Προς το περιεχόμενο

Linux Dual boot


K-swimmer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ όλους για το χρόνο σας..

Λοιπόν έκανα τα μαγικά μου και εγκατέστησα Linux Mint 17.3 Rosa _Cinammon σε dual boot.

Λειτούργησε κανονικά  και μπορώ να πω ότι μ αρεσαν...όμως:

1) Χθες ανοίγοντας το pc δεν μου εμφάνισε την επιλογή dual boot(grub νομίζω λέγεται.??) αλλά έλεγε  hardware not detected δε με άφησε να κανω boot..και μετά έλεγε press g to continue όπου απο εκεί έμπαινα bios ή στο boot (F11).

2)Έβαλα το Live Usb που έχει μέσα τη διανομή το διάβασε κανονικά φόρτωσε το Live περιβάλλον. Κάνω reset βγαζω το στικάκι και μου βγάζει κανονικά το μενού του Dual boot οπου φόρτωσαν κανονικά τα λινουξ όπως ακριβώς τα είχα αφήσει.

Να τονίσω πως έκανα αλλαγή μέσω bios να μπουτάρει πρώτα στον δίσκο.

Επισης πριν δημιουργηθεί το πρόβλημα αυτό είχα κάνει αναβάθμιση τα λίνουξ μετά την εγκατάσταση και στην επανεκκίνηση λειτούργησε κανονικά το dual boot.

Το pc το έχω ανοιχτό στα λίνουξ μήπως βρεθεί λύση.

Καμιά ιδέα.??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τερματικό δώσε την εντολή:

sudo update-grub

και αφού τελειώσει την εντολή:

sudo grub-install /dev/sdx

(όπου x είναι το γράμμα του δίσκου, sda για τον πρώτο δίσκο, sdb για τον δεύτερο κλπ)

Ίσως κάπως έσβησες τον grub(ο bootloader του linux). Με τις παραπάνω εντολές θα τον επανεγκαταστήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, ας κάνω μια ερώτηση εδώ. 

Αυτη την στιγμή έχω μια κάρτα amd εγκατεστημενη στο pc. Μπορώ να βάλω και μια απλή nvidia στο κενο pci express και να τρέχω απο εκέι το κύριο λειτουργικό μου (manjaro), και αν θέλω να παίζω κανα game να μπουτάρω στα παντζουρια με την amd? To monitor εχει 2 dvi υποδοχες οποτε μπορώ να εναλλαζω input source εκει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...