Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχω την αίσθηση πως πρέπει να μετρήσεις από το επεξεργαστή και όχι από την μητρική.

Μια μικρή διαφορά την έχει η μέτρηση έτσι.

Ναι έτσι είναι. Πάντα μετράω από την μητρική και αφαιρώ 3-4 χιλιοστά. Όταν η είναι τοποθετημένη η ψύκτρα δύσκολα την βγάζει κάποιος για να μετρήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστά.

Απλά αν κάνεις τον παραπάνω κόπο του βάλε,βγάλε την ψύκτρα,θα μετρήσεις καλύτερα.

Συνήθως δεν αξίζει,τώρα όμως που έμπλεξα με τα χιλιοστά με βλέπω για να μην τρέχω μετά να τον κάνω τον κόπο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως δεν αξίζει,τώρα όμως που έμπλεξα με τα χιλιοστά με βλέπω για να μην τρέχω μετά να τον κάνω τον κόπο

αφου το κουτι σ περνει υδροψηξη γτ δεν κοιτας να βαλεις μια φτηνη υδροψηξη ...την στιγμη π δεν μπορεις να βαλεις ψηκτρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χω σκεφτει και αυτο και εχεις δικιο απλα και μπορω να βρω και αεροψυκτρα αν ψαξω και το κοστος για υδροψυξη ειμαι μεγαλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χω σκεφτει και αυτο και εχεις δικιο απλα και μπορω να βρω και αεροψυκτρα αν ψαξω και το κοστος για υδροψυξη ειμαι μεγαλυτερο

δεν θα το ελεγα ιδιαίτερα με 35-40 ευρω παίρνεις μονη υδροψηξη της corsair  eidalos μ 60 ευρω παίρνεις μ διπλό ψυγείο μέσα αpo τ σιτε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα το ελεγα ιδιαίτερα με 35-40 ευρω παίρνεις μονη υδροψηξη της corsair  eidalos μ 60 ευρω παίρνεις μ διπλό ψυγείο μέσα αpo τ σιτε 

Ε  μια απλή αερόψυξη είναι φθηνότερη όπως και να το κανουμε.Αν παίρνεις με 35 μονή υδρόψυξη παίρνεις και με 15 μια απλή ψύκτρα απο τις αγγελίες.Γενικά δεν το αποκλείω αλλά παραπάει λίγο για κλειδωμένο επεξεργαστή υδρόψυξη.Αν έχεις να προτείνεις μια ΣΥΜΒΑΤΗ αερόψυξη στο budget που έθεσα και με τα χαρακτηριστικά που θέλω έχει καλώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα το ελεγα ιδιαίτερα με 35-40 ευρω παίρνεις μονη υδροψηξη της corsair eidalos μ 60 ευρω παίρνεις μ διπλό ψυγείο μέσα αpo τ σιτε

Που βρίσκεται υδροψυξη corsair με 30-40 ευρώ να πάρω και εγώ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που βρίσκεται υδροψυξη corsair με 30-40 ευρώ να πάρω και εγώ???

Απο τις αγγελίες λέει. Πχ έχει μια Η80.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω ένα μέτριο πουσάρισμα στον G3258 καθώς λεφτά για i5/i7 δεν παίζουν.

 

Κουτί έχω το Corsair Carbide 200R και αυτή την στιγμή είμαι με την μανίσια intel ψύκτρα.

Θα χρειαστώ κάτι καλύτερο και σκέφτομαι και για υδρόψυξη και το μπάτζετ είναι το πολύ μέχρι 70ευρώ.

 

Kοιτάω καταρχήν για διπλό ψυγείο καθώς θεωρώ ότι υδρόψυξη με μονό για τη δουλειά που θέλω να κάνω μάλλον δεν θα βολέψει. (σωστό/λάθος ;;;;; )

Με ενδιαφέρει εκτός από την απόδοση και η (σχετική) ησυχία κατά την λειτουργία.

 

 

Έχω δεί μερικές προτάσεις με διπλό ψυγείο από Deepcool, Coolermaster, Enermax αλλά επειδή είμαι εντελώς noob στα υγρά τί μου προτείνεται ;;;

 

Μήπως καλύτερα να πάω με αέρα σε αυτά τα λεφτά ;;;;;

 

:fear: :fear: :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω ένα μέτριο πουσάρισμα στον G3258 καθώς λεφτά για i5/i7 δεν παίζουν.

 

Κουτί έχω το Corsair Carbide 200R και αυτή την στιγμή είμαι με την μανίσια intel ψύκτρα.

Θα χρειαστώ κάτι καλύτερο και σκέφτομαι και για υδρόψυξη και το μπάτζετ είναι το πολύ μέχρι 70ευρώ.

 

Kοιτάω καταρχήν για διπλό ψυγείο καθώς θεωρώ ότι υδρόψυξη με μονό για τη δουλειά που θέλω να κάνω μάλλον δεν θα βολέψει. (σωστό/λάθος ;;;;; )

Με ενδιαφέρει εκτός από την απόδοση και η (σχετική) ησυχία κατά την λειτουργία.

 

 

Έχω δεί μερικές προτάσεις με διπλό ψυγείο από Deepcool, Coolermaster, Enermax αλλά επειδή είμαι εντελώς noob στα υγρά τί μου προτείνεται ;;;

 

Μήπως καλύτερα να πάω με αέρα σε αυτά τα λεφτά ;;;;;

 

:fear: :fear: :fear:

Πιστευω αυτη:http://www.skroutz.gr/s/7881378/Arctic-Liquid-Freezer-120.html σου τεριαζει γάντι.

Αν ομως επιμενεις σε διπλο ψυγείο και εχεις χώρο πας εδω:http://www.skroutz.gr/s/7881413/Arctic-Liquid-Freezer-240.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το συστημα της υπογραφης και σε λιγο καιρο θα αναβαθμισω σε 8350-8370. Προφανως η ΤΧ3 δεν θα καλυπτει και ειμαι μεταξυ της Coolermaster 212Χ και της Noctua U12S.

 

Ενω ειχα πει καταφατικα οτι θα παω για την Νοκτουα βλεπω οτι ισως τα "λεβα" δεν βγαινουν.

Αξίζει να πεσω στην 212Χ ? Εχουν την μεγαλη διαφορα στις θερμοκρασιες που νομιζω ?

 

Στο κουτι μου εχω 2 ανεμιστηρες μπροστα [εισαγωγη], 1 πισω[εξαγωγη]  και 1 πανω[εξαγωγη].

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις αποψεις σας.

 

-Κουτί - AGOS (ισως αναβαθμιση σε Ρ400 αργοτερα)

-Επεξεργαστή - 8370 στοκ ( για την αρχη )

-Μνήμες αν είναι low ή high profile- Low profile

-Budget - 40-80 ευρω

-Προτίμηση σε αερόψυκτρα ή υδρόψυξη- Αερας

-Προτίμηση για ησυχία ή απόδοση- Ησυχια !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το συστημα της υπογραφης και σε λιγο καιρο θα αναβαθμισω σε 8350-8370. Προφανως η ΤΧ3 δεν θα καλυπτει και ειμαι μεταξυ της Coolermaster 212Χ και της Noctua U12S.

 

Ενω ειχα πει καταφατικα οτι θα παω για την Νοκτουα βλεπω οτι ισως τα "λεβα" δεν βγαινουν.

Αξίζει να πεσω στην 212Χ ? Εχουν την μεγαλη διαφορα στις θερμοκρασιες που νομιζω ?

 

Στο κουτι μου εχω 2 ανεμιστηρες μπροστα [εισαγωγη], 1 πισω[εξαγωγη]  και 1 πανω[εξαγωγη].

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις αποψεις σας.

καλησπερα πολυ καλη η coolermaster και σε καλη τιμη και πιστευω πως θα κανεις την δουλεια σου !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...