Προς το περιεχόμενο

αδυναμία εγκατάστασης lubuntu σε netbook acer


kleo1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσπαθώ να βάλω το Lubuntu 16.04 σ ένα κλασικό Netbook acer aspire one, με N270, 1GB RAM.

 

είχα εγκαταστήσει και παλιότερα άλλη έκδοση.. (νομίζω 14...)

το iso το τέσταρα στον σταθερό με το virtualbox και δουλεύει μια χαρά.

 

στο Netbook ενώ επιλέγω να ξεκινήσει, βγάζει τη μπλε οθόνη που κανονικά γράφει "Lubuntu" αν δε κάνω λάθος, μετά μια μαύρη με τον κέρσορα αναμονής.

 

δοκίμασα να το κάνω κατευθείαν install, γίνεται η εγκατάσταση αλλά όταν επιλέγω να μπουτάρει, τίποτα.

δε θυμάμαι το μήνυμα διότι έκανα format.

 

τι κάνουμε;

βαριέμαι να κατεβάζω παλαιότερη έκδοση που είχα και δούλευε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Πέρνα σε ένα φλασάκι το lubuntu με το Rufus, αν και πάλι έχεις το ίδιο πρόβλημα, κατέβασε το lubuntu με κάποιο πρόγραμμα, όπως το bitcomet η από torrent (αν δε το έχεις κατεβάσει ήδη με έναν από τους δυο τρόπους) γιατί αν το κατέβασες με τον ενσωματωμένο του browser ίσως να μη κατέβηκε σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το rufus το πέρασα.

είχα κατεβάσει το iso πριν καιρό, το ξανακατέβασα αλλά πάλι τα ίδια

 

το iso δουλεύει πάντως στο virtualbox , μόνο που μου ζήτησε να ενεργοποιήσω το pae, ενώ δε θυμάμαι αν το ζητούσε παλαιότερα που είχα βάλει δοκιμαστικά άλλες εκδόσεις.

αλλά και πάλι ο N270 δεν υποστηρίζει pae;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PAE από την στιγμή που έχεις 1GB ram δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, το PAE υπάρχει στα 32bit λειτουργικά, για να μπορεί να βλέπει ram πάνω από 3GB. Το πρόβλημα που έχεις με το Lubuntu υπάρχει σε αρκετά μηχανήματα με τόση λίγη ram αν θες δοκίμασε να τρέξεις και Puppy η αν θες κατέβασε μια ποιο παλιά εκδοσή του Lubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η προηγούμενη έκδοση που είχα δούλευε. θα αναγκαστώ να την ξαναβάλω να δω.

λες το θέμα να είναι η RAM. 1GB για lubuntu δε νομίζω να είναι και τόσο τραγικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και πολλες εκδοσεις, απο την 12.04 και μετα αν θυμαμαι καλα, ο πυρηνας του ubuntu απαιτει cpu με pae για να δουλεψει, ακομα και αν εισαι σε 32αρι συστημα και αν δεν εχεις μνημη 3+GB.

Αν ισχυουν ακομα αυτα εδω, μπορεις να κανεις μια δοκιμη με τις boot parameters που λεει

 

https://help.ubuntu.com/community/PAE

 

Για να δεις αν ο πυρηνας εχει χτιστει με το pae ενεργο, σε υπαρχουασ εγκατασταση παντα, δινεις ενα

cat /boot/config-blablabla | grep HIGHMEM64G
Οπου blablabla η εκδοση του πυρηνα που εχει η διανομη. Αν εχει, θα λεει κατι τετοιο

CONFIG_HIGHMEM64G=y
Για να δεις αν ο επεξεργαστης σου υποστηριζει pae, δινεις ενα

cat /proc/cpuinfo | grep flags
Και θα πρεπει μεσα στις οσες flags εχει εκει να εχει και την pae.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 15.10 καποια στιγμη θα σταματησει. Δοκιμασε την zorin os lite. Βασιζεται πανω στο lubuntu οποτε θα εχεις την ιδια επιδοση. Προσωπικα με αυτην ειμαι σε ενα netbook.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης με το rufus δοκίμασε να γράψεις το στικάκι με την επιλογή DD Image. Θα σου δεσμεύει όλον τον ελεύθερο χώρο αλλά έτσι θα δουλεύει σίγουρα. Σε κάποια διανομή του Linux (δε θυμάμαι πια) αν δεν το έκανα DD Image απλά δεν γραφόταν σωστά και δεν γινόταν η εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης με το rufus δοκίμασε να γράψεις το στικάκι με την επιλογή DD Image. Θα σου δεσμεύει όλον τον ελεύθερο χώρο αλλά έτσι θα δουλεύει σίγουρα. Σε κάποια διανομή του Linux (δε θυμάμαι πια) αν δεν το έκανα DD Image απλά δεν γραφόταν σωστά και δεν γινόταν η εγκατάσταση.

 

το είχα δοκιμάσει και αυτό χωρίς αποτέλεσμα.

 

βασικά είχα lubuntu σε αυτό το Netbook και μετά γύρισα σε winXP αλλά βλέπω ότι δε τραβάει.

είναι για λίγα πράγματα πλέον. όχι ότι το χρησιμοποιώ για κάτι σοβαρό αλλά και πάλι δεν...

γι αυτό είπα να γυρίσω σε Lubuntu η τουλάχιστον σε κάτι παρόμοιο και να έχω και τα winXP σε dualboot, αν χρειαστώ κάτι που γίνεται μόνο σε win.

puppy δε θέλω. ίσως όμως δοκιμάσω το zorinOS, το οποίο δε το έχω δει ποτέ.

 

βασικά ο στόχος μου δεν είναι αποκλειστικά να τρέξει το Lubuntu. αλλά να τρέξω κάτι ελαφρύ. κι επειδή το είχα παλια είπα να το βάλω πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...