Προς το περιεχόμενο

kubuntu 16.04: Η απόλυτη απογοήτευση


godlike

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και 2 χρόνια σχεδόν ήμουνα με kubuntu 14.04 LTS και μπορώ να πω ότι ήμουν αρκετά ευχαριστημένος με το KDE 4. Σήμερα λοιπών και αφού περίμενα 1 μήνα για να στρώσει είπα να μετακομίσω επιτέλους στην επόμενη LTS. Πραγματικά δεν ξέρω τι έγινε αλλά δεν περίμενα τέτοιο χάλι.

 

Η σελίδα περιγράφει μερικά από τα προβλήματα της νέας έκδοσης: http://www.dedoimedo.com/computers/kubuntu-xerus.html

 

Να προσθέσω και το ότι με 2 οθόνες δεν την παλεύει με τίποτα. Σε κάθε login τα panels μετακινούνται στην μια από τις οθόνες. Η task bar (το panel widget που δείχνει τα ανοιχτά παράθυρα) αδυνατεί να δείξει μόνο τα παράθυρα της μιας οθόνης.

 

Κρίμα γιατί είναι πανέμορφο και πολύ μοντέρνο. Από εδώ και πέρα αρχαίο XFCE και το κεφάλι μας ήσυχο.

 

ΥΓ: Δοκίμασα και το Plasma 5.6 από τα επίσημα backports.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το έβγαλα και εγώ και γύρισα σε Unity. Διάφορα bugs , δεν κάνει apply ρυθμήσεις με την μία όσο αφορα τα χρώματα, gliches .. γενικά δεν ξέρω κάπως περίεργο . Να πω παρόλαυτά ότι ήταν η πρώτη φορά που το δοκίμασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Mate και ξερό ψωμί</p>

 

Εμένα πάντως το mate δεν με αφήνει να κάνω login μετά από dist-upgrade αρκετά συχνά και δεν δέχεται τον κωδικό μου. Σε αρκετούς υπολογιστές και αναγκάζομαι και κάνω επανεγκατάσταση. Ανυπομονώ να βγει το επόμενο mint cinnamon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δύο οθόνες δεν έχω για να ξέω τα προβλήματα που γράφετε πάντως στην περίπτωση μου το kde 5 είναι αρκετά σταθερό και γρήγορο σε αυτή την τελευταία του έκδοση. 

Βάλτε και τα ppa backports για να αναβαθμίσετε και στην τελευταία έκδοση του kde που λύνει αρκετά bug.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κι εγω που εχω 2 οθόνες,τα ίδια...Το kubuntu απάλευτο,freezes kai bugs.Aλλά και το mate...στο πρώτο restart χάνει τις αναλύσεις και τα δείχνει ολα τεράστια...

 Eχω βαρεθεί να ψάχνω το νετ για κάθε χαζοbug.Ητε μικρά,ήτε σοβαρά,είναι πολλά και δεν έχω κάμια όρεξη πλέον.Θελω να το βάζω και να κάνω τη δουλειά μου χωρίς μαζοχισμούς.Ε νυσάφι πια...είμαστε στο 2016...Περιμένω το νεο mint που παραδοσιακα μου τρεχει απροβλημάτιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά από αυτά τα θέματα που λέτε, έχουν πλέον διορθωθεί στο kde (testing σε archlinux), εδώ και κανένα μήνα.

Κι εγώ είχα θέμα με διπλή οθόνη και διαφορα άλλα πράγματα αλλά είναι πλεον παρελθόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...