Προς το περιεχόμενο

Πρωτη dslr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ θα σου πρότεινα να μήνεις μακριά απο Nikon entry level σώματα και να πάς σε Pentax ο λόγος είναι οτι οι entry level nikon τύπου d3300 αν και έχουν καλό αισθητήρα έχουν ένα πάρα πολύ κακό ποιοτικά πλαστικό σώμα έχουν κακο viewfinder (pentaMirror και μικρό) λίγα κουμπιά στο σώμα  μια ροδέλα ,καμιά συμβατότητα με οποιονδήποτε χειροκίνητο παλιό φακό (δεν φωτομετρει και αν δεν είναι νικον δεν εστιάζει και στο άπειρο), και γενικά δεν βρίσκω κανένα λόγο να πάρει κάποιος ενα entry level σώμα. Αντίθετα μια pentax k50 k30 είναι αδιάβροχη έχει μεγάλο και φωτεινό viewfinder (pentaprism) 2 ροδέλες ποιοτικό σώμα με καλύτερη διαχείριση στις ρυθμίσεις και στα κουμπιά και πολύ καλή συμβατότητα με παλιούς φθηνούς και ποιοτικούς  φακούς, δουλεύει ακόμα και το sr vr σταθεροποιήση όπως θέλεις το λες , με ότι να ναι φακό που το έχει στο σώμα και όχι στον φακό ,υποκειμενικά το θεωρώ και αυτό πλεονέκτημα σε ενθουσιώδεις ερασιτέχνες .. 

σου ακούγονται  κινέζικα όλα αυτά τώρα αλλά αν είσαι απο τους τύπους που θέλουν να ασχοληθούν ερασιτεχνικά σοβαρά και όχι απο αυτούς που θέλουν το λουράκι τους να γράφει νικον  και να έχουν μια μεγάλη ΄΄επαγγελματική ΄΄ κάμερα ψάξε λίγο παραπάνω πρίν πάρεις την δ3300 

Επεξ/σία από hayas88
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολα πολυ σωστα αναφερονται και συμφωνω πληρως, αλλα για να κανω τον αντιλογο που για μενα ηταν καταλυτικος παραγοντας:

 

 

 

Ποικιλια φακων και διαθεσιμων μεταχειρισμενων

 

Το φωτογραφικο χομπυ ειναι ακριβο, μπαινεις στον χορο, θα χορεψεις! Αρα θα χρειαστεις φακους. Απο μεταχειρισμενα Νικον Cannon γινεται χαμος πολυ μεγαλη ποικιλια, πολυ καλες τιμες. Δεν ισχυει το ιδιο με διαθεσιμοτητα Pentax

 

Οταν ημουν στη θεση σου, διαλεξα την 5200, ουτε γιατι ηθελα το λουρακι μου να γραφει Νικον, ουτε γιατι μου την προτεινε ενας με D4s.

 

Πηγα, τις ειδα ολες το ζυγισα και εκρινα τοτε οτι για μενα ειναι προτειμοτερο να εχω μεγαλη ποικιλια-διαθεσιμοτητα και σε μεταχειρισμενα, και να παω σε αρκετα λιγοτερο ποιοτικο σωμα κατασκευαστικα, με κακο viewfinder (οντως ειναι κακο) κτλπ.

 

δοκιμασα και cannon αλλα θεωρω την κατασκευη τους στα entry level παιχνιδι απο τα jumbo, τυολαχιστον στα entry level αυτη ηταν η αισθηση στα χερια μου.

 

Σιγουρα η Pentax ειναι κατασκευαστικα ανωτερη με περισσοτερα πλεονεκτηματα, ομως πρεπει να σκεφτεις και το αυριο που θα χρειαζεσαι ποικιλια φακων.

 

Δεν υπαρχει σωστο και λαθος, υπαρχει η ζυγαρια επιλογων που πραγματοποιει ο καθενας μας

Επεξ/σία από blu3_orion
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οσο αφορά τα μεταχειρισμένα σίγουρα θα βρεις περισσότερα σε Nikon αλλα σε καινούργια μια χαρά σε καλύπτουν και οι φακοί τις Pentax . Ευκαιρίες υπάρχουν και σε μεταχειρισμένα και στο λέω αφού εχώ πενταχ και έχουν περάσει απο τα χέρια μου πάρα πολλοί φακοί μεταχειρισμένοι και μη ειδικά σε ebay εχεις πολλές επιλογές αλλα και σε Ελλάδα , και στο κάτω κάτω πόσους φακούς θα πάρεις ; σε 2-3 χρόνια πχ εναν υπερευρυγώνιο 10-20 11-16 εναν 17-50 2.8 και εναν 70-300 αντε και κανέναν 50 1.8 που έτσι και αλλιώς είναι φθινός να τον πάρεις καινούργιο  ; ( παρεπιπτόντος όλοι παίζουν σε μεταχειρισμένοι αυτή την στιγμή στο Insomnia σε pentax o ένας τυχαίνει να είναι και δικός μου ) χώρια οτι αμα ασχοληθείς και έχεις μικρό Budget παίζουν και m42 η οποιονδήποτε παλιό φακό και με 30-100 ευρώ έχεις διαμάντια 

αν πας σε σειρά 5 κερδίζεις κάποια πράγματα αν και ανεβενεις  σε τιμή αρκετά εκτός αν πάρεις τίποτα μεταχειρισμένο  5200 αλλα κατα την γνώμη μου η σειρά 3 είναι πεταμένα λεφτά 

 

επίσεις η φωτογραφία δεν είναι απαραίτητα ακριβή δουλέυω φακούς όπως ο Nikon 105 2.5 ο manual ΠΟυ κάνει 200 ευρώ (ενδεικτικά είναι φακός του 80) και δεν νομίζω οτι ο nikon 105 2.8 if -ef τον 850 euro θα μου έδινε κάτι παραπάνω μιας που τραβάω πορτρέτα και δεν χρειάζομαι af το θέμα είναι να μην γίνονται σπατάλες και να ξέρεις τι ανάγκες έχεις.

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρεσε η πενταξ οσο εψαξα για αυτην.επισης εχω περιεργια και γενικα δεν αγοραζω μεταχειρισμενα οσο μπορω να το αποφυγω.

εδω γραφει οτι δινει 2 φακους μαζι? 

 

http://www.cptpapadakisphoto.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=6693

 

ενω οι αλλοι στην ιδια τιμη δινουν ενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι έτσι λεέι κάτω, πάνω λεεί έναν βέβαια και κατόπιν παραγγελιάς  με ένα τηλέφωνο νομίζω θα σου λυθεί η απορία αν και μου φαίνεται πολύ φθηνό για να είναι αληθινό 

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μενα,μαλλον χαζομαρες γραφουν

προτεινετε και μια τσαντα μεταφορας για την πενταξ αν μπορειτε! :)

Επεξ/σία από Andy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η τσάντα και πάλι εξαρτάτε απο της ανάγκες σου πόσους φακούς θα έχεις μαζί θέλεις να παίρνει και τρίποδα και λάπτοπ κλπ κλπ... παρε μια μικρή για αρχή και δεν θα πάει χαμένη εξάλλου και εξοπλισμό να πάρεις επιπλέον δεν σημαίνει οτι θα τν κουβαλάς πάντα μαζί σου μια μικρή χρειάζεται πάντα

δές καμιά Lowerpro απο ebay αν θέλεις  εχει κάποιες πολύ φθηνές δεν ξέρω αν είναι αυθεντικές η όχι αλλά απο έναν φίλο που έχω που πήρε μια 40 απο 100 στην Ελλάδα έχω να πώ οτι και μούφα να είναι είναι πολύ ποιοτική και παίρνει 2 σώματα και 4 φακούς +extra χώρο η flipside 400w πρέπει να είναι αλλα έχει πολλές σειρές   

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πηρα απο το ebay την 450AW.... ειμαι 95% σιγουρος πως τρωει μπανανες.... ομως..... δεν ειμαι επαγγελματιας να σερνω την τσαντα απο εδω και απο εκει ολη την ωρα και να ταλαιπωρειται...φαινεται δεν αντεχει και πολλα.... παρολα αυτα που βγαινω μια στο τοσο την βρισκω πολυ βολικη και για τα λεφτα που εδωσα (λιγοτερο απο 50) χαρμα για τον ερασιτεχνη!!!

 

Δεν στο λεω γιατι σου προτεινω την συγκεκριμμενη, απλα εγω θα αγοραζα lowepro απο το ebay, εις γνωση μου οτι ειναι μαιμου :)

 

Για αρχη οντως παρε μια μικρη τσαντα, να χωραει σωμα, δυο φακους και παρελκομενα.... οντως δεν θα παει χαμενη στο λεω κι εγω εκ πειρας.... μπορει να κυκλοφορω συνεχεια με την 450 που με το ζορι με φτανει πλεον, αλλα εχω χρειαστει αρκετες φορες και την πιο μικρη που δεν θελω να τα κουβαλαω ολα........

 

Απλα φροντισε να εχει εργονομια, μην ειναι μια σακα που τα πετας ολα χυμα μεσα

 

επισης βαλε καποια στιγμη στο προγραμμα αν σου αρεσουν τα τοπια και ενα τριποδο manfrotto compact cn και εισαι ετοιμος

Επεξ/σία από blu3_orion
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε ακομα για τα τοπια.οπως ειπα για τα ταξιδια την θελω πιο πολυ επομενως χλωμο να πηγαινω για sightseeing και να εχω και τριποδο μαζι! at least for now!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντα μου αρεσαν και παντα ηθελα να χω μια αλλα δεν επαιζαν λεφτα.τωρα που παιζουν ειπα να κανω το βημα παραπανω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον η φορητοτητα δεν ειναι θεμα και οπως φαινεται εχεις ορεξη να ασχοληθεις, προτιμησε dslr.

Δεδομενου οτι το budget σου ειναι 300-400 ευρω η επιλογη σου ειναι σιγουρα καποιο entry lvl kit.

 

Περασε μαζι του καποιο χρονο ωστε να "γνωριστειτε" και να μαθεις της δυνατοτητες του και μετα σκεψου και τις μελλοντικες αγορες.

Οταν ειμουν στην θεση σου και ειχα πιο μικρο budget εκανα το λαθος (για μενα) και επελεξα mirrorless entry lvl. 

Οχι οτι ηταν κακη η επιλογη, ισα ισα με βολεψε αρκετα. Οσο περναγε ο καιρος και ηθελα περισσοτερα εφτασα στο θεμα που αναφερει και ο φιλος orion, τους φακους...

Μη σκεπτομενος μελλοντικα τοτε καταλαβα οτι εκανα λαθος γιατι εβλεπα τιμες και ποικιλια φακων για mirrorless και συγκρινα με τους nikon ή canon και οι επιλογες ηταν συντριπτικα περισσοτερες. Οποτε το πουλησα και πηγα σε dslr.

 

Εφοσον θελεις να ασχοληθεις σκεψου την πρωτη σου αγορα σε σωμα ή κιτ σαν μεταβατικο σταδιο γιατι σιγουρα καποια στιγμη θα το αλλαξεις. Ομως σκεψου οσο μελλοντικα μπορεις ωστε να ξοδεψεις το δυνατον λιγοτερα χρηματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...