Προς το περιεχόμενο

Πρωτη dslr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν αγορασεις οποιαδηποτε, πηγαινε σε καποιο μαγαζι να την δεις απο κοντα και να την δοκιμασεις πως ειναι στο χερι σου.

Σκεψου μελλοντικα.

 

και παρε μια καλη καρτα μνημης ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όσοι έχετε- είχατε  Mirrorless sony fuji m4/3 βγάζω εκτός την samsung γιατί εκεί όντος δεν παίζουν  ,και λέτε οτι δεν παίζουν φακοί για αυτά τα συστήματα τι φακούς θα θέλατε ;

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχην ποιος ειπε οτι δεν παιζουν φακοι για αλλα συστηματα?

 

Αυτο που λεω, τουλαχιστον εγω, ειναι οτι για nikon και canon παιζουν πολυ περισσοτεροι και καλυτερες τιμες.

Αρα περισσοτερες πιθανοτητες να καλυψει καποιος τις αναγκες του πιο ευκολα μελλοντικα.

 

Επισης τι σχεση εχει το τι φακους εχει ο καθενας?

 

Επειδη αλλαξες την ερωτηση που ελεγε για nikon κλπ, αλλαζω και την απαντηση.

 

Προσωπικα ειχα 2 Samsung και τις πουλησα λογω φακων και ευτυχως γιατι μετα εκλεισε το τμημα με τις φωτο της.

Επεξ/σία από DrStein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άμα έχει η θέλει τίποτα εξωτικούς φακούς να το καταλάβω. αλλα αμα το πρόβλημα είναι οτι δεν υπάρχει πληθώρα φακών και κάνει τουρστικική φωτογραφία γιατί να μην πάει σε m4/3 που  παίζουν τα πάντα σε προσιτές τιμές και έχεις και έναν compact μέγεθος

 

 

απο samsung έχω περάσει και εγώ και όντος εκει υπάρχει πρόβλημα αλλα σε όλα τα άλλα συστήματα δεν είχα ποτέ πρόβλημα απο fisheye φακούς μέχρι ultrawide και σταθερούς ... δηλαδή τουριστική φωτογραφία 

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι πρωτον ειπε τουλαχιστον 2 φορες σε αυτο το νημα οτι θελει dslr και δεν εχει προβλημα με το μεγεθος και δευτερον γιατι υπαρχουν σε πληθωρα και dslr φακοι σε καλες τιμες που μπορει να χρησημοποιει στο μελλον με οποιο dslr σωμα επιλεξει για αναβαθμηση, ακομα και full frame.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φίλος έχει καταλήξει απο οτι είπε σε Pentax , για εμένα τουριστική φωτογραφία = Mirrorless αλλα αυτά είναι υποκειμενικά και ο καθένας σκέφτεται διαφορετικά

 

Το πρόβλημα μου είναι off topic και είναι  με όσους  διαμαρτύρονται  οτι δεν υπάρχουν φακοί για MIrrorless συστήματα και είχα την απορία να δώ τι φακοί τους λείπουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θεμα των mirrorless συμφωνω οτι με αυτο που λες, αλλα το παληκαρι εκτος απο τα ταξιδια του ειπε οτι θελει να ασχοληθει γιατι του αρεσει η φωτογραφια γενικοτερα.

 

Για την απορια που εχεις και τους φακους των mirrorless σιγουρα υπαρχουν φακοι δεν ειπε κανεις οτι δεν υπαρχουν.

Ομως σιγουρα υπαρχει μεγαλυτερη ποικιλια και τιμες σε dslr και καινουρια και φυσικα μτχ.

Αρα περισσοτερες πιθανοτητες να καλυψει καποιος τις αναγκες του πιο ευκολα μελλοντικα.

 

Οποτε με βαση το μελλον, οτι θελει dslr και οτι θα βρισκει φακους πιο ευκολα θα επιλεξει αυτο που θελει και βολευει τον ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγαίνω αρκετά off topic και μάλλον απλά πρέπει να κάνω ένα θέμα Mirrorless vs dslr ( δεν είμαι υπέρμαχος τον Mirrorless γενικά εχώ και τα δύο συστήματα )

αλλά κατάλαβα οτι και εσείς και ο φίλος Orion είχατε πρόβλημα με την ποικιλία των φακών και απορώ τι εστιακό μήκος δεν υπάρχει ..

 

για τα μεταχειρισμένα στην Ελλάδα συμφωνούμε οτι δεν παίζουν και πολλές ευκαιρίες αλλα απο ebay παίζουν τα πάντα ( άτιμα capital control βέβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αγορασεις οποιαδηποτε, πηγαινε σε καποιο μαγαζι να την δεις απο κοντα και να την δοκιμασεις πως ειναι στο χερι σου.

Σκεψου μελλοντικα.

 

και παρε μια καλη καρτα μνημης ;)

καλη καρτα μνημης=class 10?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια SDXC Class 10 U1 θα σε καλυψει και για video ;)

http://www.skroutz.gr/s/8083214/Toshiba-Exceria-N301-SDXC-64GB-Class-10-U1.html

 

καλη?

χιλια ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγαίνω αρκετά off topic και μάλλον απλά πρέπει να κάνω ένα θέμα Mirrorless vs dslr ( δεν είμαι υπέρμαχος τον Mirrorless γενικά εχώ και τα δύο συστήματα )

αλλά κατάλαβα οτι και εσείς και ο φίλος Orion είχατε πρόβλημα με την ποικιλία των φακών και απορώ τι εστιακό μήκος δεν υπάρχει ..

 

για τα μεταχειρισμένα στην Ελλάδα συμφωνούμε οτι δεν παίζουν και πολλές ευκαιρίες αλλα απο ebay παίζουν τα πάντα ( άτιμα capital control βέβαια)

 

Μαλλον δεν καταλαβες αλλα θα το ξαναπω :)

Δεν ειπε κανεις οτι δεν υπαρχουν φακοι ή συγκεκριμενα εστιακα μηκη ή prime, UW κλπ για mirroless.

Αυτο που ειπωθηκε ειναι οτι υπαρχει μεγαλυτερη ποικιλια και ποικιλια τιμων για dslr καινουρια και μτχ.

 

Προσωπικα δεν θα επερνα φακο απο ebay ουτε προκειται να παρω.

Προτιμω να δωσω κατι παραπανω για φακο που θα δω και θα μπορω να τον ελεγξω ή να τον επιστρεψω την επομενη μερα.

http://www.skroutz.gr/s/8083214/Toshiba-Exceria-N301-SDXC-64GB-Class-10-U1.html

 

καλη?

χιλια ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις

 

Καλη 

 

ισως λιγο καλυτερη

https://www.skroutz.gr/s/6899034/Samsung-Evo-microSDXC-64GB-U1-with-Adapter.html#specs-container

αλλα και με φτηνορερη U1 την κανεις την δουλεια σου :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστος. Εχω 2 τετοιες και δουλευουν μια χαρα. Την μια την εχω και σε action cam.

Για υψηλα bitrate video ή burst photo ομως οσο πιο γρηγορη τοσο το καλυτερο.

Επεξ/σία από DrStein
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...