Προς το περιεχόμενο

Manjaro vs Debian vs...?


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Είμαι σε φάση να κάνω ένα Linux dual boot με 10άρια, βλέπω πως δε σηκώνει πολλά πολλά για development το οικοσύστημα των Windows και λέω να πάω στην άλλη πλευρά.

 

Έβαλα Manjaro σε vm, απλά τρελάθηκα με την εμφάνιση, γενικά το feel του είναι απίστευτο. Σκέφτομαι όμως και το debian. Νομίζω πως είναι πολύ πιο stripped down έκδοση και έχει δώσει πιο πολύ σημασία στο functionality. Στη βάση όλα είναι linux, όλα είναι functional, απλά έτσι το βλέπει το (όχι και τόσο έμπειρο στο linux) μάτι μου. Είμαι ανοικτός σε προτάσεις, δεν θέλω mint, και δεν θέλω ubuntu, τα έχω ψιλοβαρεθεί/συνιθίσει.

Thanks in advance :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stable, testing, unstable, experimental κτλ...

fixed

 

Αν δεν σε απασχολει το οτι το manjaro ερχεται με nm προεγκατεστημενο ακομα και στην network installation και το οτι δεν εχει τις γραμματοσειρες της ms στο μαμα repo και θα πρεπει να πας στο aur, βαλε manjaro. Τα υπολοιπα παραπονα μου τα εχω κανει στο θεμα του manjaro.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fixed

 

Αν δεν σε απασχολει το οτι το manjaro ερχεται με nm προεγκατεστημενο ακομα και στην network installation και το οτι δεν εχει τις γραμματοσειρες της ms στο μαμα repo και θα πρεπει να πας στο aur, βαλε manjaro. Τα υπολοιπα παραπονα μου τα εχω κανει στο θεμα του manjaro.

Για development θα το έχω, δεν με απασχολεί και πολύ.

 

Για Debian φυσικά την stable θα βάλω(αν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον σκεφτεσαι μονο για debian stable αν πας σε debian, να εχεις υποψιν σου οτι εχει πολυ παλιοτερα πακετα απο το manjaro και γενικα απο τις σημερινες εκδοσεις τους, πχ gnome 3.14, kde 4.14, xfce 4.10, xorg 1.16, kernel 3.16 κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι θέμα εξοικείωσης... εγώ δε μπόρεσα να εξοικειωθώ με manjaro-arch... άλλη φιλοσοφία,άλλη κουλτούρα κτλ. Το ίδιο αντιμετώπισα όταν πήγα από suse σε ubuntu 6.06 το 2006, δυσκολεύτηκα πολύ. Όταν όμως έκανα τη μετάβαση από ubuntu σε debian το 2013 ήταν σαν να μην άλλαξε τίποτα στον τρόπο με τον οποίο δούλευα.

 

Ταπεινή μου άποψη: ό,τι σου αρέσει περισσότερο. Εγώ δεν έχω θέματα με μερικές παλιότερες εκδόσεις σε προγράμματα... εκτός από το kodi που συμβιβάζομαι με παλιότερες εκδόσεις, εάν δε δημιουργούν θέμα με τα plugin!

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον σκεφτεσαι μονο για debian stable αν πας σε debian, να εχεις υποψιν σου οτι εχει πολυ παλιοτερα πακετα απο το manjaro και γενικα απο τις σημερινες εκδοσεις τους, πχ gnome 3.14, kde 4.14, xfce 4.10, xorg 1.16, kernel 3.16 κλπ.

Οι άλλες εκδόσεις είναι το ίδιο αξιόπιστες;

Αν είναι μόνο ένα nickname το stable επειδή είναι bug free, θα προτιμούσα κάτι πιο updated και με ελάχιστα bugs με τα οποία μπορώ να ζήσω όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το stable καθε αλλο παρα nickname ειναι. Οτι υπαρχει μεσα εκει ειναι ειναι (σχεδον) bug free. Το πιο παραπλανητικο ονομα ειναι του testing και λιγο περισσοτερο το unstable.

Απο το unstable περνανε ολα τα πακετα τη στιγμη που θα δημιουργηθουν και εφοσον δεν εμφανιζουν καποιο μεγαλο (critical ή grave) bug, περνανε μετα απο 5-10 μερες στο testing. Μια φορα καθε 2 χρονια, τα οσα εχει το testing παγωνουν, δηλαδη δεν αλλαξουν εκδοση, ουτε μπαινουν καινουρια πακετα, κλεινουν οσα bugs μπορουν να κλεισουν και βγαινει το επομενο stable.

 

Σαν χρηστης testing τα τελευταια 8 χρονια, και σε αλλο συστημα unstable τα 5, μπορω να πω οτι το testing ειναι μια χαρα αρκει να εχεις το νου σου. Οπως εχω πει σε αλλο θεμα, αν το apt σου λεει οτι για την αναβαθμηση θα χρειαστει να βαλει ή να βγαλει κατι σημαντικο που εχεις, εσυ πατησεις yes χωρις να δεις τι θελει να κανει επειδη βαριεσαι και μετα παραπονεθεις, εισαι μαλακας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είδα ότι το Arch έχει διαφορετικά commands για το bash. Θα βάλω Debian, επειδή είναι πιο familiar το command line του, και πιστεύω πως θα βρω και καλύτερη υποστήριξη στα θέματα που θα έχω. Ευχαριστώ όσους έγραψαν. 

 

Μόνο που θέλω μία βοήθεια. Έχω μπερδευτεί με όλες τις εκδόσεις του Debian. Θα βάλω την testing amd64 για έναν i5 3570k που έχω, αλλά έχει 3 dvd downloads, το ένα μεγαλύτερο από το άλλο. Ποιο κατεβάζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ειδες κατι τετοιο? Ενα ειναι το bash.

apt-whatever, not working. Εχω συνηθίσει με αυτές τις εντολές, είναι κόπος να μάθω αλλιώς, και δεν έχω και χρόνο να το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ειδες κατι τετοιο? Ενα ειναι το bash.

Υποθέτω εννοεί τις εντολές του package manager. Που και πάλι δεν βγάζει νόημα να ισχυρίζεται κάποιος ότι το apt-get update && apt-get upgrade είναι πιο απλό από το pacman -Syu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...