες...μπαινουν στον πειρασμο πως να το κανουμε.....οποτε ΝΑΙ πιστευω οτι σπανια συναντω ΚΑΛΟΥΣ παιχτες....ακομα και στο co op.

Τωρα το ΚΑΛΟΣ ισως διαφερει απο μενα σε σενα. Αλλος θαυμαζει τον Γοριλα, αλλος τον SOETIE κλπ κλπ Ειναι και τι σου ταιριαζει στο στυλ παιχνιδιου σου.

 

Στο παιχνιδι αυτο δεν θα πρεπε να κερδιζει ο πιο τυχερος (αν και δεν νομιζω οτι στο φιφα η τυχη εχει να κανει ....), κατεμε παντα!

Οπως εχω γραψει πχ στο UT, o αλλος αγοραζει και βαζει μια καρτα στον Ρασφορντ που του αλλαζει τα στατς προ τα πανω...και μου χει τυχει με τον Ρασφορντ, της Μαν Γιου, ο αντιπαλος να σκοραρει 3 μακρινα με το καλημερα. Οπως κι εγω βεβαια εγω πετυχει κατι αναλογο σε αλλο ματς και παει λεγοντας....και το quit παει συννεφο διοτι καποια ματς μετατρεπονται σε μουφα ..και αμεσως μας πιανουν τα διαολια μας!!!!

Κι εσυ οπως γραφεις γελας με τα στατς του αγωνα που εληξε 1-1 με τον φιλο σου, κι εμεις μπορει να αντιδρασουμε ακριβως ετσι...αλλος σπαει το χειριστηριο στον τοιχο γιατι αυτο το παιχνιδι δυστυχως δεν αλλαζει ριζικα/ουσιαστικα. 

 

Για το matchmaking (το οποιο κατεμε ειναι χαλια και στο UT) εχω γραψει οτι παρατησα το seasons με την Παναθα στην dev 4 αφου δεν εβρισκε αντιπαλο και οταν εβρισκε με εβγαζε με τη Μιλαν...ισως επιστρεψω καποια στιγμη στο seasons. Πιο μετα ομως...τωρα co op.

 

Στο UT εχω σιχαθει να παιζω συνεχεια σε ''ιδιες ομαδες'' με ''ιδιους παιχτες'' και τουμπανα ολοι αφου βαζουν chem καρτες.

 Βλεπεις τα στατς απο μονα τους δεν ειναι αρκετα. Πρεπει να γινει φαντεζι και διασκεδαστικο προς παιδικο μερια  :-(

Το πιο ωραιο mode του φιφα κατεμε και η ΕΑ εχει καταφερει να το ψευτισει οσο δεν παει.

Αλλα αφου δεν παιζεις μη σε ζαλιζω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβομαι απολυτα τις αποψεις σου. Δεν αποκλειω το χαντικαπ που λες, αλλα μου φαινεται υπερβολη να το ριχνουμε τοσο τακτικα εκει το προβλημα. Πολλες φορες αστοχω (εχω και keyboard , φαντασου, οποτε δυσκολοτερα καπως), και τα ριχνω στον "κακο μου τον καιρο " :P

Πχ τις προαλλες επαιζα με μια ρωσικη krylia sovetov (εγω ΠΑΟΚ), και ειχα 10πλασιες τελικες και εχασα. Δεν ηθελε να μπει ρε παιδι μου! Και στον επομενο αγωνα νικησα τη Μιλαν. Μυρωδιαδες και οι 2, αλλα ο ενας τελειως κωλοφαρδος. 

 

Οντως δε παιζω FUT , δε με ζαλιζεις καθολου. Ο λογος που δε παιζω ειναι οι "αγοραπωλησιες" με τις καρτες και τους παικτες. Ωραια η φαση να παιζεις με την ομαδα που εφτιαξες εσυ, αλλα οταν υπαρχουν τετοια "power ups" (τα εχω δει οσο περιπλανηθηκα στο FUT), τοτε φαινεται λιγο "cheat" η φαση.

 

Αυτο το ειχα ξαναδει για τα μειωμενα γραφικα και το lag. Πραγματικα μου ειναι αδυνατον να το δεχτω οτι εχουν σχεση τα γραφικα με το lag που οφειλεται στους σερβερ τους κατα πασα πιθανοτητα. Δηλαδη θα παιζω στα low για να μειωσω το lag? Αν ειναι δυνατον!! Τεσπα... Θα το κοιταξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβομαι απολυτα τις αποψεις σου. Δεν αποκλειω το χαντικαπ που λες, αλλα μου φαινεται υπερβολη να το ριχνουμε τοσο τακτικα εκει το προβλημα. Πολλες φορες αστοχω (εχω και keyboard , φαντασου, οποτε δυσκολοτερα καπως), και τα ριχνω στον "κακο μου τον καιρο " :P

καταρχην respect που παιζεις με πληκτρολογιο....επαιζα μεχρι ΚΑΙ το προ13 οπου το αλλαξα αφου εμαθα το gamepadκαι τωρα απλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να επιστρεψω (που εχω και πληκτρολογιο με αντι γκοστινγκ).

 

Για μας χαντικαπ=διαφορα στην ταχυτητα και στην αποτελεσματικοτητα....πχ μακρινες πασες ακριβειας, αψογα κοντρολ, αλανθαστες πασες και τελειες through pass.

Επισης ενα χαρακτηριτικο του εις βαρος μας ''χαντικαπ'' ειναι οτι ΔΕΝ παιρνουμε κεφαλια ΠΟΤΕ και ΠΟΥΘΕΝΑ. Παντα καταληγει στον αντιπαλο μια ψιλοκρεμαστη μπαλια οπως επισης κερδιζουν ΟΛΕΣ τις κοντρες.

Τωρα που οφειλεται ας μην μπουμε για αλλη μια φορα στο τρυπακι του cheating και στις δικες μας θεωριες συνωμοσιας περι account. 

 

Δεν ξερω....ισως να μην ειναι τπτ περιεργο απ ολα αυτα....να εξηγουνται.... να ειναι θεμα του πως παιζεις δλδ μενταλιτι, αξιοποιηση του μομεντουμ,  κατοχη της μπαλας και ΜΗ ΠΡΟΒΛΕΠΕ αναπτυξη.

 

Οπως εχω πει πολλες φορες ειμαστε μετριοι παιχτες και εκεινος που εχει το χαντικαπ (ΑΝ υπαρχει) δεν σημαινει οτι θα κερδισει κι ολας.

 

yg ανεβηκαμε ντιβ 2 στο co op  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει όρεξη διαβάζει αυτό το πολύ ενδιαφέρον thread στο reddit όπου σύμφωνα με πολλούς αποδεικνύονται τα περί momentum/scripting.

 

Το ανακάλυψα μέσω αυτού του βίντεο.

 

Σε γενικές γραμμές, από ό,τι έχω καταλάβει, αυτό που ισχυρίζονται είναι ότι οι επιτυχημένες απόπειρες (πάσες, σουτ, tackles) ανεβάζουν το ατομικό momentum του παίχτη και οι αποτυχημένες το κατεβάζουν. Π.χ. αν δεν είμαστε υπομονετικοί κι αρχίσουμε τα κωλόσουτα της απελπισίας από τα 40 μέτρα με δύο αμυντικούς να μας μαρκάρουν, τότε αργότερα μπορεί να χάσουμε και το τετ-α-τετ.

 

Εγώ απλά θα επαναλάβω την πάγια άποψή μου για το παιχνίδι: Η ΕΑ έχει χάσει την μπάλα (no pun intended), τόσο στο RNG (δηλαδή στην εξομοίωση του παράγοντα της τύχης), όσο και στην εξομοίωση της διαφοράς δυναμικότητας παικτών/ομάδων (φανταστείτε τι θα γινόταν αν το matchmaking δεν έκανε διακρίσεις ανάλογα με τα αστέρια των ομάδων, όπως γινόταν μέχρι και το FIFA 11).

 

Το πρώτο (RNG) θα έπρεπε να περιοριζόταν σε πολύ χαμηλότερα ποσοστά και η υλοποίησή του να ήταν πολύ πιο ομοιογενής, τόσο μέσα στον ίδιο τον αγώνα, όσο και από αγώνα σε αγώνα. Το δεύτερο (εξομοίωση διαφοράς δυναμικότητας) θα έπρεπε να ενισχύει το skill του παίκτη (δηλαδή ημών). Όχι να το υποκαθιστά. Πιο συγκεκριμένα, οι καλοί (ψηφιακοί) ποδοσφαιριστές θα έπρεπε να ήταν απλά πιο ευέλικτοι, γρήγοροι και καλύτεροι ντριπλαδόροι. Αλλά αυτό τους το πλεονέκτημα θα έπρεπε να το αξιοποιούμε εμείς με το δικό μας skill στο παιχνίδι, αλλιώς απλά θα έμενε ανεκμετάλλευτο. Όπως έχουν τα πράγματα τώρα, η ανωτερότητα αυτή εξομοιώνεται με την ηλίθια λογική των κοντρών. Έτσι π.χ. ένας άμπαλος μπορεί να πετύχει γκολ, όχι με ορθολογική ανάπτυξη κι έναν έξυπνο συνδυασμό πασών και ντριπλών, αλλά απλά εφορμώντας σαν το κριάρι και κερδίζοντας με το έτσι θέλω 3-4 κόντρες στη σειρά (true story). Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την ακύρωση της διαφοράς ικανότητας των παικτών, σε κάποιο βαθμό. Δεν ισχυρίζομαι ότι το 1 μπορεί να κερδίσει το 10, αλλά σίγουρα το 4 μπορεί να κερδίσει το 8.

 

Θεωρία τέλος, περνάμε στην πράξη.

 

Κάπου γύρω στα Χριστούγεννα έκανα το κλασικό σερί ηττών κι έπεσα στην τρίτη κατηγορία (παίζω με Μπαρτσελόνα). Μου τη βάρεσε κι είπα να βάλω all out attack (με σύστημα 4-3-3 false9). Αφού έχανα, τουλάχιστον να το διασκέδαζα. Τελικά ανέβηκα στην πρώτη τρένο (μία - δύο ήττες έκανα μόνο) παρότι θεωρητικά με αυτό το σύστημα ήμουν εντελώς ξεβράκωτος στην άμυνα, και με πρώτον σκόρερ τον... Μασκεράνο (αν βάλεις all out attack κι έχεις τέσσερις πίσω, το ένα σέντερ μπακ γίνεται σέντερ φορ). Εννοείται ότι χωρίς να αλλάξω τίποτα και παίζοντας κόντρα σε παίκτες ίδιας δυναμικότητας, οι ψω**ς έπεσαν η μία μετά την άλλη στην πρώτη και ξανακατέβηκα με τις κλοτσιές στην δεύτερη κατηγορία. Δεν εξεπλάγην...

 

Σαν core gameplay, το FIFA αναμφίβολα βελτιώνεται συνεχώς από το 2008 οπότε και άρχισε να κοντράρει για πρώτη φορά στα σοβαρά το PES. Για εμένα, το τελευταίο FIFA είναι ό,τι καλύτερο έχει να επιδείξει η ΕΑ μέχρι στιγμής, αν και πολλοί θα αντιτείνουν ότι ευνοώντας τόσο το τσούκου-τσούκου μπολ καταντά πολύ βαρετό. Καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοούν, αλλά απλά τυχαίνει να ταιριάζει πολύ με το αγαπημένο μου στιλ παιχνιδιού. Δυστυχώς, όμως, η κακή υλοποίηση των χαρακτηριστικών που προανέφερα αν μη τι άλλο αδικεί τη γενική εικόνα. Είναι σαν να βάζεις τον ντα Βίντσι να σου ζωγραφίσει ένα αριστούργημα και μετά να το παραδίνεις στο τρίχρονο ανιψάκι σου με ένα σετ μαρκαδόρων. What did you expect.

 

Τέλος, θα γκρινιάξω λίγο και για το matchmaking. Δυστυχώς, όπως συμβαίνει στα περισσότερα online games, ο χειρότερος εχθρός του παιχνιδιού είναι αυτοί που το παίζουν. Έτσι ο πλουραλισμός που όλοι απολαμβάναμε στην αρχή (π.χ. με ΠΑΟ παίζει να είχα παίξει μέχρι και με 7 διαφορετικούς αντιπάλους σερί) πλέον έχει εκλείψει, αφού όλοι (συμπεριλαμβανομένου και εμού) κοιτάνε μόνο να βρουν την ομάδα που θα τους φέρει τις περισσότερες νίκες, παρά να εξελιχθούν οι ίδιοι σαν παίκτες με την ομάδα που στηρίζουν στην πραγματικότητα ή γενικά κάποια "φυσιολογική" ομάδα. Βέβαια σε αυτό δεν κακίζω την ΕΑ. Τα Seasons έχουν εκτοξεύσει τον ανταγωνισμό - λογικό κι επόμενο - και μετά απλά ανέλαβε η ανθρώπινη φύση. Απλά, είναι κρίμα και στερεί πολλά από το παιχνίδι. Πιστεύω όμως ότι αν δεν υπεισέρχονταν οι παράγοντες που προανέφερα και στους οποίους τα έχει κάνει θάλασσα η ΕΑ, θα απογοητευόμασταν πιο δύσκολα και θα δείχναμε μεγαλύτερη υπομονή με τις ομάδες μας.

 

ΥΓ: Προφανώς στις κονσόλες είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα παντοιοτρόπως...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζω απο παντα με Keyboard και δε μπορω να συνηθισω με gamepad με τιποτα. Σκεψου, κινω παικτες με το δεξι και "πυροβολαω" με το αριστερο , μια ζωη σε ολα τα ποδοσφαιρομπασκετακια. Πως να το κανω ξαφνικα με το αντιθετο χερι χωρις να το στραμπουληξω; :P Το προσπαθησα πολυ,  βρηκα ενα εξομοιωτη που εκανε το φιφα να βλεπει το χειριστηριο σαν του xbox/ps4. Results were αστα να παν :P

 

Θεωρω σωστο το momentum/scripting , το οποιο ειχα παρερμηνευσει (καποιος καποτε εδω στο θρεντ ειπε οτι αυτο το script σου κοβει την φόρα, επειδη πχ νικησες πολλα σερι ματς - αρα το ειχα παρερμηνευσει - αλλο νομιζα).

Αυτο δεν ειναι καινουριο. Υπαρχει απο το Fifa 13 αν θυμαμαι καλα αυτο το αυξανομενα μειωμενο morale.. Σιγα σιγα εξελιχτηκε. 

Τοτε οταν ετρωγες γκολ , παρατηρουσα οτι ολη η ομαδα επαιζε χαλια. Αντιδρουσε χαλια ακομη και στα πιο ευκολα. Ειτε αμυνα ειτε επιθεση.

Απλα τωρα πλεον , αν κανεις early misses χανεται το morale , παει στα ταρταρα, ενω θα μπορουσε να ειναι μεταβαλλομενο αν κανει ο παικτης μερικες καλες ενεργειες μεσα στο γηπεδο, και οχι να παιζει σαν τον κουτσιανικουλη και τον τασο τον παπαζογλου out of the blue με 2-3 κακες ενεργειες στην αρχη του παιχνιδιου :P Εκει ειναι το λαθος πιστευω. 

Ακομη και το μοντελο με το "τρωω γκολ , χανω ψυχολογια" , ειναι πιο σωστο θαρρω. Αν γινει μια μιξη των παραπανω με το σωστο τροπο, θα ειναι το τελειο. Γινεται;

 

Αυτο που δε καταλαβαινω ειναι πως η μεταφραση του κακου morale, ειναι να μετατρεπεται πολλες φορες ο αντιπαλος τερματοφυλακας σε Νοιερ και Μπουφον και Κουρτουα , ολους μαζι ταυτοχρονα. Δε μπορει να εχω πχ 20 σουτ και τα 15 στο στοχο, ο αλλος με ενα σουτ να με κερδιζει. Αντε πες εχασα 3-4 ευκαιριες στην αρχη, μετα τι φαση; 

Νομιζω οτι ισχυει το ιδιο στο ονλαιν και στο οφφλαιν. 

 

@platini_athens , αν αυτο εννοουσες τοσο καιρο , ειμαι a fcking idiot :P Αλλο καταλαβαινα και ζητω συγγνωμη! Το παιχνιδι δε θελει επιτηδες να χανεις ή να κερδιζεις. Απλα ο ρεαλισμος που πηγε να δωσει , εγινε με, οχι και τοσο σωστο τροπο. Εκει ειναι που εκνευριζεσαι. Ειναι σα να σου λεει το παιχνιδι "αν εισαι καλος, θα τελειωσεις τη φαση με την πρωτη, αλλιως θα βρεις μπελα". 

 

Εκνευριζομαι για το lag αλλα οταν αποφασισω να ξαναπαιξω , θα βαλω τα settings χαμηλοτερα μηπως και δω προκοπη. Οποιος λεει οτι δε βλεπει lag , ας πει με τι settings παιζει please! 

ΥΓ: Καπου ειδα για το οτι αν ο αντιπαλος παιζει με κοκκινη, το παιχνιδι του δινει boost. Αν ισχυει αυτο , δε ξερω πως μπορει να κανει add στον ρεαλισμο που προσπαθουν να δωσουν με το momentum/scripting...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα 

 

Εγω που ζω εξωτερικο (Τσεχια) και εχω γραμμη 50 up/down δεν εχω κανενα μα κανενα προβλημα με lag  και τα settings ειναι σε ολα max . Οποτε παιζουν πολλα για το lag αλλα γενικα η κατασταση ειναι η μερα με τη νυχτα απο οτι οταν επαιζα Ελλαδα σε οτιδηποτε game εχω δοκιμασει .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω γραμμη 50ρα as well, τι σχεση εχει που μενεις στο εξωτερικο; Ενα σερβερ εχει ολοκληρη η ΕΑ; Συνδεεσαι στο κοντινοτερο (φανταζομαι), οποτε αν εισαι πιο κοντα, λογικο να εχεις καλυτερο ping. Τα παιδια εδω περα εικαζω οτι ειναι απο Ελλαδα.

 

Τι σχεση εχει η 50ρα γραμμη σε πρωτη φαση; Δε νομιζω οτι η πλειοψηφεια που λεει οτι δεν εχει λαγκ πως εχει 50ρες γραμμες, και νομιζω πως εχει καθαρα να κανει με το πως το αντιλαμβανεται ο καθενας. (η γραμμη μου ειναι more than οκ,  δε παιζω μονο φιφα, αλλιως θα καταλαβαινα οτι κατι τρεχει με τη γραμμη μου..)

Πχ εγω παιζω πολυ οφφλαιν , και το ονλαιν μου φαινεται αστεια αργο και laggy, σε φαση νιωθω οτι παιζω αλλο παιχνιδι.

Καποιος αλλος μπορει να συμβιβαζεται και να μου λεει οτι ειναι ολα κομπλε. ΔΕΝ ειναι , πως να το κανουμε;

 

Εχω βιντεο που μπορεις να καταλαβεις οτι σε μια απλη καλη γραμμη, τετοια πραγματα δε μπορουν να συμβουν, απλα δεν το'χω μονταρει ακομη ωστε να ανεβασω κομματι του. 

 

Καλο θα ηταν να εγραφε καπου το ping μας ωστε να καταλαβουμε τι συμβαινει , αλλα δε το γραφει, εκτος και αν υπαρχει τροπος να το δουμε. Is there any? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εγραψε ο φιλος εκτελιον το ειπε κι ενα αλλο παλικαρι σε αλλο ελληνικο φορουμ...πχ αν ο τερματας κανει 2-3 αποκρουσεις μετα πιανει τα παντα....οπως επισης αν σουταρεις χωρις προοπτικες πεφτει η ψυχολογια και δεν αποδιδεις...στα επομενα σουτακια.

Χμμμμμμμμμμ.....μπορει να ισχυει ΚΑΙ ΑΥΤΟ στην διαρκεια του αγωνα, δεν λεω...ευκαιρια να κανουμε μερικα τεστ μαλιστα.

ΑΛΛΑ!!!!!

Εμεις που φωναζουμε/γκρινιαζουμε κλπ κλπ, βλεπουμε το μπουσταρισμα του αντιπαλου ΑΠΟ ΤΗ ΣΕΝΤΡΑ!!!!

ΑΡΑ???? αρα ποιος εχει το αρχικο μπουσταρισμα/χαντικαπ και γιατι το εχει? (θεωρια account)

Επισης εφοσον ισχυει το παραπανω με την ψυχολογια ΤΟΤΕ να γραψουμε ΟΛΟΙ στην ΕΑ ενα μαιλ που να λεμε οτι:

ΟΤΑΝ παιζεις αντιαθλητικα (κανοντας τακλικ και παιρνοντας κοκκινες) ΠΡΕΠΕΙ και εκει να ισχυει η ''ψυχολογικη πτωση'' και η αναταση του αντιπαλου, η κουραση αφου παιζεις με λιγοτερους και παει λεγοντας.

Εχουμε φαει 3αρα ξεγυρισμενη εμεις απο αντιπαλους που επαιζαν με 9 ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΜΕ.

''Πεταγαν'' μιλαμε, λες και επαιζαν με περισσοτερους...ηταν ΠΑΝΤΟΥ!

Αρα καποιες φορες ΔΕΝ γυριζει με την καμια ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...εδω ειναι που λεμε για ''προστασια'' του παιχνιδιου σε καποιους παιχτες.....οι οποιοι ισως να παιζουν πιο πολυ? σκανε συστηματικα αληθινα χρηματα μηπως?(βλεπε youtubers και οχι μονο)

Δεν ξερω ρε γκαις.....ΟΚ να τα πιστεψω ολα αυτα που εχει καταφερει πανω στην ψυχολογια η ΕΑ στο :X παιχνιδο της....γιατι δεν τα βλεπω ομως?

I want to believe (ειλικρινα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει μαν προστασια σε παικτες/accounts (εκτος και αν υπαρχει στο FUT οπου δινονται χρηματα- αλλο καπελο..) , υπαρχει αυτο περι ψυχολογιας (αυξανομενης ή οχι) , εντος παιχνιδιου ,και μετα απο καθε ηττα μπορει να υπαρχει μια ...συνεχεια αυτης, αν με καταλαβαινεις. Δηλαδη αν χασεις, συνεχιζεις να εισαι down , μεχρι να ΜΗΝ εκμεταλλευτει ο αντιπαλος σου οτι εχεις την Μπαρτσα και παιζεις σα τον Απολλων Καλαμαριας (λογω συνεχειας της κακης ψυχολογιας). Μονο ετσι μπορω να εξηγησω το παραπανω που λες ;)

Ειναι και η μονη λογικη εξηγηση :)

(Αντιστοιχως αν νικας, το μομεντουμ που λες ευνοει εσενα/εμενα/εμας)

 

Και εννοειται καποιους θα τους ενοχλει παραπανω αυτο, καποιους οχι. Σε καθε περιπτωση τα'χει κανει μανταρα με τον κωδικα η ΕΑ , και το παρακανε, ας μου επιτραπει να πω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλατινί, δεν διαφωνώ ότι πολλές φορές (τις περισσότερες) το momentum κάνει μπαμ από την αρχή. Όμως, όπως έχεις πει κι εσύ, αλλά όπως έχουμε δει κι όλοι μας, δεν αποκλείεται να ευνοήσει κι εμάς το momentum. Προσωπικά σε ακραίες καταστάσεις έχω φάει τέτοιο boost που ειλικρινά, από ένα σημείο και μετά απλά προσπαθούσα να βγάλω γκολ με τον πιο εξωφρενικό τρόπο που μπορούσα. Συνεπώς, εκτός κι αν κάνεις εντατικές και πολυάριθμες δοκιμές με δύο accounts που να διαφέρουν στους τομείς που θίγεις (εργατοώρες, αγορές κλπ), ώστε να μπορείς να καταλήξεις πέραν πάσης αμφιβολίας ότι παίζοντας με την ίδια ομάδα και το ίδιο σύστημα είχες εντελώς άλλο αποτέλεσμα, τότε όλα αυτά μπορούμε να τα λέμε μόνο για να περνάει η ώρα (στο οποίο δεν ενίσταμαι προσωπικά, στην τελική όποιος βαριέται τις θεωρίες συνωμοσίας σού τραβάει ένα μπλοκ και τελείωσε η υπόθεση). Ιδανικά δε, θα πρέπει να παίξεις και εναντίον των ίδιων αντιπάλων, γιατί μπορεί κάποιος να σου πει "ε, απλά έτυχε να σου κάτσουν άμπαλοι στο "καλό" account". Προσωπικά δεν νομίζω ότι αξίζει να κάνεις τέτοιου επιπέδου διατριβή (γιατί περί αυτού πρόκειται) μόνο και μόνο για να αποδείξεις ότι η ΕΑ μπουστάρει όσους τα σκάνε ή whatever.

 

Εγώ προσωπικά επιμένω στην α λα Occam's Razor λογική μου, ότι δηλαδή απλά η ΕΑ τα έκανε θάλασσα στην εφαρμογή του randomness και του momentum, κάτι που μεταφράζεται σε αυτά τα ανεξήγητα σερί και άλλα ευτράπελα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα συνεχισα να παιξω σεζον,τοσο καιρο επαιρνα λιβεροπουλ,ειπα να δοκιμασω μιλαν,4 φορες πηρα μιλαν και τις 4 μετα την εμφανιση του σταδιου μ λεει οτι η συνδεση χαθηκε και θα τερματιστει ο αγωνας...βεβαια δεν μετρα σαν αποτελεσμα περι νικης-ηττας...

  του εχει τυχει κανενος αλλου με μιλαν; ειναι καμια buggia? ααα και την 1η φορα ειχα παρει μιλαν και σαν παιχνιδι μου εμφανισε παναθηναικο-ολυμπιακο και μου εβγαλε παλι το ιδιο περι απωλειας συνδεσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...