Προς το περιεχόμενο

Linux Dual boot


K-swimmer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, μιας και εχω παρει το φορουμ παραμαζωμα θέλω να ρωτήσω αν το σύστημά μου σηκώνει λινουξ καθώς θέλω να αρχίσω να ασχολούμαι (δεν εχω ιδέα).

Σκεφτομαι για dual boot με τα 7αρια και σκέφτομαι για το WattOS.

Δεν εχω κανει Partition και τα σχετικά, έχω γύρω στα 35 γιγα ελεύθερο χώρο στο δίσκο.

Θέλω να ξέρω:

- Αν αξίζει να τα προσπαθήσω και αν το σηκώνει

- Αν θα δω σημαντική διαφορά σε σχέση με τα 7 αρια (χρήση ιντερνετ, ταινίες και κάνα office)

Aν αξίζει και υπάρχει κάποιος οδηγός εγκατάστασης δεκτός

Ευχαριστώ πολύ.

 

Information

------------------

Time of this report: 5/27/2016, 02:35:21

       Machine name: NIKOS-PC

   Operating System: Windows 7 Ultimate 32-bit (6.1, Build 7601) Service Pack 1 (7601.win7sp1_ldr.160408-2045)

           Language: Greek (Regional Setting: Greek)

System Manufacturer: MICRO-STAR INTERNATIONAL CO., LTD

       System Model: MS-7142

               BIOS: Phoenix - AwardBIOS v6.00PG

          Processor: AMD Athlon™ 64 Processor 3200+, ~2.2GHz

             Memory: 2048MB RAM

Available OS Memory: 2048MB RAM

          Page File: 1435MB used, 2659MB available

        Windows Dir: C:\Windows

    DirectX Version: DirectX 11

DX Setup Parameters: Not found

   User DPI Setting: Using System DPI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το συστημα που εχεις μπορεις να βαλεις οτι θες, δεν ειναι αναγκη να ψαχτεις για ελαφρια διανομη. Δεν αναφερεται καπου η καρτα γραφικων που εχεις, και ειναι σημαντικο γιατι δεν εινια ολοι οι drivers το ιδιο καλοι σε λινουξ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το συστημα που εχεις μπορεις να βαλεις οτι θες, δεν ειναι αναγκη να ψαχτεις για ελαφρια διανομη. Δεν αναφερεται καπου η καρτα γραφικων που εχεις, και ειναι σημαντικο γιατι δεν εινια ολοι οι drivers το ιδιο καλοι σε λινουξ...

 

Καλα ειναι δυνατον σε επεξεργαστη 12ετιας και 2 γιγα μνημη να προτεινεις να βαλει οτι διανομη θελει??

Αν δεν βαλεις σε αυτο το πισι μια ελαφρια διανομη τι θα βαλεις? Cinnamon ή kde?

Αυτο που θα βαλεις σε αυτο το πισι ειναι ή linux mint xfce 32bit ή lubuntu 32bit προτιμοντας το πρωτο.

Oti αλλο δοκιμασεις απλα θα χασεις τον χρονο σου.

αυτες οι 2 ειναι οτι πρεπει για παλια πισι ή νεους στο λινουξ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εφοσον ενα pc σηκωνει τα 7, σηκωνει και οποιαδηποτε διανομη με μεγαλο de (gnome, kde, mate κλπ). Και ακομα καλυτερα, 64αρα διανομη μιας και ο επεξεργαστης ειναι 64αρης, για να εχει ενα αξιοπρεπες flash. Τον λογο τον λεω εδω και δεν κανω πλακα.

 

http://www.insomnia.gr/topic/608697-μετάβαση-από-windows-10-σε-linux/?p=54848567

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος μου ελυσες διαφορες αποριες σχετικα με φλας ppapi κτλ  :-)

i appreciate

επειδι τρεχει τωρα παραθυρα 7 δεν σημαινει πως οτι και να βαλει το ιδιο κανει ... σωστα?

στο δικο μου συστημα που ειναι πολυ ανωτερο βλεπω διαφορα απο γραφικο σε γραφικο,ποσο μαλλον στον επεξεργαστη που ειχα το 2005!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα τα Puppy linux συμπαθητικά φαίνονται. Τα δοκίμασα με boot απευθείας από το φλασακι. 

Kαι εδώ έρχονται οι απορίες:

1) Μου έβγαζε κάτι μηνύματα ότι δεν έχω αρκετό χώρο κλπ. Αυτο σημαίνει ότι πρέπει να τα εγκαταστήσω στο δίσκο.??Το φλασάκι ειναι 16αρι και έχει το λινουξ φορτωμένο πάνω

2) Στη περιήγησή μου στο ίντερνετ ήταν καλή απόδοση κλπ αλλά ήταν σαν να μην έχω τα Plug-ins για να φορτώσουν γρήγορα ή και καθόλου οι εικόνες τα βίντεο κτλ. Είναι σαν ένα σύστημα με μηδέν ενημερώσεις.

3) Τον default browser που έχει κατεβάζω τις αναβαθμίσεις του όμως δε βρίσκω να τις εγκαταστήσω.

Γενικά μου φαίνεται λίγο περίπλοκο ίσως λόγω της συνήθειάς μου με τα windows.

Αξίζει να το εγκαταστήσω στο δίσκο.? Θα χρειαστεί partition και τα σχετικά.? Θυμίζω έχω γύρω στα 35 γίγα ελεύθερο χώρο στο δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα τα Puppy linux συμπαθητικά φαίνονται. Τα δοκίμασα με boot απευθείας από το φλασακι. 

Kαι εδώ έρχονται οι απορίες:

1) Μου έβγαζε κάτι μηνύματα ότι δεν έχω αρκετό χώρο κλπ. Αυτο σημαίνει ότι πρέπει να τα εγκαταστήσω στο δίσκο.??Το φλασάκι ειναι 16αρι και έχει το λινουξ φορτωμένο πάνω

2) Στη περιήγησή μου στο ίντερνετ ήταν καλή απόδοση κλπ αλλά ήταν σαν να μην έχω τα Plug-ins για να φορτώσουν γρήγορα ή και καθόλου οι εικόνες τα βίντεο κτλ. Είναι σαν ένα σύστημα με μηδέν ενημερώσεις.

3) Τον default browser που έχει κατεβάζω τις αναβαθμίσεις του όμως δε βρίσκω να τις εγκαταστήσω.

Γενικά μου φαίνεται λίγο περίπλοκο ίσως λόγω της συνήθειάς μου με τα windows.

Αξίζει να το εγκαταστήσω στο δίσκο.? Θα χρειαστεί partition και τα σχετικά.? Θυμίζω έχω γύρω στα 35 γίγα ελεύθερο χώρο στο δίσκο.

Προτεινω να βαλεις Linux Mint 13 "Maya" - MATE.

Ειναι καλη διανομη για να αρχισεις, θα ταιριαξει με το συστημα σου, εγκατεστησε το Linux σε dual boot με τα 7.

Τα περι χωρητικοτητας μου ακουγεται παραξενο, δεν ξερω γιατι το εμφανισε.

Στην περιηγηση στο ιντερνετ οπως λες και εσυ σημαντικο κομματι εχουν τα plugins.

Update κανεις μεσο τερματικου στα προγραμματα.

Το linux ειναι πολυ κοντινο σε εμφανιση με τα παραθυρα, συντομα θα το συνηθισεις.

Εγκατεστησε το στον δισκο σε partition, αν δεν σου αρεσει ευκολα θα το σβησεις. Χρειαζεται γυρω στα 6γιγα χωρο για να εγκατασταθει, αν του δωσεις τα 20 απο τα 35 που εχεις θα ειναι μια χαρα.

 

Καλη επιτυχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lubuntu μην βάλεις γιατί το περιβάλλον είναι αρκετά απλό, δεν έχει ευκολίες σε σχέση με Mint. Άλλωστε απευθύνεται σε μικρότερης δυνατότητας συστήματα από το δικό σου.

Βάλε Mint xfce 32bit και είσαι ωραίος (που έχει και κλάσεις ανώτερο UI).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες, άκουσε με.

Μη κανεις dual boot. Το πιθανότερο είναι να χαλάσεις το boot sector. Θες εσύ (που εισαι άπειρος) θες οι διανομές, κάποιος θα κάνει ζημιά.

 

Την έπαθα κι εγώ.

 

Θα πάρεις ενα 2ο σκληρό. Και θα κανεις τα πειράματα με τις διανομές. Στο τέλος θα καταλήξεις στο mint.

 

Έτσι και δουλειά θα κάνεις στο linux και windows θα έχεις για λόγους συμβατοτητας.

Όσο μπορείς να δουλεύεις linux. Για ευνοητους λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη ζημιά δεν την κάνουν οι διανομές(τουλάχιστον οι εύκολες και διαδεδομένες που συζητούνται εδώ) αλλά οι χρήστες που πατάνε ότι να' ναι χωρίς να διαβάσουν πρώτα. 

Πάντως ακόμη κι αν κάποιος θέλει να δοκιμάσει πριν κάνει αλλαγές στο δίσκο του, μπορεί να το κάνει με μια εικονική μηχανή, όπως το virtualbox(που είναι και δωρεάν), ώστε να εξοικειωθεί με την εγκατάσταση. Δε χρειάζεται η αγορά νέου δίσκου για πειράματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...