Προς το περιεχόμενο

Manjaro vs Debian vs...?


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υποθέτω εννοεί τις εντολές του package manager. Που και πάλι δεν βγάζει νόημα να ισχυρίζεται κάποιος ότι το apt-get update && apt-get upgrade είναι πιο απλό από το pacman -Syu

Δεν είναι θέμα απλότητας. Είναι θέμα συνήθειας. Δεν έχω κανένα θέμα να κάτσω να το μάθω όλο από την αρχή, απλά τώρα δεν έχω το χρόνο να το κάνω. Θέλω κάτι να δουλεύει όπως ξέρω πως δουλεύει, και να μην μου τρώει χρόνο για να μάθω το πως. Επιπλέον χρησιμοποιούμε πολύ Debian based και Ubuntu based συστήματα στη σχολή που παλά δεν παίζει να ανοίξω το terminal στη σχολή και να αποφασίζω ανάλογα με την διανομή, τι να γράψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δεν θα έχεις δικαιώματα για να βάζεις/βγάζεις πακέτα στη σχολή σου έτσι κι αλλιώς. Κανα apt-cache policy το πολύ-πολύ για να δεις τι εκδόσεις προγραμμάτων υπάρχουν εγκατεστημένες. Τα coreutils είναι ίδια παντού και αυτά έχει νόημα να μάθεις κυρίως.

Btw, τα βασικά του εκάστοτε package manager νομίζω τα μαθαίνεις σε λίγα λεπτά (?) και μετά με τη χρήση μαθαίνεις και πιο προχωρημένα (αν ξέρεις ήδη δηλαδή κάτι ποιο εξειδικευμένο στο apt). Ή απλώς τα πιο εξειδικευμένα που έτσι κι αλλιώς τα χρησιμοποιείς σπάνια απλά τα googlάρεις κάθε φορά και δεν τα μαθαίνεις ποτέ.

Οι εντολές pacman που θα τρέξει ένας μέσος χρήστης νομίζω ότι 99 στις 100 φορές είναι αυτές:

pacman -Syu          # full system upgrade (εγώ το χω aliased)
pacman -S package    # install package
pacman -Rns package  # remove package and its dependencies
pacman -Q (package)  # check if installed, check version

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η κύρια χρήση είναι web development, γνώμη μου είναι να εγκαταστήσεις διανομή που θα συγκεντρώνει στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό τα παρακάτω κριτήρια:

 

1. Θα χρειαστεί όσο το δυνατόν λιγότερο «ντάντεμα» από εσένα

2. Είναι κοντά σε αυτά που ήδη γνωρίζεις

3. Πληθώρα επιλογών σε community support, tutorials, howtos κλπ

4. Σταθερή συμπεριφορά (άρα, rolling release distros are out)

 

Βάσει αυτών των κριτηρίων: Ubuntu LTS, παρ' ο,τι την έχεις μυστηριωδώς απορρίψει στο opening post. :-\

 

Α, ναι, και κάτι ακόμη: Αν παίζεις με Ruby, Node.js και τέτοια πραγματάκια, κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και μάθε λίγο Docker και Vagrant. Thank me later...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε archάδες μην ρωτήσει κάνεις για διανομή, αμέσως βάλε arch :)

 

ναι ναι, και μετά να χουμε κόσμο να παραπονιέται ότι το linux είναι δύσκολο... πελατοδιώκτες :-P χαχαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η κύρια χρήση είναι web development, γνώμη μου είναι να εγκαταστήσεις διανομή που θα συγκεντρώνει στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό τα παρακάτω κριτήρια:

 

1. Θα χρειαστεί όσο το δυνατόν λιγότερο «ντάντεμα» από εσένα

2. Είναι κοντά σε αυτά που ήδη γνωρίζεις

3. Πληθώρα επιλογών σε community support, tutorials, howtos κλπ

4. Σταθερή συμπεριφορά (άρα, rolling release distros are out)

 

Βάσει αυτών των κριτηρίων: Ubuntu LTS, παρ' ο,τι την έχεις μυστηριωδώς απορρίψει στο opening post. :-\

 

Α, ναι, και κάτι ακόμη: Αν παίζεις με Ruby, Node.js και τέτοια πραγματάκια, κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και μάθε λίγο Docker και Vagrant. Thank me later...

Παίζω με Ruby αυτή τη στιγμή. Ιούλιο αν επεκταθεί η υποτροφία μου στο Udacity, θα παίζω και με Rails. Με κάποια άτομα από skroutz που έχω επαφές, μου προτείνουν Debian/Ubuntu. Απλά το Ubuntu, παρ'ότι το αγαπώ ιδιαίτερα, δεν ξέρω αν θέλω όντως να γυρίσω σε αυτό μιας και, θέλω όσο να ναι, να πειραματιστώ και με άλλες distros. Σκέψουν το Ubuntu ήταν η πρώτη μου σοβαρή επαφή με Linux.

 

 

Λέω να αντικαταστήσω το irb με pry, αξίζει λες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου αρέσει openbox δες BunsenLabs Linux.

 

πολυ καλο το δοκιμασα και ειναι σχεδον αυτο που εψαχνα ακριβως

 

θελω ομως κατι σαν το docky γιατι αυτο ωρες ωρες κανει κολπα

 

και επισης τι να βαλω για tilling /snaping ... με βολευε αυτο που κανει το cinnamon που πηγαινεις τα παραθυρα στις γωνιες και πιανουν το ενα τεταρτο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλο το δοκιμασα και ειναι σχεδον αυτο που εψαχνα ακριβως

 

θελω ομως κατι σαν το docky γιατι αυτο ωρες ωρες κανει κολπα

 

και επισης τι να βαλω για tilling /snaping ... με βολευε αυτο που κανει το cinnamon που πηγαινεις τα παραθυρα στις γωνιες και πιανουν το ενα τεταρτο ;

Ωραία πρόσθεσε ότι σε βολεύει, εγώ το είχα σκέτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...