Προς το περιεχόμενο

Καινούργια μελάνια ή πολυμηχάνημα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα αρχαίο πολυμηχάνημα HP. Το είχα για χρόνια παρατημένο και τον τελευταίο καιρό το ξανα έβαλα να λειτουργεί, κούνησα και τα μελάνια του γτ ήταν μπουκωμένα και έβγαζε μια χαρά εκτυπώσεις.

 

Το θέμα μου είναι οτι άδειασαν τώρα, πήγα να μου τα γεμίσουν αλλα μου είπε οτι είναι μπουκωμένα και δεν γίνεται δουλειά. Έψαξα λίγο στο net και είδα οτι παιζουν τα αυθεντικά στα 55€ http://www.e-shop.gr/gnisio-paketo-ektyposis-hp-no-56-no-57-me-oem-sa342ae-p-ANA.HPA00296

 

και μετά υπάρχουν κάποια συμβατά. 

 

 

Τα μελάνια μου είναι HP 56 και 57, και οι ερωτήσεις που έχω να κάνω είναι. Αξίζει να πάρω καινούργια? (μάλλον όχι) αξίζει να πάρω τα συμβατά? (και αν μπορεί κάποιος να μου προτίνει κάποια γτ δεν έχω ξανα πάρει θα ήμουν ευγνώμον), αξίζει να πάρω κάποια καινούργιο πολυμηχάνημα εκεί στο 50άρικο? (υπάρχουν σε αυτή την τιμή μηχανήματα οπυ να έχουν φθηνά μελάνια?)

 

 

 

*δεν ενδιαφέρομαι για χρόνους εκτύπωσης και τέλειες ποιότητες. Απλές εκτυπωσούλες κάνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα πάρε άλλο πολυμηχάνημα από την σειρά της hp την κόκκινη με τα πολύ φτηνά μελάνια 55 ευρώ ειναι πολλά

 

Έχεις να μου προτείνεις συγκεκριμένο ή να μου πεις κανα κωδικό μοντέλου για να ψάξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια στο τόοοοοοοοσο ρίχνω και ένα σκανάρισμα. Χρήση πάρα πολύ απλή, εκτύπωση κανα κειμενάκι, κανα εισητήριο για αεροπλάνο κανα paper και τέτοια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο θεματακι αυτο, ποσο ειναι το κοστος των φτηνων μελανιων;

 

γιατι κι εγω εχω ενα πολυμηχανημα που παιρνει τα 655, τα εχρωμα δεν τα εχω αλλαξει τα μαμησια και

τελειωνουν, το ασπρομαυρο το εχω αλλαξει μια φορα, χρηση ελαχιστη,

στο πλαισιο που ρωτησα παιζουν στα 8,5 το χρωμα εκαστο, αρα θελω 8,5*4=34 αν κι οταν αλλαξω και τα 4,

εχουν και κατι @work μελανια στα 6,5, αλλα και παλι 6,5*4=26,

βλεπω δε στο παραπανω λινκ κι ενα σωρο "συμβατες" λυσεις, οποτε τι κανουμε σ αυτες τις περιπτωσεις;

 

καλυτερη λυση απο ελλαδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρήγγειλα τελικά αυτόν τον εκτυπωτή

 

http://www.e-shop.gr/ektypotis-hp-deskjet-ink-advantage-1115-f5s21c-p-PER.403161

 

με 9,50 μαυρο original και 8 το εγχρωμο είναι μια χαρά για ανταλλακτικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δλδ; παίρνω τα μελάνια μου και τα πάω στον μελανά και τα γεμίζει;

 

Ναι, αν τα μελανοδοχεία σου είναι σε καλή κατάσταση και δεν έχουν ξαναγεμιστεί πολλές φορές. Αλλά το γέμισμα μπορεί να γίνει 2-3 φορές max σε κάθε μελανοδοχείο.

 

Τα μελάνια μου είναι HP 56 και 57, και οι ερωτήσεις που έχω να κάνω είναι. Αξίζει να πάρω καινούργια? (μάλλον όχι) αξίζει να πάρω τα συμβατά? (και αν μπορεί κάποιος να μου προτίνει κάποια γτ δεν έχω ξανα πάρει θα ήμουν ευγνώμον), αξίζει να πάρω κάποια καινούργιο πολυμηχάνημα εκεί στο 50άρικο? (υπάρχουν σε αυτή την τιμή μηχανήματα οπυ να έχουν φθηνά μελάνια?)

 

Τα συμβατά κοστίζουν 25€ και τα δύο και εκτυπώνουν εως 500 σελίδες

Συμβατό μελάνι HP 56

Συμβατό μελάνι HP 57

 

Με 50€ μπορείς να βρείς εκτυπωτή HP που δέχεται τα μελάνια HP 650 (Black & Color) με κόστος περίπου 19€ και τα δύο (αυθεντικά) και απόδοση εως 300 σελίδες.

 

Δες τι σε βολεύει και πράξε αναλόγως.

Επεξ/σία από georgesp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συμβατά κοστίζουν 25€ και τα δύο και εκτυπώνουν εως 500 σελίδες

Συμβατό μελάνι HP 56

Συμβατό μελάνι HP 57

 

Με 50€ μπορείς να βρείς εκτυπωτή HP που δέχεται τα μελάνια HP 650 (Black & Color) με κόστος περίπου 19€ και τα δύο (αυθεντικά) και απόδοση εως 300 σελίδες.

 

Δες τι σε βολεύει και πράξε αναλόγως.

 

Έχω παραγγείλει αυτόν http://www.e-shop.gr/ektypotis-hp-deskjet-ink-advantage-1115-f5s21c-p-PER.403161 με αρκετά φτηνά μελάνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αν τα μελανοδοχεία σου είναι σε καλή κατάσταση και δεν έχουν ξαναγεμιστεί πολλές φορές. Αλλά το γέμισμα μπορεί να γίνει 2-3 φορές max σε κάθε μελανοδοχείο.

 

 

 

αυτο να το πεις σε δυο 300αρια,που μετα απο καμια 30αρια αναγομωσεις,συνεχανε να εκτυπωνουν οπως καινουρια....ακου 2-3 φορες....καλο...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, μπορείς να επιλέξεις κάποιο canon από τις σειρές με τα 5 μελάνια και να αγοράζεις από το ebay με 15 ευρώ τρείς πεντάδες. Εγώ αυτό έχω κάνει και σώθηκα (canon 5150). Ούτε μέτριες αναγομώσεις, ούτε εκτυπώσεις με γραμμές, ούτε προβλήματα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...