Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.skroutz.gr/s/7619822/Arctic-Freezer-I32.html - (Ύψος: 150mm)

 

Το κουτι μου ειναι 240mm φαρδος και αφηνει κενο απο το καπακι 3-4cm. To δικο σου ειναι 210mm, λογικα θα σου χωραει οριακα. Αλλα καλο θα ειναι να μετρησεις πρωτα.

η ι32 της artic κανει γ οVerclock 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια ερώτηση ακομα :

Μεταξυ RAIJINTEK THEMIS και  arctic i32 τι λετε?

Βλεπω επίσης οτι η arctic i32 ειναι semi-passive  δλδ δεν λειτουργει ο ανεμιστήρας οταν εχει load πανω απο 40%.

Αυτο το κανει η RAIJINTEK THEMIS ?

 

Επίσης βλέπω 2 τυπους i32 , την  Arctic Freezer i32 CO και την Arctic Freezer I32

 

με την 1η να εχει πιο καλά χαρακτηριστικά  [Υποτίθεται ότι ο ανεμιστήρας έχει λίγο πιο ανθεκτικά ρουλεμάν (χαμηλότερης τριβής κατά την περιστροφή) και προορίζεται για συνεχή λειτουργία (CO = Continuous Operation) ] και πιο χαμηλη τιμη .

Υπαρχει καποιος "λακος" εδω ή απλα η δευτερη τους εχει ξεμεινει απο πιο πριν ?      

 

Ελπιζω να μην σας κουρασα με την αμαθεια μου .                                    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν με απασχολει / ενδιαφερει γιατι ποτε δεν ειχα και ουτε θα παρω amd ειμαι ιντελακιας .

Αυτο που με απασχολει ειναι εαν ειναι ή οχι semi-passive ( γιατι το κουτι ειναι διπλα στο κεφαλι μου ολη μερα ) .

Οποτε γνωριζετε κατι για αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν με απασχολει / ενδιαφερει γιατι ποτε δεν ειχα και ουτε θα παρω amd ειμαι ιντελακιας .

Αυτο που με απασχολει ειναι εαν ειναι ή οχι semi-passive ( γιατι το κουτι ειναι διπλα στο κεφαλι μου ολη μερα ) .

Οποτε γνωριζετε κατι για αυτο ?

Πιο ύσηχη από αυτή δεν θα βρεις. Οι χαμηλότερες στροφές είναι 400 και δεν πρόκειται να ακούς τίποτε.

https://www.skroutz.gr/s/6919050/Alpenfoehn-Ben-Nevis.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα στη παρεα, μετα απο την αναβαθμιση του υπολογιστη θα ηθελα να αλλαξω (αν ειναι σωστη επιλογη) την ψυξη του επεξεργαστη. τωρα εχω μια noctua nh/14d σε cpu i7/6700k και ελεγα να δοκιμασω μια υδροψυξη aio (μαξιμουμ 2χ12αρια ανεμιστηρακια λογω κουτιου ΙΤΕΚ CYCLONE και με οριο κοστους 120ευρω.

δεν ξερω αν θα δω μεγαλες διαφορες με την υδροψυξη σε σχεση με αυτη που εχω τωρα για αυτο ρωταω τη γνωμη σας. επισης θα ηθελα να μου προτεινετε και 3 ανεμιστηρακια 12αρια (2 εμπρος για input και 1 πισω για output). ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω 140αρι ανεμιστηρα αυστηρά μέχρι 10€, χρήση airflow, θέση: μπροστά σε κουτί. Όσο γίνεται πιο αθόρυβος!

 

https://www.skroutz.gr/s/2274657/Revoltec-AirGuard-140mm.html

 

https://www.skroutz.gr/s/3925681/Be-Quiet-Pure-Wings-2-140mm.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολυ! Μάλλον θα προτιμησω τον revoltec!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα στη παρεα, μετα απο την αναβαθμιση του υπολογιστη θα ηθελα να αλλαξω (αν ειναι σωστη επιλογη) την ψυξη του επεξεργαστη. τωρα εχω μια noctua nh/14d σε cpu i7/6700k και ελεγα να δοκιμασω μια  (μαξιμουμ 2χ12αρια ανεμιστηρακια λογω κουτιου ΙΤΕΚ CYCLONE και με οριο κοστους 120ευρω.

δεν ξερω αν θα δω μεγαλες διαφορες με την υδροψυξη σε σχεση με αυτη που εχω τωρα για αυτο ρωταω τη γνωμη σας. επισης θα ηθελα να μου προτεινετε και 3 ανεμιστηρακια 12αρια (2 εμπρος για input και 1 πισω για output). ευχαριστω

 

Η ψυκτρα σου φαινεται πολυ καλη και λογικα μπορει να ανταπεξελθει και σε o/c. Δεν ειμαι σιγουρος αν αξιζει τον κοπο να πας σε AIO υδροψυξη (Σε σχεση με την υπαρχουσα ψυκτρα που εχεις παντα, αν ειχες stock cooler τοτε δεν χωρουσε συζητηση). Να πας σε custom υδροψυξη μου φαινεται πιο λογικο τη δεδομενη στιγμη. Αλλα περιμενε να σου πει και καποιος αλλος τη γνωμη του που εχει πιο μεγαλη εμπειρια απο υδροψυξη. Οσο για τα ανεμιστηρακια εχεις καποια προτιμηση σε χρωμα, led κλπ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...