Προς το περιεχόμενο

Ιός!


akis_supernatural

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ'αρχάς ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα.

Πρέπει να έχω φάει χοντρό ιό και προσπαθώ να κρατηθώ ψύχραιμος....

 

Κατέβασα σπασμένα τα office 2016 (μαλακια μου ξέρω....) και καθώς γινόταν η εγκατάσταση μου έβγαλε σφάλμα και την ακυρωσα....

 

Από εκείνη τη στιγμή μου εμφάνιζε συνέχεια το uac για να επιτρέψω να γίνουν διαφορες αλλαγές στο pc μου. Και το πιο σημαντικό ότι έγγραφο έχω μέσα στο pc αλλά και οι φωτογραφίες πλέον δεν ανοίγουν είναι με άσπρο εικονίδιο και σε μερικά γράφει decrypt files και σε αλλα κάτι ακαταλαβίστικα με αριθμούς και γράμματα και με κατάληξη .cerber

 

Έτρεξα το superantispyware δε βρήκε τίποτα το windowsdefender είμαι με windows10 βρηκε 3

Ransom:VBS/Cerber

Behavior:Win32/Cerber.gen!A

Ransom:VBS/Cerber

 

Κάποιος να βοηθήσει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα.

Πρέπει να έχω φάει χοντρό ιό και προσπαθώ να κρατηθώ ψύχραιμος....

 

Κατέβασα σπασμένα τα office 2016 (μαλακια μου ξέρω....) και καθώς γινόταν η εγκατάσταση μου έβγαλε σφάλμα και την ακυρωσα....

 

Από εκείνη τη στιγμή μου εμφάνιζε συνέχεια το uac για να επιτρέψω να γίνουν διαφορες αλλαγές στο pc μου. Και το πιο σημαντικό ότι έγγραφο έχω μέσα στο pc αλλά και οι φωτογραφίες πλέον δεν ανοίγουν είναι με άσπρο εικονίδιο και σε μερικά γράφει decrypt files και σε αλλα κάτι ακαταλαβίστικα με αριθμούς και γράμματα και με κατάληξη .cerber

 

Έτρεξα το superantispyware δε βρήκε τίποτα το windowsdefender είμαι με windows10 βρηκε 3

Ransom:VBS/Cerber

Behavior:Win32/Cerber.gen!A

Ransom:VBS/Cerber

 

Κάποιος να βοηθήσει??

malwarebytes να τρέξεις.

adwcleaner,JRT.Καλύτερα σε safe mode

 

εδώ Πληροφορίες για το τι ακριβώς ειναι:https://www.microsoft.com/security/portal/threat/encyclopedia/Entry.aspx?Name=Ransom:VBS/Cerber

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι πολύ τυχερός (10 μέρες πριν δεν υπήρχε λύση)

 

http://support.eset.com/kb6051/?viewlocale=en_US

 

Το έχω δοκιμάσει (προχθές) και δουλεύει άψογα.

Θα το δουλέψεις σε περιβάλλον CMD (DOS).

Αν δεν έχεις εμπειρία απο DOS ζήτα να το κάνει κάποιος έμπειρος

 

Η λύση που προτείνει ο απο πάνω είναι για να καθαρίθσουμε τον ιό.

Αυτό που σου λέω θα αποκρυπτογραφήσει τα αρχεία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν καμία βδομάδα ίσως και πιο πολύ το είχα κολήσει τη γλυκά μάτια του έκανα του υπολογιστή τι του έταζα νεα γραφικών/ραμ/κουτί τίποτα με ανάγκασε να κάνω format.Το αποτέλεσμα ήταν να μην του πάρω τίποτα και να κλαιω όλα τα αρχεία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ!!

λοιπον ετρεξα τα παντα σε safe mode και αφαιρεσε πολλα......

τωρα τρεχω της eset το προγραμμα σε cmd για να τα επαναφερω,

ο c ειναι 30gb τα αρχεια που εχω περιπου ποση ωρα θα παρει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ!!

λοιπον ετρεξα τα παντα σε safe mode και αφαιρεσε πολλα......

τωρα τρεχω της eset το προγραμμα σε cmd για να τα επαναφερω,

ο c ειναι 30gb τα αρχεια που εχω περιπου ποση ωρα θα παρει? 

Οχι παραπάνω απο 1 ώρα.Επίσης αν θές τρέξε και ενα scan με antivirus και να κανεις ενημερωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μόλις τελείωσε και μου έβγαλε ότι δε βρηκε κάποιο αρχείο μολυσμένο...... και όλα τα αρχεία έχουν την κατάληξη .Cerber και δεν μπορώ να τα ανοίξω....

Τι άλλο μπορώ να κάνω??

Επισης εγκατεστησα το eset smart security trial και μετα απο τη σαρωση δυστηχως μου τον ξαναβρηκε τον ιο.........

ειλικρινα εχω απελπιστει......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

O ιός cerber ακόμα δεν έχει αποκρυπτογραφηθεί, γι' αυτό το πρόγραμμα της eset δεν μπόρεσε να ανακτήσει τα αρχεία. Κάνε format να καθαρίσει το pc και από εδώ και πέρα πάντα να κρατάς αντίγραφα των αρχείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μόλις τελείωσε και μου έβγαλε ότι δε βρηκε κάποιο αρχείο μολυσμένο...... και όλα τα αρχεία έχουν την κατάληξη .Cerber και δεν μπορώ να τα ανοίξω....

Τι άλλο μπορώ να κάνω??

Επισης εγκατεστησα το eset smart security trial και μετα απο τη σαρωση δυστηχως μου τον ξαναβρηκε τον ιο.........

ειλικρινα εχω απελπιστει......

 

Δυστυχώς ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ   :cry: .  

 

Κάνε μια τελευταία προσπάθεια να ανακτήσεις αντίγραφα μη κωδικοποιημένα των αρχείων σου απο τον σκληρό δίσκο με τον Shadow explorer των Windows (google it).  Aπο το τίποτα αν σώσεις κάτι έχει καλώς....(λένε οτι δουλεύει ως ενα βαθμό...).

 

Επίσης θα πρότεινα να κρατήσεις σε ενα εξωτερικό δίσκο, φλασάκι τα χρήσιμα κρυπτογραφημένα αρχεία που έχεις με την ελπίδα οτι ίσως κάποτε στο μέλλον βρεθεί απο κάποια εταιρεία antivirus τρόπος αποκωδικοποίησης.  

Κάνε ενα low level format στο δίσκο και προχώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...