Προς το περιεχόμενο

Πρωτη dslr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

video δεν προκειται.επομενως μαλλον κομπλε ειμαι

 

Μηδενα προ του τελους μακαριζε :D :D :D ..... κι εγω ετσι ελεγα αλλα.... βρηκα και αλλες βλεψεις.... βεβαια δεν ξερω τι λεει η Pentax αλλα η Nikon στο video sucks big time.... πρεπει να το εχουν προσπαθησει αρκετα για να καταφερουν να κανουν την κατασταση τοσο δυσλειτουργικη αλλα τεσπα... off topic

 

βλεπε λιιγο πιο μακρυα... ποτε δεν ξερεις :D

Επεξ/σία από blu3_orion
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αριστη η επιλογη του Andy για την Κ-5Ο.Οτιδηποτε ειναι pentax ειναι ποιοτικο και αγαπησιαρικο.Απλα πληροφοριακα ηθελα να 

πω πως η παραγωγη της Κ-50 εχει σταματησει ενοψει του καινουργιου μοντελου της Κ-70 οποτε και αναμενεται οτι η τιμη της πρωτης μπορει να υποχωρησει λιγο ακομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους σας,

 

Ανοίγω ξανά αυτή την συζήτηση για να μην μπω στη διαδικασία να ανοίξω νέο θέμα.

Διάβασα όλων τις απόψεις και μπήκα σε μια φάση να μπέρδευομαι ολοένα περισσότερο. :)

Επειδή είμαι κοριτσάκι και γενικά δεν το πολύ κατέχω την έρευνα στο ίντερνετ θέλω τα φώτα σας :-P Ξεκίνησα πρόσφατα σεμινάριο για τις βασικές αρχές φωτογραφίας και επειδή με ενδιαφέρει πολύ ψάχνω να βρω και εγώ μια φωτογραφική dslr που σαν αρχάρια να μπορώ να κάνω πρακτική και να μάθω πως να λειτουργώ σωστά την μηχανή. Αρχικά δεν γνωρίζω τίποτα από μάρκες... Θα ήθελα μια οικονομική αλλά πέρα από εξάσκηση να την έχω και για να βγάζω γενικά φωτογραφίες.

Είδα ότι αναφέρθηκατε σε πολλές αλλά στην πορεία μπερδεύτηκα και θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος υπεύθυνα που να γνωρίζει και να μου προτείνει κάποιες.

Δεν θα ήθελα παραπάνω φακούς κτλ αλλά μια που να κάνει σωστά την δουλειά της για το λόγο που την χρειάζομαι.

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά σε σεμινάρια θα σου χρειαστεί και ένας σταθερός φακός για να μάθεις να φωτογραφιζεις.. Μπορείς να πάρεις και εσύ την pentax k50..

Σε σχολές σεμινάρια θα γνωρίσεις και κόσμο που οι περισσότεροι έχουν nikon Canon οπότε ίσως μπορείς να κοιτάξεις και για τέτοιες μάρκες με την προοπτική ότι θα ανταλασεις και θα δοκιμάζεις φακούς άλλων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα ήθελα παραπάνω φακούς κτλ αλλά μια που να κάνει σωστά την δουλειά της για το λόγο που την χρειάζομαι

 

θιγεις δυο διαφορετικα ζητήματα που πιστευω οτι τα σκεφτεσαι λαθος.....

 

1. Δεν θα ήθελα παραπάνω φακούς: δεν υπάρχει περιπτωση να ασχοληθεις ελαφρως πιο σοβαρα με τη φωτογραφια και να μη χριεαστεις φακους. Ισως στην αρχη, για μετα δεν υπαρχει περιπτωση (κι εγω την ιδια σκεψη εκανα αρχικα και τωρα εχω 4 και θελω κι αλλους :) )

 

2. μια που να κάνει σωστά την δουλειά της για το λόγο που την χρειάζομαι: τον λογο που τη χρειάζεσαι, εφοσον δεν εχεις ασχοληθει ακομα εκτενως, δεν τον γνωριζεις ουτε εσυ η ιδια πιθανως....

Όσον αφορα στο να κανει τη δουλεια της σωστα, δεν υπαρχει καλη και κακη μηχανη που να τραβαει καλες η κακες φωτογραφιες. Αλλωστε θα υπηρχε μονοπωλειο αν συνεβαινε κατι τετοιο..... Ειτε παρεις Pentax, Cannon, Nikon, Sony ..... σε καθε σου επιλογη θα συναντήσεις διαφορες, ελαττώματα αλλα και προτερήματα.... ομως σε καμια περιπτωση κατι που εχασες με την επιλογη σου, δεν θα αποτελεσει πραγματικη τροχοπεδη ωστε να απολαυσεις  το χομπυ σου...

Επεξ/σία από blu3_orion
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτεινω να πας να τις δεις ολες απο κοντα, και να δεις τι καθεται καλυτερα στα χερια σου..... οποιαδήποτε επιλογη και αν κανεις, δεν θα ειναι τελικα και τοσο... λαθος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα πολυ σωστα αναφερονται και συμφωνω πληρως, αλλα για να κανω τον αντιλογο που για μενα ηταν καταλυτικος παραγοντας:

 

 

 

Ποικιλια φακων και διαθεσιμων μεταχειρισμενων

 

Το φωτογραφικο χομπυ ειναι ακριβο, μπαινεις στον χορο, θα χορεψεις! Αρα θα χρειαστεις φακους. Απο μεταχειρισμενα Νικον Cannon γινεται χαμος πολυ μεγαλη ποικιλια, πολυ καλες τιμες. Δεν ισχυει το ιδιο με διαθεσιμοτητα Pentax

 

Οταν ημουν στη θεση σου, διαλεξα την 5200, ουτε γιατι ηθελα το λουρακι μου να γραφει Νικον, ουτε γιατι μου την προτεινε ενας με D4s.

 

Πηγα, τις ειδα ολες το ζυγισα και εκρινα τοτε οτι για μενα ειναι προτειμοτερο να εχω μεγαλη ποικιλια-διαθεσιμοτητα και σε μεταχειρισμενα, και να παω σε αρκετα λιγοτερο ποιοτικο σωμα κατασκευαστικα, με κακο viewfinder (οντως ειναι κακο) κτλπ.

 

δοκιμασα και cannon αλλα θεωρω την κατασκευη τους στα entry level παιχνιδι απο τα jumbo, τυολαχιστον στα entry level αυτη ηταν η αισθηση στα χερια μου.

 

Σιγουρα η Pentax ειναι κατασκευαστικα ανωτερη με περισσοτερα πλεονεκτηματα, ομως πρεπει να σκεφτεις και το αυριο που θα χρειαζεσαι ποικιλια φακων.

 

Δεν υπαρχει σωστο και λαθος, υπαρχει η ζυγαρια επιλογων που πραγματοποιει ο καθενας μας

δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΒΤW επειδη ειδα τωρα για τον φακο που αναφερεις στο skroutz..... γνωμη μου παντα.... αστον..... παρε τον κιτ 18-55 και μολις μαζεψεις χρηματα χτυπα τον sigma 17-50 2.8

όχι Tamron?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οπτικο αποτελεσμα δεν υπαρχει ορατη διαφορα (μιλώντας για τα κρύσταλλα).

Το σύστημα εστιασης του Sigma είναι ελαφρως πιο γρηγορο και πιο ακριβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύστημα εστίασης του φακού;Μήπως εννοείς το μοτέρ;Η ακρίβεια έχει σχέση με το σώμα,μόνο ίσως η ταχύτητα να "παίζει".Πάντως μιας κι έχω tamron 17-50 f/2.8 είναι ταχύτατος.Και δεν τον πουλάω  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πρίν προχωρήσω σε αγορά είπα να ρίξω μια ματιά στις προτάσεις σας όπως και σε άλλα topic. Είμαι αρχάριος, οι παιδικές φωτογραφίες μου ήταν απο τη nikon του πατέρα και όντας απόλυτα ικανοποιημένος απο την ποιότητα και τα χρώματα μέχρι σήμερα,συγκριτικά με άλλες ίδιας χρονολογίας, κατέληξα να είμαι ανάμεσα σε d3300 και d5200 με τον 18-105. Το συγκεκριμένο μοντέλο της pentax το μαθαίνω απο εσάς. Ποια με συμβουλεύεται να πάρω; Το μόνο που μπορώ να εγγυηθώ είναι οτι θα μάθω τα πάντα για την όποια κάμερα επιλέξω στην πράξη και ο λόγος που το λέω είναι οτι δεν θα πάνε τζάμπα τα 600-700max που θα σκάσω.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσεις και παραπάνω το topic, δε νομιζω πως καποιος μπορει να σε βοηθησει περισσοτερο.....

Η επιλογη της Pentax είναι πιο στιβαρό σώμα και καλύτερες λειτουργές που θυμίζουν σειρά D7xxx

 

Η nikon αποτην αλλη εχει υποδεεστερη κατασκευη, αλλα εχει μεγαλη ποικιλια σε παρελκομενα και μεταχειρισμενα, χωρια που αν στα πρωτα σου βηματα χρειαστεις κατι, πολλοι θα βρεθουν με nikon να συζητησουν τοπροβλημα σου καινα σε βοηθησουν παρα με pentax (αυτο τουλαχιστον ηταν παραγοντας στο δικο μου σκεπτικο οταν πηρα τη μηχανη)

 

Οπως ειπα και παραπανω λαθος επιλογη δεν θα κανεις, εννοειται ακομα και αν διαλεξεις canon panasonic, καθε εταιρια εχει τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα της. εκτος πχ αν θελεις ΠΟΛΥ συγκεκριμμενη λειτουργια που σου ειναι απαραίτητη (δεν αναφερεις ομως) π.χ ενδεικτικα αναφερω 2, AEB και AUTOFP

 

Αν πχ θελεις AEB, η 3300 δεν σου κανει, θελεις την 5200

Αν θελεις AUTOFP δεν σου κανει ουτε η 3300 ουτε η 5200

Για αλλες εταιριες δε γνωριζω οποτε τα ανφερω ενδεικτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν διαβάσεις και παραπάνω το topic, δε νομιζω πως καποιος μπορει να σε βοηθησει περισσοτερο.....

Η επιλογη της Pentax είναι πιο στιβαρό σώμα και καλύτερες λειτουργές που θυμίζουν σειρά D7xxx

 

Η nikon αποτην αλλη εχει υποδεεστερη κατασκευη, αλλα εχει μεγαλη ποικιλια σε παρελκομενα και μεταχειρισμενα, χωρια που αν στα πρωτα σου βηματα χρειαστεις κατι, πολλοι θα βρεθουν με nikon να συζητησουν τοπροβλημα σου καινα σε βοηθησουν παρα με pentax (αυτο τουλαχιστον ηταν παραγοντας στο δικο μου σκεπτικο οταν πηρα τη μηχανη)

 

Οπως ειπα και παραπανω λαθος επιλογη δεν θα κανεις, εννοειται ακομα και αν διαλεξεις canon panasonic, καθε εταιρια εχει τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα της. εκτος πχ αν θελεις ΠΟΛΥ συγκεκριμμενη λειτουργια που σου ειναι απαραίτητη (δεν αναφερεις ομως) π.χ ενδεικτικα αναφερω 2, AEB και AUTOFP

 

Αν πχ θελεις AEB, η 3300 δεν σου κανει, θελεις την 5200

Αν θελεις AUTOFP δεν σου κανει ουτε η 3300 ουτε η 5200

Για αλλες εταιριες δε γνωριζω οποτε τα ανφερω ενδεικτικα

 

Eυχαριστώ για την απάντηση. Απο εγγύηση τι λέει η Pentax γνωρίζουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...