Προς το περιεχόμενο

Πρωτη dslr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πρωτη dslr λοιπον,θα την χρησιμοποιω κυριως στα ταξιδακια που θα πηγαινω για τοπια και μεσα την πολη κυριως.θα το ψαξω το ολο θεμα με τις ρυθμισεις γιατι παντα μου αρεσε η φωτογραφια.δεν θα το βαζω auto ας πουμε και τελειωσαμε..budget 300-400. καπου εκει

Επεξ/σία από Andy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε καλύπτει σε τουριστική φωτογραφία  αλλά παντού θα έχεις ένα μέτριο αποτέλεσμα , αν θέλεις να ασχοληθείς θα χρειαστείς σίγουρα μια αναβάθμιση σε ένα εστιακό μήκος που θα σου αρέσει αυτό θα το δείς με τον καιρό..  μια συνηθισμένη επιλογή μετά απο τον κιτ είναι ένας 50mm η 35mm 

ωστόσο αν παίρνεις dslr μόνο και μόνο γιατί μοιάζουν ποιο pro μετά απο καιρό που θα φύγει ο ενθουσιασμός και το βάρος θα μένει θα το μετανιώνεις ... δεν είναι τυχαίο που έχει γεμίσει ο τόπος αγγελίες απο entry level σώματα με λιγότερα απο 1000κλικ

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ασχοληθω,οπως ειπα μου αρεσει επομενως δεν θα την εχω παρατημενη!ο εξτρα φακος που λες ποσο παει?οταν λες μετριο αποτελεσμα?εννοεις γενικα η για τα κριτηρια καποιου που ασχολειται παρα πολυ?

Thx για τις συμβουλες btw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όταν λέω μέτριο αποτέλεσμα εννοώ οτι με τον κιτ δεν μπορείς να πάρεις ούτε το ρηχό βάθος πεδίου που δίνει ένας 50 1.8 ούτε της επιδώσεις σε χαμηλό φωτισμό αναγκαστικά θα ανεβάζεις το Iso to βράδυ και θα ρίχνεις κατακόρυφα την ποιότητα..  επήσεις ένας σταθερός είναι και αρκετά ποιο οξύς αλλά αυτό δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα...  

το άλλο που μπορείς να κάνεις αν σου χρειάζεται ένας ζουμ φακός με εύρος  18-55 (και δεν μπορείς να έχεις εναν σταθερό που είναι σχετικά περιοριστικός όταν τραβάς γενικά τουριστική φωτογραφία που μπορεί να έχει απο τοπία σπίτια κλπ μέχρι πορτρέτα ) είναι να πάρεις ενα σώμα χωρίς φακό και να αγοράσεις εξτρα εναν  17.18-55 με σταθερό διάφραγμα 2.8 , είτε της tamron είτε της sigma οπότε θα έχεις έναν ποιοτικό φωτεινό φακό με ενα ενα καλό εύρος για τουριστική φωτογραφία, και πάλι δεν θα φτάσεις την φωτεινότητα ενος σταθερού και την οξύτητα αλλα είναι η χρυσή τομή. 

ένας 50 1.8 μπορεί να κάνει 100-200 και ο 18-55 2.8 300-400+

αλλα θα πάρεις και σκέτο σώμα οπότε γλυτώνεις και κάποια λεφτά απο εκει.

μπορείς να δεις και για μεταχειρισμένα 

Επεξ/σία από hayas88
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καταλαβαινω τα μισα που οσα λες! :) οσο το ψαχνω παραπανω θα βγαλουν ολα νοημα!2 ακομα ερωτησεις.σε μηχανη νικον μπορει να μπει φακος αλλης εταιριας?(λογικα ναι ε?) υπαρχει καποιο site που να τα εχει ολα μαζεμενα κτλπ.ειχα βρει παλια ενα αλλα δεν το θυμαμαι.

 

ας πουμε αυτος ειναι για τοπια!σωστα?

http://www.skroutz.gr/s/2471685/Tamron-AF-28-80mm-F-3-5-5-6-Nikon.html

Επεξ/σία από Andy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προταση δικη μου διαβαζοντας το νημα χωρις πολλα τεχνικα τα οποια θα μαθεις στην πορεια

 

αν ο ογκος της μηχανης δεν ειναι θεμα (σκεψου το και λιγο μακροπροθεσμα), αγορασε την D3300 με τον κιτ φακο 18-55, για αρχη ειναι μια χαρα σε αυτα τα χρηματα που διαθετεις και θα κανεις παρα πολλα πραγματα.

 

Αν θες την γνωμη μου, αγνοησε αυτα που σου λεει παραπανω ο φιλος hayas88 (επι της παρουσης τουλαχιστον), οχι οτι διαφωνω με κατι, αντιθετως συμφωνω με ολα οσα λεει 1 προς 1. Απλα θεωρω πολυ την πληροφορια για εναν απολυτα αρχαριο (φερνω εμενα στη θεση σου πριν ξεκινησω να ασχολουμαι...)

 

Το μυνημα που σου εχει γραψει, κράτα το κάπου και ξαναδιαβασε το όταν θα μπορεις να εχεις αποψη για τα πιο τεχνικα.... και θα εχεις κατανοησει και εσυ καλυτερα τις αναγκες σου και τα ειδη φωτογραφιας που σε ελκυουν περισσοτερο

 

Με τον 18-55 μπορεις να κανεις παρα πολλα πραγματα, ακομα και αστροφωτογραφιση (λιγο ζοριζμενα αλλα μπορεις)

 

Για ολους που λενε οτι ο 18-55 ειναι μαπα (κι εμενα μαζι) ειναι γιατι οταν δεις τα πολυ καλυτερα η συγκριση ειναι αναμενομενη

Ο sigma 17-50 2.8, ειναι φαινομενικα η καλυτερη λυση για ξεκινημα, στην αρχη δεν θα καταλαβεις γιατι αλλα με τον καιρο θα καταλαβεις.....

Απλα ο φακος αυτος κοστιζει μεταχειρισμενος σιγουρα πανω απο 280 οποτε θα βγεις αρκετα εκτος budget....

 

Και φυσικα μπορεις να βαλεις φακους εκτος νικον, αρκει η μοντουρα (το κουμπωμα με απλα λογια) να ταιριαζει δλδ αν παρεις φακο sigma για Cannon φυσικα δεν μπαινει σε Nikon

Επεξ/σία από blu3_orion
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο ογκος δεν ειναι θεμα.θα παρω και μια τσαντα μεταφορας και θα μαι κομπλε.πολυ χρησιμα αυτα που μου λες οπως και αυτα τοu hayas απλα οντως ειναι καποιος πιο εξειδικευμενα αυτα που μου λεει!

οπως και να εχει χρησιμες οι συμβουλες και των δυο σας!

Επεξ/σία από Andy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΒΤW επειδη ειδα τωρα για τον φακο που αναφερεις στο skroutz..... γνωμη μου παντα.... αστον..... παρε τον κιτ 18-55 και μολις μαζεψεις χρηματα χτυπα τον sigma 17-50 2.8

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι εχει μια μικρη διαφορα.....

 

Απλη εκδοχη: σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου ο ΙΙ βοηθαει καλυτερα να μη σου βγει κουνημενη

 

Εκδοχη 2 για αργοτερα :) : ο Ι σου κερδιζει ενα στοπ ταχυτητας ενω ο ΙΙ σου εξοικονομει 2 στοπ ταχυτητας

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Και φυσικα, ultimate φακος για τοπια.... tokina 11-16 ή to neo montelo 11-20, ακριβος φακος, περιορισμενη χρηση αν δεν τραβας μονο τοπια, αλλα ο καλυτερος landscape φακος, πολλοι λενε καλυτερος και απο nikon....

 

Δειγματα μπορεις να βρεις στην υπογραφη μου, ολα με τοκινα 11-16

Επεξ/σία από blu3_orion
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επομενως καλυτερα ο 2 ετσι?λιγο που εψαξα τωρα τν βρηκα σε αυτο το site http://www.eglobalcentral.eu/nikon-d3300-kit-with-af-p-dx-nikkor-18-55mm-f-3.5-5.6g-vr-lens-digital-slr-camera-black.html . εδω περα πανω απο 400 την βρισκω παντου


βασικα τωρα που το εψαξα λιγο το site δεν μου φαινεται απολυτα εμπιστο.θα την παρω απο εδω μαλλον να παρω και τον vr 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 50 ευρω διαφορα, εγω σιγουρα θα την αγοραζα απο εδω.... σημαντικο αν την αγορασεις απ εξω ειναι να εχει εγγυηση αντιπροσωπειας Ελλαδας και οχι να την στειλεις εξω...... προσεξε το

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...