Προς το περιεχόμενο

Ubuntu σε στικακι


giorgolavos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οπως λεει και ο τιτλος, εχω περασει σε ενα στικακι τα ubuntu και τα χρησιμοποιω αρκετα συχνα στο λαπτοπ μου. Το προβλημα μου ειναι οτι ενω μολις ανοιγουν κανω εγκατασταση καποια προγραμματα που χρησιμοποιω, οταν κλεισω τα ubuntu και τα ξανανοιξω, δεν εχει αυτα τα προγραμματα εγκατεστημενα και πρεπει να κανω ξανα την διαδικασια απο την αρχη.

Γινεται να τα εγκαταστησω μονιμα στο στικακι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το yumi μπορείς να ορίσεις persistence αρχείο όπου θα αποθηκεύει ότι αλλαγές κάνεις.

http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/

 

Αν θες μπορείς να κάνεις και κανονική εγκατάσταση πάνω σε usb και να έχεις όλο το χώρο διαθέσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

Αυτό στο κάνει γιατι το στικάκι σου είναι live-usb αυτή τη στιγμή.

 

Κάνε κανονική εγκατάσταση σε ένα δευτερο στικάκι (καλύτερα να είναι  8 GB και  μεγαλύτερο) και θα είναι πλέον μια χαρά

 

Προσωπικά έχω ένα 16GB και έχω τα απαραίτητα πάντα μαζί μου και έχω γλυτώσει από το να κουβαλάω λαπτοπ και ταμπλετς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

Αυτό στο κάνει γιατι το στικάκι σου είναι live-usb αυτή τη στιγμή.

 

Κάνε κανονική εγκατάσταση σε ένα δευτερο στικάκι (καλύτερα να είναι  8 GB και  μεγαλύτερο) και θα είναι πλέον μια χαρά

 

Προσωπικά έχω ένα 16GB και έχω τα απαραίτητα πάντα μαζί μου και έχω γλυτώσει από το να κουβαλάω λαπτοπ και ταμπλετς.

εχεις καποιο οδηογ για αυτο γιατι με ενδιαφερει. δηλαδη το εχεις εγκαεστημενο σε usb και σε οποιο μηχανακι πας κανεις boot απο εκει και εισαι σε λειτουργικο linux?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες 2 στικακια.

Το πρωτο θα εχει τη διανομη, δηλαδη θα ειναι το live.

Στο δευτερο θα κανεις εγκατασταση, σαν να ηταν σκληρος δισκος, μεσω του πρωτου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

αντί να ρωτάς και να διαβάζεις τις παραπάνω απαντήσεις (όπως και τη δική μου συμβουλή για τη μετέπειτα ζωή σου :-) ) μπορούσες κάλλιστα να χες διαβάσει εξ' αρχής τι είδους usb δημιούργησες και τις ιδιότητες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες 2 στικακια.

Το πρωτο θα εχει τη διανομη, δηλαδη θα ειναι το live.

Στο δευτερο θα κανεις εγκατασταση, σαν να ηταν σκληρος δισκος, μεσω του πρωτου.

και οταν το στικακι θα το βαζω υπολογιστη πχ με windows πως θα το τρεχω? δεν θα υπαρχει προβλημα με το αλλο λειτουργικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πηγα να το κανω και μου εσβησε τα windows ενω προσεξα να μην κλικαρω τον σκληρο του λαπτοπ. προσεξε, εσβησε τα windows, δεν εκανε εγκατασταση τα ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την βοηθεια και κατι τελευταιο. μπορει να κανεις και update η εγκαταστασης προγραμματων και να αποθηκευονται σοτ usb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...