Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα καταφερα να βρω χρονο να βαλω την Arctic Freezer i32 CO   στο pc .

Σχετικα ευκολη εγκατασταση ( εχει παραθυρο απο πισω το COOLERMASTER K280 )

Μια βιδα με παιδεψε μονο γιατι το Gigabyte GA-B85M-HD3 R4 εχει ελαχιστο χωρο απο την πανω μερια ( top του κουτιου) και δεν εδινε χερι αλλα να ειναι καλα τα μαγνητικα κατσαβιδια .

Ολα καλα αλλα την πατησα σαν χαζος.

Τα εβαλα ολα το εδεσα , το βαζω μπρος κα αρχισε να σφυριζει το pc (οχι μπι μπιπ )

Κλεινω , λυνω τσεκαρω τιποτα λαθος .

Ξαναβαζω μια απο τα ιδια .

Κολλησα οσπυ θυμηθηκα οτι στο bios δεν ειχα ρυθμισει στο OFF το monitoring του ανεμηστηρα του επεξεργαστη .......

Τελος καλο λοιπον ολα καλα .

 

Υγ: καποιο καλο προγραμα να στρεσαρω την cpu ωστε να δω εαν θα "παρει" ο ανεμηστηρας ?

Διοκιμασα με το CPUID CPU-Z αλλα δεν ενεβηλε πανω απο 42 βαθμους και τον δεν ακουσα να παιρνει

 

gHKeBql.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βάλε το 3dmark06, αν και μεγάλη μανούρα, θα ποστάρεις και σκοράκι να δούμε το εργαλείο σε λειτουργία.

 

Αν δεν είχες haswell cpu θα έλεγα prime95, τώρα ίσως σου κάνει το occt, αλλά δεν γνωρίζω αν είναι ανεκτό στο cpu σου (το prime σε haswell λεει μπορεί να κάνει και ζημιά, τώρα για λίγη ώρα δεν θα έχεις θέμα σίγουρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

πριν ένα μήνα με είχατε συμβουλέψει να αγοράσω ένα Fan Arctic F12 PRO TC το οποίο το αγόρασα αμέσως και το έβαλα πάνω στο πισι μου. Εδώ και δύο βδομάδες μου κάνει έναν περίεργο δυνατό θόρυβο. Ξέρετε μήπως γιατί? Διαρκεί ώρες μερικές φορές και σαν να ζορίζεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

πριν ένα μήνα με είχατε συμβουλέψει να αγοράσω ένα Fan Arctic F12 PRO TC το οποίο το αγόρασα αμέσως και το έβαλα πάνω στο πισι μου. Εδώ και δύο βδομάδες μου κάνει έναν περίεργο δυνατό θόρυβο. Ξέρετε μήπως γιατί? Διαρκεί ώρες μερικές φορές και σαν να ζορίζεται..

Ίσως έπεσες σε ελλατωματικό κομμάτι. Έχω 3 διαφορετικά F12 και κανένα δεν κάνει περίεργο/δυνατό θόρυβο.

 

Μεγιστη θερμοκρασια 46°

 

hGsm9iU.png

Άσχετο με το θέμα, αλλά τι gpu έχεις? Εγώ με χειρότερο επεξεργαστή και μια 780 βγάζω 24Κ+

Απο θερμοκρασίες είσαι μια χαρά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Άσχετο με το θέμα, αλλά τι gpu έχεις? Εγώ με χειρότερο επεξεργαστή και μια 780 βγάζω 24Κ+

Απο θερμοκρασίες είσαι μια χαρά ;)

 

Μια πολυ απλη καρτα , και αυτη λογω 27" μονιτορ που το εχω 1920*1080 ( σε αυτη την αναλυση ετρεξα και το 3Dmark ) .

Ειναι η GIGABYTE GeForce GT 640

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως έπεσες σε ελλατωματικό κομμάτι. Έχω 3 διαφορετικά F12 και κανένα δεν κάνει περίεργο/δυνατό θόρυβο.

 

Άσχετο με το θέμα, αλλά τι gpu έχεις? Εγώ με χειρότερο επεξεργαστή και μια 780 βγάζω 24Κ+

Απο θερμοκρασίες είσαι μια χαρά ;)

εγω που εχω εναν phenom 1090 ποιο προγραμμα να τρεξω γ θερμοκρασιες !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα..

εχω το εξης

case:https://www.skroutz.gr/s/2427479/BitFenix-Prodigy.html

mobo:https://www.skroutz.gr/s/3818956/Asrock-H81M-ITX.html

ram: https://www.skroutz.gr/s/4719441/HyperX-Fury-White-8GB-DDR3-1600MHz-HX316C10FW-8.html

cpu: https://www.skroutz.gr/s/6514674/Intel-Core-i3-4170-Box.html?from=catspan&keyphrase=4170 (stock)

διαθετω 20 ευρω και με νοιαζει και ο θορυβος και αποδοση

βρηκα αυτη.  http://www.e-shop.gr/zalman-cnps8x-optima-high-performance-cpu-cooler-p-PER.815003

η γνωμη σας ποια ειναι?να κοιταξω κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα .

Απλα να ενημερωσω οτι ειχα παραγγειλει απο το pc1 την Arctic Freezer i32 CO       αλλα επειδη αργουσε την πηρα απο καπου αλλου λιγο πιο ακριβα στα 35€ που ηταν αμεσα διαθεσιμη ..

Τωρα την εφερε το pc1 αλλα δεν θα την παρω .

Βρισκετε στο καταστημα στην αγια παρασκευη .

Η τιμη

200029731 ARCTIC FREEZER I32 CO CPU COOLER 120MM   31.74 €

 

 

 

Εαν καποιος την θελει μου λεει με ΠΜ να του δωσω στοιχεια να παει να την παρει     . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα καλυτερη η deepcool η zalman?

αν θες καλη ψηκτρα και μπορεις να διαθεσεις 7 ευρω παραπανω παρε την themis apo to e-shop πραγαμτικα απίστευτη 

Καλησπερα .

Απλα να ενημερωσω οτι ειχα παραγγειλει απο το pc1 την Arctic Freezer i32 CO       αλλα επειδη αργουσε την πηρα απο καπου αλλου λιγο πιο ακριβα στα 35€ που ηταν αμεσα διαθεσιμη ..

Τωρα την εφερε το pc1 αλλα δεν θα την παρω .

Βρισκετε στο καταστημα στην αγια παρασκευη .

Η τιμη

200029731 ARCTIC FREEZER I32 CO CPU COOLER 120MM   31.74 €

 

 

 

Εαν καποιος την θελει μου λεει με ΠΜ να του δωσω στοιχεια να παει να την παρει     . 

εγω ηθελα ψηκτρα τελικα  πηρα την themis 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα .

Απλα να ενημερωσω οτι ειχα παραγγειλει απο το pc1 την Arctic Freezer i32 CO       αλλα επειδη αργουσε την πηρα απο καπου αλλου λιγο πιο ακριβα στα 35€ που ηταν αμεσα διαθεσιμη ..

Τωρα την εφερε το pc1 αλλα δεν θα την παρω .

Βρισκετε στο καταστημα στην αγια παρασκευη .

Η τιμη

200029731 ARCTIC FREEZER I32 CO CPU COOLER 120MM   31.74 €

 

 

 

Εαν καποιος την θελει μου λεει με ΠΜ να του δωσω στοιχεια να παει να την παρει     . 

Κάνε ακύρωση της παραγγελίας. Δεν σε αναγκάζει κανείς να την πάρεις ακόμα και αν την έχεις πληρώσει. Θα σου επιστραφούν τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...